• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,588
4,831
Ова нека биде тема за сите Pixel смартфони. Се во врска со нив постирајте тука, од апдејти, проблеми и сл.

Има една слична тема, но не и е тоа намената како што видов, башка е стара.

Поздрав.
 
Изменето од модератор:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Хммм, малце е некоректно да има 2 теми една за Xiaomi, друга за Nexus уреди, а притоа да нема за Sony, LG, како и Samsung, HTC.

Ќе видиме дали ќе го дозволиме ова, ако да ќе има теми за сите други брендови.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема да има посебно за Note, Samsung, LG, Sony итн генерални ќе има (ако има)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,419
13,491
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Според анкетата, Нексус највеќе заслужува да има тема за него...
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ова nexus фановите се повеќе и повеќе ми наликуваат на ајфон фановите.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Утре ќе наведам дали ќе има теми за секој бренд посебно, ептен ќе стане форумот само мобилни....треба да се размисли добро.
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1,088
552
Јас сум ЗА да има посебни теми за останатите брендови,ќе биде корисно во секој случај.
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Епа разгледај по темиве, повеќето се нексус нексус, и кога се отвора друга тема одма се трола со нексус каков телефон, перформанси, изградба итн итн. Повеќето нексус корисници немаат користено друг хај енд смартфон од друг бренд и затоа имаат таков впечаток кон нексус. Или преминале на нексус од галакси аце или нешто л3 лг или не знам експериа типо и хтц дизајр ц и после тоа нексусот е брз. Користете ноут 2 или 3 или с5 или оне м7 или па 5с или лг г3 па дури и г2 и потоа преминете на нексус 4 или 5 и кажете ми како тоа нексусот е премиум телефон со најубав сток фил.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,588
4,831
Сум користел доста јаки телефони и знам како работат. Јас лично многу ретко се вклучувам во такви споредби, така да се што зборувам не е на празно.
Не сум хејтал друг бренд/телефон никаде, има доста телефони кои се на рамниште со н4/н5 и сл.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,253
Епа разгледај по темиве, повеќето се нексус нексус, и кога се отвора друга тема одма се трола со нексус каков телефон, перформанси, изградба итн итн. Повеќето нексус корисници немаат користено друг хај енд смартфон од друг бренд и затоа имаат таков впечаток кон нексус. Или преминале на нексус од галакси аце или нешто л3 лг или не знам експериа типо и хтц дизајр ц и после тоа нексусот е брз. Користете ноут 2 или 3 или с5 или оне м7 или па 5с или лг г3 па дури и г2 и потоа преминете на нексус 4 или 5 и кажете ми како тоа нексусот е премиум телефон со најубав сток фил.
Грешка, повеќето Нексус корисници имаат користено други хај енд смартфони и сфатиле дека се заебале.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,419
13,491
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Имам користено и сеуште користам што службени што мои телефони: HTC Wildfire, Galaxy Ace, Nexus 4, Nexus 5, HTC M8, SGS 4, SGS 3, Note 2, Note 3, LG G2 mini, LG G3, Huawei Ascent P7, Xperia Z, Z2, Z2 mini итн...
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,543
4,250
Скопје
Грешка, повеќето Нексус корисници имаат користено други хај енд смартфони и сфатиле дека се заебале.
+1
@vlavot многу си грешка другар. Можеби сите телефони имаат едно нешто во кое се подобри од Нексус, ама целокупното пакување барем за мене лично секогаш би било Нексус.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,543
4,250
Скопје
The True Story of the HTC Nexus 9

In a presidential memorial library somewhere out in the Sunnyvale area, cell carriers, hardware manufacturers, and innovators all came to dance in a single hall. The lights were dim. The music passionate, in the John Hughes kind of way.

It was November 2007, and together they comprised the Open Handset Alliance. And boy did they dance!

Google was a smart and awkward kid. He had a lot of years under his belt but couldn't compete in the consumer market as well as the other guys. For all his abilities, he was a nerd. Bullied and called names. Google came to this dance alone.

HTC has been working for other companies for years. However after dating assholes for years she gave up on herself, her identity. She came to the dance because her friends made her. HTC would much rather be at home, working on new designs for phones she thought were cool, but ahead of their time.

The music played strong. Bodies swayed. The two stood on opposite corners of the hall, slowly walking towards each other.

Then suddenly, Samsung came stumbling through in a drunken stupor, shoving Google towards HTC. They bumped.

"HEY WHY DONT YOU GUYS GET A ROOM?!!! HA!!! HAHA! HA! HA!" he said before he stumbled towards his buddy Timothy Zen passed out on the floor.

Google, apologizing profusely for Samsung's antics, saw a small smile grow on HTC's face.

"Wh-what? Whats so funny?" said Google.

HTC just smiled, "Nothing, you just look cute."

Kenny Loggins began playing, and Google performed the riskiest query ever: Will you dance with me?

After a pause, HTC took Google's hand and whispered in his ear, "Of course."

This began the first phase of their relationship. Google and HTC were official. Love has a way of making you feel proud and confident. Like you can take on the world.

Together they created the HTC Dream, and the Nexus One. Two children that HTC loved, but made Google feel increasingly distant. He couldn't take the pressure. He began blaming his shortcomings on HTC. Google felt that it could do better. No. He knew he could do better.

People began to wonder if there would be a Nexus 2. Google kept saying no which only made HTC feel horrible.

Their relationship was rocky.

Then a short while later, Google came out publicly that it had conspired with Samsung and released the Nexus S.

HTC was heartbroken.

Google didn't give a shit. He had this. He was better. He was better than HTC.

After spending a couple years hanging around Samsung's posse he was let down immensely by Verizon, Samsung's buddy who convinced Google to release the Galaxy Nexus, a terrible mistake of a phone.

Google unveiled it at one of Samsung's wild and crazy parties. They tried to say how awesome it was but were consistently coming up with issues. Verizon wasn't playing nice. It became withholding. Wouldn't let Google update.

Google, became jaded and started cheating on Samsung by seeking out other people in the dark hours of the night. LG came up to them and together they made the Nexus 4 and 5. Asus came by and helped them out with the Nexus 7. Google was just getting by.

Samsung, concerned with Google's distance was afraid that their bromance was coming to an end.

"Dude What the FUCK?" said Samsung.

"Fine... I'll how about we make a tablet will that make you happy?" replied Google.

"DUDE THATS AWESOME LETS PARRTTTTAAYY!!!" shouted Samsung.

The Nexus 10 was released.

Google was not doing well. The constant partying and isolation from the high life was making him feel low. He hated himself. He felt trapped by the life.

One day, Google was walking down a dark alley. In the corner he found Motorola. She used to be prom queen, but now she fought for garbage.

"I used to be just like you, living the high life. Partied so hard with Verizon and AT&T... it was amazing... but now... no one will even look at me. I just want to make something good again." she said.

Google was drunk, angry and just wanted to get revenge.

"How much." Google said to Motorola.

"I'm not for sale...?" said Motorola.

"I SAID HOW MUCH!!!" said Google.

Motorola, down on her luck obliged reluctantly. Anything had to be better than being on the street.

Google bought Motorola. But Motorola couldn't make Nexus devices. She wasn't good enough and Google didn't want people to start talking.

Making the most of the situation, Motorola made the Moto X while Google watched, closely. It was the best thing Motorola had done in years. With a bit more confidence, she made the Moto G and Moto E. They started doing well.

Maybe Google had made a bad decision? How long could google milk this relationship. They didn't love Moto, they were just in it for the patents. So, after bringing Motorola up, they sold them to Lenovo.

Google needed time to think. Moto, knowing she was just being used, accepted her new owner. All she wanted to do was make phones again with whoever would let her.

While Google had been going all out. Sex, drugs, and rock & roll. HTC was building herself. Following her Dream, she was quietly brilliant. Those old designs she had been working on kept her going.

She made them. By herself. Beautiful pieces of hardware that the world grew to love. HTC was coming back... or so she thought.

For all her hard work, they just didn't sell well with the likes of Samsung looming overhead. But that didn't phase her. She kept trying.

Google had become lonely. He missed working with someone who cared. Was passionate and dedicated. He began to miss HTC.

"Hey" texted Google to HTC.

Three days passed.

"What do you want" replied HTC

"I want to apologize for being an asshole." texted Google.

No response for one week.

"I can't forgive you for what you did." she replied.

"I understand, and you shouldn't. I just wanted to say I'm sorry. I was wrong." replied Google.

Six months later, Google, more humbled after admitting his problems began working on himself. He was ironing out a new version of Android in a coffee shop. Codename Love, or "L" as he called it.

In memory of the first girl that loved him, HTC.

He heard the door jingle as a woman's heels clicked in and stopped by his table.

Google, disheveled and deep in thought didn't notice.

"Hey" said HTC.

Google looked up, shocked.

"You're here...?" he replied then paused for a moment before blurting out, "I'm sorry I'll go if you want."

HTC paused, then a smile grew on her face.

"Lets try again."

-----------------------------------------------------------

Извор.
 
Последна промена:

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,588
4,831
Не знам зошто, но мислам дека н4 ќе го добие новиот Андроид, иако се зборуваше насекаде дека нема. Секако, би одлично да го добие, но и да не... има одлични ромови на xda.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,253
И јас мислам дека ќе го добие, нема смисла тие од Android One да го добијат, а Н4 да не го добие. Гугл треба да го следи примерот со шампионот во апдејти Galaxy Nexus, се појави со 4.0 истера до 4.3, а можеше и 4.4.
Сега едвај чекам 16 октомври :)
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
985
1,351
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64

marchesk

Gaining Experience
4 септември 2012
164
106
Скопје
http://androidcentral.com/rumored-nexus-6-specs
Пaк се пoјaвувaaт шпекулaции зa 5.9' екрaн. Прегoлем зa мoј вкус иaкo спецификaцииве изгледaaт стрaшнo.
Oвoј кoнцепт сo кaрaктеристикиве гo нaјaвувaaт зa Мoтoрoлa ,,Shamu,, не Нексус 6
Едит: мoжнo е дa бидe взaемнa сoрaбoткa сo гугл и дa искoчи кaкo следен нексус, my bad
 

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
848
1,120
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Ќе биде интересно ако Моторола го прави овој телефон. Ќе си ставам ова да ми ѕвони :innocent::


Инаку штета ќе биде ако го направат 5.9инч
 

alekcackko

Gaining Experience
10 август 2012
438
70
Битола
И што ако го направат голем сеа? Во право БЕА ејпл за големината на екранот. Воопшто не ги сакам големиве телефони 5.9 инчи? Сеа таблет купуваме, мобилен телефон или фаблет?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,069
Мислења
877,124
Членови
30,681
Најнов член
nikolovski1990
На врв Дно