1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ноќна фотографија (long exposure, Light trails)

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Joan.J331, 26 Мај 2018.

 1. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  А Марс до кога ќе се гледа на небото?
   
 2. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  249
  271
  12 Август 2014
  Машко
  Марс скоро цело време се гледа, само не толку јасно ко што е месецов.
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  Офтопик.
  Се сеќавам како мал го гледав млечниот пат речиси како на фотките. Јасно отцртан и видлив преку цело небо. Ова беше во струмичко, касно навечер, пред добри 30 години. Има ли некаде останато да не е толку загадено, или треба да се качам високо на планина за да немам атмосферско и светлосно загадување?
  Ако да, каде во мк е наједноставно пристигањето на таква локација?
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Kokino, Kozjak, Galicica, Zovikj, Prespa
   
  JasSum, Joan.J331 и на Oktar им се допаѓа ова.
 5. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  а зошто па баш Кокино го викаат опсерваторија, знам дека нешто со Сонцето беше, нешто посебно се гледа таму на небото или?
   
 6. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  28
  148
  9 Август 2015
  Машко
  Еве нешто од мене од вчера.Успеав на неколку слики да фатам како паѓа метеор ама оваа навеќе ми се свиѓаше.
  [​IMG]
   
  На Скоти, Balanar, SiPy` и уште 8 други им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,771
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ти се појавил метеор а не метеорит :)

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 8. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  На IT форум си. ОВА би требало да ти е лесно.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  Од денес ќе се наплаќа карта за влез на Кокино.
  Дали тоа значи дека ќе работат 24/7?? или ноќни фотки таму веќе нема да има??
   
  На ntb91 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,771
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се гледа само дел од еден крак од млечниот пат :) За убаво да се види треба темно и суво време.

  Ништо посебно не се гледа, само се поставени одредени „маркери“ на одредени места па во одредени делови од годината тие паркери покажуваат одредени ствари на небото. Така порано знаеле од прилика кој датум е.

  И онака Кокино не е веќе тоа што беше. Откако го направија меморијалниот центар во Пелинце и Кокино го загадија со светлост.
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  249
  271
  12 Август 2014
  Машко
  [​IMG]

  Нешто од мене од викендов, GoPro 4 Black. Време е да преминам на малце посериозна опрема.


  На сликата кај што го имам фатено најголемиот метеор, кола проаѓа од страна... Шо марфи?
   
  vikomkd, Oktar, temelk4 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  Постои веројатност кон крајот на Август да отидам навечер на Козјак, па ако отидам ќе ви пратам слики
   
 13. ntb91

  ntb91
  Gaining Experience

  91
  83
  27 Март 2018
  Машко
  Јас сум од Куманов и ќе ти препорачам да не плаќаш карта бидејќи не се знае кај одат парите. Фино лепо им кажуваш дека немаш пари во тебе и не може никој да те спречи.

  Јас бев вечерта на 12-13. Еве една фотографија.
   

  Прикачени датотеки:

  На tomaso, Balanar, Joan.J331 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,371
  23 oктомври 2012
  Машко
  На Иванчо, architect, krisbt и уште 40 други им се допаѓа ова.
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  Чекав слики тука... Гледав на инстаграм, одлично фотки. Браво. :)

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Unfollow na insta odma... samo ligi pravis :) Sekoja cest, posebno za aurorata!
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,710
  13,075
  2 Август 2012
  Машко
  Отиде ова за Wallpaper бачо и не ти ја враќам.
  Свака част!
   
  Sukhoi, Fatal1ty_ и на Oktar им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  11,040
  10,545
  24 Јуни 2009
  Машко
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,158
  6 Декември 2016
  Машко
  15s е exposure на сликава?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,371
  23 oктомври 2012
  Машко
  Фала момци, па и на ваша глава, нека се враќа. Местово е бајка, како од сликовница, имам многу фотки, се погоди секоја вечер има аурора, ама па има и облаци и дождови па малку се натегаме со аурората.
  @Balanar, толку е, 15ѕ.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,152
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Да ги чепнеше малку флеројте долу десно и “месечините“ на средина или не сакаше да ја манипулираш?
   
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,371
  23 oктомври 2012
  Машко
  Веќе е манипулирана, тешко се прави долга експозиција а да фатиш идеално и небо и звезди и аурора и куќички и улично осветлување. Кога ке се приберам ке пробам нешто плус, имам некои идеи, али генерално е тоа.
  Месечина никако додавање, едитирање само на бои и светлина, без монтажи.
   
  На SiPy` и Sukhoi им се допаѓа ова.
 23. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,152
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Да да, баш тоа и мислев, манипулирање во смисла додавање/одземање. Во секој случај прекрасна фотографија.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  635
  1,359
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  @Oktar партали фотка... Чисто информативно, сам се пушти натаму, или некоја тура има до местово? Планирам февруари/март да фурам натаму, а речиси никогаш не патувам организирано, али до ваму не би ми било проблем и со некоја турица.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,905
  26,251
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Фотката ја сместувам во категорија try not to fap
   
  Balanar, bLaCk AnArChY и на Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...