• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@mdeni еве да не досаѓаш веќе по темиве :DScreenshot_94.jpg

Screenshot_93.jpg
 
Последна промена:

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Ќе видиме, ако не го пали џебот S21плус, додека дреме во џеб непипнат.

Инаку ветува, 150еур пониска стартна цена, во Октомври ќе е добра зделка С21плус кај мобилариве. Се е позитивно сега за сега.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
215
108
На полнење од 15% до 90% на самсунг а71 имам SOT од 8+ часа. Дали тоа е доволно?
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Пак ништо?
Кој дел од видеото кое самиот го постираше на претходна те буни?
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
989
403
Note серијата официјално прогласена за мртва.


Инаку не се хајпнувате за перформансите на Exynos 2100, бидејки:
Screenshot_20210123-142838_Twitter.jpg

А еве ги моменталните резултати:
20210123_142851.jpg
Доброто е што барем сега за сега нема никој пријавено за прегревање, и сега за сега никој се нема пожалено од издржливоста на батеријата, што е одлично.

Добар напредок, и чекор на право место во споредба со минатата година.

Иначе гледам у тоа battery test Ајфон 11 Pro Max подобри резултати вади од 12 Pro Max.
Доста забушаваат ејпл. Една година одличен процесор и голема батерија, друга година помала батерија.

Инаку следна година дефинитивно Samsung и AMD ќе направат растур, а оваа година очекувајте нешто интересно ;)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Note серијата официјално прогласена за мртва.


Инаку не се хајпнувате за перформансите на Exynos 2100, бидејки:
Погледнете го атачментот 96431

А еве ги моменталните резултати:
Погледнете го атачментот 96432
Доброто е што барем сега за сега нема никој пријавено за прегревање, и сега за сега никој се нема пожалено од издржливоста на батеријата, што е одлично.

Добар напредок, и чекор на право место во споредба со минатата година.

Иначе гледам у тоа battery test Ајфон 11 Pro Max подобри резултати вади од 12 Pro Max.
Доста забушаваат ејпл. Една година одличен процесор и голема батерија, друга година помала батерија.

Инаку следна година дефинитивно Samsung и AMD ќе направат растур, а оваа година очекувајте нешто интересно ;)
Напредокот не е добар, него е гигантски во споредба со 990, има 20% просек подобра батерија, едно 40% побрз CPU и драстично побрз сторејџ, во вчитување на некои големи апликации и рендер, разликата беше и скоро двојна....овој чип во процесирачка моќ е побрз од 888....990 e далеку поспор.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,261
14,029
Да се самоцитирам.
Што е следно? Да ги ограничат да не можеш да ги поправаш како што прави Apple.
И да знаеш, Flegma велит, не е далечен денот кога и тоа ќе го направат.
Е за ова нема никакво оправдување, ако имаше за полначите заради дропот у цена, тука нема, гнаси!
Погодив ѓоа инсајдер :cool:

Иначе, овие потези се за секоја осуда.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да се самоцитирам.Погодив ѓоа инсајдер :cool:

Иначе, овие потези се за секоја осуда.
Нема на кој да се префрлиме, OP немаат асално телефото, други андроид брендови се доста назад....

Само Xiaomi евентуално
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Note серијата официјално прогласена за мртва.


Инаку не се хајпнувате за перформансите на Exynos 2100, бидејки:
Погледнете го атачментот 96431

А еве ги моменталните резултати:
Погледнете го атачментот 96432
Доброто е што барем сега за сега нема никој пријавено за прегревање, и сега за сега никој се нема пожалено од издржливоста на батеријата, што е одлично.

Добар напредок, и чекор на право место во споредба со минатата година.

Иначе гледам у тоа battery test Ајфон 11 Pro Max подобри резултати вади од 12 Pro Max.
Доста забушаваат ејпл. Една година одличен процесор и голема батерија, друга година помала батерија.

Инаку следна година дефинитивно Samsung и AMD ќе направат растур, а оваа година очекувајте нешто интересно ;)
Големи батерии дури и во С21 без плус. А тек во плусот. Така да ако ептен не го уништат софтверот, ќе бидат одлични.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
91
55
Вреди ли човек да се излаже за обична S21, користејќи „буџет“ од телеком?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Вреди ли човек да се излаже за обична S21, користејќи „буџет“ од телеком?
Што си користел претходно е клуч.

Он, лелелелеле 8K за статични или сцени со споро движење, а и 108MP во добра осветленост е KILLER! зум не коментирам, драма...Воедно исто така апгрејдот во потемни услови е огромен, дури сега приметувам затоа што другите рецензери се фокусираа на ниска осветленост, далеку повеќе него темни услови, еве во истите услови како се понашаше S20U, практично беше разнесена од P40p +

Screenshot_93.jpgЕве и најтазе споредба со N20U, разликата како што гледате е огромна.......на двата теста се Exynos единици. Апгрејдот е толку голем, што дури и P40 Pro + со својот гигантски сензор, и поголеми пиксели губи...

Screenshot_92.jpg
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64


S21U, 30X low light :love::eek:
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
91
55
Што си користел претходно е клуч.
Sony XZ Premium. ~38 месеци го користам и мука нема. У перформанси има можеби мал пад, но генерално у брзина е се уште доста солиден.
Имаше мака, губеше интернет после гасење на Wi-Fi, иако Mobile Data си беше вклучена. Доколку продолжи ова[решенија се пробани како нова сим(ништо не реши) и мастер ресет]. Ако продолжи ова, се мислам за смена. Изгледаат интересно новиве, а и зошто да не би се искористила шанса за нешто да се добие плус(подарокот, каков таков). Не носат Сони кај нас, јбг, не постојат за нашиве, како од ѓавол бегаат. :D
Иако е доста солиден у перформансите, после толку користење, можеби е дојдено време за промена.

Идејата е S21. + и ултра ми се too much cash, и не сум расположен да ги дадам.
Обичнава би излегла 39 макс, ако може да се искористи буџетот. :unsure:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Sony XZ Premium. ~38 месеци го користам и мука нема. У перформанси има можеби мал пад, но генерално у брзина е се уште доста солиден.
Имаше мака, губеше интернет после гасење на Wi-Fi, иако Mobile Data си беше вклучена. Доколку продолжи ова[решенија се пробани како нова сим(ништо не реши) и мастер ресет]. Ако продолжи ова, се мислам за смена. Изгледаат интересно новиве, а и зошто да не би се искористила шанса за нешто да се добие плус(подарокот, каков таков). Не носат Сони кај нас, јбг, не постојат за нашиве, како од ѓавол бегаат. :D
Иако е доста солиден у перформансите, после толку користење, можеби е дојдено време за промена.

Идејата е S21. + и ултра ми се too much cash, и не сум расположен да ги дадам.
Обичнава би излегла 39 макс, ако може да се искористи буџетот. :unsure:
Иди или на S20 + Snapdragon од мобилара (читај темата за мобилари) или OP8P.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
91
55
Иди или на S20 + Snapdragon од мобилара (читај темата за мобилари) или OP8P.

Сакам да земам нов, од оператор. Посигурно ми е некако, што немора да значи и дека е секогаш така. Од мобилара немам никогаш телефон купено, и нема да коментирам на таа тема(искуство), освен дека сум малку скептик. Можеби ќе се промени тоа, но со поефтин телефон.
Ме интересира конкретно моделот за кој прашав, евентуално нешто друго од оператор(телеком у случајов).

Резервните предлози нема да ги игнорирам, туку ќе ги оставам како резервна опција(ќе разгледам тема за секој случај).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,561
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно