• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Не може да се префрли на unlocked , ако е со заклучен тогаш останува таков заклучен без разлика било кои андроид ОС се додека не отклучи односно да избрише блотваер ама тоа се плаќа околу 2500ден од САД

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Може, само вклучуваш OEM Unlock во Developer и имаш да симнеш Unlocked Rom во зависност кој чипсет го има телефонот дали Exynos или Snapdragon. Истиот мора да биде на иста или понова верзија на bootloader за да биде успешен флешот. Исто имаш кроскомпатибилност меѓу оператори на Snapdragon кај AT&T и T-Mobile и Verizon, нормално губиш некој опции како wi-fi calling кај Verizon firmware.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64Smart ISO Pro is an HDR technology that captures one high ISO and one low ISO shot simultaneously. As both are captured at the same time, this avoids the ghosting of moving objects that is a problem for sequential HDR
@FLEGMA @cipiripi
 
Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Може, само вклучуваш OEM Unlock во Developer и имаш да симнеш Unlocked Rom во зависност кој чипсет го има телефонот дали Exynos или Snapdragon. Истиот мора да биде на иста или понова верзија на bootloader за да биде успешен флешот. Исто имаш кроскомпатибилност меѓу оператори на Snapdragon кај AT&T и T-Mobile и Verizon, нормално губиш некој опции како wi-fi calling кај Verizon firmware.
Точно така ,но кога имав Ноте 10+ со ексинос и сето тоа го имаше во Девелопер опции и има можности како што кажавте, ама сега со Ноте 20 ултра снапдрагон со ботвер и седум икони од АТ&Т и во девелопер опции ги нема тие опции како што го имав Ноте 10+ туку од АТ&Т ги остранува тие опции и на негово место го ставија со назнака АТ за нивниот провајдер и многу други што нема врска за стандардни девелопери, види слика во девелопер опции


А за да имам сите опции и пак ќе кажам треба да ги избришам блотвер и иконките и ќе се врати интернационални стандардни ОС андроид јасно ви е, тоа се обидувам да ви објаснам едното е сим заклучен ,а друго е ОС заклучен еве ја скриншотот таквите опции го нема во Ноте 10+ што го имав
Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,156
2,557
Точно така ,но кога имав Ноте 10+ со ексинос и сето тоа го имаше во Девелопер опции и има можности како што кажавте, ама сега со Ноте 20 ултра снапдрагон со ботвер и седум икони од АТ&Т и во девелопер опции ги нема тие опции како што го имав Ноте 10+ туку од АТ&Т ги остранува тие опции и на негово место го ставија со назнака АТ за нивниот провајдер и многу други што нема врска за стандардни девелопери, види слика во девелопер опции
Еве те пак со тој твој фамозен блоатвер и 7те икони од АТиТ. Значи не отстранува ништо АТиТ, него на Снапрагон Ноте и на многу други Снапдрагони нарочно за УСА пазар одамна нема OEM Unlock директ од Самсунг. И таа опција е за да отежнат отклучување на бутлоудер и ставање кастм ромови, рутирање и слично. Не прави ништо тука АТиТ, и неговите 7 икони блоатвер.
Ајде на некомлетната слика подолу која е само дел од Девелопер опциите, баш кажи кои се тие опции кои ги става АТиТ.

[/QUOTE]

[/QUOTE]
Повели која од горниве опции е ставена од АТиТ ?
А за да имам сите опции и пак ќе кажам треба да ги избришам блотвер и иконките и ќе се врати интернационални стандардни ОС андроид јасно ви е, тоа се обидувам да ви објаснам едното е сим заклучен ,а друго е ОС заклучен еве ја скриншотот таквите опции го нема во Ноте 10+ што го имав
Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Не постои такво нешто како ОС заклучен од оператор. Не постои. И не постои кај Самсунг нешто наречено „интернационален стандарден ОС андроид“. Не постои. ДОКАЗ: Земи ист Ноте 10+, директ од Самсунг, Carrier Unlocked или по твое СИМ не заклучен и „ОС не заклучен“ :) , и пак ќе ја немаш опцијата OEM Unlock на Снапдрагон УСА модел.
Цело време, а и муабетот почна, како да се смени фирмвер т.е. да се флешне нов (понов) оргинален Самсунгов фирмвер. И да може. И не, не ти треба ОЕМ Unlock за тоа. И да само ODIN ти треба, сооедветен фирмвер (Сакаш операторски (бирај од погоре по CSC) или не операторски (XAA/XAS), усб кабелче, по некој софтвер и малку читање. Толку.

Плис немој повторно со АТиТ БЛОАТВЕРОТ. Плис. Молим те.

п.с. Да не заборавиме чекам да научам која опција од горната слика е таа што АТиТ ја додало во девелопер опциите, со помош на 7те блоатвер икони кои ги ставиле.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Еве те пак со тој твој фамозен блоатвер и 7те икони од АТиТ. Значи не отстранува ништо АТиТ, него на Снапрагон Ноте и на многу други Снапдрагони нарочно за УСА пазар одамна нема OEM Unlock директ од Самсунг. И таа опција е за да отежнат отклучување на бутлоудер и ставање кастм ромови, рутирање и слично. Не прави ништо тука АТиТ, и неговите 7 икони блоатвер.
Ајде на некомлетната слика подолу која е само дел од Девелопер опциите, баш кажи кои се тие опции кои ги става АТиТ.

[/QUOTE]
Повели која од горниве опции е ставена од АТиТ ?

Не постои такво нешто како ОС заклучен од оператор. Не постои. И не постои кај Самсунг нешто наречено „интернационален стандарден ОС андроид“. Не постои. ДОКАЗ: Земи ист Ноте 10+, директ од Самсунг, Carrier Unlocked или по твое СИМ не заклучен и „ОС не заклучен“ :) , и пак ќе ја немаш опцијата OEM Unlock на Снапдрагон УСА модел.
Цело време, а и муабетот почна, како да се смени фирмвер т.е. да се флешне нов (понов) оргинален Самсунгов фирмвер. И да може. И не, не ти треба ОЕМ Unlock за тоа. И да само ODIN ти треба, сооедветен фирмвер (Сакаш операторски (бирај од погоре по CSC) или не операторски (XAA/XAS), усб кабелче, по некој софтвер и малку читање. Толку.

Плис немој повторно со АТиТ БЛОАТВЕРОТ. Плис. Молим те.п.с. Да не заборавиме чекам да научам која опција од горната слика е таа што АТиТ ја додало во девелопер опциите, со помош на 7те блоатвер икони кои ги ставиле.[/QUOTE]


Добро бе ајде објасни ми ,на Ноте 10+ плус што имав во девелопер го има бутлоадер да штирклира ,а овој сега Ноте 20 ултра го нема никаде ајде објасни?

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,156
2,557
Добро бе ајде објасни ми ,на Ноте 10+ плус што имав во девелопер го има бутлоадер да штирклира ,а овој сега Ноте 20 ултра го нема никаде ајде објасни?
Објасни ти првин каде е фамозната АтиТ команда во девелопер менито ?

Note: Yes, we can unlock the bootloader of certain Snapdragon variants of the Galaxy S20, Galaxy S20+, and Galaxy S20 Ultra, also some Note 20 (SM-N986N (KOREAN), SM-N9860 (CHINA), some South America, and some lucky ones with 986U/U1's with unlocked bootloader). However, these are only sold in select locations and do not include the Sprint, T-Mobile, Verizon Wireless, or AT&T devices. This tutorial is only possible on those few variants and all Exynos models that are sold around the world.

Е сега ти објасни кој модел имаш, од каде е земен, што се прошол пред ти да дојдеш до него, дали е трипнат KNOX-от можда а да незнаеш и слично.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Голем скок во детали и динамички опсег!

S20U,

S20U.jpg

S21U,

S21U.jpgМаx crop chrome

S20U,

S20UZ.jpgS21U,

S21UZ.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

1:55 & 2:32....


10:47, супер природна предна камера, нема веќе пеглање пори :D
 
Последна промена:

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Точно така ,но кога имав Ноте 10+ со ексинос и сето тоа го имаше во Девелопер опции и има можности како што кажавте, ама сега со Ноте 20 ултра снапдрагон со ботвер и седум икони од АТ&Т и во девелопер опции ги нема тие опции како што го имав Ноте 10+ туку од АТ&Т ги остранува тие опции и на негово место го ставија со назнака АТ за нивниот провајдер и многу други што нема врска за стандардни девелопери, види слика во девелопер опции


А за да имам сите опции и пак ќе кажам треба да ги избришам блотвер и иконките и ќе се врати интернационални стандардни ОС андроид јасно ви е, тоа се обидувам да ви објаснам едното е сим заклучен ,а друго е ОС заклучен еве ја скриншотот таквите опции го нема во Ноте 10+ што го имав
Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Мора да го користиш 7/14 дена без да го исклучиш/рестартираш телефонот за да ти де појави OEM Unlock, ова е уште едно во листата срања под изговор security.

Edit
Гледам дека има модели што може и модели што не може, т.е операторот ја исклучил опцијата сам да го отклучиш бутлоадерот, јбг


never give up
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,156
2,557
Мора да го користиш 7/14 дена без да го исклучиш/рестартираш телефонот за да ти де појави OEM Unlock, ова е уште едно во листата срања под изговор security.
Ова важеше порано, а сега само за Ексинос модели. За СД не. Башка мораш да си логиран со гугл акаунт и плус самсунг акаунт.

Edit
Гледам дека има модели што може и модели што не може, т.е операторот ја исклучил опцијата сам да го отклучиш бутлоадерот, јбг
Исправка. Не операторот. Операторот не се занимава со бутлоадер. Самсунг ја исклучил таа опција.


Sent from Телефон using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
S21U,

Screenshot_20210116-164034~2.jpgS20+

Screenshot_20210116-164039.jpg
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ова важеше порано, а сега само за Ексинос модели. За СД не. Башка мораш да си логиран со гугл акаунт и плус самсунг акаунт.


Исправка. Не операторот. Операторот не се занимава со бутлоадер. Самсунг ја исклучил таа опција.


Sent from Телефон using Tapatalk
По барање на оператор
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Страшна работа...

0.6x,1X,
10x,
30x,
100x zoom,


Средeн и проблемот со замаглување при движење, а и квалитетот е epic...

 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последна промена:

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Со преднарачкава даваат и 3 години гаранција, плус будс про плус смарт таг. Ултрава во преднарачка е ептен примамлива понуда.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
А мора да си регистриран за unpacked претходно или?
BTW, огоромно подобрување е новиот Exynos, запзете loading времиња, во самото видео, некаде е скоро 2x разлика, а запазете и стабилност/трокирање тест, (бенчнмарци во континуитет)Screenshot_66.jpg


Зум споредби, не е наведено на кои нивоа, и после ќе ми кажат не се Apple станати пластелин тежок......XD

Screenshot_67.jpg


Screenshot_68.jpg

Screenshot_69.jpg
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ај што Apple ми стануваат одбивни со нивниве политики, ама кога овие Корејциве пробуваат очајнички да ги копираат нивните бизнис практики без притоа да ги разберат, навистина почнуваат на живци да ми одат.

View: https://www.youtube.com/watch?v=zGLQ9ZRntZo
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно