1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

1. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Секако дека се збори за после купување. Ако не сум сигурен се ќе направам. Поентата е дека има опции, не се 100% доверливи ама се далеку подобри него само збор од некој во кој немаш доверба.

2. marv

marv
    Practice makes perfect

2,499
    1,821
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ок, еве после купување дома на раат, изрутиран сФе по пропис. Дали програмчено ќе ми даде одговор на прашањата од првиот дел на мојот пост?

Sent from my TELEFON using Tapatalk

На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
  3. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Нешто се збуни? Веќе ти одговорив во претходниот пост, програмот е подобар показател од збор на продавачот, спомнав дека не е 100% доверлив.

4. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

253
    190
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
    Какви само совети паѓаат, споделува тотално неверификувана апликација за "проверка" дали телефонот бил репариран, а за да уствари може да "провери" треба да го рутираш телефонот т.е да изгубиш гарљнција :pos:

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

5. marv

marv
    Practice makes perfect

2,499
    1,821
    5 oктомври 2007
    Машко
    Значи ништо ама ништо не е показател освен дали е званично рефубришнат. Толку од него. И да стандард софверски спецификации, регион, ЦСЦ и оператор ЦСЦ.
    Еве пример. Зимам од ХХХ мобилара телефон со сменет екран, друго се џам. И зборот на продавачот е не е чепкан и зборот на програмчево е не е чепкан. Што показател е тоа.

6. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Сакаш по 3 пат истото да го дискутираме или? ако сакаш може, еве јас ќе ти го одговорам истото, ти пак истото и така ќе вртиме до 60 страна, ако сакаш кажи.

7. marv

marv
    Practice makes perfect

2,499
    1,821
    5 oктомври 2007
    Машко
    Еве нека си трепка овде па луѓето ќе си видат кој што кажал и што тврдел.

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  8. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Што не е точно од тоа што сум тврдел?

9. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,891
    1,463
    10 Август 2010
    Машко
    И после збогум банкарски апликации, збогум платежни апликации

10. marv

marv
    Practice makes perfect

2,499
    1,821
    5 oктомври 2007
    Машко
    Во ред е.

11. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Знам

12. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

677
    349
    7 oктомври 2014
    Во право е дечкото, телефонот е репариран и твојава апликација не го покажува тоа

Sent from my iPhone using Tapatalk

На marv и mkgunner им се допаѓа ова.
  13. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Апликацијава сигурно е копија на Apple некоја.

14. marv

marv
    Practice makes perfect

2,499
    1,821
    5 oктомври 2007
    Машко
    А кај кажал он дека покажува . Му вадиш муабети. Уствари ... чек ... Хммм ... Гарант пак не сме го разбрале што сакал да каже, ама не знаел да рече.

15. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
  16. marv

marv
    Practice makes perfect

2,499
    1,821
    5 oктомври 2007
    Машко
    Да бе да. Увек си не разбран, не сфатен, криво протолкуван, грешно нападнат, [продолжи по избор]... па дури и кога си директно побиен во јасни ставови. По нејзнам кој пат иста работа. Човек да се помисли дали на нешто да ти одговори или да ти земе нешто здраво за готово, пошто после 5 поста излага не било тоа.

mkgunner, Sludge.Factory и на Avid им се допаѓа ова.
  17. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Постирај каде напишав дека ако се отвори телефонот неофицијално програмата ќе детектира, до тогаш информации на горниот линк.

18. moongose

moongose
    Unstoppable

2,267
    2,499
    19 Јули 2013
    Дека така си напишал со тие зборови, не си.

Но, на констатацијата на deni.mitev дека не може да се открие дали е репариран, поправан и слично, излезе со тврдење дека може и за начин ја наведе апликацијата. Меѓутоа, излезе дека апликацијата може само да покаже дали телефонот е репариран од страна на производителот. А не и дека може да каже дали е репариран од страна на трети лица, поправан и слично.

Со тоа првичната констатација останува да важи, односно не може да се открие, а твоето тврдење не е точно. Барем додека не се појави друг начин за откривање.

Последна промена: 25 Февруари 2020
    Avid, mkgunner и на marv им се допаѓа ова.
  19. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Тврдењето е точно, и тоа го има напишано во самиот твој пост. Јас наведов дека не е 100% доверлива токму заради тоа што не работи во сите ситуации. За повеќе инфо и ти линкот види го.

20. moongose

moongose
    Unstoppable

2,267
    2,499
    19 Јули 2013
    ^
    Дали е доверлива или не е, е сосема различно од тоа дали воопшто има можност да открие нешто.
    А во твојата прва реплика, беше напишано само дека може. После тоа малку ретерираше па уфрли процент и различни ситуации.

Дали можеме да заклучиме дека со апликацијата не може да се открие дали е телефонот сервисиран од трети лица?

На Скоти, Avid, mkgunner и уште 2 други им се допаѓа ова.
  21. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Секако дека да, кога зборам со човек кој е познат трол и пецкач, нема да му објаснувам во детали на него.

Да, може да се заклучи. Исто како што може од официјални лица, а може и да се проверат додатни информации.

Дали може според ова исто така да се заклучи дека тврдењето не е точно?

22. moongose

moongose
    Unstoppable

2,267
    2,499
    19 Јули 2013
    Може да се заклучи дека апликацијата не може да открие дали е телефонот сервисиран од трети лица? Тоа сакаш да кажеш?

Ако се однесува на првичното твое тврдење дека може, да, може да се заклучи дека не е точно.

На marv му/ѝ се допаѓа ова.
  23. marv

marv
    Practice makes perfect

2,499
    1,821
    5 oктомври 2007
    Машко
    Каде напиша ?
    Неколку поста после ова и после кога те демантираа и проба да се извлечеш, развлече и ја напушти претходната теза.
    Класика Special pleading - Wikipedia

На Avid и mkgunner им се допаѓа ова.
  24. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,512
    4 Септември 2008
    Не постои претходна теза, постојат ваши илузии за теза, ова ме потсеќа на еден мој другар за кој одговор сем да или не, не постои.

Сериозен проблем треба да имаш за во секоја тема да правиш straw man, кога и да сум дискутирал со тебе секогаш е истото, ми ставаш зборови во уста, или создаваш фантазии т.е. твое толкување за тоа што ЈАС сум мислел, и потоа го спинуваш како контра аргумент.

Кога сум тврдел дека може да детектира отварање од неофицијални извори? Сеуште чекам цитат.

Тврдењето е точно, затоа што ако телефонот е репариран од Samsung апликацијата детектира, со тоа и тврдењето е точно дали е доволно добро или сакаш уште 5x истото да го вергламе?

25. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

204
    149
    18 Септември 2013
    Егото ќе ти се повреди ако признаеш грешка
    Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација

На Avid и Sludge.Factory им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...