• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

Arcannia

Gaining Experience
13 март 2015
70
86
Скопје
Arcannia's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 - 4000M @ 2.4GHz
Storage
120GB SanDisk SSD + 500GB HDD
RAM
4GB DDR3
Video card
AMD Radeon HD 8600/8700M
OS
Windows 10 Pro
види 3 поста погоре од твојот, 65%-тка
приметив, само се водев според ценовникот последно, заборавив на постот погоре

ја нарачав K6ката, мислам дека е најдобар избор за мене како за прва, па да видиме if it ends up like that :D

ви благодарам на сите за мислењата и одговорите!
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
ја нарачав K6ката, мислам дека е најдобар избор за мене како за прва, па да видиме if it ends up like that :D
Ја нарачав и јас Keychron K6 hot-swappable со црвени свичеви.

Имаа уште само 3 на залиха, па морав да реагирам брзо. :)

Едит: кој ме тераше да ја отворам темава да ја разгледам шо има.
Ме заразивте и мене. :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ја нарачав и јас Keychron K6 hot-swappable со црвени свичеви.

Имаа уште само 3 на залиха, па морав да реагирам брзо. :)

Едит: кој ме тераше да ја отворам темава да ја разгледам шо има.
Ме заразивте и мене. :)
Не си заразен дури не нарачаш егзотични свичеви, не се удавиш во флукс од лемење и не лупнеш бар 250 евра на една тастатура :) Welcome.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Не си заразен дури не нарачаш егзотични свичеви, не се удавиш во флукс од лемење и не лупнеш бар 250 евра на една тастатура :) Welcome.
Ич не сум да, 4 дена ја преобратив темава и видеата на youtube. :)
Следно ќе бидат и егзотични свитчеви, само глеам скоро сѐ е out of stock.
Сакам custom-изација, така да изгледа ќе го јадам со капачињата. :D
Во кошничка веќе имам некои о-рингс, има некои посебни?
А ќе треба и некое сретство за подмачкување, ама гледам тоа потешко се наоѓа.
Друго нешто? :unsure: :geek:
 

Arcannia

Gaining Experience
13 март 2015
70
86
Скопје
Arcannia's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 - 4000M @ 2.4GHz
Storage
120GB SanDisk SSD + 500GB HDD
RAM
4GB DDR3
Video card
AMD Radeon HD 8600/8700M
OS
Windows 10 Pro
Ја нарачав и јас Keychron K6 hot-swappable со црвени свичеви.

Имаа уште само 3 на залиха, па морав да реагирам брзо. :)

Едит: кој ме тераше да ја отворам темава да ја разгледам шо има.
Ме заразивте и мене. :)
Ич не сум да, 4 дена ја преобратив темава и видеата на youtube. :)
Следно ќе бидат и егзотични свитчеви, само глеам скоро сѐ е out of stock.
Сакам custom-изација, така да изгледа ќе го јадам со капачињата. :D
Во кошничка веќе имам некои о-рингс, има некои посебни?
А ќе треба и некое сретство за подмачкување, ама гледам тоа потешко се наоѓа.
Друго нешто? :unsure: :geek:

исто и јас, свртев цел yt и темава и гуглање истражувајќи последниве две недели. Затоа и земав HS, познавајќи се себеси, дефинитивно ќе сакам да испробувам и останатите и сигурно ќе ме бутне во овој rabbit hole. ама за почеток, ќе тераме полека (hopefully) :D
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,170
1,481
Скопје
Стигна патката порано од очекуваното. Одличен build quality, свичот што ми недостигаше и чудно бизарно однесување - имено, осветлените тастатури на Ducky светат сé додека има струја во USB портот во кој се приклучени. Ако сакаш да не свети, треба да Enable-аш erp во биос и секој пат да правиш Shut Down, што е повеќе од глупо. Ете, мора да има некаква маана за да не биде совршена ¯\_(ツ)_/¯

IMG_20210121_230125.jpg
 

LeRade

Gaining Experience
17 септември 2008
82
96
Здраво,
Дали во Македонија некој продава Roccat Vulcan механички тастатури?
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,170
1,481
Скопје
Здраво,
Дали во Македонија некој продава Roccat Vulcan механички тастатури?
До сега не сум видел некој да увезува Roccat кај нас, ама можеш да ги прашаш Нексио дали би можеле да ти помогнат да ти увезат.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,195
Скопје
некој заинтересиран за GK64x со алуминумско кукиште, hot swap, со модуларен спејс (6.5u стандард или 3 way split) .. опционално со kailh box white и бели капачиња (со дупли енглески/јапански принт) PBT XDA со DIY Sublimated легенди.
Од кога ја склопив вторава, не мењам баш на другава нажалост ..

