• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,299
3,447
Битола
Прав си. On the other hand, мислам дека кај огромен број од ентузијастите побитно е да им одговара чувството, а не толку квалитетот, и според тоа има подобри опции за многу од луѓето. Од тука ми е муабетот, квалитетот не го спорам.
Toчно, затоа треба внимателно да ја користиме придавката „најдобри“ во случаи кога се суди се друго освен квантитано мерливи индикатори. Она што е најдобро за некој во филинг, не е најдобро за друг можеби.
 
Последна промена:

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
За малку ќе порачав, и БАШ ТОГАШ се сетив дека е Bluetooth wireless, не RF. Латенцијата ја осеќам во компетитивен multiplayer. Ќе мора да барам од овие другиве (многу ограничен избор).
Бараш бежична тастатура за competitive multiplayer?
Тастатурата доаѓа и со USB C кабел, може и како жичана да се користи.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,299
3,447
Битола
Бараш бежична тастатура за competitive multiplayer?
Тастатурата доаѓа и со USB C кабел, може и како жичана да се користи.
Стигна технологијата да можеш компетитивно со безжична периферија да играш, НО, мора да е со RF 2.4 Ghz сигнал барем. Се правеа текстови на таква конекција и лаг не постои. Тастатури со таква врска се продаваат.
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Стигна технологијата да можеш компетитивно со безжична периферија да играш, НО, мора да е со RF 2.4 Ghz сигнал барем. Се правеа текстови на таква конекција и лаг не постои. Тастатури со таква врска се продаваат.
И блутут е 2.4гхз, појасно е да се каже со wifi конекција.
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,085
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Некој од поискусните да каже мислење за овие стабилизатори или да даде друг предлог:

Исто гледам дека на Али има и Krytox. Дали има некој користено од тоа, или да се бара на друго место?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,618
2,758
Некој од поискусните да каже мислење за овие стабилизатори или да даде друг предлог:

Исто гледам дека на Али има и Krytox. Дали има некој користено од тоа, или да се бара на друго место?
Јас би ти предложил да одиш на Durock screw-in стабилизатори наместо plate mount. Поскапи се (ги има на Keygem.store) ама мислам дека вреди разликата.

Krytox јас обично порачувам од eBay, не знам какво е тоа од AliExpress. Моево доаѓа 20тина евра за 5 грама, со се shipping.

EDIT: Предлогов за стабилизатори е под услов да имаш опција за screw-in, немаат сите PCB.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Јас би ти предложил да одиш на Durock screw-in стабилизатори наместо plate mount. Поскапи се (ги има на Keygem.store) ама мислам дека вреди разликата.

Krytox јас обично порачувам од eBay, не знам какво е тоа од AliExpress. Моево доаѓа 20тина евра за 5 грама, со се shipping.

EDIT: Предлогов за стабилизатори е под услов да имаш опција за screw-in, немаат сите PCB.
Keychron K6 поддржува само plate mounted.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
208
358
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
Здраво друштво, ми треба предлог за механичка тастатура до 5000ден, која ќе биде тивка.
Сега имам blue switches, кога гејмам го будам бебето, женами ќе ми ја фрли ако не ја сменам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,299
3,447
Битола
Здраво друштво, ми треба предлог за механичка тастатура до 5000ден, која ќе биде тивка.
Сега имам blue switches, кога гејмам го будам бебето, женами ќе ми ја фрли ако не ја сменам


Sent from my iPhone using Tapatalk
И најгласната мембрана тастатура е 5 пати потивка од најтивката механичка. За доброто на бракот....
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Здраво друштво, ми треба предлог за механичка тастатура до 5000ден, која ќе биде тивка.
Сега имам blue switches, кога гејмам го будам бебето, женами ќе ми ја фрли ако не ја сменам


Sent from my iPhone using Tapatalk
Било која со црни свичеви, евентуално гатерон жолти ако не сакаш толку тешко копче.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Здраво друштво, ми треба предлог за механичка тастатура до 5000ден, која ќе биде тивка.
Сега имам blue switches, кога гејмам го будам бебето, женами ќе ми ја фрли ако не ја сменам


Sent from my iPhone using Tapatalk
Некоја од овие, зависно дали ти треба нумеричкиот дел или не. Обавезно пробај пред да ги купиш и доколку купиш некоја, гледај да им ставиш гумени прстени од Ebay/AliX или доколку најдеш кај нас, јас не знам кај има. Сум користел на кратко и кафеави и црни Cherry MX, ама црвените се најтивки. Моментално користам Corsair Strafe RED и е задоволително тивка. CM тастатурите имаат Gateron RED, што се многу слични на Cherry Red.


 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
358
783
Aerodrom
И најгласната мембрана тастатура е 5 пати потивка од најтивката механичка. За доброто на бракот....
Не го лажи човекот, ќе му скршиш филм :ROFLMAO:
Има свичеви што едвај се слушаат (Healios, Zilents, Kailh Box Silent Pink) али ќе треба да нарачува од интернет повеќе ствари, а претпоставувам му треба итно.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,299
3,447
Битола
Не го лажи човекот, ќе му скршиш филм :ROFLMAO:
Има свичеви што едвај се слушаат (Healios, Zilents, Kailh Box Silent Pink) али ќе треба да нарачува од интернет повеќе ствари, а претпоставувам му треба итно.
За да намали гласност, ќе му требаат прстени, подлоги, посебен mounting за тастатура (има 7-8 различни), па да подмачка -- многу дрндање за нешто што се решава со 200-300 денари од локална продавница за компјутери (ако веќе целта му е да не е гласен во куцањето).
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Некоја од овие, зависно дали ти треба нумеричкиот дел или не. Обавезно пробај пред да ги купиш и доколку купиш некоја, гледај да им ставиш гумени прстени од Ebay/AliX или доколку најдеш кај нас, јас не знам кај има. Сум користел на кратко и кафеави и црни Cherry MX, ама црвените се најтивки. Моментално користам Corsair Strafe RED и е задоволително тивка. CM тастатурите имаат Gateron RED, што се многу слични на Cherry Red.


Пре би користел мембрани него механичка со гумени прстени.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
208
358
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
Фала на предлози и совети

Не би можел да се вратам на мембранска тастатура, после механичка

Ќе гледам да најдам некоја со red,black или brown switches.

Ја тестирав тастатурава Razer green switches во Нептун, многу потивка од мојата е.

Него, Не ми се јасни со ценава 6400?!? Мислам во галерија дека беше 4000 или се лажам нештоSent from my iPhone using Tapatalk
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
358
783
Aerodrom
Фала на предлози и совети

Не би можел да се вратам на мембранска тастатура, после механичка

Ќе гледам да најдам некоја со red,black или brown switches.

Ја тестирав тастатурава Razer green switches во Нептун, многу потивка од мојата е.

Него, Не ми се јасни со ценава 6400?!? Мислам во галерија дека беше 4000 или се лажам нештоSent from my iPhone using Tapatalk
Види во Сетек.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Фала на предлози и совети

Не би можел да се вратам на мембранска тастатура, после механичка

Ќе гледам да најдам некоја со red,black или brown switches.

Ја тестирав тастатурава Razer green switches во Нептун, многу потивка од мојата е.

Него, Не ми се јасни со ценава 6400?!? Мислам во галерија дека беше 4000 или се лажам нештоSent from my iPhone using Tapatalk
Денес купував машина за перење од Сетек и додека средуваа гаранции/документи ја пробав CK550 со Gateron Red. Многу е тивка, преку кутијата отсечен е делот кај стрелките и може да се проба без да се отвори. Многу слични на мојава со Cherry MX црвени.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,085
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

krikro123

Intern
25 август 2016
29
9
Stip
krikro123's setup  
Processor & Cooler
i5-3570 Stock
Motherboard
Asus P8B75-M LX PLUS
Storage
1TB WD EZEX
PSU
CM Elite 500w
RAM
12GB DDR3 1600MHz
Video card
Asus PH GTX 1050TI 4GB
Case
CM Elite 430
Mouse
Bloody V7M
Keyboard
Delux
Audio
A4Tech HS-28
Monitor
Samsung S22B300
OS
Win7 Ultimate 64bit
Zdravo momci, se izvinuvam sto komentiran tuka no ne znam kade na dr mesto. Sakam da zemam nekoja dobra tastatura, no ne smee da bide mehanicka poradi toa sto se preglasni. Preporaki? Pozelno da ne e nad 1500 denari.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
358
783
Aerodrom
Zdravo momci, se izvinuvam sto komentiran tuka no ne znam kade na dr mesto. Sakam da zemam nekoja dobra tastatura, no ne smee da bide mehanicka poradi toa sto se preglasni. Preporaki? Pozelno da ne e nad 1500 denari.
Има минимални или па никакви разлики од мембранска тастатура до друга од ист тип во аспект на куцање, што и да земеш исто ти е (сите се тапа џонсон после неколку години). Земи тоа што ти фаќа око на изглед.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
208
358
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved

Искуство некој да сподели со Razer Ornata V2, Mecha-Membrane


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,528
Мислења
846,009
Членови
29,327
Најнов член
Prettybullshit
На врв Дно