• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.564
30.663
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Велит "Goodlock is not available in your region"

Е сега, имало Nice Lock ама не ми е јасна поентата затоа што во телефонов гледам опции за да ставам во Deep sleep

Скроз друга намена е good lock, феноменална апликација
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.478
16.704
Немам пробано ама сигурно има апк
Има apk ама гледам дека треба да се симнуваат дополнителни модули кои повторно се ограничени по регион.

Гледам има финта со вадење на СИМ и инсталација на VPN
 
28 јануари 2017
1.671
3.745
Ресен
Има apk ама гледам дека треба да се симнуваат дополнителни модули кои повторно се ограничени по регион.

Гледам има финта со вадење на СИМ и инсталација на VPN
Не вервам дека ќе ти пружи тоа толку за замарањето што ќе го направиш, можда грешам, како што гледам повеќе е шминка и козметика.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.478
16.704
Па кажи ја намената кога веќе кажа дека има друга намена. Можда ми треба баш таква апликација за баш таква намена.
Иначе е супер момак, услужлив и сето тоа ама кога ќе ми настапи "инсталирај и не мрси м*да" ми иде да си го распарам стомакот..

Требаше збор два да ми каже мене Samsung нубот..
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.695
2.111
Велит "Goodlock is not available in your region"

Е сега, имало Nice Lock ама не ми е јасна поентата затоа што во телефонов гледам опции за да ставам во Deep sleep
Симни Fine Lock од playstore. После во апликацијата ќе имаш линкови за апк фајлови да симнеш од good lock и компонентите. Лесно е за местење.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.564
30.663
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па кажи ја намената кога веќе кажа дека има друга намена. Можда ми треба баш таква апликација за баш таква намена.

Koga pisuvam od telefon ne mozam nisto dolgo sorry

Eve video

Мислењето е автоматски споено:

Секако, само го мрзи да пишува ;)

Ne e mrza, utinjam bukvi i se nerviram epten :ROFLMAO:
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
449
354
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Како да сменам Звук од нотификации за СМС т.е апликацијата за смс од гугл општо за сите контакти да не одам еден по еден (тоа само го најдов) ?

Ова е просто решено кај xiaomi телефоните

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.478
16.704
Како да сменам Звук од нотификации за СМС т.е апликацијата за смс од гугл општо за сите контакти да не одам еден по еден (тоа само го најдов) ?

Ова е просто решено кај xiaomi телефоните

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
Settings > Apps > Messages > Notifications > Notification categories > Incoming messages > Sound и овдека одбери фајл менаџер како на пример Total Commander (или друг ама не и Самсунговиот) и најди си го тонот или одбери од предефинираните.

Зошто едноставно кога може ретардирано, така?
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
449
354
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Settings > Apps > Messages > Notifications > Notification categories > Incoming messages > Sound и овдека одбери фајл менаџер како на пример Total Commander (или друг ама не и Самсунговиот) и најди си го тонот или одбери од предефинираните.

Зошто едноставно кога може ретардирано, така?
После Incoming messages нема опција Sound само за штиклирање он-оф. колку читав по нетов скоро и да нема решение за оваа банална работа, единствена опција што ја најдов беше за секој контакт посебно да се бира звук што е дебилно. Не е страшно ама нервира секако нема да го корисма јас телефонот ама сакав звукот за смс да биде мој избор да не е defaultот од самсунгот, сепак фала за помошта btw MIUI каков е таков е ама за некои работи попрост е...:)
 

Атачменти

  • 308221776_626028939000112_5753246367398904634_n.jpg
    308221776_626028939000112_5753246367398904634_n.jpg
    252,9 KB · Прегледи: 18

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
146
150
Битола
После Incoming messages нема опција Sound само за штиклирање он-оф. колку читав по нетов скоро и да нема решение за оваа банална работа, единствена опција што ја најдов беше за секој контакт посебно да се бира звук што е дебилно. Не е страшно ама нервира секако нема да го корисма јас телефонот ама сакав звукот за смс да биде мој избор да не е defaultот од самсунгот, сепак фала за помошта btw MIUI каков е таков е ама за некои работи попрост е...:)
притисни на Incoming messages и се отвора изборот на предифинирани звуци
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
449
354
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
притисни на Incoming messages и се отвора изборот на предифинирани звуци
Е вака може, требало да се стисне подолго за да излезе ново мени со сетинзи сега е океј фала 389мк :)
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
172
127
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Здраво дечки, ај помош ве молам. Не ми стигаат нотификации од фб месинџер и од инстаграм. Ставени ми се во never sleep исклучен е power safe и неќе, стигаат ранодом или кога ќе го одклучам телефонот. Инаку е А52 на последен упдејт која и да е верзија.
 
18 септември 2020
151
108
Македонија
Здраво дечки, ај помош ве молам. Не ми стигаат нотификации од фб месинџер и од инстаграм. Ставени ми се во never sleep исклучен е power safe и неќе, стигаат ранодом или кога ќе го одклучам телефонот. Инаку е А52 на последен упдејт која и да е верзија.
Оди во Settings - Notifications- Apps и провери дали таму се штиклирани за да ти стасуваат нотификации.
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
172
127
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
20 јуни 2008
432
450
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Им се згреши на Самсунг, извадија октомвриски patch за S20Fe 5G.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.478
16.704
Малку да ја доближам мистиката на полнење батерии до некој потенцијално заинтересиран читач.
Мистиката на полнење е доближана и mystery free од страна на Sony и се нарекува Battery Care кој во последните верзии/модели е донесена до совршенство.

Една од причините заради кои мојата Xperia XZs (шмрц) издржа 5 години (сега е на 80%)

За тие што не знаат.
После неколку дена (иницијално користење) ви ги следи навиките и батеријата ја полни до 90% , го прекинува полнењето и останатите 10 проценти ќе бидат наполнети еден чaс пред да го извадите од полнач.
Сето ова е на „доброволна основа“ односно ќе бидете известени за начинот на полнење.

Моменталните верзии дозволуваат рачно подесување на периодот кога сакате Battery Care да направи kick in.

Ова кај Samsung се добива преку брда и долини со Bixby Routines во ала IFTTT стајл
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.564
30.663
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Мистиката на полнење е доближана и mystery free од страна на Sony и се нарекува Battery Care кој во последните верзии/модели е донесена до совршенство.

Една од причините заради кои мојата Xperia XZs (шмрц) издржа 5 години (сега е на 80%)

За тие што не знаат.
После неколку дена (иницијално користење) ви ги следи навиките и батеријата ја полни до 90% , го прекинува полнењето и останатите 10 проценти ќе бидат наполнети еден чaс пред да го извадите од полнач.
Сето ова е на „доброволна основа“ односно ќе бидете известени за начинот на полнење.

Моменталните верзии дозволуваат рачно подесување на периодот кога сакате Battery Care да направи kick in.

Ова кај Samsung се добива преку брда и долини со Bixby Routines во ала IFTTT стајл

Нема таква работа кај Samsung заради умерените полначи и опцијата за 85% полнење, повеќето модели се со 15W (пониска класа) па не ти треба тоа.
 

MrComputer

Gaining Experience
1 февруари 2021
65
55
Битола
Пред 2 дена снимав видео со телефонот, A52s, и кога имаше движење камерата го правеше blurry. Некој нов feature е ваљда.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.478
16.704
Нема таква работа кај Samsung заради умерените полначи и опцијата за 85% полнење, повеќето модели се со 15W (пониска класа) па не ти треба тоа.
Каква работа нема кај Samsung? Опцијата за 85% што е ако не примитивна верзија на тоа што Sony со години го прави со Battery Care на далеку поинтелигентен начин?

Или пак, ако добро сум те разбрал, Samsung не е (до толку) склон на деградација заради слабите полначи?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.224
Мислења
919.143
Членови
32.886
Огласи
1.037
Најнов член
musicbazzar
На врв Дно