целосна ргб програмибилна, едино што неможе да се смени е FN key-ot. Може да се додаде FN на друго место додатно, ама тој доле десно до спејс-от не се менува.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Здраво,
Дали во Македонија некој продава Roccat Vulcan механички тастатури?
Јас нарачав Roccat тастатура и маус почеток на 2016 преку Nevada Future shop, nevada.com.mk на крај испадна ѓаол и пол ама вредеше долго време ја користев таа тастатура (сеуште е исправна Roccat Isky/FX и маус Roccat Nyth ама сега сум прејден на механички тастатури и light weight мауси). Инаку таа комбинација ја земав ради поддршката на Alien FX RGB системот (стариот, мада функционираат и со новиот), и пред се Shift+ технологијата што ти дава можност да комбинираш безброј комбинации на макроа меѓу копчињат на тастатурат и маусот.

Ако си само за ниско профилни свичеви да пробаш тогаш ѕирни ги и тастатурите од Keychron со ниско профилни свичови имаат неколку:

К1 www.keychron.com/products/keychron-k1-wireless-mechanical-keyboard?variant=31253556625497

K3 www.keychron.com/products/keychron-k3-wireless-mechanical-keyboard?variant=32220198961241 (оваа им е на пред-продажба али само што започнаа да ја испорачуваат)

За ниско профилните пази на тоа дека нема да се најдат лесно заменски капачиња, особено за Vulcan-от има поразлични свичеви во горниот дел на свичот (Titan switch - мислам дека изработката е од TTC, во суштина лежиштето и длабината н свичот се како стандардните MX свичеви само гониот капак е залиен како плочка и тоа придонесува да се користат само ниско профилни капачиња), за таа тастатура заменски капачиња само од Roccat мислам дека има. Додека Keychron-от користат баш ниско профилни свичеви од Gateron или на другата варијанта нивни бленд на Keychron ниско профилни свичеви.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,449
Битола
Јас нарачав Roccat тастатура и маус почеток на 2016 преку Nevada Future shop, nevada.com.mk на крај испадна ѓаол и пол ама вредеше долго време ја користев таа тастатура (сеуште е исправна Roccat Isky/FX и маус Roccat Nyth ама сега сум прејден на механички тастатури и light weight мауси). Инаку таа комбинација ја земав ради поддршката на Alien FX RGB системот (стариот, мада функционираат и со новиот), и пред се Shift+ технологијата што ти дава можност да комбинираш безброј комбинации на макроа меѓу копчињат на тастатурат и маусот.

Ако си само за ниско профилни свичеви да пробаш тогаш ѕирни ги и тастатурите од Keychron со ниско профилни свичови имаат неколку:

К1 www.keychron.com/products/keychron-k1-wireless-mechanical-keyboard?variant=31253556625497

K3 www.keychron.com/products/keychron-k3-wireless-mechanical-keyboard?variant=32220198961241 (оваа им е на пред-продажба али само што започнаа да ја испорачуваат)

За ниско профилните пази на тоа дека нема да се најдат лесно заменски капачиња, особено за Vulcan-от има поразлични свичеви во горниот дел на свичот (Titan switch - мислам дека изработката е од TTC, во суштина лежиштето и длабината н свичот се како стандардните MX свичеви само гониот капак е залиен како плочка и тоа придонесува да се користат само ниско профилни капачиња), за таа тастатура заменски капачиња само од Roccat мислам дека има. Додека Keychron-от користат баш ниско профилни свичеви од Gateron или на другата варијанта нивни бленд на Keychron ниско профилни свичеви.
Ѝ фрлив око на Keycrhon k-2 (долго време барав 75ka wireless). Да ја порачувам од нивната страна најдобро?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ѝ фрлив око на Keycrhon k-2 (долго време барав 75ka wireless). Да ја порачувам од нивната страна најдобро?
50 USD e испорака до МК. А мислев дела е скапа испораката пред година дена кога беше 30 :(
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,449
Битола
50 USD e испорака до МК. А мислев дела е скапа испораката пред година дена кога беше 30 :(
Некогаш вака можеби е добро да те одврати од некое „скапо“ хоби. Еднаш ќе ја порачам оваа со ефтина испорака па ќе трошам пари после на глупости: свичеви овакви онакви, маст за подмачкување, најлони внатре за стишување, па вакви онакви капачиња, ваков онаков кабел... итн. Зајачка дупка е, нема крај.
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Некогаш вака можеби е добро да те одврати од некое „скапо“ хоби. Еднаш ќе ја порачам оваа со ефтина испорака па ќе трошам пари после на глупости: свичеви овакви онакви, маст за подмачкување, најлони внатре за стишување, па вакви онакви капачиња, ваков онаков кабел... итн. Зајачка дупка е, нема крај.
На али уште е 30$ испорака. Ама нема избор баш.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
90
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

thexfiles125

Intern
29 април 2013
33
10
Знае некој дали има сервис или некој што би помогнал со замена на 2 копчиња на hyperx alloy elite со cherry mx brown? Овие се технички тие проѕирни со RGB ама не ми е важно дали ќе бидат RGB или не, ми се истури сок на левата страна и сега ~ и esc не работат, пробав да ги оживеам со 96% алкохол, работеа 1-2 саати секој пат, сега ич.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Ѝ фрлив око на Keycrhon k-2 (долго време барав 75ka wireless). Да ја порачувам од нивната страна најдобро?
Јас ја нарачав на Black Friday (мислам дека 20% попуст имаa) плус и wrist rest-от го земав, директно од сајтот на Keychron и директно дома на врата преку DHL express ми стигна. Ни царина, ни ддв, ни царински декларации ништо не доплатив, ме фати 150$ со поштарината (само тастатурата и wrist rest-от 99$).
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,449
Битола
Јас ја нарачав на Black Friday (мислам дека 20% попуст имаa) плус и wrist rest-от го земав, директно од сајтот на Keychron и директно дома на врата преку DHL express ми стигна. Ни царина, ни ддв, ни царински декларации ништо не доплатив, ме фати 150$ со поштарината (само тастатурата и wrist rest-от 99$).
За малку ќе порачав, и БАШ ТОГАШ се сетив дека е Bluetooth wireless, не RF. Латенцијата ја осеќам во компетитивен multiplayer. Ќе мора да барам од овие другиве (многу ограничен избор).
 
Последна промена:

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
266
366

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
359
785
Aerodrom
А што друго да стават?
Нормално дека има многу подобар избор, али обичните смртници знаат само Чери и дека се најјаки!1!! и нормално најмногу смисла има само тие да ѓи ставаат, така ем повеќе публика ем повеќе продажби.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,449
Битола
Кога Cherry добија ваква репутација? Класика се како Рубин вињак. Пионери, издржливи и timeless. Да не беа Cherry немаше никој од денешниве да постојат.
Јас сум преокупиран со form factor повеќе, а ако се најди некоја HotSwappable уште подобро, ќе менувам по потреба и ќе ги испробам сиве овие новиве. Но, ограничени се опциите за тастатури што ги штиклираат сите checkboxes.
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,618
2,758
Кога Cherry добија ваква репутација? Класика се како Рубин вињак. Пионери, издржливи и timeless. Да не беа Cherry немаше никој од денешниве да постојат.
Ова не значи дека се најдобри. Cherry MX беа алфа и омега за свичеви до моментот кога им истече патентот што го држеа. Сега има многу подобри опции. Квалитетни се, да, ама далеку од најдобар избор.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,301
3,449
Битола
Ова не значи дека се најдобри. Cherry MX беа алфа и омега за свичеви до моментот кога им истече патентот што го држеа. Сега има многу подобри опции. Квалитетни се, да, ама далеку од најдобар избор.
Така де. Ама се одличен избор за оној што не сака да се замара бидејќи се квалитет со традиција. Исто, објективно кај свичеви можеме да судиме само НЕКОЛКУ карактеристики како издржливост (гарантирана долготрајност), материјали или не знам што. Сето преостанато од филинг, звук, итн е субјективна ствар. Такашто и придавката „најдобри“ кога се во прашање е дискутабилна зависно дали ги судиш по мерливи индикатори (број на гарантирани кликови или не знам што). Има луѓе што пробале голем број свичеви и пак преферираат Cherry бидејќи филингот тактилен и аудитивен е најдобар според нив.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,618
2,758
Така де. Ама се одличен избор за оној што не сака да се замара бидејќи се квалитет со традиција. Исто, објективно кај свичеви можеме да судиме само НЕКОЛКУ карактеристики како издржливост (гарантирана долготрајност), материјали или не знам што. Сето преостанато од филинг, звук, итн е субјективна ствар.
Прав си. On the other hand, мислам дека кај огромен број од ентузијастите побитно е да им одговара чувството, а не толку квалитетот, и според тоа има подобри опции за многу од луѓето. Од тука ми е муабетот, квалитетот не го спорам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,093
Членови
29,329
Најнов член
josifov
На врв Дно