• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mеханички тастатури

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
83
171
Така стрелката за надоле со у живот не сум ја користел разлабавена си искача сама . Ти кажувам што ми се дешаваше со мојата и не би купил пак таква
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
173
508
Скопје
Никој нема glorious да сподели мислење дали да се земе ?
Можам да ти дадам мислење од тоа што пробав во Anhoch Premium. Razer > Glorious, ја пробав Glorious TKL и Razer Huntsman Mini и искрено повеќе ми се допадна Razer-от иако не сум голем фан. Glorious имаат Gateron свичеви на кои не сум многу фан исто така чудни ми беа тие ABS keycaps. Ако планираш да менуваш свичеви и keycaps би ти препорачал да земеш Glorious а доколку нејќеш да менуваш и сакаш се stock да ти биде земи нешто друго.

ЕДИТ: Додадена реченица.
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
83
171
Razer Blackwidow имав од Анхоч купена . Најголем проблем беше што заглуваа копчиња на никој не би препорачал да купи .
 
6 ноември 2012
1.863
1.903
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Razer Blackwidow имав од Анхоч купена . Најголем проблем беше што заглуваа копчиња на никој не би препорачал да купи .

Како заглавувале копчиња? И после чистење на тастатурата?
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
173
508
Скопје
Razer Blackwidow имав од Анхоч купена . Најголем проблем беше што заглуваа копчиња на никој не би препорачал да купи .
Според ова што читав на Reddit, ова со дугмињата е главно проблем на BlackWidow тастатурите.
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
83
171
Како заглавувале копчиња? И после чистење на тастатурата?
Кога куцаш вака изглеааааааа . И треба пак да стиснеш да се опраи . И на пример на ctrl + v ти заглавува и paste праи 10 пати . У игра исто ти иде на една страна дур не стиснеш пак . И чистење и се џабе беше , уште на недела две почна да праи проблем .
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
искрено питање, колку пати ви откажало копче на механичка или се случувало да ви куца повеќе пати наместо еднаш?
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
Никогаш не ми се случило такво нешто.
јас долго користам и редовно и мене и на пријатели му се случувало, сум поправал можеби 30-40 до сега, истото никогаш не може да се случи на оптички свичеви.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
искрено питање, колку пати ви откажало копче на механичка или се случувало да ви куца повеќе пати наместо еднаш?

Сите механички што сум ги имал (а најчесто сум ги имал од поскапите), и што сум ги растурил од користење повеќе од година-две, развиле удвојување на букви. Немало расипани тастери, но имало скршени капачки. Веројатно оксидација на контакти или влезена нечистотија. Да, досега сите биле Cherry MX brown или blue, за куцање, не за гејминг. Течности немам истурено на/во нив.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
Сите механички што сум ги имал (а најчесто сум ги имал од поскапите), и што сум ги растурил од користење повеќе од година-две, развиле удвојување на букви. Немало расипани тастери, но имало скршени капачки. Веројатно оксидација на контакти или влезена нечистотија. Да, досега сите биле Cherry MX brown или blue, за куцање, не за гејминг. Течности немам истурено на/во нив.
пред скоро 2 год, 3 механички со оптички хотсвап гатерон земавме за мене и дециве, се гејма 24/7 ни 1 проблем до сега, ги користиме со секакви плави,жолти,силвер и ред тастери, затоа упорно трубам до секаде дека нема подобри тастери од оптичките.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
144
239
Никогаш не ми се случило такво нешто.
мене никогаш, сум имал 3 различни досега, редовно чистени, никој пат не сум имал никаков проблем. 2 купени нови од мене и 1 дадена како подарок, моментално 2 од тие се кај двајца мои другари и не се пожалиле за ништо.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.454
5.066
Skopje
Никој нема glorious да сподели мислење дали да се земе ?
Ако веќе ти се даваат сериозни пари за механичка тастатура, земи си Ducky од Нексио.
Инаку, и јас сум на мислење дека Glorious се overpriced за тоа што го нудат. Кога се работи за custom build, тогаш пингај го dekomote, има да добиеш доста издржано мислење за што и како.
 
Последна промена:

Quasimodo

Gaining Experience
2 септември 2016
128
102
Prilep
Братми е голем ФАН на Razer сите можни продукти ги има, последно што ми кажа Razer Naga глучето ептен не квалитетно пластиките од лева страна ептен такнии посилно ако стегнеш толку :(
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
173
508
Скопје
Сите механички што сум ги имал (а најчесто сум ги имал од поскапите), и што сум ги растурил од користење повеќе од година-две, развиле удвојување на букви. Немало расипани тастери, но имало скршени капачки. Веројатно оксидација на контакти или влезена нечистотија. Да, досега сите биле Cherry MX brown или blue, за куцање, не за гејминг. Течности немам истурено на/во нив.
На кои од поскапите се случувало ова?
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тие што ми се во потписот + Razer Blackwidow (оригиналната) + некои од Сетек, заборавив кои беа.

И да, Разер не би ја ставил во квалитетни. Клатење на тастерите, за милимитетар превисоки тастери и целата тастатура беше малку потесна од вообичаеното, многу малку, но доволно да ме збунува при куцање.
 

Kiko93fukru

Gaining Experience
4 септември 2013
44
59
Скопје
Kiko93fukru's setup  
Processor & Cooler
i5 6500
Motherboard
MB Gigabyte H110M-S2H LGA1151 DDR4 2133MHz SATA3 USB3.0 GBit LAN
Storage
1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue 7200rpm
PSU
550W Deepcool DQ550ST 80Plus Gold Black
RAM
8GB DDR4 2133MHz Kingston CL15
Video card
Gigabyte PCX GeForce GTX 1060 WINDFORCE OC 6GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue w/USB 3.0,
Mouse
Steelseries Rival 100 Optical Black
Keyboard
RIPJAWS KM570 KEYBOARD MECHANICAL Cherry MX Red
Audio
Steelseries Siberia V2
Monitor
Benq XL2411P & Dell E2213H
OS
Windows 10 Pro
некој да сподели мислење за Ducky one 2 mini ? Во план сум да зеам
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
173
508
Скопје
некој да сподели мислење за Ducky one 2 mini ? Во план сум да зеам
Одлична е, јас имам Ducky One 2 Mini Black со Cherry MX Speed Silver свичеви и за моите потреби е супер. Ставив дополнително O-Rings и звучи релативно тивко што е супер бидејќи мислам моите дома беа многу блиску пред да ме избркаат заедно со тастатурата. Сеа гледам новите во Нексио се без Cherry MX свичеви (скептичен сум од другите) така што ако ја најдеш со Cherry MX би ти препорачал одма да ја земеш.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
Јас користам Logitech GPROX clicky со плави свичеви , никогаш не сум имал проблем до сега со тастатурата освен со тоа што се бришеа буквите поради фабричка неисправност кој после неколку месеци благодарение на ддстор и логитек ми пратија нова и новава нема никаков проблем , гласна е ради клики звукот али во секој случај е предобра за гејминг , пред тоа користев ССериес апекс 500 со шери свичеви и на таа неможам да се пожалам ја имав едно добри 5 години . Сума сумарум ако се одржува кој и да е хардвер ке те служи повеќе години без проблеми (освен ако има фабрички заебанции па ти ги кине живците уште од првиот ден ) .
 

Kiko93fukru

Gaining Experience
4 септември 2013
44
59
Скопје
Kiko93fukru's setup  
Processor & Cooler
i5 6500
Motherboard
MB Gigabyte H110M-S2H LGA1151 DDR4 2133MHz SATA3 USB3.0 GBit LAN
Storage
1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue 7200rpm
PSU
550W Deepcool DQ550ST 80Plus Gold Black
RAM
8GB DDR4 2133MHz Kingston CL15
Video card
Gigabyte PCX GeForce GTX 1060 WINDFORCE OC 6GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue w/USB 3.0,
Mouse
Steelseries Rival 100 Optical Black
Keyboard
RIPJAWS KM570 KEYBOARD MECHANICAL Cherry MX Red
Audio
Steelseries Siberia V2
Monitor
Benq XL2411P & Dell E2213H
OS
Windows 10 Pro
Одлична е, јас имам Ducky One 2 Mini Black со Cherry MX Speed Silver свичеви и за моите потреби е супер. Ставив дополнително O-Rings и звучи релативно тивко што е супер бидејќи мислам моите дома беа многу блиску пред да ме избркаат заедно со тастатурата. Сеа гледам новите во Нексио се без Cherry MX свичеви (скептичен сум од другите) така што ако ја најдеш со Cherry MX би ти препорачал одма да ја земеш.
фала другар, искрено сакам да нарачам од computer universe доста се поефтини од тука мислам.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.454
5.066
Skopje
Поевтини се, само не би рекол доста поефтини. На CU се движат од 100 - 130 € (excl. VAT) плус шипинг. Во Нексио се 8.200 денари и на тоа можеш да добиеш форумски попуст од 5%.
фала другар, искрено сакам да нарачам од computer universe доста се поефтини од тука мислам.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
 

XV22E

Intern
21 август 2017
12
5
Никој нема glorious да сподели мислење дали да се земе ?
Купив Glorious GMMK Ice White Full Size , 2020 модел( со non-detachable кабел). Gateron brown , тастатурата е ок но не вреди 100 евра. Свичот има high ping , многу ѕвони исто како евтина Natec тастатура. Бидејќи нон стоп ја мрдам тастатурата на биро , страниците на долниот дел на алуминиумот се остри и непријатни , треба со шмиргла да ги избрусам. Се на се изгледа ќе да Keychron-от беше подобра опција( илјадарка е поефтин) пошто и онака планирав да менувам свичови , keycaps и стабилизатори. Е сега имам искуство со cherry red , blue , brown и многу ми е чудно што на оваа тастатура најбрзо пишувам и со најмалку грешки :) Изгледа си го најдов само свичот што ми одговара. Уште не сум ја отворил ама мислам дека мора да ставам неопрен или некоја пена за пакување зашто страшно ѕвони и ме нервира кога куцам. Имам Asus claymore core cherry red и тастатурата далеку подобро звучи од оваа. Убаво изгледа , горниот дел сребрен алуминиум , РГБ светло медиокритет и нема media keys. Мислам дека едина добра работа е тоа што е hot swappable. Мојот најголем проблем е тоа што не можам да користам друг формат освен full size и сакав бела , значи пензионерска навика ми треба numpadot. Инаку ке земев ducky. Ако сакаш да се занимаваш со тастатурата Keychron , ако не за исти пари Hyperx alloy ellite 2 , 100 пати подобар ргб , шасија и звук , pudding keycaps и media scroll/keys, само што не е hot swappable и има hyperx свичови.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.236
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно