• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,747
1,768
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Quick question: Сами си прелемувате свичеви или има некој што би се нафатил на такво нешто?

Имам Asus Echelon со CherryMX Black, па сакам да направам малце промена.
Се мислам помеѓу некои тактилни или Kailh Silver да ги пробам.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
888
554
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Имам CoolerMaster CK530, сакам да купам pudding keycaps, каде да најдам компатибилни?
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
888
554
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
465
728
Скопје
Бели се целите, само горниот дел 5мм е црн. Заради РГБ е така, не гледам логика да е обратно.

Ако сакаш чисто бели - тогаш веќе не се pudding.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
442
delicon.mk
Стигна мојата прва механичка тастатура :)
Keychron K6 Hot-swappable со Gateron Red.
Ја нарачав од Али, имаше 15% попуст во моментот.

Први импресии: супер е, многу smooth клика. Можеби ми фали малку тактилност, засега.

IMG_3346.jpg
 

Arcannia

Gaining Experience
13 март 2015
70
86
Скопје
Arcannia's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 - 4000M @ 2.4GHz
Storage
120GB SanDisk SSD + 500GB HDD
RAM
4GB DDR3
Video card
AMD Radeon HD 8600/8700M
OS
Windows 10 Pro
После прошетката низ неколку различни пошти во Скопје, конечно стигна и мојата.
Првични импресии како за прва механичка тастатура ми се одлични - солидна тактилност, цврста изработка, супер backlight. Единствен минимален проблем засега ми е висината (дури и за моите големи раце), поради што најверојатно ќе треба да барам (или направам) wristpad. Ама ќе видиме за некоја недела тоа. All in all, засега супер!


Next up, looking up new keycaps for future purchases :geek:

keyboard.jpg
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
442
delicon.mk
Сакам да пробам тактилни свичеви, како замена за моите Gateron Red.
Супер си се Gateron Red само како да ми фали тактилност малку, најверојатно навика :)

Препорака за тактилни свичеви?
Да не има некој вишок неколку свичеви, да позајми да тестирам?
 

Sandex

Intern
11 мај 2020
2
3
Да споделам искуство за CoolerMaster MK730 (Brown CherryMX switches).

Тастатурата ја зедов пред 6 месеци од сетек, искрено за 6000 мкд очекував повеќе. Од аспект на свичевите, супер е, одлично работат, солиден звук, добар palm-rest доаѓа со тастатурата, RGB-то е супер. Што се однесува до стабилизаторите... below average се... Имаат доста wobble, не се добро подмачкани фабрички, доста cheap звук вади spacebar-от. Исто така имав проблем со зуење на тастатурата (се слуша во тивка просторија). Ја вратив после неколку дена во сетек, ми направија замена за друга МК730, но пак истата приказна... Предпоставувам квалитетот на робата што стига кај нас е полош, пошто не најдов никој на интернет со истиов проблем.

Пред 2 дена ја разглобив (малку терсене процедура кај MK730), па ќе споделам колку сум ги оправил стабилизаторите и кондензаторот кој што зуи :LOL:
cm730.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Дечки мислење за Logitech MX Keys за office работа?
Искрено многу добра тастатура. Батеријата држи 4-5 месеци без backlight, 3-4 недели со backlight. Од аспект на typing experience, одлична е, многу згодно се чувствува поради заоблените копчиња и баш тоа допринаса ретко да промашиш буква, а исто така е многу тивка. Само ја не можев да се навикнам на full-size layout-от и преминав на механичка TKL.. па оваа ја продавам. Ако си заинтересиран, слободни пиши ми
 
Последна промена:

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,090
1,334
Знам дека темава е за механички тастатури, но нема друга толку активна тема, па ќе прашам тука...
Дајте предлог за некое минималистично тастатуриче, нешто налик на Magic keyboard од Apple, но за non-Apple лаптоп?
bluetooth да е нели, да не фрчат кабли.. оној страничниот "numpad" небитен ми е.
И да е брзо достапно кај нас? буџет верзија...
не е за гејмање, за кодирање ми треба.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,091
12,598
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Знам дека темава е за механички тастатури, но нема друга толку активна тема, па ќе прашам тука...
Дајте предлог за некое минималистично тастатуриче, нешто налик на Magic keyboard од Apple, но за non-Apple лаптоп?
bluetooth да е нели, да не фрчат кабли.. оној страничниот "numpad" небитен ми е.
И да е брзо достапно кај нас? буџет верзија...
не е за гејмање, за кодирање ми треба.
Ова.

F1353E39-B0F4-443C-B591-449B00B59D95.jpeg
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
75
38
До неодамна користев механичка со cherry mx red свичови која што воедно е и мојата прва механичка, меѓутоа тастатурата е премногу гласна и многу и пречи на понежната половина.
Поминав до сетек и имаше изложено 2 тастатури на cooler master со brown свичови, приметив дека имаат помала тактилност меќутоа звукот е многу помек.
Дали е ова случај за сите brown switch тастатури или тастатурите на cooler master се исклучок ?
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
679
796
orgrimar
До неодамна користев механичка со cherry mx red свичови која што воедно е и мојата прва механичка, меѓутоа тастатурата е премногу гласна и многу и пречи на понежната половина.
Поминав до сетек и имаше изложено 2 тастатури на cooler master со brown свичови, приметив дека имаат помала тактилност меќутоа звукот е многу помек.
Дали е ова случај за сите brown switch тастатури или тастатурите на cooler master се исклучок ?
исто се гласни, само да се стави оринг и ќе се намали доста гласноста
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,363
8,646
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас имам со cherry RED кога ќе извадам копче и со прст го стискам свичот нема никаков екстремен звук. Се слуша нешто ама далеку од клак клак.

Ноншалантно заклучив дека клакањето доаѓа од пластиките. Најверојатно намерно за да се знае дека е механика.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,194
1,173
Скопје
До неодамна користев механичка со cherry mx red свичови која што воедно е и мојата прва механичка, меѓутоа тастатурата е премногу гласна и многу и пречи на понежната половина.
Поминав до сетек и имаше изложено 2 тастатури на cooler master со brown свичови, приметив дека имаат помала тактилност меќутоа звукот е многу помек.
Дали е ова случај за сите brown switch тастатури или тастатурите на cooler master се исклучок ?
највеќе зависи како куцаш и што материјали е кукиштето/копчињата. И црвените и кафените немаат звук инаку (за разлика од плавите тип на клики што намерно штракаат самите дугмиња). Најверојатно премногу јако штракаш и правиш bottom out односно ти маваат капачињата во дното на тастатурата.

За ова црвените се најлоши зашто немаш никаква индикација кога си го активирам/притиснал дугмето па да застанеш нели пред да стигнеш до дно. Кафеавите имаат мал бумп кога при активација што треба да те спречи да правиш bottom out пример, плавите (или останати од тој тип) покрај "bump" от, имаат и звучен feedback. И тн и тн.

Промена на капачињата може да ти помогне некогаш, друг материјал што би имал друга нота на звук, може не толку упадлива (ко претпоставувам тенок ABS). Исто горе што ти кажаа О-прстени под капачињата, ќе ти помогнат да не удира пластика на пластика (ако правиш bottom out) туку ќе има нели гума измеѓу (што може нема да ти се свиѓа како куцање). Тоа и ти е најлесна варијанта да пробаш, можеш по железариве да најдеш о-прстени (6мм дијаметар 1-1.5мм дебелина ако не се лажам).
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
75
38
највеќе зависи како куцаш и што материјали е кукиштето/копчињата. И црвените и кафените немаат звук инаку (за разлика од плавите тип на клики што намерно штракаат самите дугмиња). Најверојатно премногу јако штракаш и правиш bottom out односно ти маваат капачињата во дното на тастатурата.

За ова црвените се најлоши зашто немаш никаква индикација кога си го активирам/притиснал дугмето па да застанеш нели пред да стигнеш до дно. Кафеавите имаат мал бумп кога при активација што треба да те спречи да правиш bottom out пример, плавите (или останати од тој тип) покрај "bump" от, имаат и звучен feedback. И тн и тн.

Промена на капачињата може да ти помогне некогаш, друг материјал што би имал друга нота на звук, може не толку упадлива (ко претпоставувам тенок ABS). Исто горе што ти кажаа О-прстени под капачињата, ќе ти помогнат да не удира пластика на пластика (ако правиш bottom out) туку ќе има нели гума измеѓу (што може нема да ти се свиѓа како куцање). Тоа и ти е најлесна варијанта да пробаш, можеш по железариве да најдеш о-прстени (6мм дијаметар 1-1.5мм дебелина ако не се лажам).
Најверојатно сум бучен и како што кажувач немам баш осет колку силно и длабоко притискам.Ја користам тастатурава веќе 2 години и не сум фан, ќе пробам brown switch тастатура и овој пат од подобар производител, се надевам ќе легне подобро
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,615
2,754
Најверојатно сум бучен и како што кажувач немам баш осет колку силно и длабоко притискам.Ја користам тастатурава веќе 2 години и не сум фан, ќе пробам brown switch тастатура и овој пат од подобар производител, се надевам ќе легне подобро
Не знам со каков буџет располагаш, ама ако не ти се фрлаат пари, јас би ти предложил да пробаш со O-rings како што ти предложија погоре. Ги има во било која железара, само димензија точна ти треба, а ќе добиеш потивок, помек звук при bottom out.
 

Jackie

Intern
7 февруари 2020
19
4
Здраво на сите. Доколку не е соодветно моето прашање за овде слободно админот нека го избрише. После долги години користење на Logitech wireless тастатура и маус им дојде редот да се заменат со нешто поново. Пошто тука гледам дека има многу стручни лица на оваа проблематика, би Ве замолил за совет (помош) околу избор на нова тастатура. Приоритет е што мора да биде wireless, е сега, дали да земам механичка и дали се исплати за добри 8-10 часа секојдневно куцање по неа, или да земам обична. Исто така numpad-от треба да го има, значи да не е TKL. Единствена (обична) која ми ,,фати,, око е следната Logitech MK470 Slim Wireless Keyboard and Mouse Combo . Доколку некој од Вас би ме упатил до добра механичка тастатура која ќе служи добро со горенаведените работни часови на ден би му бил благодарен. Поздрав на сите и имајте убав ден.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,472
Мислења
845,154
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно