• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Паметни часовници

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
65
116
По мобиларите имаш.
Ако не ти е итно, нарачај од AliExpress. Се нормализираат полека роковиве за испорака, а цените се драстично поефтини него по мобилариве кај нас. Инаку во Мобеликс има солиден избор ако не ти се чека. Барај 22mm ширина, тие се за поголемиот.
Фала многу на инфо :D
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Мене не ми е јасна една работа... Гледам дека и вристбанд може да се користи на трчање, без да го имаш телефонот со тебе. Како го врши мерењето за тоа колку си истрчал? Спрема движењето на рацете или нешто слично?
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Ама сега сериозно прашувам. Еве купувам Хуавеи Бенд 4 или ете Шаоми Ми 5 бенд... и одам на фудбал да играм.... како ќе ми мери? Може воопшто така да се користи? Нема да е точно нешто или?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,617
2,756
Ама сега сериозно прашувам. Еве купувам Хуавеи Бенд 4 или ете Шаоми Ми 5 бенд... и одам на фудбал да играм.... како ќе ми мери? Може воопшто така да се користи? Нема да е точно нешто или?
Таквите што немаат прецизен GPS обично користат accelerometer/gyroscope за да осетат промена во движење. Истиот систем е и кај телефоните што мерат чекори со исклучен GPS. Баш ради тоа и не се скроз прецизни (most of them), и ако стоиш во место и мафташ со рацете, ти детектира ко да се движиш.
 

Allen

Intern
27 февруари 2015
44
42
Mi bandot колку што знам јас има Activity tagging. Првиот пат коа ќе игра фузбал (или може аеробик и т.н.) ќе ја уклучи таа опција за наредниот пат според движењата автоматски ја препознава и ја активира.
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Таквите што немаат прецизен GPS обично користат accelerometer/gyroscope за да осетат промена во движење. Истиот систем е и кај телефоните што мерат чекори со исклучен GPS. Баш ради тоа и не се скроз прецизни (most of them), и ако стоиш во место и мафташ со рацете, ти детектира ко да се движиш.
Ок, ама ако не ти се даваат 4000, како мене што не ми се даваат за поклон за саат со ГПС, и не ти е битно некое препрецизно мерење, би требало и овие вристбендојве да завршат работа. Ваљда нема да има разлика да речиме си истрчал реални 3,5км, а тоа да покаже 5 дека си истрчал и слично. Ваљда тука негде би било ориентирно....
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Изгледа ќе одам со Шаоми Ми Бенд 4. За поклон, таман е.
Мислењето е автоматски споено:

Ама не си сериозен, велиш:


Одговорите веќе ги имаш погоре.
Така ми дојде да речам, малце заебанција... иначе ептен сериозно сум заинтересиран за се што прашав...
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
269
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Во врска со точните мерења сакав да направам еден тест. Имам Mi band 5 и го оставив на маса да мери пулс измери 75. :D
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Во врска со точните мерења сакав да направам еден тест. Имам Mi band 5 и го оставив на маса да мери пулс измери 75. :D
Од кај ја купи масата?? :)
Мислењето е автоматски споено:

Во врска со точните мерења сакав да направам еден тест. Имам Mi band 5 и го оставив на маса да мери пулс измери 75. :D
Си трчал ли некогаш со саатот ама без телефон на тебе?
 
Последна промена:

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
269
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Се извинувам за погрешната информација направив пред малку повторно обид да измерам на маса и ми покажа дека не е во можност да измери... Пред неколку дена настана некоја забуна кога измери 75...
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Се извинувам за погрешната информација направив пред малку повторно обид да измерам на маса и ми покажа дека не е во можност да измери... Пред неколку дена настана некоја забуна кога измери 75...
Можда ти почина масата во меѓувреме.
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
269
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Си трчал ли некогаш со саатот ама без телефон на тебе?
За жал сеуште го немам пробано. Ама други ми имаат кажано дека имало мали одстапки ако го користиш без мобилен со тебе со уклучен ГПС.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
Дали си сигурен?
по капацитет да .. 91 е хуавеј, 135 ми банд .. а по траење во реалност не би коментирал пошто може различно да се понашаат, екран, power saving и сл фактори. Не мора да значи дека поголемата ќе трае повеќе ..
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Дали си сигурен?
Од сите рецензии шо ги прочитав, да. Хуавеи некаде 7 дена трае, а Шаоми 14-20. Хуавеи лапа батерија ради Sleep Tracker, шо предпоставувам ако се исклучи ќе ја пролонгира батеријата драстично.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,202
11,566
youtu.be
Ја би Хаваи, подолго држи батерија.
Морам самиот себе да се демантирам, едно мислам друго пишувам. sorry :)

Секако дека Xiaomi е подобриот во батерија,
Upto 9 Days battery life (91 mAh)Upto 20 Days battery life (135 mAh)

Хаваи има помала батерија и е деклариран да држи до 9 дена (вероватно во стендбај), Жаомије со поголем капацитет и држење до 20 дена (што не верувам - сепак станува збор за стендбај).

Сепак мислев на Mi Band како подобар избор, но ете некогаш брза кучка слепи ги раѓа. :D
Изборот е твој и што ти око фане тоа и зимај.

Извинете за ненамерната грешка. :)
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
148
113
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Јас имам miband4 исклучено ми е следење на пулс 24/7 и ми трае батерија 50+ дена. Ако ти е за спортување не го препорачувам, пулсот не е точен и нема гпс така да мора телефон да носиш.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дечки од кои причини гасите функции како пратење на пулс, GPS, stress, sleep tracking и тн.? Само за спортување ли ви се саатите? Според мене една од убавините на smartbands и smartwatch е овој дел со пратење на здравствената состојба, workout detection и тн. Зимаш smartwatch ги гасиш сите функции освен да видиш колку е саат битно батеријата трае 92 дена?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,951
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно