• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,853
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ај што Apple ми стануваат одбивни со нивниве политики, ама кога овие Корејциве пробуваат очајнички да ги копираат нивните бизнис практики без притоа да ги разберат, навистина почнуваат на живци да ми одат.

View: https://www.youtube.com/watch?v=zGLQ9ZRntZo
Е за ова нема никакво оправдување, ако имаше за полначите заради дропот у цена, тука нема, гнаси!
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,477
4,066
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Е за ова нема никакво оправдување, ако имаше за полначите заради дропот у цена, тука нема, гнаси!
Алчни се ама не разбираат зашто и како на Apple им успева ограничувањето на сервис на уредите:

  • Пред се, уште од самиот почеток е скоро невозможно да се сервисира iPhone, секогаш имало проблеми со делови, заштити итн. Корисниците не мора да се навикнуваат на нова реалност, така е уште од почетокот
  • Овластениот сервис, особено под гаранција, кај Apple е врвен. Купуваш телефон од Телеком, iStyle, Mobelix, Ledikom со интернационална гаранција и во рок од 1 година можеш да го однесеш на сервис во iStyle директно, не мора да имаш ниту фискална или слични докази - само деактивиран find my iPhone.
  • Сервисот многу ретко се прави на локација - мислам дека во 90% од случаите (особено во земји како нашата) го земаат стариот телефон и го праќаат во централа (мислам во UK им беше досега), за потоа да ти дадат нов refurbished уред без да ризикуваат и тренираат сервисери во сите земји.

Самсунг е спротивно од ова, овластениот сервис тука им е преку трета страна, искуството е генерално ужасно и уште овие ограничувања кога ќе почнат, можам да замислам како ќе им паднат акциите. Штета што Huawei се бори со Android, инаку дефинитивно ќе беше број 1 избор.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,853
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Зошто грда ? Кај 20 Ноте ултра е погрда камера од овој С21 ултра ,но и камерата на Ноте 20 У не е лош супер е , ама С20У е перверзија
Јас ќе дочекам за 21 Ноте Ултра и веројатно ќе биде иста камера како таа С20У но здравје за тоа
Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,853
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

 
Последна промена:

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Незнам луге за вас и најверојаѕно повеќето нема да се сложат со мене, ама се што видов од новава серија S21 ми е исто ко апгрејдите Интел што ги правеше кога AMD беше на дното
(во случајов Хуавеи со Гугл).

Пиксел пипинг промени во камера. Ни слушалки, ни полнач ни џек ни инфраред, ни сд слот, ни спорт мод за брзи фотки, сензор за пулс.

Вајрлес слушалки даваа уште години наназад, а тоа со спор полнач/ подобар век на батерија воопшто не држи вода.

Хуавеито после 2 години користење не осеќам никаква деградација на батеријата а S10+ од почеток вадеше 30% помалце SOT и сеуште е така.

Ектанот бил најубав кај Самсунг.. Да знаете колку трошат тие 1500нитс што ги вади +120hz за подобро скролање.
Кутрите уште користат 1080p пошто веќе SOT ке падне многу слабо.

И гејмерите што се 5% од корисниците ќе ги осетат 120 херци.

Само во софтвер се стабилни ама за софтвер и S9 да купиш ке лета.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,853
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected]9 + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Незнам луге за вас и најверојаѕно повеќето нема да се сложат со мене, ама се што видов од новава серија S21 ми е исто ко апгрејдите Интел што ги правеше кога AMD беше на дното
(во случајов Хуавеи со Гугл).

Пиксел пипинг промени во камера. Ни слушалки, ни полнач ни џек ни инфраред, ни сд слот, ни спорт мод за брзи фотки, сензор за пулс.

Вајрлес слушалки даваа уште години наназад, а тоа со спор полнач/ подобар век на батерија воопшто не држи вода.

Хуавеито после 2 години користење не осеќам никаква деградација на батеријата а S10+ од почеток вадеше 30% помалце SOT и сеуште е така.

Ектанот бил најубав кај Самсунг.. Да знаете колку трошат тие 1500нитс што ги вади +120hz за подобро скролање.
Кутрите уште користат 1080p пошто веќе SOT ке падне многу слабо.

И гејмерите што се 5% од корисниците ќе ги осетат 120 херци.

Само во софтвер се стабилни ама за софтвер и S9 да купиш ке лета.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
1. S21/S21+ не се апгрејд, него side grade, треба да се скокнат ако пероформансите не се во фокус. Note 20U/S20 + се далеку подобар избор за се, сем перформанси и долготрајност на батерија (релативно во зависност кој модел ќе се земе)

2. Добро сега да бидеме фер, даваат buds pro + tag-от, заединчка вредност ~ 250e

3. Рандом среќа е тоа, а може и да ја подобриле батеријата со апдејти па се балансира.....за ова да се тестира постои само еден тест, од 1 ден фул употреба во исти апликации, иста верзија на апликации, исти тестови на апликации, мерена светлина на екран со луксметар - калибрирани двата на исто осветлување, уклучен airplane mode + downgrade на launch firmware. Направи ги сите овие работи, и после ќе ти верувам дека нема downgrade.

4. 1500 Nits се активираат во HDR мод, или на сонце, нема да си идиот да рокнеш 1200 nits на youtube секојдевно бровсање, поентата е што дисплеи што идат на високо осветлување, имаат способност на испорачаат пониско поефикасно, а се и поиздржливи на burn in на помало осветлување. Споредба помеѓу Huawei амолед и Samsung, е богохулие, единствен конкурент за дисплеи на Samsung, се Samsung.

5. 120 hz има константен бенефит низ интерфејс, скролање, и секојдневни активност, всушност НАЈМАЛА предност има за гејминг, затоа што захтевните игри едвај вадат 60hz, do your research.

6. S9 има буквално 2 до 3x поспор процесор.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,752
6,781
www.mikrotikmacedonia.net
Хуавеито после 2 години користење не осеќам никаква деградација на батеријата а S10+ од почеток вадеше 30% помалце SOT и сеуште е така.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Дечково не се сложува со тебе. Исто и јас. Точно дека батеријата не е иста како кљј Huawei, ама далеку од лоша е кај S10+.

View: https://youtu.be/Oq6djORQjxM
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
1. S21/S21+ не се апгрејд, него side grade, треба да се скокнат ако пероформансите не се во фокус. Note 20U/S20 + се далеку подобар избор за се, сем перформанси и долготрајност на батерија (релативно во зависност кој модел ќе се земе)

2. Добро сега да бидеме фер, даваат buds pro + tag-от, заединчка вредност ~ 250e

3. Рандом среќа е тоа, а може и да ја подобриле батеријата со апдејти па се балансира.....за ова да се тестира постои само еден тест, од 1 ден фул употреба во исти апликации, иста верзија на апликации, исти тестови на апликации, мерена светлина на екран со луксметар - калибрирани двата на исто осветлување, уклучен airplane mode + downgrade на launch firmware. Направи ги сите овие работи, и после ќе ти верувам дека нема downgrade.

4. 1500 Nits се активираат во HDR мод, или на сонце, нема да си идиот да рокнеш 1200 nits на youtube секојдевно бровсање, поентата е што дисплеи што идат на високо осветлување, имаат способност на испорачаат пониско поефикасно, а се и поиздржливи на burn in на помало осветлување. Споредба помеѓу Huawei амолед и Samsung, е богохулие, единствен конкурент за дисплеи на Samsung, се Samsung.

5. 120 hz има константен бенефит низ интерфејс, скролање, и секојдневни активност, всушност НАЈМАЛА предност има за гејминг, затоа што захтевните игри едвај вадат 60hz, do your research.

6. S9 има буквално 2 до 3x поспор процесор.
Не спорееувам Екран со Хуавеи, туку батерија. Ексиносот во комбинација со анти агресивно оставање на 500 апликации во позадина. Најверојатно е тоа во мојот случај ама и со исклучени апликации пак очекувам барем 20% разлика на СОТ.


За батеријата ревјуееите викаат им трае 2 дена на ултрата S21.

Баш ме интересира официјални бројки на ексинос/снапдрсгон варијантата оваа година.

Полека флагшипите исфрлија буквално се. Добиваш 5 работи: поквалитетна камера, подобар екран, појак чипсет, wireless charge и waterproof.

Друго се е во буџет класата.

Ептен се подели се.

А S9ката процесорот е доволно брз и за денешни услови со најнови апдејти.

S10+/S10 5G сеуште ми се тип топ телефони од Самсумг. 200Gb видеа имам во рок од 8 месеци и 750Gb слободни. + 50Гб апликации

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,853
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Од секогаш сум се фрустрирал максимално од некостантност помеѓу рецензери. Перфектно ми е јасно дека голем дел од нив се преваранти и профитери, НО.

Како во една рецензија нема скоро ни точка изоштрување, за во друга да е пластелин? како во една има драма зум 10-30x, а во друга е просечен?

Дали се работи за слики правени пред day 1 update?

Дали се работи за различни сетинзи користени? (сток vs исклучен scene optimizer)

Дали се работи за дефективни уреди, прљави леќи, неспособни фотографи? сето ова не го објаснува пластелинот кој магично се појавува!? лош фотограф ќе утне композиција, ќе слика од лош агол и што не, но ова е апла огромни разлики.

Дали се работи за различни сцени, осветлување, стабилност на раце при сликање, трипод вс рачно?

Не знам, секако телефонов ќе го нарачам утре, и ќе тестирам лично, исто така перфектно ми е јасно дека може да има вариации, но вариации со разлика од 2-3x во квалитет, no no no. I'm not buying it!

Пример, ваква слика во темно на ни една скоро рецензија не видов, ова е неверојатен резултат, самата профи видео камера која ја користи едвај го гледаше објектот,


View: https://youtu.be/2FZkDb3vswk?t=483


Не знам што да кажам.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,477
4,066
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Од секогаш сум се фрустрирал максимално од некостантност помеѓу рецензери. Перфектно ми е јасно дека голем дел од нив се преваранти и профитери, НО.

Како во една рецензија нема скоро ни точка изоштрување, за во друга да е пластелин? како во една има драма зум 10-30x, а во друга е просечен?

Дали се работи за слики правени пред day 1 update?

Дали се работи за различни сетинзи користени? (сток vs исклучен scene optimizer)

Дали се работи за дефективни уреди, прљави леќи, неспособни фотографи? сето ова не го објаснува пластелинот кој магично се појавува!? лош фотограф ќе утне композиција, ќе слика од лош агол и што не, но ова е апла огромни разлики.

Дали се работи за различни сцени, осветлување, стабилност на раце при сликање, трипод вс рачно?

Не знам, секако телефонов ќе го нарачам утре, и ќе тестирам лично, исто така перфектно ми е јасно дека може да има вариации, но вариации со разлика од 2-3x во квалитет, no no no. I'm not buying it!

Пример, ваква слика во темно на ни една скоро рецензија не видов, ова е неверојатен резултат, самата профи видео камера која ја користи едвај го гледаше објектот,


View: https://youtu.be/2FZkDb3vswk?t=483


Не знам што да кажам.
Затоа Самсунг не ги бива, day 1 update, неконзистентности...кај iPhone барем постојано е пластелин кога зумираш, чиста работа.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,853
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,069
1,673
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Се согласувам со погоре пишаното, откако хуавеи почна да има проблеми со гугл, официјалните цени на самсунг, скокнаа значително, и се дури и поскапи од ајфони.
Ако ги ругавме епл дека по неколку генерации прави исти телефоно со ситни промени, сега тоа го прави самсунг.
Недостатокот на конкуренција, хуавеи, а наскоро и жао ми је, ке го упропастат цел маркет. Лани почна да се приметува со додавање на ултра, и покасно со делење на ноут серијата во два три модели.
Да бидеме реални, хуавеи да останеше во игра, с21 Ултра ке беше + моделот, додека пак обичниот с21 немаше ни да постои.

Дали самсунг или хуавеи бил подобар во екран, или батерија тоа е мање битно, важно е што ние добиваме се помалце, за се повисока цена.
Јас што сакам да купам добар флегшип андроид телефон годинава, немам никаков избор освен с21 ултра, а за истата цена можам да купам ајфон 12 про макс. (да, ајфонот е инфериорен уред, и нема споредба, но е далеку подобра зделка од самсунгот за дадените пари)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,477
4,066
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Се согласувам со погоре пишаното, откако хуавеи почна да има проблеми со гугл, официјалните цени на самсунг, скокнаа значително, и се дури и поскапи од ајфони.
Ако ги ругавме епл дека по неколку генерации прави исти телефоно со ситни промени, сега тоа го прави самсунг.
Недостатокот на конкуренција, хуавеи, а наскоро и жао ми је, ке го упропастат цел маркет. Лани почна да се приметува со додавање на ултра, и покасно со делење на ноут серијата во два три модели.
Да бидеме реални, хуавеи да останеше во игра, с21 Ултра ке беше + моделот, додека пак обичниот с21 немаше ни да постои.

Дали самсунг или хуавеи бил подобар во екран, или батерија тоа е мање битно, важно е што ние добиваме се помалце, за се повисока цена.
Јас што сакам да купам добар флегшип андроид телефон годинава, немам никаков избор освен с21 ултра, а за истата цена можам да купам ајфон 12 про макс. (да, ајфонот е инфериорен уред, и нема споредба, но е далеку подобра зделка од самсунгот за дадените пари)
Делумно се сложува, иако цените на Samsung рипнаа откако видоа дека iPhone X се продава за 1.000еур без проблем. Затоа сега имаме буџет флегшип како што би ги нарекол @psyside , само додека кај Apple телефоните добиваат стабилизирана цена од почеток и поголема вредност за препродажба, кај самсунг паѓаат за 1-2 години премногу за да вреди инвестицијата.

Затоа и гледаме идиотски работи кај Samsung како Note 20 од 1.000еур со пластичен капак, они не работат проактивно, него реактивно врз база на тоа што ќе направи Apple. CEO-то на мобилната дивизија кај Samsung буквално наликува како Тим Кук за сиромашни.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Интересно ми се гледа на тестов, дека екранот е различен на S21 Ultra со СД 888 и Ех 2100 процесор. Телефонот со 2100 како да има посветол екран.
Дополнително на тестот, телефонот со 888 има Airplane mode вклучено а на 2100 нема. Зарем тоа не придонесува ???
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,853
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Интересно ми се гледа на тестов, дека екранот е различен на S21 Ultra со СД 888 и Ех 2100 процесор. Телефонот со 2100 како да има посветол екран.
Дополнително на тестот, телефонот со 888 има Airplane mode вклучено а на 2100 нема. Зарем тоа не придонесува ???
Не допринесува, или минимално.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,123
Мислења
838,826
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно