1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  801
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  @The Geek Boy Нее, следен телефон 2020та, Q3. Здравје боже ако не се деси нешто со Ноте9.
  Али веќе телефон за овие пари незнам дали би зимал веќе.. Или мора нешто многу појако да има или да е за поефтини цени, и Самсунг и Епл се свесни за ова, си најавија и големи падови на профит.

  Headphone jackот СЛОБОДНО нека го тргнат сите, АМА ако во пакувањето со телефонот ми дадат AirPods или GearX earbuds. TypeC to AUX e доволно и одлично за тие што имаат поквалитетна слушалка и тоа што фали е TypeC звучни карти екстерни за аудиофилски слушалки, можеби и има.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,516
  1,174
  2 Јануари 2012
  Ама ја лупна со квалитетот на type c слушалките алал да ти е, како може Ц слушалки да имаат полош квалитет од 3.5мм(ако е истиот модел на слушалки) кога се што прави глупиот нов стандард е аналоген сигнал низ пиновите на Ц до слушалките? Нема ДАКови во слушалките како што се фураше дека ќе има и ќе се кренел квалитетот, пак е останат во телефоните. Блутут никогаш нема да има звук како жица барем не со сегашните стандарди на компресија. Прилично сум сигурен дека блутут слушалки од 10 евра имаат исто ѓубре звук со тие од 150 евра.

  Не фалат Ц звучни карти затоа што некои ретардирани економисти во фирмите за телефони мислат дека не треба стандард стар повеќе од 1 век.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. elenka

  elenka
  Gaining Experience

  29
  50
  21 Август 2017
  Женско
  Huawei имаат опасно добар, но нападен маркетинг овде на островот. Во било кој оператор безобразно барем 5 пати ќе ти го понудат како многу добар телефон.
  Го имам Mate 10 Pro, не велам дека не е добар, ама веќе кога давам пари, го сакам најдоброто.

  Ќе го користам уште некое време во преодниов период дури да го земам С10, а евентуално ако не ме бендиса тој, земам Ноут 9 и терам со него дури не се скрши :annoyed:

  АјФон им го бендисувам само часовникот, без проблем би фрлила 500 за него, ама и 1300 за Макс нема шанси.

  Ќе чекам Самсунг да произведат препаметен телефон со екстра скрин како јаболковиот.
  До тогаш сум заглавена со Хуавеито... Уште само 3 месеци :blush:
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  801
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Ноте9 ми опиша. И двата се со 84% скрин то боди... Со тоа што долгнавестиот екран на Ноте9 во рака го прави каде каде по елегантен и поубав од XS max, а и е полесен.. Двата во рака и едноставно максот делува како цигла, а на повеќе ноте9 им вели по премиум филинг дури поради мазните ивици и заоблениот екран..

  И главната предност немањето на ноч. а ист скрин то боди ратио
   
  На Скоти и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 5. elenka

  elenka
  Gaining Experience

  29
  50
  21 Август 2017
  Женско
  Сама си ја промашив поентата :D
  Мислев Самсунг да произведат супер часовник како јаболковиот.
  Сакам и екстра телефон и екстра часовник.
  Го чекав во Септември новиот Галакси (299 фунти), ама... не е добар како Apple watch 4 кој е 440 фунти
  Тука се најдов заглавена меѓу Ноут 9 што мислам дека е екстра, и јаболковиот часовник. Штета што не можат да се поврзат тие двата. И ајфоните ги гледам, ама не ми се под ќеиф, плус ужасно се скапи. Мразам преценети работи. ХЅ max е 1100 за 64 гига, а Ноут 9 беше 660 на понуда 128 гига.

  Ама поскоро би дала 1к за последен модел отколку да речеме 800 за од мината сезона. Тоа мене ми е фрлање пари
   
  Скоти, DaVoRkNe и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
 6. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  801
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Се согласувам скроз :)
   
 7. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  709
  280
  9 Август 2018
  Машко
  Океј, може DAC на Type - C, ама мислиш дека некој освен LG, ќе се замара да стаи. Ејпл сигурно нема, Huawei сигурно нема,доста компании нема. Едноставно веќе не ни се замараат. Даваат Type - C слушалки од кутија, тоа да, ама без DAC се ништо. Еве тој линкот што го пратив, пишува дека на CES 2019 ама ич не се појавиле компании со Type - C слушалки. Тоа значи дека само Wireless и Слушалки со џек доминираат сеуште.
  Како што кажа Tomislav96, ако го тргнат џекот за слушалки барем да стават блутут заедно со телефонот. Ејпл тоа нема да го направи (Air Pods се продаваат посебно, сеуште), ама тоа е друга приказна.
  Ако сакаат Type - C слушалките да рипнат, компаниите ќе мораат барем DAC да стават.
  Apt X веќе нуди добар квалитет на звук за блутут слушалки, па така да нема потреба од Type - C слушалки.
  Ајде да не забегувам за глупости, така или вака мене нема да ми пречи и да го тргнат, и да го остават џекот за слушалки од Samsung, барем ќе знам дека ќе ми дадат гратис блутут слушалки, или пак ќе имаат но по евтина цена.


  Иначе, Samsung ќе објави нова M серија која што ќе биде нов ривал на солидно - евтините Xiaomi телефони, особено Redmi серијата.
  Се очекува наскоро (за месец отприлика), да ја објават новата M класа со M10, M20 и M30 (или A30/A50???) уредите. За последните 2 се збори дека ќе имаат 5,000mAh батерија и процесори со перформанси слични на Snapdragon 636 и 660.
  Еве и видео за тоа:

  Ајде можеби ќе ја повратат довербата, па пак ќе земам Samsung телефон. Ако не, тогаш Xiaomi, друг бренд не ме бендисват.
   
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,466
  3,184
  24 Септември 2012
  Мислам дека не ја сфаќате поентата, ниту намената на DAC во аудио техниката.
   
  На kolesk и AlexanderMK им се допаѓа ова.
 9. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  709
  280
  9 Август 2018
  Машко
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,516
  1,174
  2 Јануари 2012
  Не знам кој производител на телефони беше што кажа дека ќе се преминува на усб ц слушалки затоа што многу производители на телефони ставаат неквалитетни дак-ови и наводно вака ќе можеле производителите на слушалки да вградуваат поквалитетни. Ако беа толку сигурни во тоа требаше храброст да покажат и скроз да го оневозможат аналогниот сигнал преку тајп ц.
  Епл знаеме зошто го тргнаа, затоа што за да се произведат лајтнинг слушалки треба ројалти да им се плати и за корисниците даваат пари на донглови.

  Да му се извинам на @The Geek Boy што му реков дека лупнал за тајп ц, не беше убаво од моја страна да се изразам така.
   
  Последна промена: 13 Јануари 2019
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,466
  3,184
  24 Септември 2012
  Пишал производителот и жив останал.
   
 12. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  801
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Мислев надворешни звучни карти, DACови, TypeC може монитори да напојува, зашто да не и звучни карти.. Тоа фали.
   
 13. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  709
  280
  9 Август 2018
  Машко
  На highflyer му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,273
  6,367
  21 Јануари 2009
  Се беше супер до самиов крај...
   
  Krk198, AlexanderMK и на Oktar им се допаѓа ова.
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,466
  3,184
  24 Септември 2012
  Браво за Wide Angle, одлично што ја украле идејата на Huawei.
   
 16. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,516
  1,174
  2 Јануари 2012
  Колку мм објектив имитира тој на хуавеи?
   
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  LG се првите кои користеа wide angle во G5 / G6 и се согласувам дека подобро и многу по корисно таква камера одколку depth или zoom ....
   
  На The Geek Boy и cipiripi им се допаѓа ова.
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,466
  3,184
  24 Септември 2012
  Вистина LG беа први. Хуавеј беа први што ставија во салам телефон.
   
 19. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,056
  635
  8 Август 2017
  Машко
  Со нивните мизерни МидРенџ процесори треба уште многу леб да јадат да го стигнат Снапдрагон, посебно во полето на графиката, дека со таа Мали и тоа A73+A53 комбо од 2016та, ало има веќе А75,А55 и А76 во 2019та.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  За две-три години нема ни да има џекови за слушалки туку се ќе се сведе на блутут слушалките.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,516
  1,174
  2 Јануари 2012
  Тешко.
   
  На Скоти и mdeni им се допаѓа ова.
 22. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,088
  971
  4 Февруари 2014
  Машко
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,466
  3,184
  24 Септември 2012
  Ако работат на перпетуум мобиле генератор слушалките и не треба да се полнат, сигурно ќе пропадне 3.5мм џекот
   
  The Geek Boy, cyberbaze и на DarthJe5us им се допаѓа ова.
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Телефонот е пред се наменет за индијски (претежно сиромав) пазар, не можеш да пласираш таму А75 и А76 ... и графичката кошта секако не е бесплатен тој чип, самсунг до сега идеше со ниски перформанси но со квалитетни амолед екрани во мид рејнџот но сега како земаа замав игриве за мобилни полека преминуваат на поевтини ЛЦД екрани со појаки чипови.
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,516
  1,174
  2 Јануари 2012
  Така е, дур мора да ги полнам после секое слушање или да се притресувам дали ми останала батерија нема да ги користам.
   
  На cyberbaze и mdeni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...