• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нексио - ценовник

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,013
1,546
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
имаа постирано вчера вечер за графички, јас негде кај 2 часот попладне им пишав за 3080 немаа, ги прашав за процесори дали ќе добијат 5600х, ми рекоа дека само 5800 добиле ама сите биле резервирани веќе. Тоа беше пред да го објават огласот. Или некоја резервација им откажале штом оглас ставиле
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
43
86
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Dali nekoj ima cenovnik od 2021?
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,858
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Ова од вчера.
 

Атачменти

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,657
1,055
Замислете да се најде некоа апсолутна легенда шо ќе направи вебсајт кој го индексира ценовникот и ќе ги внесува како продукти, макар и без слики, чисто за прегледност :D
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,082
3,078
Битола
Голем број за истото се жалат (вклучувајќи ме и мене). Си велам на форумов има дечки коишто имаат тајни вези со Нексио (читав нешто за ебачици не знам што). Од друга страна, има и веб девелопери. Дај пуштете абер и ваму и таму нека падни една зделка со попуст (дали паричен, дали во продукти) и да се опрај работата конечно. На инстаграм да мора да отвора човек да гледа што имаат ново и нема за се да има објава. После се чуди народот продадени биле сите Zen3 процесори.

Лично, често ме чеша ќесето за нешто ново, а појма немам што. Во тој случај, отворам каталози од продавнициве да видам што има на залиха, колку чини, да споредам карактеристики, итн. И да сакам да купам од Нексио, не можам да го направам тоа бидејќи немаат каталог за да можам да го направам ова. Не можам, а и НЕ САКАМ да се јавувам повеќепати по телефони или да пишам и чекам ФБ пораки. Сакам да добијам инстантна информација и да ги подредам продуктите по цена и залиха па да изгуглам што како кога купувам. Замисли да мора да го правиш тоа со Нексио со нивниот сегашен Модус Операнди. Ќе мора 10пати да се јавуваш за да прашуваш за дадени продукти дали се на залиха и колку коштаат моментално.
 
Последна промена:

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Замислете да се најде некоа апсолутна легенда шо ќе направи вебсајт кој го индексира ценовникот и ќе ги внесува како продукти, макар и без слики, чисто за прегледност :D
Имеша идеја некој погоре, само се чека на таков ентузијаст :)
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,468
802
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ново
 

Атачменти

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,229
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Голем број за истото се жалат (вклучувајќи ме и мене). Си велам на форумов има дечки коишто имаат тајни вези со Нексио (читав нешто за ебачици не знам што). Од друга страна, има и веб девелопери. Дај пуштете абер и ваму и таму нека падни една зделка со попуст (дали паричен, дали во продукти) и да се опрај работата конечно. На инстаграм да мора да отвора човек да гледа што имаат ново и нема за се да има објава. После се чуди народот продадени биле сите Zen3 процесори.

Лично, често ме чеша ќесето за нешто ново, а појма немам што. Во тој случај, отворам каталози од продавнициве да видам што има на залиха, колку чини, да споредам карактеристики, итн. И да сакам да купам од Нексио, не можам да го направам тоа бидејќи немаат каталог за да можам да го направам ова. Не можам, а и НЕ САКАМ да се јавувам повеќепати по телефони или да пишам и чекам ФБ пораки. Сакам да добијам инстантна информација и да ги подредам продуктите по цена и залиха па да изгуглам што како кога купувам. Замисли да мора да го правиш тоа со Нексио со нивниот сегашен Модус Операнди. Ќе мора 10пати да се јавуваш за да прашуваш за дадени продукти дали се на залиха и колку коштаат моментално.
Очигледно ФБ/Инстаграм им плаќа пари на Нексио за да објавуваат. А твој проблем е што не си почесто на ФБ/Инстаграм.

Каков Zen3 CPU бараш да ми ти шитнам?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,082
3,078
Битола
Очигледно ФБ/Инстаграм им плаќа пари на Нексио за да објавуваат. А твој проблем е што не си почесто на ФБ/Инстаграм.

Каков Zen3 CPU бараш да ми ти шитнам?
Не јас, имаше народ прашуваше за Зен3 зошто нема во Нексио распродадени биле а објавуваат на Инстаграм дека имале. Јас се префрлив на графичка со работата, така што процесор менување по 5 години онаму или АКО и КОГА новите ќе понудат значителен (20 проценти) гејминг перформанс на моја резолуција (3840x1600 = 6144000) -- Иако секогаш постои шанса да сменам колку да сменам од пуст каприц и се најде екстра денар во моментот.

Инаку мојот начин на трошење не ми дозволува да разгледувам од Нексио, тоа е проблемот. Уживам на серка или со пивце да седнам и отворам цела понуда од СЕКОЈ ТИП НА ТЕХНОЛОГИЈА со залиха, со цени, со категории за филтрирање, итн. Понатаму, излистувам, споредувам и подредувам па на крај личен research и гледање review-а зависно тоа што ќе најдам. Оваа практика ми дава задоволство и зема долго време. За да го направам сето ова со Нексио, ќе треба на Зум да им се јавам и да ги држам полсат на линија. Бидејќи мене реално често не ми требаат нови делови, но, купувам од ќеф од причина ДА СМЕНАМ (ништо друго) и не тргнувам никогаш со умисла баш ова ми треба. Исто како фармерки од бутик кога купувам. Одам да видам што имаат на понуда и да пробам повеќе броја, материјали и бои. Продавачи со веб страни како сетек и анхоч ми помагаат на тој начин технологија да избирам.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,686
Мислења
830,514
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно