1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нексио - ценовник

Дискусија во форумот 'Нексио' започната од mviktors, 23 Август 2016.

 1. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,425
  1,591
  25 Март 2013
  Машко
  Она што почнува да ми смета кај Нексио, а и останатите IT продавници кај нас е што ги изоставуваат најдобрите зделки и се форсираат поскапите опции.

  На пример, солидно напојување за нормален корисник/IT ентузијаст/Гејмер е напојување од реномиран производител (во случајов EVGA), 550-650w, semi modular, 80+ bronze со цена од некаде помеѓу 60 до 100 евра. Такво напојување во ценовниците на Нексио не сум сретнал. Или е Njoy, или е Gold rated, или е full modular или е 750+w и се разбира по многу поскапа цена.

  Можеби не е до нив, можеби брзо се трошат или воопшто не ги добиваат ама сепак ми пречи.
   
  На Avid и geek22 им се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,114
  4,182
  18 Септември 2013
  Машко
  Стигна нов за Куќари, PSU и кулери (прикачено во коментаров).

  @ТАТА_МАТА сеа гледам и за испод 100 евриќи имаш модуларно NZXT од 500 вати 80+ gold со 5 години гаранција.

  OEM на ова напајање е SEASONIC така шо нема шо повеќе да се додаде.
  NZXT E500 is a great Seasonic-made performance PSU

  А за околу 3000 денари интересно изгледа тоа демек 750W 80+ gold NJOY напајање за кое немам информации и не знам колку вреди да се ризикува со него, иако има 3 години гаранција така шо дефинитивно делува ко можда добра буџет опција.

  EDIT: сеа читав дека овие NJOY се произведени во Романија, и не можам да најдам детали за тоа колку и како спецификациите за 80+ ги добиле или сами си ги ставаат... ја би избегавал реално. За тие пари би зел на старо од форум некој докажан бренд.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 2 oктомври 2019
 3. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  744
  467
  20 Декември 2015
  Машко
  Ми се свиѓа компанијата.

  Pros:

  Ми се нашле за помош и не ми наплатиле.
  Ми отвориле продукти колку да се провери дали се 100% функционални и без никаков дефект.
  Позитивни се, секогаш си прават шала.
  Имаат брендирани работи. Ништо не е шкарт.
  Имаат појма со тоа што го работат.

  Cons:

  На толку промет и убави зделки срамота е да не средат еднаш за секогаш еден ценовник и да си го прикачат на својата страна.
   
  PC_GAMER, RoninMK, mkextremer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  347
  246
  9 Февруари 2012
  Машко
  Јас имам NJOY и ене го вергла со месеци на риг, на него пишува 600w (650 max) на Wall од него влечам 700w без проблем.
  Мазга безшумна. Не сум видел такво напојување.
  Не е се до брендот, нема врска што е Романско, баш за да се истакне како нов бренд мора да даде СЕ од себе за разлика од Нексио :)

  Едит:
  Напојувањето е користено и пред мене, јас го користам некаде од Април 2018 24/7.
   
  На gOJDO и RoninMK им се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,114
  4,182
  18 Септември 2013
  Машко
  Разликата меѓу познат и докажан бренд/OEM и нов играч е тоа шо нема референци и тестови за да покажат колку и какви компоненти има унутра самото напајање (јапонски наспроти кинески и тајвански квалитетни наспроти кинески и тајвански неквалитетни кондензатори и компоненти), каков е квалитетот на самите лемови, колкава е реалната ефикасност, колкава е стабилноста на напоните, итн.

  Дури и хантол да ставиш ти на компјутерот шансите се дека 5-10 години ќе возиш компјутер без проблем посебно ако влезната струја е океј. Ама исто значи дека има поголеми шанси да се деси проблем у рок од 3-5 години, и значително поголеми шанси да се деси сериозен проблем ако има флуктуации у влезна струја некад (невреме надвор пример). Исто така концензусот е дека со поевтините напојувања во кои може да фалат некои заштити или пак да е послаб квалитетот на изработка можно е при дефект да повлече и други делови од компјутерот со себе.

  Затоа пак ќе кажам дури не стигнат до тоа да има тон тестови за нив, и да има детали за како се изработени и рецензии од познати тек канали - помалку ризик имаш со реномиран и докажан бренд.

  Посебно коа разликата во цена меѓу Нџој и Сисоник ОЕМ е 2500 денари, или пак посебно коа имаш разни одлични и докажани напајања на старо за исти пари.
   
  PC_GAMER, ТАТА_МАТА и на farkizz им се допаѓа ова.
 6. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  105
  106
  20 Април 2016
  Машко
  NJOY е прилично нов романски бренд како што пиша @Deksa и целта им е да се пробијат на пазарот, па би рекол дека се доста ефтини за тоа што го нудат. Сега засега се ОК, а времето ќе покаже дали ќе одат напред или не. Ако тргнат напред, што е поверојатно, ќе отидат нагоре и со цените сигурно, вака ќе тераат додека пробиваат пазар и градат имиџ на брендот.
  Инаку тие што се поодамна во овој бизнис веројатно го знаат романскиот бренд RPC и се работи за истата компанија која стои и зад овој нов бренд, имаат повеќе од 15 години искуство во IT и мислам дека не грешат туку одат напред :)
   
  На toshex и Deksa им се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Официјална тема за Напојувања
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,425
  1,591
  25 Март 2013
  Машко
  За еден куп работи, најчесто сум одел на поефтината варијанта заради тоа што не сум сакал да ја плаќам маржата на премиум брендот, заради тоа што не вреди.
  Напојување за компјутер не е една од тие работи со кои би ризикувал ни малку.

  @toshex Не знаев дека NZXT имаат и seasonic. Но ако бирам повторно помеѓу
  1. NZXT, 500w, gold за околу 100 евра
  2. EVGA, 550-650w, bronze, semi modular за 4-5000 денари
  Секогаш би за втората опција.

  Работата е што секогаш ги имаат премиум напојувањата што се 2000+ евра конфигурации, а ги немаат оние буџет за 500 до 1000евра конференција
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  Има ли најнов целосен ценовник од Нексио? Ме интересира за CPU, MoBo, RAM.
   
 10. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  563
  937
  16 Јануари 2016
  Машко
  Најново од периферија
   

  Прикачени датотеки:

  На PC_GAMER, ТАТА_МАТА, borcep и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  700
  635
  31 Мај 2011
  од јуни ги прашувам кога ќе стигне MX518, одговорот што го добив е дека ќе стигне крај на јули/почеток на август, еве ноември сме, уште нема ништо.. смешки.
   
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,150
  597
  9 Мај 2012
  Машко
  А бе, смешки е само едно лице да бара таков и затоа Нексио очекува истата да бара уште неколкумина е ќе се исплатеше за крајот на месецот ама ете само за тебе не се исплати ете затоа


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  700
  635
  31 Мај 2011
  шо не се исплати кога се друго носат од logitech, бар нека не ми кажува дека ќе го има ондак.
   
 14. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  700
  635
  31 Мај 2011
  Еве ги, стигал за 30 дена, цена 3700. Само мотивација треба..
   
 15. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,593
  2,407
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Дали мислиш дека нема да сака да ти го продаде ако го имаат на лагер?
  Прашував за MX Master 3 маусот од пред месец дена и ми кажа ќе ме извести ако стигне. После некое време пак го прашав има ли абер, ми кажа дека Logitech не им вратиле никакво инфо.

  Нексио се моментално најфер фирма на ИТ пазарот. Ова го тврди човек од Струмица кој нема стапнато во Нексио. На почетокот додека да запознаам некој од кај нив бевме исклучиво преку емаил/фб, а откако го запознав Ѓоре комуникацијата се префрли на мобилен или Viber чат. Плаќање преку фактура од фирмата кај шо работам и достава по брза пратка.

  Ова го сфатив (а го мислев од поодамна) од пред месец дена, кога истекуваше последниот месец од гаранцијата на i7 6700К процесорот купен од кај нив од пред скоро 3 години.
  Процесорот не беше пипнат а не па ваден од матичната уште од коа ги земав компонентите од кај нив, а последната година почнав да забележувам како се појавуваат RGB артифакти на YT видеа преку Firefox, локално на MPC-HC, на png фајловите и сегде кај шо имаше слични медиа фајлови. (на YT видеа преку Chrome и на jpg фајлови не вадеше)
  Јас искрено се сомневав во матичната ама еве тие ги пробаа двете компоненти со други различни процесори и матични, и излезе дека процесорот е виновникот.

  Најдобриот дел, од целава оваа ситуација, е што фирмата Нексио одлучи да ми врати дел од парите назад и тоа во последниот месец од истекувањето на гаранцијата. Процесорот беше купен за 21500ден, а ми враќаат назад 17к. (16к со пресметан ДДВ)

  Покрај негативните искуства на форумов со Анхоч и Сетек, шо нејќеле да ви вратат парите во првите 15 дена по закон, искрено многу се изненадив од овој гест на Нексио, шо уствари не треба да е гест туку секојдневие кај сите фирми.

  Со вакви фирми планирам да соработувам на долг рок и да зимам хардвер исклучиво од Нексио.
  Со вакви луѓе, не ми треба сајт со цени/ценовници, доволно е да завртам еден телефон и да си прашам шо ми душа сака од егзотичен хардвер по нормални цени, и да бидам сигурен дека, правата на потрошувачот ќе бидат задоволени.
   
  На Draynor, RoninMK, fikus и уште 5 други им се допаѓа ова.
 16. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  326
  258
  25 Август 2016
  Машко
  И јас го чекав како тебе, истиот муабет го праевме али не бидна ништо. Си го нарачав од лоџитек директно.
   
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 17. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  563
  937
  16 Јануари 2016
  Машко
  Тазе
   

  Прикачени датотеки:

  На topic и Avid им се допаѓа ова.
 18. Gappo

  Gappo
  Intern

  3
  0
  20 Јануари 2016
  Машко
  Здраво, другари. Да не има случајно некој скорешен ценовник за графички картички или процесори?
   
 19. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  245
  144
  17 Јануари 2013
  Машко
  Еве јас прашував за 5700[​IMG]
   
  На Gappo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,802
  5,576
  21 Јануари 2009
  20-30 дена eww
   
  На Draynor и Krk198 им се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,114
  4,182
  18 Септември 2013
  Машко
  исто и мене за цел компјутер ми кажаа па стигна за 10тина дена

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 22. architect

  architect
  Unstoppable

  1,920
  2,274
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 23. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,312
  799
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас помислив дека станале брокери е-торо :)
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...