1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  789
  863
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Инсталираш апликација и сега за сега менуваш сетингзи во нејзе, кога групата за гкам ќе го најде sweet spot от на фотографијата ќе направат apk со дефаулт такви сетингзи, толку лесно.
  И не се согласува, до сега не сум ни имал потреба да го искористам, во било каква светлина сток камерата ми вади предобри осветлени слики, што Конкуренцијата неможе ни да помисли да ги добие во ауто мод. Ако збориме веќе за подолгои шатери си ги има секој ноте9. ставаш 1 секунда или 0.5 и ете ти денска слика навечер.
   
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Дечки некој со Јануарски апдејт? Вчера ми стигна, предната камера како да е подобрена во средно осветлени простори или пласибо ефект имам?

  Задната не сум ја тестирал.
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,443
  3,164
  24 Септември 2012
  Toa не делува комплицирано. Со тоа што се надевам тоа „инсталираш апликација“ не значи да дубам на трепки како со стариов телефон и да го изгубам секој ОТА апдејт и да одам со магии и рутови. И пак немам гкам зошто нема опција за таков кепчр. И тие „сетинзи“ имаат нормален ГУИ а не да драпам со рутови по фајлови и господ знае што ќе излезе.

  Како и да е ако не ти е огромен проблем може некое линкче до ефикасен туториал да постнеш кога ќе имаш време.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,814
  3,979
  1 Септември 2011
  Машко
  Дечки има ли искочено за Galaxy S6 орео андроид?ако има,ако може некој да ми пушти линк,али преку один да го инсталирам.
   
 5. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  692
  674
  22 Април 2013
  Машко
  Официјално нема 8.0 за Галакси 6. Имаш ром но камерата не работи и некои ситни багови.
  Доволно добро работи на тој што си е до сега, не гледам причина за промена поготово со непроверени ромови.
   
  На Скоти и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  556
  326
  5 ноември 2013
  Машко
  Некој да не е упатен каде најблиску има официјален Самсунг сервисер? Имам интернационална гаранција, но нашиве ,,официјални,, Самсунг сервисери не ја признаваат оти не е купен телефонот од мкд
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 7. senait007

  senait007
  Intern

  27
  7
  15 Јули 2014
  Машко
  Go staiv, vaka izgleda odlicno. Ama sepak neme premisli dase otkazam od Samsung.

  [​IMG]

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
 8. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Пред Ноутот имав Ѕ6 и Ѕ7. Ги користев точно една година и двата. После нив преминав на Ѕ8, но со него го немав тој проблем.

  Екранот почна да покажува во позадина тастатура (дупли екран) кога ќе го отвориш на бела позадина или во сетингс. И на двата телефони истото. Ги чувам телефоните максимално, ги заштитувам од сонце, од студ, топлина и ете ми се случи тоа.

  Истиов проблем го имаше и еден другар кај неговиот Ѕ8 Плус.
  Дали ослабуваат екраните кај Самзунсите со тек на време или фабричка грешка кај некоја серија од телефоните на Самсунг?

  Јас моите ги земав од различно место. Едниот ми го пратија од Америка, а другиот од Скопје го земав.
   
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,814
  3,979
  1 Септември 2011
  Машко
  На с8+ го имав истиот проблем,незнам од каде,што и како,но сам си појави дупли екран,сега имам с6 и телефонот е коска,нема никаква дупли екрани,и вакви заебанции.Девојками има 1 год С7 исто нема дупли екран,ниту па некаков проблем со екранот и телефонот.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,101
  26,790
  4 Септември 2008
  Не џабе е речено, iПхоне си е iПхоне, него што не си се логираш од другиот акаунт?
   
  farkizz, Скоти, senait007 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. senait007

  senait007
  Intern

  27
  7
  15 Јули 2014
  Машко
  Toj go imam na pc i zaboraen mie pass. Ovaj go iam na tapatalk so facebook login i tuka neznam pass :(

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,101
  26,790
  4 Септември 2008
  :)
   
 13. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Што го предизвикува тоа појавување?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,814
  3,979
  1 Септември 2011
  Машко
  Потенцирав дека незнам од што се прави,сум прашувал доста луѓе,кој го имале проблемов,али не сум добил конкретен одговор.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,101
  26,790
  4 Септември 2008
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  Burn - In проблеми има на секој OLED/AMOLED панел после долго користење.
  И новите ајфони, нормално е да имаат Burn - In проблеми после долго користење.
  Решение:
  лупајте црна тема на се и свашта, и од Theme Store, и симнете си SwiftKey Тастатура (јас препорачувам), и ставете и црна тема.
  Ако имате One UI Android 9,тогаш вклучете Night Mode.
  А за решение, има доста апликации на Play Store, јас OLED Tools користам пошто и јас имам на две места (не е до толку страшно, ама пак имам) burn in. Телефонот треба да се остави, па може на 2 пати преку ноќ со макс brightness, и да биде на пунач и тогаш до негде би се средил тој проблем, иначе перманентен е burn - in проблемот, само што со тие апликации може да се намали (до негде).
   
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,476
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ти сменија телефон со burn in или со флеки? Затоа што различна појава е да знаеме би било убаво.

  Со црни теми се што ќе добиеш е обратен бурн ин. Не ти помагаат црни теми затоа што саатот горе ќе изгори како и да е, ќе изгорат сите икони што се гледаат. Сум видел на телефони од играње игри со фиксни позадини т.е. ситни ствари се поместуваат како коцки или бројки во коцки и од тоа има бурн ин. Нема спас од оваа појава.
   
  На Скоти и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  Епа тогаш иднината е во Micro LED, иста ствар ко OLED, само од неоргански материјали, и без Burn - In проблеми.
  На CES 2019, Samsung објавија такви модели на телевизори. Кул технологија, само тешко да ја имплементираат на нивните телефони.
  Здравје боже S11/Note 11 (ако у опште ќе постојат тие уреди).
   
 19. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  @marick14
  За жал перманентно решение за Burn - In проблемот нема, ама привремено има.
  Симни ова:
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oledtools

  Стај го на пунач со 100% батерија, и Max Brightness, и остај го така нека врти ноќта дур спиеш. Пробај така 2-3 пати, или се дур не ти се среди проблемот. Само внимавај, ако се деси нешто друго неочекувано или чудно, угаси и не ни пробувај.
   
  На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,101
  26,790
  4 Септември 2008
  Глупости! никако не го правете ова.
   
  На Скоти, olikomerc, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  burn in
  На бела позадина се примеќаше на цел екран крст од нелутисе човече.
   
 22. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,476
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Интересно, значи пред истек на гаранција ќе можам нов/заменски телефон да добијам?
   
 23. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Мојот имаше уште 8-9 месеци гаранција, од T-mobile не добив телефон додека беше мојот на сервис.
   
 24. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Токму тоа и го велам. Што таму некој упорно бара и препорачува телефон со 1 до 6 камери, те Самсунг, те Ејпл или друга марка кога тоа е телефон, првенствено за комуникации, па се останато. За добра фотка се купува фотоапарат.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,101
  26,790
  4 Септември 2008
  Во про мод се средуваат добар дел од тие проблеми, мада за предна камера тешко.
   

Сподели

Вчитување...