1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

OnePlus паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 1 Јуни 2017.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  345
  243
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас сум заинтересиран после нова година да го земам McLaren. Планирам во Грција да го порачам со нај скапиот шипинг кој моментално е на попуст од 24евра на 10евра. Телефонот грубо ке ми излези 710евра.

  @smole Кажи ми ти сега кога го порачуваше телефонот дали им рече на пакетот да напишат некоја по мала сума или стандард сума колку што кошта телефонот ти напишаа?
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  Со кој ОС доаѓаат овие твоиве? Хидроген или Оксиџен?
   
 3. Sharlovski

  Sharlovski
  Practice makes perfect

  671
  1,482
  28 Јануари 2017
  Машко
  Како што кажа @DonFrozex , не се за правдање ама секој може да става маржи колку сака, ти одговара купуваш, не ти одговара, идемо даље.

  Во секоја продавница треба да има по едно вакво истакнато.

  raa4uog9r8621.jpg
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  2,737
  2,906
  18 Април 2007
  Нема зашто да им пишам да напишат помала цена од ЕУ до ЕУ е пратката.
   
  На Jovan2389 и BorisSapphire им се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  687
  1,078
  13 Јануари 2014
  Машко
  Иако ти го прочитав цел муабет, и со многу од работите се сложувам, факт е дека многу од нас имаат ваква или таква можност да го порачаат од официјалната страна, по официјалната цена, без многу проблеми и заебанции. Дали е преку другарче или роднина или како и да е, во најлош случај телефонот ќе ти излезе колку што си го платил, плус една кафана за тој што ти го донел.

  Мене како краен потрошувач не би ме интересирало какви се трошоци имаат Мобеликс. Она што го наброја ти не е ни се, мора да има и алати, мора да има и резервни делови на залиха, и ако телефонот што си го купил е со фабричка маана, треба на нивен трошок и да ти го заменат, нели. Или бар така би требало да функционира. Ама ништо од тоа не е мој проблем, иако ги знам работите. Мене ме интересира колкава е цената на уредот (MSRP), и колкава е цената кај нас. Ако е преголема разликата, како што е во ситуацијава, мене не ми е во ред, и тука завршува мојот муабет како краен потрошувач. Ако нивниот начин на работа е "крени ги цените до небо, за со два продадени телефони да платиме кирија и вработени, а се друго да ни е ќар" (карикирам), не купувам од нив. Порадо ќе го почекам од надвор, ќе се помалтретирам дури најдам некој, ама на крај ќе заштедам 100-150 евра, и нема да изгубам ништо.
   
  Astraion, DonFrozex, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  651
  687
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  Значи сите сме на иста фрекфенција.
  Бтв, да додадам на „трошоците на мобеликс“ : само што отварам GsmArena и гледам два огромни вертикални банери од нив од левата страна...
  изглеа убава пара лупнале на Google Ads.

  OxygenOS 9.0.5 ако ме држи добро меморија.
   
  DaVoRkNe, fuzzjaw и на mdeni им се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  Уанплас Шесте со „24“ гаранција од Македонија 32500!!!

  OnePlus 6T | Ledikom

  Прекрасно од Ледиком!
   
  Justice for All, Astraion и на cipiripi им се допаѓа ова.
 8. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,480
  2,201
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ставиле фотки од Thunder Purple а сигурен сум дека не можат да ja донесат таа боја.. исто 8 гига рам што е поскапата опција.
  Уште да ги праша некој што подразбираат под таа гаранција.. многу ме интересира.

  Да ги праша некој што точно продаваат, да нема забуни.
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,480
  2,201
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  417
  492
  2 Март 2011
  Машко
  1+7 најавен со slider


  [​IMG]
   
  На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  Значи тиња батерија.
   
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,874
  2,987
  7 ноември 2014
  Машко
  Не знам за вас, ама јас пре би Notch отколку слајдер, особено оној на OnePlus 6T.

  Имам iPhone Xs Max, по 2-3 дена користење воопшто не ни го забележување - од друга страна слајдер се забележува со секое користење и мислам дека повеќе ќе „замара“ него малиот notch...
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  Поголем проблем кај слајдерот е што зазема огромен дел од куќиштето и заради него страда батеријата. Или ќе е подебел телефонот, ама знаеме дека ниеден производител нема да направи 2мм подебел телефон, туку ќе скрати од батеријата. Со цел да си качи профит се разбира, на сметка на корисниците.
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,874
  2,987
  7 ноември 2014
  Машко
  Од аспект на производител најмногу се гледа на маркетингот - ако OnePlus 7 нема слајдер, значи ќе остане предниот дел ист како 6t (со notch), односно се губи главната маркетинг фора при рекламирање...

  Само кај Apple може да се претстави нова боја и сите да полудат, кај другите малку тешко :D
   
  На cipiripi и mdeni им се допаѓа ова.
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  417
  492
  2 Март 2011
  Машко
  Па изгледа заврши таа доба. АПпле изгуби 500 милијарди долари или 40% од својата вредност во последниов месец. Ме потсеќа на времето кога балонот на Нокиа почна да дише.
   
  На Скоти, Astraion, tupacan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  Незнам баш. Сега маркетингот е на 855 и на најтшот феноменален.

  Мислам дека целата поента се врати на камерите откога Хуавеј извади најтшот, па после гугл го стави во Пилсел. Еве сега хуавеј извади широк агол, наредно и другите тоа ќе го направат.
  6т е идеалниот телефон на изглед, само му фали малку буст на камерата за 7ца и малку буст на најтшотот софтверски. И секако 855 процесор. 3700мах батерија е минимумот, ако ја зголемат барем до 4200мах во 7 ќе е совршен телефонот
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,874
  2,987
  7 ноември 2014
  Машко
  Не знам, најголем купец на премиум телефони се веќе постоечки корисници, што значи дека сопственици на OnePlus 6T би требало да им се најголем пазар. Внатрешни промени и инкрементални подобрувања на камерата нема да бидат толку привлечни како нов дизајн или нешто поопипливо.

  Повторно ќе кажам, ова го зборувам од аспект на компанијата и продажната стратегија, претходно телефоните имаа огромни напредоци со секој нов модел и бевте „приморани“ да купувате ако го сакате најдоброто - сега дали имате 845 или 855 не е преголема разлика ако не се стави тоа во функција. Apple повторно е тука во уникатна положба - ќе претстави нов процесор во стара шасија, ама софтверот ќе го дизајнира околу него и веднаш знае како да го продаде.

  Во секој случај, согласни сме дека notch-от веќе не е проблем, а дополнително на рендериве гледам chin доле, што според мене не би требало да го има веќе...
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  Како 6т биле купци... Па вчера излезе.

  А тој што зема онепл7с зема да трае. 5т и надоле може да се купци ама само ако е 3700 или нагоре батеријата. Испод тоа и никој нема да е купец.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  Без анимации. Реална брзина:
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,433
  2,691
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Сличен достапен кај нас телефон со така мал ноч ко на 6т е на huawei mate 20, во нептун и сетек го има само. Ама штета, ја носат верзијата само со 4 гига рам.
   
 22. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  363
  110
  23 Февруари 2011
  Машко
  Еве после 2 недели користење, телефонот е лудница и вреди за секој потрошен денар!
   
  На DonFrozex и mdeni им се допаѓа ова.
 23. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,377
  1,684
  10 Септември 2007
  Машко
  6t?

  Инаку, како е со фингерпринтот кај 6t у споредба со 6? Брз? Спор?
   
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,811
  2,587
  24 Септември 2012
  Би те замолил за МНОГУ подетален опис. Што телефон имаше претходно? Во однос на што е подобар од што? Со што споредуваш? Што си користел? Што имаш во непосредна близина? Што највеќе ти се допаѓа? Дали е брз? Дали е флуиден? Дали е респонзивен? Дали е добра камерата? Екранот? Вибрациите?

  Многу малку искуства иама со овој телефон кај нас затоа прашувам.
   
  gokica, cipiripi и на CHIMPANZEE им се допаѓа ова.
 25. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  363
  110
  23 Февруари 2011
  Машко
  Се префрлам од строго stock андроид искуство (Nexus 5, Nexus 6P). Телефонот е екстремно брз и стабилен, рам менаџмент ПРЕДОБАР, батерија држење речиси два дена со интензивно користење, adaptive brightness, уклучени features како face unlock и комбинација од WiFI/4G. Камерата е солидна накај одлична, посебно ако се симне pixel камерата (кај мене веќе е ставена под дифолт). Екранот е исто така топ, нема да згрешам ако речам дека новиве ајфони вода може да му носат во поглед на екран. Единствена работа што не е reliable (можеби и очекувано) е fingerprint sensor-от, не фаќа секогаш, но кај мене можеби е проблем што уште го немам тргнато фабричкиот screen protector.
   
  На gokica, DaVoRkNe, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...