• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

  • Ја почнал/а темата
  • #1

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,792
9,205
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Сакам да наметнам дискусиона рамка околу механичките тестатури (односно тестатури со механички прекинувачи). Па така се поврзано со:

• Брендови и специфични модели на тестатури
• Лични искуства поврзани со истите
• Проблеми, недостатоци и позитивни страни кои сакате да ги истакнете
• Разлики (субјективни и специфицирани) во врска со типовите свичеви (Cherry red, blue, brown, green, black итн. и некои од ново најавените хибридни - електростатски јапонски свичеви
• Позадинско осветлување, ергономија, конекции итн.

За оние кои очекуваат овој тип на тестатури некогаш да падне под 4000 денари, џабе чекате. Појдете до Логинг на пример и побарајте да ви дадат 104 механички свичеви. Во најефтино сценарио ќе ве чини 5000 денари (50 денари од свич) до над 15.000 денари (свичеви од 150+ денари).
 

dramallama

Gaining Experience
24 јануари 2013
366
259
dramallama's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3470 with stock cooler
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Samsung 850 EVO 250GB + Samsung Spinpoint F3 1TB
PSU
Cooler Master Silent Pro M 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Genesis
Video card
Gigabyte GTX 650Ti 2GB
Case
Fractal Design Define R5 White Windowed
Mouse
Steelseries Sensei Raw (Rubberized)
Keyboard
Cooler Master Quickfire TK (Cherry MX Red)
Audio
ASUS Xonar D1 + Sennheiser HD439
Monitor
Samsung SyncMaster P2370
OS
Windows 7 Ultimate 64-bit
Риспект за темава, иде на надгледување.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
@xenon
Како се покажа во квалитет Cоrsair тастатурата што ја имаш?
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,099
2,975
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Само поправка на насловот ве молам правописно е тастатури, не тестатури.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,792
9,205
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Јас K60 имам без позадинско осветлување и сум презадоволен. Немало проблем до сега. И на CM имам моделче едно, одлично тестатурче, но сепак дали заради навика на К60 сум многу побрз. Штета не ги носат новите модели К70 ...


@xenon
Како се покажа во квалитет Cоrsair тастатурата што ја имаш?
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,295
1,564
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10

Виде некој ова? Прекраснотија :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Која од механичките тастатури во МК е најтивка?
 

dramallama

Gaining Experience
24 јануари 2013
366
259
dramallama's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3470 with stock cooler
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Samsung 850 EVO 250GB + Samsung Spinpoint F3 1TB
PSU
Cooler Master Silent Pro M 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Genesis
Video card
Gigabyte GTX 650Ti 2GB
Case
Fractal Design Define R5 White Windowed
Mouse
Steelseries Sensei Raw (Rubberized)
Keyboard
Cooler Master Quickfire TK (Cherry MX Red)
Audio
ASUS Xonar D1 + Sennheiser HD439
Monitor
Samsung SyncMaster P2370
OS
Windows 7 Ultimate 64-bit
Би требало да е G710+. Пошто има О-rings као што знам.
 
Која од механичките тастатури во МК е најтивка?
Red дугмињата се најтивки, после тоа идат Brown. Тастатури со Red дугмиња прават Corsair и Coolermaster (и многу други ама само овие ги има кај нас)
 

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
847
1,117
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Има во Македонија негде тастатура со плави или кафеави тастери?
Секаде барав само црни и црвени имаат што ѓи нејќам.
 

dramallama

Gaining Experience
24 јануари 2013
366
259
dramallama's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3470 with stock cooler
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Samsung 850 EVO 250GB + Samsung Spinpoint F3 1TB
PSU
Cooler Master Silent Pro M 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Genesis
Video card
Gigabyte GTX 650Ti 2GB
Case
Fractal Design Define R5 White Windowed
Mouse
Steelseries Sensei Raw (Rubberized)
Keyboard
Cooler Master Quickfire TK (Cherry MX Red)
Audio
ASUS Xonar D1 + Sennheiser HD439
Monitor
Samsung SyncMaster P2370
OS
Windows 7 Ultimate 64-bit
O-Ring se prodava po smesna cena, taka da, ne bi trebalo da e presuden momentot so o-ring.
Ок, јас зборам за во МК, моментално што има. А колку што знам, Лоџитекот се продава со вклучени O-rings, што ја прави потивка од црвени свичови. Јас користам CM Quickfire TK со црвени, и не е многу многу тивка.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,863
3,910
Mи нуди пријател Steelseries 6GV2 во замена за мојата, се мислам дали да прифатам...
 

dramallama

Gaining Experience
24 јануари 2013
366
259
dramallama's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3470 with stock cooler
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Samsung 850 EVO 250GB + Samsung Spinpoint F3 1TB
PSU
Cooler Master Silent Pro M 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Genesis
Video card
Gigabyte GTX 650Ti 2GB
Case
Fractal Design Define R5 White Windowed
Mouse
Steelseries Sensei Raw (Rubberized)
Keyboard
Cooler Master Quickfire TK (Cherry MX Red)
Audio
ASUS Xonar D1 + Sennheiser HD439
Monitor
Samsung SyncMaster P2370
OS
Windows 7 Ultimate 64-bit

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,295
1,564
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,212
12,845
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Јас користам Lenovo SK 8821 slim тастатура и е многу слична со лаптоп тастатурите на Леново. Ја земав бидејки веќе 6 години користам Леново лаптопи и сум презадоволен. Најголема предност е што без разлика дали сум на лаптопот или на десктопот имам конзистентност на дугмињата и со тоа помалку грешки при куцање. Башка и тастатурчето е тенко, cool и многу тивко.П.С. Никако неможам да ги разберам тие светлечко/трепкачките тастатури.
П.П.С. за 90% случаеви мислам дека и Нум Падот треба да се отстрани. Мртов простор на мојата тастатура.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,391
2,150
Шифоњер
Оваа би била доста интересна заради цената ако се решат Нико да ја донесат и воедно да им текне дека некој ќе сака кафеави или плави свичови наместо дебилните црвени.

Инаку според мене црвените свичови не се ништо подобри од квалитетна тастатура со мембрана. Сум куцкал на Corsair K60 и CM Storm Ultimate (плави и црвени), црвените беа премногу слични до гејмерската тастатура G15 на Logitech, додека плавите беа сосема инакво искуство.

Кафеавите се идеални според мене и многу ме напиња моментот шо нема ни 1 тастатура со кафеави или плави свичови во МК. Дај да се собереме екипа да напнеме увозник да ни донесе саглам тастатура. Еве кај нас носат брендови како Thermaltake и Cooler Master па и Corsair, така да ако се собереме доволно ко шо беше за графички неодамна ќе донесат без проблем.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,863
3,910
Никако. Ни под разно. Да не ти давам само ваков "гол" одговор, прочитај на интернет нешто повеќе за blue switches (quickfire pro) vs black switches (6GV2)
Тоа дека црните биле подобри ми го мати умот :) ќе треба да тестирам да видам какви се црните. Овие ми се ок, плавиве.
 

dramallama

Gaining Experience
24 јануари 2013
366
259
dramallama's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3470 with stock cooler
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Samsung 850 EVO 250GB + Samsung Spinpoint F3 1TB
PSU
Cooler Master Silent Pro M 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Genesis
Video card
Gigabyte GTX 650Ti 2GB
Case
Fractal Design Define R5 White Windowed
Mouse
Steelseries Sensei Raw (Rubberized)
Keyboard
Cooler Master Quickfire TK (Cherry MX Red)
Audio
ASUS Xonar D1 + Sennheiser HD439
Monitor
Samsung SyncMaster P2370
OS
Windows 7 Ultimate 64-bit
Тоа дека црните биле подобри ми го мати умот :) ќе треба да тестирам да видам какви се црните. Овие ми се ок, плавиве.
Зависи за што. Легендата вели дека плавите биле најдобри за куцање, црните за гејмање. Мене црвениве и за куцање и за гејмање ми се топ. Ама пак е ствар укуса на крај.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,295
1,564
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Тоа дека црните биле подобри ми го мати умот :) ќе треба да тестирам да видам какви се црните. Овие ми се ок, плавиве.
Според мене, таа што си ја имаш е боље избор, но мислам дека најбоље ти е да ја испробаш и 6GV2 па според тоа која ти одговара повеќе да си избереш.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,249
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
K70 е прекрасна тастатура,многу ми се свиѓа тоа што го направиле со дугмињата W,A,S,D .Им дале такви облини за да не може да се утне дугмето ни со мижење додека играп игри,K70 е створена за гејминг.
На сликава може да се примети тоа
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,840
9,277
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас користам Lenovo SK 8821 slim тастатура и е многу слична со лаптоп тастатурите на Леново. Ја земав бидејки веќе 6 години користам Леново лаптопи и сум презадоволен. Најголема предност е што без разлика дали сум на лаптопот или на десктопот имам конзистентност на дугмињата и со тоа помалку грешки при куцање. Башка и тастатурчето е тенко, cool и многу тивко.

П.С. Никако неможам да ги разберам тие светлечко/трепкачките тастатури.
П.П.С. за 90% случаеви мислам дека и Нум Падот треба да се отстрани. Мртов простор на мојата тастатура.
Уфф овие тастатури доаѓаат со IBM Edge десктопите. Која глупост ја имаат направено, копчињата од Ф1 до Ф12 се секундарни односно работат како Fn+F1, а без FN функцијата им е таа на сликата (vol. +/-, lock, search итн). Па така стискаш F1 и ти намалува звук а за да добиеш F1 треба со Fn да го стиснеш. Обратно треба да се. Ај за виндовс имаа некое програмче што ги прави обратно, ама тастатурава у дос, биос, линукс е напорна до јаја. Плус и фалеа некои копчиња како scroll lock, а принт скрин е доле меѓу алт и контрол. Иначе не е маханичка. Ако тебе ти праи ќејф супер, јас лично не ја поднесувам. Иначе делл-овите моментални тастатури се најдобрите брендирани што идат со десктопи.


За темава, која е најефтина механичка тастатура што се наоѓа кај нас?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,921
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно