• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
механичка со cherry mx red свичови.... тастатурата е премногу гласна и многу и пречи на понежната половина.
...тастатури на cooler master со brown свичови, приметив дека имаат помала тактилност меќутоа звукот е многу помек.
Дали е ова случај за сите brown switch тастатури или тастатурите на cooler master се исклучок ?
Веројатно не разбираш баш сосема, како тастатурите произведуваат звук/бука. Типот/брендот на свичевите е само еден од факторите кои влијаат на бучноста при користење. Други фактори се: подлогата и масата (масивни тешки маси помалку придонесуваат до бука), потоа и изработката на самата тастатура, цврстината, материјалот, исто и копчињата/тастерите.

Накратко, да можно е тие cooler master тастатури да се потивки.
Но можно е и да ги донесеш дома и истото да ти случи - бучно типкање.

Затоа најсоодветен правец на акција, е „утишување“ на тастатурата. Освен спомнатите о-рингови, помага и следново:
- ставање подлога под тастатурата, некои ставаат меки крпи, други маус падови или неопрен, трети „пената“ од амбалажа на хардвер, итн...
- ставање таква пена или неопрен или нешто слично, внатре во тастатурата, за да се намали „акустиката“ на тастатурата
- менување на (поквалитетни/подебели) капачиња/тастери
- подмачкување на свичовите (ова не е за почетник, и повеќе е заради финеса/чувство отколку за емпириски мерливо утишување)
- итн

Еве една демонстрација:
View: https://www.youtube.com/watch?v=jVAIiJlPkY8
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
До неодамна користев механичка со cherry mx red свичови која што воедно е и мојата прва механичка, меѓутоа тастатурата е премногу гласна и многу и пречи на понежната половина.
Поминав до сетек и имаше изложено 2 тастатури на cooler master со brown свичови, приметив дека имаат помала тактилност меќутоа звукот е многу помек.
Дали е ова случај за сите brown switch тастатури или тастатурите на cooler master се исклучок ?
Мислам дека е време да си ја смениш понежната половина :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,748
1,769
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
„Смени ја тастатурава or else..." - Жената, 2021 :ROFLMAO:
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,387
2,152
Шифоњер
Brown се исто бучни или погласни од red во зависност од производителот само добиваш тактилност. Ама во твојава ситуација ќе мораш компромис, така да земи си тенка лоџитек со мембрана, најтивки се.
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
77
40
Brown се исто бучни или погласни од red во зависност од производителот само добиваш тактилност. Ама во твојава ситуација ќе мораш компромис, така да земи си тенка лоџитек со мембрана, најтивки се.
Пробсв и една мембранска hyperx, ми одтави утисак да бидам искрен
Мислењето е автоматски споено:

„Смени ја тастатурава or else..." - Жената, 2021 :ROFLMAO:
Се заканив веќе ама не бива... Џабе се џаламам :D
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
Горд корисник на G-Skill Ripjaws KM780MX Cherry Red.
Позитивно: Комшиите мислат дека мајсторишем по дома па тук таму ке падне некоја понуда да одлепам некој паркет. Сосема употреблива како ладно оружје. @gOJDO може да потврди јер мислам дека ја има истата користено. 25 кила и сомнително опасни ивици, челик конструкција или што и да е ова...

Негативно: ми се активираше некое макро саве енд рипит кистроукс, па тастатурата реши да им го диктира мојот хистори на пола вибер контакти. Среќа има firmware reset. Нема шанси да иде у скут. Ке скршиш ребро.

Оцена 10/10 - тотално непотребно задоволство, а кој неќе такви.
 
25 март 2020
14
3
Здраво на сите. Доколку не е соодветно моето прашање за овде слободно админот нека го избрише. После долги години користење на Logitech wireless тастатура и маус им дојде редот да се заменат со нешто поново. Пошто тука гледам дека има многу стручни лица на оваа проблематика, би Ве замолил за совет (помош) околу избор на нова тастатура. Приоритет е што мора да биде wireless, е сега, дали да земам механичка и дали се исплати за добри 8-10 часа секојдневно куцање по неа, или да земам обична. Исто така numpad-от треба да го има, значи да не е TKL. Единствена (обична) која ми ,,фати,, око е следната Logitech MK470 Slim Wireless Keyboard and Mouse Combo . Доколку некој од Вас би ме упатил до добра механичка тастатура која ќе служи добро со горенаведените работни часови на ден би му бил благодарен. Поздрав на сите и имајте убав ден.
Здраво Jackie,
Дечките горе имаат убаво напишано за Keychron тастатурите што навистина за таа цена нудат многу. Освен тие модели што ги имаат пратено Keychron нудат и целосни тастатури. Keychron Keyboard Collections. За толку многу пишување дневно би ти препорачал механичка тастатура наспроти тоа што го имаш пратено. Е сега целиот свет на механички тастатури е многу простран за да биде покриен од една сугестија. Би ти препорачал да прочиташ нешто повеќе за видот на "switches" и за тоа како се различни меѓу. После тоа сигурно ќе имаш подобра претстава за тоа што го бараш и што би сакал да го имаш.
Како главни на пазарот до пред некоја година беа Cherry свичовите додека не им истече патентот, но сега има и многу добри т.н.клонови кои за почетничка механичка нудат повеќе за помалце. Лично не ми се свиѓаат cherry switchesot и затоа би земал нешто друго на твое место. Исто така за целодневно пишување користам clicky swtiches, но сепак тоа е личен вкус и не секому би му се допаѓала толку гласна тастатура. Би ти препорачал нешто од редот на Gateron Browns, Outemu Browns кои според мене се одличен segway за entry level boards за некој кој уште не знае што точно бара.
Да напоменам дека пазарот на механички тастатури нуди доста ако знаеш каде да побараш, што бараш и ако си спремен да платиш.

Се надевам ова ти помогна малце од малце. Ако ти треба нешто слободно обрати се и ќе разјасниме :)).
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
- По еден браун од MX, Gatteron и Kailh.
- MX Silver е 2
- NK Cream 5
- Gat Yellow 11
- Kailh box clear e 7
- 8 e mx black
- 10 e mx clear
- 4 не знам
- 12 е Kailh red.
- 6 чинам burnt orange speed?

Него, дали се ремапираат PGUp и PGDown на тастатурава?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Се ремапираат преку апликација. Вчера баш ги ремапирав и им ги сменив местата но не игледаа убаво дека се OEM профил, па ги вратив назад.
Ај да те допрашам ондак:

1. Колку време трае батеријата?
2. Дали ја нарача од официјалната страна и за колку време стигна?
3. Некои забелешки?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,195
Скопје
Се ремапираат преку апликација. Вчера баш ги ремапирав и им ги сменив местата но не игледаа убаво дека се OEM профил, па ги вратив назад.
сите? или има некои ко фн пример што се фиксни?
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Ај да те допрашам ондак:

1. Колку време трае батеријата?
2. Дали ја нарача од официјалната страна и за колку време стигна?
3. Некои забелешки?
1. Недела дена? Си држи супер.
2. Ја нарачав од официјалниот стор на Али. Стигна за 2.5 недели.
3. Забелешки:
- Не може да се ремапира копчето за менување на светлото. Исто и Fn1 и Fn2. @VerGer
- Тешко се наоѓаат капачиња за овој изглед по пристојна цена.
- Ми фали Del копче. Се навикнувам на Fn1+[.
- Не ги користам Page up и Page down. Ми фаќаат само место, дур не најдам некои соодветни капачиња, па да ги ремапирам.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
- Тешко се наоѓаат капачиња за овој изглед по пристојна цена.
Има бе, ја иам 4 или 5 сета. YMDK има доста што пасуваат.

Е delete и lightning копчето се проблем што не е лесно пребродлив. Мене на горе десно ми е тилда, и ја користам. Значи да идам на 75ката...
 

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
190
Сакам да пробам тактилни свичеви, како замена за моите Gateron Red.
Супер си се Gateron Red само како да ми фали тактилност малку, најверојатно навика :)

Препорака за тактилни свичеви?
Да не има некој вишок неколку свичеви, да позајми да тестирам?
Јас имам користено Kailh Speed Copper тактилноста повеќе му од mx brown, добри се како буџет тактилни на zealios

Испратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Има бе, ја иам 4 или 5 сета. YMDK има доста што пасуваат.

Е delete и lightning копчето се проблем што не е лесно пребродлив. Мене на горе десно ми е тилда, и ја користам. Значи да идам на 75ката...
Под 75ката мислиш на K2 или на друга?
Јас се мислев за K2, но ме предомисли лошата комбинација на бои на капачињата, бели со црни. За хот-свап зборам.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Под 75ката мислиш на K2 или на друга?
Јас се мислев за K2, но ме предомисли лошата комбинација на бои на капачињата, бели со црни. За хот-свап зборам.
Да, на оваа. Ама зашто :) капачиња се мењаат!
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dariuus

Gaining Experience
19 ноември 2018
84
111
Да пишам и тука не знам дали е дозволено или не имам Steelseries Apex 3 ја менувам за TKL механичка ако има некој заинтересиран нека пише :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Inache za keycaps vidi na KBDfans. Sigurno kje najdesh nekoi shto ti se svigjaat. Ne se preskapi i mislam deka imaat international dostava @Delicon
KBDfans работи само со DHL експрес.


etc.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,530
Мислења
846,090
Членови
29,329
Најнов член
josifov
На врв Дно