1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко
  Мислев на долната рамка (на Англиски Chin се вика), па од мрза го пишав така.
  Почнаа скоро сите чин да го викаат, иако чин по нашки има друго значење.
  Не сум прв што употребувам такви зборови, и има доста за кои неможе да им се најде буквален превод.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  183
  149
  20 Јуни 2009
  Таков ни е јазикот во однос на технологијата.

  Во случаеви кога подобро се изразуваме со англиските зборови/фрази најдобро е да се пишуваат англиските зборови и на латиница :)
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Што се случува со Galaxy X или како и да се викаше тој на виткање?
  Има ли официјално датум на искачање и кои се конечните перфоманси?
   
 4. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко

  Еве ви за Galaxy F.

  @marick14 евентуално Galaxy F ќе се вика.

  И што е уште полудо е можноста да биде објавен заедно со S10 серијата :oh::eek:
   
 5. Goki Poki

  Goki Poki
  Intern

  48
  40
  14 Јули 2016
  Машко
 6. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Предната камера како можеле така грдо да ја постават... :sick::zipit:
   
 7. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,950
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  На The Geek Boy и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,121
  3,784
  5 Декември 2009
  Машко
  Можда не е баш за тука, но сепак е Самсунг.. Кога го земав Watch от, знам дека имав опција Samsung Pay.
  Прееска ми текна да врзам картица и гледам ми ја нема апликацијата а не ја дава ни во galaxy app store.
  Направив ресет и ја нема пак...

  Некој нешто да каже шо како. :)

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
 10. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  285
  593
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Ако си во Македонија џабе ти е, нема чаре за жал.. Само во неколку европски држави самсунг има вклучено договор со банките што се таму, а и не верувам во скоро време дека и нас ќе не има на таа листа. Сега за сега само преку телефон со помош на апликациите на Комерцијална и НЛБ.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 11. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко


  5 BEASTS ARE COMING!!!!!

  Иначе тој со ѓаволското емоуџи и Ајфонот, сите 5 телефони сосе Galaxy F ќе имаат џек за слушалки.
  Samsung Кина и тој Самсунг што го знаеме и сакаме не се исто.
  Они таму прават и телефони на преклоп ама само за во Кина, и најновите модели немаат џек за слушалки па не се чудете.
  Незначи дека чим го тргнале џекот на A8s, дека и на S10 ќе го тргнат.
  Тоа им беше тест за тоа дали да го задржат на S10 серијата, и поради големата негативност испаѓа дека ќе го задржат.

  @Tomislav96 ќе зимаш нешто од новава класа кога ќе искочи, или у скоро време? (онака чисто информативно прашувам пошто како што гледам ти си еден од ретките што купуваат Top - Tier Samsung телефони).
   
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,532
  1,184
  2 Јануари 2012
  2019 ќе биде најлоша година за купување флегшип телефони до сега, нит ќе има поента да се купи било кој телефон, нит па фирмите ќе продадат многу телефони(flagship) годинава.
   
  На Sharlovski и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,146
  1,149
  2 Март 2011
  Машко
  Точно. Телефоните од 200-350 евра нудат слично искуство, нема потреба да се фрлаат по 800 евра за телефон.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,477
  3,201
  24 Септември 2012
  Да слегнат цените на овие од 2018 на реалните 50% од сегашните во телеком. Тоа е битното.
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,297
  6,389
  21 Јануари 2009
  Така е откако излезе Снапдрагон 625.
   
  На The Geek Boy и Sharlovski им се допаѓа ова.
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,146
  1,149
  2 Март 2011
  Машко
  Teк па новиве midrange телефони со kirin/snap 710 кои се 3x од 625...
   
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,532
  1,184
  2 Јануари 2012
  Не е за слично искуство, туку флегшипите од 2017 и 2018 ќе имаат прениски цени, а имаат се што е потребно да има било кој телефон.
   
  На mdeni и DelphiUser им се допаѓа ова.
 18. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,950
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Баш да видиме дали ќе има, ама до кога, уше оваа година, непобиен факт е дека 3.5mm го вадат сите произведувачи, и Самсунг пробува ако не оваа наредната ќе го извади 3.5mm џек. И после шо?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,552
  18 Септември 2013
  Машко
  Чекај ти ајфонот сеа коа ќе стават усб Ц. Бар стандарди нека има иначе, а не ни мора да фо тргнат аудио џекот бе зашо. Не е ко да нема простор за еден џек унутра.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 20. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко
  SoundGuys: USB-C audio is dead
  Stop trying to reinvent the wheel and give us our headphone jacks back.
  тип ц лелелелелел тип ц слушалки omg omg omg...
  За Sony и HTC се збори дека ќе го вратат.

  Иначе, за тоа дека нема поента да се купува да.
  Ни мене искрено не ми треба некој доста јак уред, си имам веќе солиден компјутер.
  Само компанииве да почнат да ставаат малце појаки процесори бидејки отепаа со 625 и 636,а Snapdragon 710 никаде.
  Еве гледам Xiaomi почнаа со SD 660 што е океј.
  И Samsung ќе почнат сега со M сериите да ставаат солидни процесори.

  А за тоа со џекот за слушалки, мене не ми е проблем што ќе го тргнат, туку проблем е тоа што неможам да фрлам доста на квалитетни блутут слушалки, а веќе имам солидни жични слушалки кои што ме задоволуваат, + не зима од батерија. Вака ај ќе земам некои евтини, ама пак како што слушам доста музика кога патувам сигурно повеќе од 3 часа нема да издржат (тие што ги имам толку ми држат), а и плус преку блутут зима батерија.
  Type - C е океј, ама квалитетот и звукот не се. Боље би користел блутут него преку Type - C.
  Samsung и други компании како Xiaomi уште го држат џекот за слушалки што е доста паметно, бидејки тоа има корист.
  Тој што ќе плати телефон над 800 евра сигурно ќе нема да си купи блутут слушалки.
  А тој што ќе плати помалце за телефон сигурно ќе има да се купи.
  Се на се, не ми е мене тоа проблем, туку за квалитетот ми е. Немам јас пари да лупам на нешто трето, едноставно излез ми е џек за слушалки, а тоа Samsung го нуди.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2019
 21. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  183
  149
  20 Јуни 2009
  Се полни телефон. Не ретко и по неколку пати на ден.
  Се полни лаптоп.
  Корисници кои имаат smard band го полнат.
  Корисници кои имаат smart watch го полнат.

  Уште слушалките да ги полнат?
  Колкава е шансата да се заборави и да не се наполнат?

  Јас сум на слушалки по неколку часа секој ден.
  По ни една цена не би зел слушалки кои ќе треба да ги полнам.


  Во врска со превисоките цени Apple се криви. Видоа дека пазарот се засити и единствен начин да ги задоволат инвеститорите беше да ги подигнат цените.

  На тој воз се закачи и Samsung а и Huawei.

  Штета за целиот пазар.

  Кога купував Note 3 беше 40К. Потоа Note 5 не го донесоа кај во Македонија па зедов S6 кој се постави исто 40К. Сега да земам Note 9 е 60К.

  Пишувам за цените во оператор.

  Samsung видоа дека пазарот е заситен и пробуваат да направат пари од застарена технологија. А6 од оваа година е полош од А5 од минатата. А7 користи ист чип како А8, додадени камери (значително лоши) одземена водо-отпорност и микро б приклучок. А9 четири камери лоши лоши по цена на flagship.

  Samsung многу повеќе заработува од деловите со кои ги снабдува другите компании и тој е правецот во кој ќе се движат.

  Постот е долг но тоа е :)
   
  Скоти, The Geek Boy и на mdeni им се допаѓа ова.
 22. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,224
  1,875
  13 Јануари 2014
  Машко
  Поверојатно е дека тој што има 800 евра за телефон, има уште 100-150 за Bluetooth слушалки. Аргументот е дека со 3.5mm имаш подобар квалитет. AptX и сличните нудат солиден звук, ама пак не е исто како кабел. Со USB-C имаш простор за добар DAC во телефонот, што пак нуди подобар звук од Bluetooth. Дали одреден произведувач ќе го искористи тоа или не, е нивна работа.

  Друг муабет, зошто на S8 (G950F) исчезнуваат нотификации по некое време? Декемвриски security patch, од кога го апдејтирав почна да се случува. Добивам нотификација, ја оставам за подоцна да стои во нотификациите, и после извесен (веројатно random) период ја снемува. Би претпоставил дека е до update-от, и други корисници го пријавуваат истото. Има некој друг со ваков проблем, и да успеал да го реши?
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 23. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Кој маркетиншки трик е тоа со камерите на А7 и А9 телефоните....да се ложат луѓето да купуваат а кога имаат и телефони со една камера бољи од овие со 3 и 4 камери.
   
  На The Geek Boy, Krkac, fuzzjaw и уште 4 други им се допаѓа ова.
 24. gokica

  gokica
  Модератор

  8,506
  10,526
  13 Јуни 2009
  Маркетингот е страшно усовршен денес. Огромни пари се во игра. Затоа и гледаме толку тепачки во темите за телефони на форумов.
   
  На Скоти, The Geek Boy, cipiripi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. senait007

  senait007
  Intern

  33
  8
  15 Јули 2014
  Машко
  update mu stigna na nekoj ? note 9 procitav pocnale da pustaat pie one ui

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...