• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Паметни часовници

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,065
2,564
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
888
804
Не барав часовник за читање нотификации прво,него кажав дека ми е за спортување,поточно трчање,и нормално плус да ми покажува нотификации,да Страва е најточната апликација за спортување,кога сме кај апликациите,вработената ми го препорача овој часовник до 3000 денари,бил најдобра опција,аха да важи.Пак ке кажам Mi Band 5,е буквално 10 класи над ова срање.
Се врзува со MiFit апликацијата?

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
Дечки знам дека е скапо да се инвестира во асален спортски часовник од типот на Garmin или Suunto, знаете како викаат „Сиромашниот плаќа двапати“ не земајте безвезе алки или часовници кои се по 2-3000 денари боље подсоберете уште нешто и земете по асално. За мерење пулс неможе да е точно да ти мери на зглоб на рака додека трчаш, се знае дека треба мерач на гради, друго мора да има ГПС во никој случај неможе замена да ти биде мерач на чекори и да се очекува да ти мери изминати километри. Муабетот ми е добронамерен не фрлајте безпотребно пари на ефтини играчки кои нема да ви вршат работа, знам дека е безпарица дека не е ефтино да се инвестира (да тоа е баш инвестиција) во некој поскап часовник.

Дополна: Најефтина варијанта што ми текна терајте со мобилен телефон со Strava и земете некој ефтин HRM Sigma (тие се по 2-3000 денари)
 
Последна промена:

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
888
804
Дечки знам дека е скапо да се инвестира во асален спортски часовник од типот на Garmin или Suunto, знаете како викаат „Сиромашниот плаќа двапати“ не земајте безвезе алки или часовници кои се по 2-3000 денари боље подсоберете уште нешто и земете по асално. За мерење пулс неможе да е точно да ти мери на зглоб на рака додека трчаш, се знае дека треба мерач на гради, друго мора да има ГПС во никој случај неможе замена да ти биде мерач на чекори и да се очекува да ти мери изминати километри. Муабетот ми е добронамерен не фрлајте безпотребно пари на ефтини играчки кои нема да ви вршат работа, знам дека е безпарица дека не е ефтино да се инвестира (да тоа е баш инвестиција) во некој поскап часовник.

Дополна: Најефтина варијанта што ми текна терајте со мобилен телефон со Strava и земете некој ефтин HRM Sigma (тие се по 2-3000 денари)
84$ Mi watch color со GPS , симпатично саатче , прецизно како miband 3 ката (со тоа што тој влечеше GPS од телефон). Нема wear OS, тоа му фали али за парите сосема ОК


Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

Tobey

Intern
23 април 2017
211
48
Сакам да нарачам ми банд 5 од али експрес, ама не сакам да утнам да ја земам кинеската верзија. Дали некој од форумов има нарачано па може да препорача доверлив продавач со линк? :)
 

nashio

Gaining Experience
14 јануари 2011
438
489
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

krema

Professor
24 јуни 2009
11,883
11,303
youtu.be
Кинеската верзија нема NFC, се друго е исто ако е за андроид.
Ако е за IOS тогаш цепај глобална верзија.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,203
2,719
Ресен
Бидејќи сум имал евтини бендој, часовници и Гармин 935 скоро 2 години, да кажам 2-3 збора од искуство.

Ако ви е за трчање и точак (за планински не сум сигурен), горе долу било кој часовник/бенд ќе ви заврши работа. За попрецизен пулс, би се држел до повисоките класи на часовници ама и "најбедниот" (го имав, прво паѓање и пуште душа) граден мерач на пулс ќе е подобар од било кој саат. Пак треба да си проверите дали истиот може да се поврзи (Ант+, Блутут)

Ако сте за Страва и слични надвор од матичната апликација на сатот, тогаш треба да проверите дали истиот може да се поврзе (Хуавеи имаат мака со тоа)

За физичка активност како теретана, цепење дрва, мастурбирање (за леваци), пулсот врска нема бидејќи едноставно оптиката не дозволува прецизно мерење кога мускулите под мерачот се активни, само граден во тој случај.

Околу квалитетот
Дека Гармин се поквалитетни од просечните и нискобуџетните нема збор ама и тие си имаат маани. Пример на мојот, софтверски го заебаја барометарот со апдејти (важен за елевација/надморско ниво) и температурата. Го поправија па пулсот ми откажа и беше спор, вратија на старо, сè уште немам барометар.
Изработка... далеку пред гореспоменатите.

Ако ви е повеќе како смарт да го користите и нотификации, како евтина варијанта, Amazfit Bip беше 3 пати поубав од Гарминов, сега гледам има и нов модел од него. Избегнувајте вода иако имаат некаков си рејтинг, ова важи за поевтините.
 
Последна промена:

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
Ако ви е за трчање и точак (за планински не сум сигурен), горе долу било кој часовник/бенд ќе ви заврши работа. За попрецизен пулс, би се држел до повисоките класи на часовници ама и "најбедниот" (го имав, прво паѓање и пуште душа) граден мерач на пулс ќе е подобар од било кој саат. Пак треба да си проверите дали истиот може да се поврзи (Ант+, Блутут)
Градниот мерач што си го имал дали можеше да го поврзеш со Гарминот?
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
Тогаш немав Гармин али го имав поврзано со Bryton Rider 310. Гледам на Али пишат дека е компатибилен.
Да да видов тоа затоа те прашав од искуство, дека сакам да зеам и јас али изгледа на Гармин граден мерач ќе идам
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
966
1,319
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Дечки, продавам Самсунг Галакси Актив 2. Не е многу користен, комплетно исправен, без гребнатинка. Ако некој е заинтересиран, нека ми пишит, ќе се договориме за цена. Поздрав IMG_20201015_235758.jpg IMG_20201015_235810.jpg
 

imortel

Gaining Experience
18 февруари 2012
122
161
Скопје
Некој да не имал искуство со online нарачка од Mobvoi.com - TicWatch smartwatch TicPods Free | Official Website
Сакав да го купам Pro 2020 од Нептун, но кога ја видов цената и моделот некако се замислив.
Доколку порачувам ќе платам со PayPal, за секој случај.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
130
140
Некој да не имал искуство со online нарачка од Mobvoi.com - TicWatch smartwatch TicPods Free | Official Website
Сакав да го купам Pro 2020 од Нептун, но кога ја видов цената и моделот некако се замислив.
Доколку порачувам ќе платам со PayPal, за секој случај.
Сум нарачал но во Бугарија па од таму ми го донесоа. Инаку нарачав TicWatch E пред 2 години и може да го пофалам дека е супер паметен часовник за парите. Истиот си има сопствен GPS и може да се користи да мери на Strava и без мобилен телефон. Батеријата му е мала и ако се користи цело време врзан со телефон преку bluetooth трае цел ден. Целосно се пуни за еден час. Ден денеска го користам и не сум имал никаков проблем со истиот.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Сите цени им се наваму натаму. Едни пониски други повисоки. Изгледа кој кога, каде, колку порачал , и сега си чистиме лагер. До петокот во ХИ го немаа 5ката званично, и им беше 2790 оут оф сток. Изгледа тазе роба по тазе цена.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,456
1,072
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Јас кога го земав телефонот прашав и ми кажаа дека го немаат се уште, и дека ќе го имаат за недела дена по супер цена поевтини од другите локали кои ги продаваат...

Е сега дека овластени па можеби поевтино. Јас мојот го земав од Али, еден член тука ми прати линк, топ е гледам моиве се навикнаа да го работат...
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,394
1,371
Drachevo
Дали се мртви паметниве часовници или така ми се чини, или само се во менопауза.
Ретко кој купи нов паметен часовник по втор пат.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,203
2,719
Ресен
Дали се мртви паметниве часовници или така ми се чини, или само се во менопауза.
Ретко кој купи нов паметен часовник по втор пат.
Далеку од мртви, имаш користено до сега а да не е некој од “играчките“?

Јас лично купив по трет пат.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,976
12,194
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Многу се далеку од изумирање, in fact некои (сериозни) производители на часовници почнаа да додаваат смарт функционалности во нивните модели. Ефтините играчки <200-250 евра се јуслес, обично купуваш 2-3 такви и на крај купуваш солиден уред од 400-600 евра (пример, види @Sharlovski). Паметните часовници стануваат се помоќни и пофункционални а мајке ми, добиваат и убав дизајн и личат на нешто. Би рекол дека they are here to stay.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,456
1,072
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Прашање на време (ако не е и веќе реализирано) кога паметен часовник ќе може да отвори врата од кола, врата од домот, плати сметки по маркети, добива нотификации од уреди во домот (камера ако има некое движење, активни уреди, итн..) Но за сето ова ќе треба добра батерија :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,165
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно