• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,394
1,157
Ohrid
Сакам да земам 5ка Али ова ме мачи,не знам дали ке го средат со update како OnePlus што направија.

Important: Pixel 5 and Pixel 4a (5G) phones with two SIMs in use will fall back to 4G networks. To connect to 5G networks, temporarily turn off the SIM that isn't set to use data.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Сакам да земам 5ка Али ова ме мачи,не знам дали ке го средат со update како OnePlus што направија.

Important: Pixel 5 and Pixel 4a (5G) phones with two SIMs in use will fall back to 4G networks. To connect to 5G networks, temporarily turn off the SIM that isn't set to use data.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Едниот SIM мислам дека е виртуелен - еSIM за Project Fi и сл. Мислам дена немат 2 слота за 2 SIM картици.
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,394
1,157
Ohrid
Едниот SIM мислам дека е виртуелен - еSIM за Project Fi и сл. Мислам дена немат 2 слота за 2 SIM картици.
Дуал сум е со што еден eSim ке се користи и уште еден стандард сим,само ова погоре ако се реши со update ке биди супер.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
424
527
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Pixel пак со проблеми
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ништо ново
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Абе ова Soli Motion Sense на Pixel 4-4XL не работело кај нас. Да тиибем Google. Мора да се рутира телефонот за да работи... :(
 

JezuzNoChil

Intern
9 јануари 2019
31
17
Дали е добра батеријава или има подобра да препорачате?


Исто и Power копчето не работи, а и volume копчињата се пред умирање дали ова би ги средило?

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
The final nail in the coffin, се покажаа скроз DXO дека се кинески платеници, не тестираа намерно најт мод за да искочи Pixel 5 полош, зборат за голема концентрација на шум во сите опркужувања, да тоа е точно но погледне ги само деталите, но кого му е гајле за тоа кога може да го имаш пластелинот на P40p и M10U?
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,428
637
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
The final nail in the coffin, се покажаа скроз DXO дека се кинески платеници, не тестираа намерно најт мод за да искочи Pixel 5 полош, зборат за голема концентрација на шум во сите опркужувања, да тоа е точно но погледне ги само деталите, но кого му е гајле за тоа кога може да го имаш пластелинот на P40p и M10U?
Сеуште пикселот е на врвот за фотографија ако се земат најголем број на реални сценарија.

Исто проблемот со експозициите е каде стиснале тие да фокусира и нормално може да има по темна експозиција.

Како и да е им фали подобар видео лвалитет/зум и некои други работи.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
обично кога е поставено прашање не е впечатливо да се игра ехо...

колку што знам пред некоја година кога ја гледав 3ката (ако добро паметам) ја имаше во Анхоч...
моментално имаат некои продукти од Google но немаат Pixel сега колку што знам,
поради неговата "популарност" што не успеваат неговите корисници "да ја продадат" кај Нас...
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
424
527
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Дечки кај може во мкд да се набави скрин проектор за 4 хл
Здраво.
Јас најдов во City Mall, на 3ти кат мислам дека беше кај Sportvision продавница. Мислам дека беше таму, но не сум сигурен за точната локација.
Прашав ми рекоа дека има за Pixel 4 и 4 XL, околу 600 или 800 ден.
Среќно.
 

Иванчо

On your way to fame
22 мај 2013
374
502
Resen, Resen, Macedonia
Здраво.
Јас најдов во City Mall, на 3ти кат мислам дека беше кај Sportvision продавница. Мислам дека беше таму, но не сум сигурен за точната локација.
Прашав ми рекоа дека има за Pixel 4 и 4 XL, околу 600 или 800 ден.
Среќно.
Доколку може некој име да ми каже на продавницата да ја барам онлајн пошто не сум од Ск, би му бил благодарен
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,428
637
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Какви смрдеши, едвај чекам HarmonyOS да извади Unlimited storage опција да се тргнам од ѓубрево гугл.

Само тоа им беше најдобра позотивна страна, да имаш бекап опција, иако еднаш сите слики ми се избришаа пошто спамираа по 30 пати на ден да ослободам место, ко за беља и хард дискот отиде после тоа.

Инаку, сите што сакаме да користиме андроид и google photos во иднина мора барем еден гугл телефон да поседуваш
(сигурно ке бидеш приморан да купиш нов за две годино максимум, пошто живееме во време на subscription)

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,428
637
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Секако плаќам за 100GB
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,301
1,276
Drachevo
The final nail in the coffin, се покажаа скроз DXO дека се кинески платеници, не тестираа намерно најт мод за да искочи Pixel 5 полош, зборат за голема концентрација на шум во сите опркужувања, да тоа е точно но погледне ги само деталите, но кого му е гајле за тоа кога може да го имаш пластелинот на P40p и M10U?
od 2013ta го велам ова. Уште кога споредуваа профи уреди како Nokia 1020 со детски играчки како Iphone4 so 18 пати помал сензор од 5 центи.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,367
3,888
Скопје
5 ноември 2014
9
4
нарачал некој од странава? Гледам дека има и Pixel 4a. Ако нарачал, каква е процедурата со царина/скриени трошоци?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
424
527
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Доколку може некој име да ми каже на продавницата да ја барам онлајн пошто не сум од Ск, би му бил благодарен
Прашав пред саат време, рекоа дека имаат за Pixel 4 XL и дека е 790 денари.
Земав број од човекот, 076 455 826 (овој број е различен од тој на страната).
Работат до 22h мислам.

ЕДИТ, гледам линкот се лоадира, пиши Mobile Armor Macedonia на google и првата страна на FB...
 

alek07

Gaining Experience
25 октомври 2010
45
77
Здраво Пикселаши/Некусаши,

да не знае некој каде да најдам (во Скопје) екран за Нексус 6П? Или ич да не барам?

По повеќегодишна моја, па после уште толку и детска употреба, настрада вчера екранот (на Петок 13ти)

Ме интересира нешто половно (од забатален/расипан примерок) или некоја кинезарија, чисто да изгасам пожар, додека да дојде Дедо Мраз ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,761
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно