• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
110
155
Искуства со гаранција од мобилара? Цело време некако се повторуваат исти copy paste негативни коментари, па еве да прашам за некакво ваше искуство.

Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
Јас со iButik сум си имал работа и сум поминал екстра. Иам земено и половни и еден нов телефон од таму. Имаше проблем со еден од половните само и експресно беше понудена замена или враќање пари.


Едит: Со активирање гаранција не сум имал искуство. Го промашив малку прашањето.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,413
1,035
ibiz.mk
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Kingston SSDNow UV400 120GB 2.5
RAM
4.00GB Single-Channel DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Друштво дали мобеликс и ледиком даваат фискални на купен телефон?Испратено од M2007J20CG преку IT.mk форум апликација
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
904
1,322
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,413
1,035
ibiz.mk
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Kingston SSDNow UV400 120GB 2.5
RAM
4.00GB Single-Channel DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Доволно беше одговорот на @DemoUser за да ја добијам кладбата, сега ако сакаат и данок нека плаќаат. ;)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,187
7,932
Скопје
Доволно беше одговорот на @DemoUser за да ја добијам кладбата, сега ако сакаат и данок нека плаќаат. ;)
Си се кладел со некој сирот, некој што има верба во светот, луѓето, општеството... некој што верува дека па дури и во оваа банана држава не може некоја „голема“ продавница да не дава фискални... некој што верува дека инспекциите си работат ко што треба...
Ова ќе биде фатален удар за него. Не дека ја изгубил кладбата, туку дека ќе ја изгуби и онаа тронка надеж за фер општество... ќе стане огорчен, циник, критичар... ќе стане, @Avid
 
Последна промена:

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,413
1,035
ibiz.mk
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Kingston SSDNow UV400 120GB 2.5
RAM
4.00GB Single-Channel DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Си се кладел со некој сирот, некој што има верба во светот, луѓето, општеството... некој што верува дека па дури и во оваа банана држава не може некоја „голема“ продавница да не дава фискални... некој што верува дека инспекциите си работат ко што треба...
Ова ќе биде фатален удар за него. Не дека ја изгубил кладбата, туку дека ќе ја изгуби и онаа тронка надеж за фер општество... ќе стане огорчен, циник, критичар... ќе стане, @Avid
Давале фискална ако побараш.... :confused:
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
280
299
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Со големо АКО. Иначе по дифолт не даваат, затоа се поевтини (ваљда затоа), ама гаранција даваат, уредно одштампана со датум, сериски на производот...конкретно зборам за Мобеликс.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,958
2,328
Со големо АКО. Иначе по дифолт не даваат, затоа се поевтини (ваљда затоа), ама гаранција даваат, уредно одштампана со датум, сериски на производот...конкретно зборам за Мобеликс.
А гаранцијата е нивно ливче отштампано, или оргинална гаранција само заверена? Башка што кај нас гаранција без доказ за плаќање (фискална, фактура,...) е правно невалидна, за недајбоже ако мислиш да се жалиш некаде.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,652
6,645
www.mikrotikmacedonia.net
Со големо АКО. Иначе по дифолт не даваат, затоа се поевтини (ваљда затоа), ама гаранција даваат, уредно одштампана со датум, сериски на производот...конкретно зборам за Мобеликс.
И јас ке ти дадам таква гаранција. Појди со неа пред инспекција и жали се.. Не важи без фискална !!!
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
280
299
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
За сервисирање во гарантен рок кај нив го носиш, така да тоа ливче на нив им е валидно. Друго е коа ти викаат дуќаниве: оди на сервис во Промо, во Дата, во Леов...да, тогаш мора и фискална...за жал...а фискалната избледела...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,597
Мислења
821,475
Членови
28,250
Најнов член
Tomaz
На врв Дно