• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
91
55
Океј
Моментално сме двајца со Sony на форумов. Критичната маса расте!

Be afraid @psyside, be very afraid!
Да не идам офф, ама телефонот си е топ, да не му е проблемот со интернет, не би размислувал на менување.
Пробав со А5 2016 у 2016, телефонот после 7-8 месеци стана баба(сепак тука можеби е оправдано, се работи за „обичен“, а не премиум модел). :D
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,271
14,056
Да не идам офф, ама телефонот си е топ, да не му е проблемот со интернет, не би размислувал на менување.
Пробав со А5 2016 у 2016, телефонот после 7-8 месеци стана баба(сепак тука можеби е оправдано, се работи за „обичен“, а не премиум модел). :D
Шо знам..
Јас сум die hard Sony фан па Sony користам од CMD-Z1, Sony Ericsson, па повторно Sony (Z3, XZs моментално 3 години)
Има една тврдоглавост и ретардирани постспки кај Sony кои ме нервираат но тоа сега не е тема.

Женава користи Galaxy A40 година и пол и тоа на начин тотално несфатлив за нас напатените гикови.
Не се рестартира со месеци, апдејти само кога ќе ми рече "види ова нешто ми се појави и не го снемува", се полни по два пати дневно и како шлаг на крајот од денот им го дава на децава "да погледаат малку"

Ми иде стомакот да си го распарам..
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сакам да земам нов, од оператор. Посигурно ми е некако, што немора да значи и дека е секогаш така. Од мобилара немам никогаш телефон купено, и нема да коментирам на таа тема(искуство), освен дека сум малку скептик. Можеби ќе се промени тоа, но со поефтин телефон.
Ме интересира конкретно моделот за кој прашав, евентуално нешто друго од оператор(телеком у случајов).

Резервните предлози нема да ги игнорирам, туку ќе ги оставам како резервна опција(ќе разгледам тема за секој случај).
Дај до таа цена што има пиши, од моб сум мука ми е да отварам, ќе ти кажам што е најдобра опција.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
91
55
Дај до таа цена што има пиши, од моб сум мука ми е да отварам, ќе ти кажам што е најдобра опција.
При продолжување на договор, со моменталните линии што ги имам на магента, следи буџет од 12000.
Понудата им е тиња, јбг. Од тој ранг само овие два. Едниов е нов, другиот „стар“.
Сиромаштија понуда.

С21 = 50990
П40 про = 50990 (без google) :unsure::confused:
iPhone 12 mini = 50990 (никад не сум „пипнал“ Епл телефон)

Неам идеја за друг.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
При продолжување на договор, со моменталните линии што ги имам на магента, следи буџет од 12000.
Понудата им е тиња, јбг. Од тој ранг само овие два. Едниов е нов, другиот „стар“.
Сиромаштија понуда.

С21 = 50990
П40 про = 50990 (без google) :unsure::confused:
iPhone 12 mini = 50990 (никад не сум „пипнал“ Епл телефон)

Неам идеја за друг.
Mi10T pro? Ако не S21.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Женава користи Galaxy A40 година и пол и тоа на начин тотално несфатлив за нас напатените гикови.
Не се рестартира со месеци, апдејти само кога ќе ми рече "види ова нешто ми се појави и не го снемува", се полни по два пати дневно и како шлаг на крајот од денот им го дава на децава "да погледаат малку"
Па исто се понаша и Гастонаица, не само Флегмаица :)

Плус дисплејот личи на даска за сецкање пошто у ташна нели клучеви, шминки и ред женски ствари...
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
431
1,097
1200 евра за oтклучен S21Ultra во МобиКом. Многу или малку?

Погледнете го атачментот 96476
Сегде се мање-више околу 74-75К. Со две години гаранција. Мобеликс е нешто поевтин, 70.700 ден. со дискутабилна гаранција. Па сега ти направи си есапот со овие твоиве.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,200
3,290
Битола
Сегде се мање-више околу 74-75К. Со две години гаранција. Мобеликс е нешто поевтин, 70.700 ден. со дискутабилна гаранција. Па сега ти направи си есапот со овие твоиве.
Се прават есапи моментално. Не е и за брзање работата. Ќе им стигнат в дуќан за недела дена валјда па ќе извадат нови ценовници, па ќе видиме можеби ќе има промена на старата роба.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
1200 евра за oтклучен S21Ultra во МобиКом. Многу или малку?

Погледнете го атачментот 96476
Па да, таман цена.
Ако во оние озлогласените 2 скопски мобилари е 1150 - кај што не постои гаранција... од Мобиком за 1200 би зел без да размислам дали постојат другиве.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
431
1,097
Се прават есапи моментално. Не е и за брзање работата. Ќе им стигнат в дуќан за недела дена валјда па ќе извадат нови ценовници, па ќе видиме можеби ќе има промена на старата роба.
Ќе паднат цените по мобилариве сигурно, ова се сега цени за early adopters ;)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ќе паднат цените дури на есен или зима годинава по примерот како С20 ултра

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk
Ќе паднат многу побрзо ама не на оптимална цена.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
Па да, таман цена.
Ако во оние озлогласените 2 скопски мобилари е 1150 - кај што не постои гаранција... од Мобиком за 1200 би зел без да размислам дали постојат другиве.
Мобиком различна гаранција имаат од ледиком и мобеликс?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,156
2,557
Мобиком различна гаранција имаат од ледиком и мобеликс?
Како не бе . Пред коронава гу носеа од грчка и ги сервисираа таму. Сега кој им е каналот кујзнае. Најсмешни ми е кога ќе кажат цена таа и таа за "КЕШ". Одма се ти е јасно, и со гаранција и фискална и со сѐ.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
Како не бе . Пред коронава гу носеа од грчка и ги сервисираа таму. Сега кој им е каналот кујзнае. Најсмешни ми е кога ќе кажат цена таа и таа за "КЕШ". Одма се ти е јасно, и со гаранција и фискална и со сѐ.

Sent from Телефон using Tapatalk
Мене гаранција од секоја мобилара ми е иста, само гледам ги фалат тука ептен па да видам да не сум грешка сепак. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,271
14,056
Јас сум за вакво нешо
Значи двајца со потенцијал за уште еден, вкупно 3.
"Malo nas je al smo govna" :ROFLMAO:

Смеата настрана. Тие на времето имаа голем успех со Xperia Z3 Compact но после тоа им се нижеа ретардирани бизнис постапки и тешки фејлови со софтверите за камерата односно процесингот.

Имаа и проблеми со квалитетот плус утки со лансирањето па сега се на ивица да ги снема од овој бизнис.

Баш штета.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Значи двајца со потенцијал за уште еден, вкупно 3.
"Malo nas je al smo govna" :ROFLMAO:

Смеата настрана. Тие на времето имаа голем успех со Xperia Z3 Compact но после тоа им се нижеа ретардирани бизнис постапки и тешки фејлови со софтверите за камерата односно процесингот.

Имаа и проблеми со квалитетот плус утки со лансирањето па сега се на ивица да ги снема од овој бизнис.

Баш штета.
Број 1 причина за фејл на Sony се безелите, после далеку позади второ место е камера и трето време на лансирање.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo
Имав Z3 Compact. Не ми смета ако каснат со лансирање на модели. Само нека не се расипуваат и да имаат добра цена.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,271
14,056
Број 1 причина за фејл на Sony се безелите, после далеку позади второ место е камера и трето време на лансирање.
Јапонците се многу конзервативни кога се работи за имплементација на новини.
Твојава констатација е точна но по обратен редослед. Ќе им се простеа безелите ако лансираа на време и имаа добар софтвер на камерите.
Вака ист сензор кај конкуренција дава дупло подобри резултати а кога ќе земеш да доработуваш слика ќе видиш дека на пример се што требало да направат е (лупам сега) да зголемат оштрина, vibrance, edge sharpening итн.

Паралелно со ова, Андроидот не им е оптоварен со bloatware. Скоро ванила.
Им треба јак менаџер. Ама кој да им каже? Флегма?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јапонците се многу конзервативни кога се работи за имплементација на новини.
Твојава констатација е точна но по обратен редослед. Ќе им се простеа безелите ако лансираа на време и имаа добар софтвер на камерите.
Вака ист сензор кај конкуренција дава дупло подобри резултати а кога ќе земеш да доработуваш слика ќе видиш дека на пример се што требало да направат е (лупам сега) да зголемат оштрина, vibrance, edge sharpening итн.

Паралелно со ова, Андроидот не им е оптоварен со bloatware. Скоро ванила.
Им треба јак менаџер. Ама кој да им каже? Флегма?
Немаше да им се прости, тогаш тоа беше можеби најбараниот "feature" кај уредите, ужас беа, сите коментари на сајтови за мобилни го трубеа истото.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно