1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008
  Посочи ја грешката.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,498
  1,820
  5 oктомври 2007
  Машко
  Pak da ti pustam slikata od pogore? Ili reply-te na nekolkumina pogore?

  Razberi, nikoj nevika deka nemoze da se otkrie, samo Nemoze da se otkrijat rabotite sto gi navede deni, so koristenje na programata sto ja posoci ti kako resenie.
  I tolku, nikoj ne ti izvadi nisto odnkontekst, be ti napravi strawmen i slicno. Ednostavno tresna zelena, t.e. dade parcijalen odgovor na samo del od prasanjeto, so cherrypicking.

  I ajde ideme sega pak so inaetenje, nerazbranost i negiranje.
  [​IMG]


  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Последна промена: 25 Февруари 2020
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008
  Па јас се согласувам со тоа тврдење не знам како е тоа спорно?

  Ок како и да е, нека сум грешка.

  Прашање, дали човекот може да издржи под вода 2h?
   
 4. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Може, со боца за кислород.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008
  Ееее ама од каде боца, колку луѓе имаат боца, хахахах признај дека си грешка.
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,498
  1,820
  5 oктомври 2007
  Машко
  Избори на одговарање на намерно нејасни и провокативни прашања:
  1. Не се одговара.
  2. Се одговара со „Не ти кажувам“. -„Зошто?“ -„Зошто така ми е ќеиф.“
  3. Ако не е провокација, се бара појаснување на прашањето, или се даваат повеќе можни одговори, секој покривајки колку може повеќе нејаснотии во прашањето и јасно дефинирајќи ги.
  4. Му кажуваш на тој што прашува - „Не на мене со тие куршуми“.

  Во случајов, види број 4.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008
  :)
  Знаеш и самиот што е поентата, постојат сиви зони во дискусија, и се додека не поставиш директно прашање на почетокот на дискусијата, во кое ќе бидеш јасен и прецизен не можеш да очекуваш некој да го дели твојот став дека ако нешто е можно во одредени ситуации а во други не, онда истото е глупост.  Ова ти е исто како да кажеш дека не може да инсталираш системски адблок на андроид, а со рут може. Е сега, што е точно?

  Двете тврдења се точни...
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,498
  1,820
  5 oктомври 2007
  Машко
  За да не очекуваш, да не те тролаат, или местат, онда се држиш или на точка 1 или ако веќе сакаш да одговориш онда точка 3. Иначе ако почнеш со сиви зони и претпоставки ете кај доведува. Има една добра вика "Assumption is the mother of all fuckups"
  Ако го земеме како што го напиша, само едно е точно на крајот. Целата мисла. Во неа има две точни премиси, кои ја прават целината точна.
  Ако кажеше само „не може да инсталираш системски адблок на андроид“ - тогаш е недодефинирано прашање, и ќе се претпостави поради вообичаеност дека е нерутиран телефонот (што е нормално кај најголем дел корисници) и може да се одговори со точно, но со едно ама ... и да дообјасниш.
  Ако кажеш „со рут може да се инсталира системски адблок на андроид„ - и тогаш е точно, само во случајов, на ИТ форум немораш многу да дообјаснуваш пошто е доста прецизно тврдењето.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008

  Ако му кажеш на обичен корисник да си инсталира адблок, ќе бара во плејстор и ќе ти каже дека не постои такво нешто, ако му дадеш на некој гик ќе стави системски со рут и ќе докаже дека може, но во 2-та случаи нити еден од нив не греши, затоа што практичноста и употребливоста исто така се под знак прашалник како муабетот за боцата од горе.

  Значи контекстот - терминологијата е таа која во случајов ја одредува "вистината" исто како муабетите за џабе хардвер во Индија, релевантно = 0.

  Повеќе не би разговарал затоа што 3 страни го тупиме за исто, ако мислите дека сум погрешил ќе го прифатам тоа.
   
  На 1s3ct0wN и marv им се допаѓа ова.
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,498
  1,820
  5 oктомври 2007
  Машко
  Чек да си напраам скриншот од ова. Не е секој ден велигден ;)
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008
  Најди ги страрите дискусии и види во колку од нив се збори за различно толкување, наместо директни прашања, грото се вакви бош муабети - сиви зони.
   
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,263
  2,493
  19 Јули 2013
  Во првиот пост, се гледа на скриншотот што marv неколкупати го објавува.

  deni.mitev наброи три конкретни и остави простор за уште постапки кои не можат да се одредат дали биле направени. Ти пиша дека може. Не наведе ниту која може, ниту за колку од набројаните може. Само дека може. Е тоа подразбира дека може за сите постапки.

  Ама испадна дека не може за сите, туку само за еден случај, па и за тој случај не е било баш доверливо.

  Твоето напишано така се разбира и сите така го разбравме. Како и што си мислел и зошто така си напишал си е твоја работа и тоа не можеме да го дискутираме.
  Не е точно. Затоа што не може да е точно ако важи само во еден специјален случај.


  Не биди Lokvan, мајку му.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008
  Дали ти се шалиш, или не разбираш што зборевме на темава до сега, особено последните постови на странава?

  ПОСЛЕДЕН ПАТ.

  Ако телефонот е отворен официјално, МОЖЕШ да знаеш. Чао.
   
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,263
  2,493
  19 Јули 2013
  Ама не можеш да знаеш дали е отваран или правен (види тоа после болдираното) Тоа го пишуваме.
   
 15. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Јеботе, секоја тема што ќе отварам се препуцавате. Ќе не уништи Коронава нема ни С20 да доживееме да видиме у живо, ама вие сте се фатиле едно те исто у 6 теми.
   
  CBB_6, Speedster и на psyside им се допаѓа ова.
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,307
  953
  1 Јуни 2016
  Сезонскиот грип има поише шанси да те убие него ли коронава, али ајде.
   
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
 18. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,133
  2,578
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ме изнасмеа да не пукниш.
   
  На moongose и marv им се допаѓа ова.
 19. Bilbiloski

  Bilbiloski
  Intern

  31
  6
  12 Април 2015
  Машко
  Приберете се, отворив за да видам за мобилариве да прочитам тука вие глупости пишувате.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bilbiloski

  Bilbiloski
  Intern

  31
  6
  12 Април 2015
  Машко
  Дали продаваат и новиве Iphone 11, 11pro? Или каде може во Грција да се купи со соодветна гаранција што важи по официјалните застапници за Apple?
   
 21. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  472
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Носат по нарачка каков што сакаш побарај ги ,добиваш 1 год интернационална гаранција од Apple
   
  На damil и Bilbiloski им се допаѓа ова.
 22. Bilbiloski

  Bilbiloski
  Intern

  31
  6
  12 Април 2015
  Машко
  Фала на одговор :)
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 23. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  www.plaisio.gr или било која продавница од големите во Грција. Секаде добиваш интернационална гаранција.
  Во плаисио имаш 19% поврат на ДДВ.
   
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,505
  6,809
  21 Јануари 2009
  @xenon
   
  На fuzzjaw, StalkeR, TylerMkD и уште 5 други им се допаѓа ова.
 25. Bilbiloski

  Bilbiloski
  Intern

  31
  6
  12 Април 2015
  Машко
  fala na odgovorot, ubav den !
   

Сподели

Вчитување...