1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нексио - ценовник

Дискусија во форумот 'Нексио' започната од mviktors, 23 Август 2016.

 1. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  939
  1,280
  25 oктомври 2012
  Машко
  Два пати исконтактирани, преку фејсбук и мејл, првиот пат добив одговор со ЌЕ ви пратиме (никад не пратија), вториов обид да добијам некој ценовник на мејл тотално ми го изигнорираа. Работат уопште? Постои некој начин да знам што продаваат, што може да се нарача од кај нив, без одење до самата канцеларија/продавница?
   
 2. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  820
  1,372
  12 Септември 2013
  Машко
  Рaбoтaт, јaви им се. Ценoвник кaј и дa ќе биде (гo чекaм циркa двa месеци).

  sent from Tapatalk
   
  StalkeR, STEFF, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  939
  1,280
  25 oктомври 2012
  Машко
  Истиот муабет... Capture.PNG
   
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,631
  2,461
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ако ти пратиле досега мејл ќе ти праќаат нон стоп.
  Им пишав на фб.. Мај месец некаде, имаше експресен одговор и им дадов мој мејл, и од тогаш 2-3 пати само имаат пратено ценовник на мејл.
  Последниот Нексио ценовник ми е од 20 Јули.

  А баш ме интересира колку е точен муабетот дека може скоро се' да се порача преку нив... и какви цени ќе понудат.
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  939
  1,280
  25 oктомври 2012
  Машко
  Ај ако не ти е тешко прати ми го последниот ценовник по ПП.
   
  На dangthe и Astraion им се допаѓа ова.
 6. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  936
  1,113
  9 Јуни 2015
  Машко
  Нексио (според искуството што го имав со нив), немаат или не праќаат целосен ценовник со се што нудат, туку ако им побараш рам, ќе ти пратат ценовник само со рам ако побараш нешто друго, ќе ти прататат ценовник од тоа итн.
   
  Arabian, Astraion и на mviktors им се допаѓа ова.
 7. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  939
  1,280
  25 oктомври 2012
  Машко
  Ја им побарав конкретно за графички и пред 2 месеца и сеа, можда ПР служба има продолжен одмор.
   
 8. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,631
  2,461
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Линкот до ценовникот за Јули не е валиден повеќе, а од Мај има само РАМ цени, ако некој друг се интересира.
  Звонете, прашајте директно. Мислам дека се пониски цените сега, така да не е валиден овој ценовник од Мај.
   
 9. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  275
  9 Јануари 2015
  И мене ми го дадоа истиот дебилен одговор, пишете за што сте заинтересирани. WTF
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,530
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тешка работа да добиеш ценовник од таков темплејт на фирма. Не го кажувам ова во негативна конотација. Они се трговци, а знаете цениве како се менуваат и како мизерно се стои со лагер. Спремањето на ценовник нема баш некоја смисла. Затоа добивате „дебилни“ а уствари логични одговори.

  Ова е општо кажано, ништо лично према Нексио
   
  На Necromancer, olikomerc, nik0la_ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,090
  1,366
  5 Септември 2008
  Машко
  Ок е сето тоа, ама нека направат листа од сите производи кои ги продаваат (без цени), за да знаат потрошувачите што можат да добијат од Нексио. А моментално вака оди процесот... хмм, сакам да купам нови кулери за куќиштето, чек да видам ривјуа кои се најдобри... видов кои се најдобри, ај сега да им пишам на Нексио случајно да не го продаваат овој модел, еден од милијарда.
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,530
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Те разбирам ама они одат на продажбва на волумен кој носи најголем волумен/маржа рејт. Они ќе донесат тоа што се продава брзо и што е можно поскапо. Иначе фирма ко фирма, може да ти донесе што сакаш од пиле млеко, ама тоа мора да им се исплати. Па ќе рече некој Аии овие нормални ли се со цениве??? Е јебига друж-директоре.
   
 13. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Слабо пуштат ценовник скоро сите фирми, башка лето е :D
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  914
  1,401
  6 ноември 2007
  А што се тие толку посебни?? Убај цени имаат?
   
 15. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Убaи прoизвoди имет

  Испрaтенo преку nokia 3310
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,124
  7,027
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Изгледа како да се дистрибутери и рабоат само големопродажба. Сепак, не е сериозно да ги молиш за цени или се отвараш кон клиенти за малопродажба или се затвараш скроз како паком, амако, фламинго итн. Сеа ем сакаат и на мало да продаваат, ем ги мрзи да работат. Исто како мебиус последен ценовник им е од фебруар.

  Или работава е ај ако нема многу нарачки за дистрибуција, ќе продаваме тек-тук на ситно колку да се сврти нешто. Епа не бива.
   
 18. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,037
  3,058
  2 Септември 2012
  Машко
  Како ќе се постават на пазарот ,така ќе имаат и муштерии. o_O
   
 19. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  820
  1,372
  12 Септември 2013
  Машко
  Им пратив пред некој ден email за што имаат од PSU ранг 450-600W. Баш ме интересира кога ќе одговорат.
   
 20. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,631
  2,461
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Пишуваш у инбокс на фејсбук за време на работните денови пред 16.00ч. = добиваш инстант одговор.
  Пред недела дена им напишав листа на компоненти и за саат време макс ми стигна мејл со цените.
  Значи најбрз одговор добивате на фејсбук. Крај на програмата.
   
 21. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  897
  465
  15 Декември 2013
  Машко
  Некој да прикачи актуелен ценовник од нексио, затоа што им пишав на фб и ме оставија на seen. :)
   
  На DraganIron му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  328
  188
  26 Март 2016
  Машко
  Исто ми направија, самошто мене и на мејл ме изигнорираа.
   
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  пишете ми меил во ПП ми имаа пратено пред 2,3 недели што како имаат.

  Едит : се надевам нема да е проблем линче да стаам со ценовниците од нексио што ми ги пратија, да не се мачиме со мејлови.
  Uploadfiles.io - neksio.rar


  линкот трае 30 дена после се бриши.
   
  Последна промена: 19 Септември 2017
  На krema и Avid им се допаѓа ова.
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,054
  6,031
  21 Јануари 2009
  Значи ставајте вакви работи јавно.
  Нека не си играат пенисот они да ми глумат таинствени, тешко достапни и слично.
  Еве јас на што налетав:
  NZXT MPL060417(1).xlsx
   
  prichina, steelseries и на Војвода им се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  9,788
  9,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^
  Пола година стар ценовник, ако не се сменети од тогаш цените можно е да е уште актуелен ценовник.
   

Сподели

Вчитување...