1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нексио - ценовник

Дискусија во форумот 'Нексио' започната од mviktors, 23 Август 2016.

 1. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  840
  1,779
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  CykaBlyat, овие се последните што сум ги добил, од пред 1 месец:
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 7 Септември 2019
  На CykaBlyat му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Зошто толку долго нема нов ценовник?

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 3. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Што е со Нексио фамава незнам, немаат ценовници, сајт ни под разно, да ти пратат цена на мејл евентуално, како во 1995 во Ексел табела :)
  А Анхоч и Сет се тука некаде со цените и секогаш добивам 10-15% попуст.
  Башка гаранција од Анхоч>Нексио :)
  Не сум бил ама делува како од подрум некој да продава Хардвер.
  Како оние ДДСтор, да нарачаш, па чекаш да однесат во тој станот во Аеродром. LOL!
   
  Последна промена: 1 oктомври 2019
  На drifter му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  141
  133
  20 Април 2016
  Машко
  Нема фама. Има ценовници на линк погоре, како ги прикачуваат така сите ги добиваме. За свежа залиха и цени кои се менуваат секојдневно побарај ги на телефон, Вибер или ФБ.
  Цените се секаде горе доле тука некаде и така е било отсекогаш, ако веќе си пазаруваш од друго место и си задоволен продолжи да си купуваш таму нема никаков проблем.
  За гаранцијата не би рекол дека на Анхоч е поголема, напротив има доста компоненти со помала гаранција во Анхоч. Инаку не би требало и таму да има разлика пошто гаранцијата ја дава производителот, ама сепак има разлика во зависност од каде им е набавен производот, а некои производители имаат и опции за гаранцијата, пример доплата од некој долар плус за подолга гаранција.
  А иначе за просториите, слободно посети ги ќе се увериш дека не е подрум ниту пак стан :)
   
  Mao, Avid, Astraion и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Не дека е поголема, ама дечките се..... Немам коментар.... Цареви во однос муштерија/продавач.

  Сум имал доста проблеми со гаранции со некои несериозни фирми како Хај-Стор, имаш гаранција, ама немаш :)
  2 пати го носев телефонот и тој типот ме убедуваше дека го сменил делот што јас му го детектирав како проблем, па за 3 пат мораше да ургирам преку Пазарна за да го смени.... Сепак сме Македонија преваранти на секој чекор :)

  Не сум имал никакво искуство со Нексио, не ги класифицирам како такви, ама некако несериозно ми делуваат со немање сајт и цени, па човече дојде време преку нет да купуваш свашта во МК, а продавница за ИТ да нема сајт и цени... Мислам дека со тоа ќе се подобри продажбата, ама они си знаат.

  Едит: Добронамерен совет ако има некој од Нексио на форумов.
   
  Последна промена: 1 oктомври 2019
  На drifter и Ulrezaj им се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Не знам за другиве ама мене ме плаќаат од Нексио да доаѓам да ги бранам особено кога ќе почне истава дискусија која веќе е начната, колку, 14 пати?
   
  dimsa, Deksa и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 7. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  141
  133
  20 Април 2016
  Машко
  Се слагам со тебе, треба човек да си внимава сепак има доста преваранти.
  Но и обратното е точно, има и лоши муштерии, па и ние продавачите треба да се пазиме исто и од нив. Битно е да се има обострано разбирање, зошто некогаш има и виша сила, а ништо не се решава на брзина и со избрзани реакции и потези.
  Ама еве доста луѓе од тука имаат многу позитивни искуства со нив и мислам дека тоа е сосема доволно за да им веруваш.
  Еве ми текна и една идеја, да направиме нова анкета на кои продавачи/продавници најмногу им веруваме, отворете тема ќе продискутираме што да стои во истата и на крај ќе гласаме :)
   
  На toshex и Deksa им се допаѓа ова.
 8. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Не сум ја видел дискусијава затоа ја отворив :))
   
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,903
  18 Септември 2013
  Машко
  Ете јас како еден од луѓето шо најмногу беше збунет од концептот на нексио, кој тешко ги добиваше на имејл и кому не му беше јасно зошто немаат добар вебсајт со каталог на производи (и се уште не ми е) - откоа научив дека треба да ги контактирам на фејсбук у работно време и враќаат брзо - ептен добро искуство имам.

  Им пишувам за производ ми даваат цена и идеш си го подигаш.

  И ептен се услужливи и се разбираат од хардвер, и некако добиваш ко поинтимно искуство отколку со фирмиве ко анхоч.

  Анхоч ми е сеуште Go-To фирма за ситници пошо може да ги нарачаш онлајн или пак успут да си земеш пошо имаат многу продавници, ама да идеш у продавница да бараш информација често продавачите ниту сакаат да ги прашуваш било шо ниту пак знаат (секоја чест на исклучоците меѓу нивните вработени).

  Сет не би ни пипнал. АМЦ РИП... така шо нексио за поскапи и кастом нарачани делови (ако зиам од кај нас а не од соседство за да излезе 20тина проценти поевтино ради поврат на данок) би биле број еден избор.

  ЕДИТ: Ајмо децо 10 лајкови на ова за да бидам 4000/4000 и да си направам принт скрин хахахаха!!
   
  Последна промена: 1 oктомври 2019
  На tamamuzicar, Антониј.К, PC_GAMER и уште 22 други им се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Не знам за другите но јас пуштив абер на Вибер и моментално сум на F5.
  УШТЕ ДВА ЛЕЛЕ
  ова е повозбудливо од Нова година
  ЕДЕН
   
  Последна промена: 1 oктомври 2019
  farkizz, Alucard и на Маша им се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  upload_2019-10-1_21-27-27.png
  ГГВП
  TY ALL
   
  На boro1, farkizz, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Маша

  Маша
  On your way to fame

  288
  639
  24 Април 2007
  Женско
  Хаха ќумрам! :) Мојот ти е 4000ти, мора и со едно селфи да го овековечиме овој мал чекор за форумов, а голем за човештвото! ;)

  Едит: Го гледам Фаталити со коњаницата како пуздер ќе не направи :)

  Едит на едит (да не ме брише Фаталити :D) : Кога ќе извадат ценовник за октомври? :p
   
  Последна промена: 1 oктомври 2019
  farkizz, CBB_6, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  За жал, веројатно. Досега неколку пати го имаат покажано квалитетот партибрејкерство.
   
  farkizz, toshex и на Маша им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,903
  18 Септември 2013
  Машко
  Хаха фала дечки, и фала на Авид пошо ја испуштив да скриншотнам па ќе требаше у инспект елемент да едитирам таму да лажирам XD

  Живели НЕКСИО!

  П.С. јао од unstoppable постао сам unbeatable - следно идеме на undesirable гарант :D
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Еве фреш
   

  Прикачени датотеки:

  farkizz, PC_GAMER, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Луѓе evga 550w или nzxt 650w, за RX 5700 + 3700x?

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 17. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Сајтот е ready :)))
  Ама вредеше мојот коментар, веќе не се цените во Ексел, туку во ПДФ.
  Малце по малце.... :)

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  А?
  Кој сајт е реди?
  Цените отсекогаш биле и во Ексел и во ПДФ кога ги пуштаат на меил.
  Evga
   
  На stevo15 и Arkturus им се допаѓа ова.
 19. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Некој Модератор нека го оправи Гифчево молам :)


  [​IMG]
   
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Ја мојот сам ќе си го оправам
  [​IMG]
   
 21. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,758
  2,108
  25 Март 2013
  Машко
  Она што почнува да ми смета кај Нексио, а и останатите IT продавници кај нас е што ги изоставуваат најдобрите зделки и се форсираат поскапите опции.

  На пример, солидно напојување за нормален корисник/IT ентузијаст/Гејмер е напојување од реномиран производител (во случајов EVGA), 550-650w, semi modular, 80+ bronze со цена од некаде помеѓу 60 до 100 евра. Такво напојување во ценовниците на Нексио не сум сретнал. Или е Njoy, или е Gold rated, или е full modular или е 750+w и се разбира по многу поскапа цена.

  Можеби не е до нив, можеби брзо се трошат или воопшто не ги добиваат ама сепак ми пречи.
   
  На Avid и geek22 им се допаѓа ова.
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,903
  18 Септември 2013
  Машко
  Стигна нов за Куќари, PSU и кулери (прикачено во коментаров).

  @ТАТА_МАТА сеа гледам и за испод 100 евриќи имаш модуларно NZXT од 500 вати 80+ gold со 5 години гаранција.

  OEM на ова напајање е SEASONIC така шо нема шо повеќе да се додаде.
  NZXT E500 is a great Seasonic-made performance PSU

  А за околу 3000 денари интересно изгледа тоа демек 750W 80+ gold NJOY напајање за кое немам информации и не знам колку вреди да се ризикува со него, иако има 3 години гаранција така шо дефинитивно делува ко можда добра буџет опција.

  EDIT: сеа читав дека овие NJOY се произведени во Романија, и не можам да најдам детали за тоа колку и како спецификациите за 80+ ги добиле или сами си ги ставаат... ја би избегавал реално. За тие пари би зел на старо од форум некој докажан бренд.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 2 oктомври 2019
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Ми се свиѓа компанијата.

  Pros:

  Ми се нашле за помош и не ми наплатиле.
  Ми отвориле продукти колку да се провери дали се 100% функционални и без никаков дефект.
  Позитивни се, секогаш си прават шала.
  Имаат брендирани работи. Ништо не е шкарт.
  Имаат појма со тоа што го работат.

  Cons:

  На толку промет и убави зделки срамота е да не средат еднаш за секогаш еден ценовник и да си го прикачат на својата страна.
   
  PC_GAMER, RoninMK, mkextremer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Јас имам NJOY и ене го вергла со месеци на риг, на него пишува 600w (650 max) на Wall од него влечам 700w без проблем.
  Мазга безшумна. Не сум видел такво напојување.
  Не е се до брендот, нема врска што е Романско, баш за да се истакне како нов бренд мора да даде СЕ од себе за разлика од Нексио :)

  Едит:
  Напојувањето е користено и пред мене, јас го користам некаде од Април 2018 24/7.
   
  На gOJDO и RoninMK им се допаѓа ова.
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,903
  18 Септември 2013
  Машко
  Разликата меѓу познат и докажан бренд/OEM и нов играч е тоа шо нема референци и тестови за да покажат колку и какви компоненти има унутра самото напајање (јапонски наспроти кинески и тајвански квалитетни наспроти кинески и тајвански неквалитетни кондензатори и компоненти), каков е квалитетот на самите лемови, колкава е реалната ефикасност, колкава е стабилноста на напоните, итн.

  Дури и хантол да ставиш ти на компјутерот шансите се дека 5-10 години ќе возиш компјутер без проблем посебно ако влезната струја е океј. Ама исто значи дека има поголеми шанси да се деси проблем у рок од 3-5 години, и значително поголеми шанси да се деси сериозен проблем ако има флуктуации у влезна струја некад (невреме надвор пример). Исто така концензусот е дека со поевтините напојувања во кои може да фалат некои заштити или пак да е послаб квалитетот на изработка можно е при дефект да повлече и други делови од компјутерот со себе.

  Затоа пак ќе кажам дури не стигнат до тоа да има тон тестови за нив, и да има детали за како се изработени и рецензии од познати тек канали - помалку ризик имаш со реномиран и докажан бренд.

  Посебно коа разликата во цена меѓу Нџој и Сисоник ОЕМ е 2500 денари, или пак посебно коа имаш разни одлични и докажани напајања на старо за исти пари.
   
  PC_GAMER, TATA_MATA и на farkizz им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...