• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,062
1,539
Мене ми требаат PBT backlit со голем ентер за full тастатура + 5 копчиња за макро. Само црни и со убав фонт да се. Немам најдено цел сет со голем ентер на али.
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
59
66
Можеби вака нешто, само прашај пак дали испорачуваат. Имаат и продавница на Aliexpress.
KPRepublic испорачуваат до кај нас, јас имам купувано од кај нив. Само моја препорака, не го користете вебсајтот туку купувајте од нивната продавница на Aliexpress, поради дополнителната заштита/сигурност на Aliexpress (Buyer protection).
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
154
104
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
KPRepublic испорачуваат до кај нас, јас имам купувано од кај нив. Само моја препорака, не го користете вебсајтот туку купувајте од нивната продавница на Aliexpress, поради дополнителната заштита/сигурност на Aliexpress (Buyer protection).
Пред некое време мислам дека имаа нешто прекин, не можам да најдам сега, може и да сум се помешал со др продавница :). Како и да е, јас нарачав од продавницата на Aliexpress.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Каде е стрелка нагоре? :eek:
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Абе еден тастер може да замени цела тастатура (Морзеова азбука), ама чуму...
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,154
1,111
Скопје
Абе еден тастер може да замени цела тастатура (Морзеова азбука), ама чуму...
за ретки прилки кога ќе треба де .. да ми требал до толку ќе си седев на ТКЛ немаше да идам на 60% формат :) .. основни што ми требаат се овие што се наредени, пример Home/End ми се каде каде побитни (користени) него up arrow. Овој layout ми има се што ми треба во најмало паковање. А со тоа и правилно седење, тастатура во средина пред мене, и маус-от одма при рака наместо 15цм по десно пример. За мене тоа е приоритет.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,524
915
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@VerGer кој PCB го користиш?
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
915
1,964
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
65% е најдобар лејаут баш ради ова. сантим и пол е поширок ама затоа имаш генерално сѐ, бар за програматори/офисџии/генерални текстописци. Модс користиш само за F1-F12
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,154
1,111
Скопје
@VerGer кој PCB го користиш?
yd60 .. во китот од Osum со case-ot. Plate-от ми го секна по моја желба за овој распоред. Подржава скоро се комбинации за долните два реда/Ентер/split backspace и сл.
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
111
278
Скопје
www.instagram.com
65% е најдобар лејаут баш ради ова. сантим и пол е поширок ама затоа имаш генерално сѐ, бар за програматори/офисџии/генерални текстописци. Модс користиш само за F1-F12
Шо е до мене, ако не користиш caps + IJKL за стрелки, you're missing out :) Инаку ова е екшли паметно, иако многу невообичаено пошо ако имаше стрелка нагоре, цел ZXC row ќе требаше да се помести налево и да оди со 2U лев шифт, шо веќе не е стандард staggered лејаут. А и QMK/VIA programmable е PCB-то, такада стрелките не ни мора да се стрелки во случајот :D
1610623985545.png
Еве ги сите поддржани лејаутс на yd60.

Успут, еве ја мојата:
1610624416031.png
 

Атачменти

Последна промена:

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
915
1,964
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Шо е до мене, ако не користиш caps + IJKL за стрелки, you're missing out :) Инаку ова е екшли паметно, иако многу невообичаено пошо ако имаше стрелка нагоре, цел ZXC row ќе требаше да се помести налево и да оди со 2U лев шифт, шо веќе не е стандард staggered лејаут. А и QMK/VIA programmable е PCB-то, такада стрелките не ни мора да се стрелки во случајот :D
Погледнете го атачментот 96098
Еве ги сите поддржани лејаутс на yd60.

Успут, еве ја мојата:
Погледнете го атачментот 96099
Тоа е се убаво, само, тешко е шифтање. Ќе искочам од дома, треба на лаптоп да работам. Не можам да мењам muscle memory секои две недели :)
HHKB пробав и сватив колку win key ми е врежано во меморија бар за лансирање работи (krunner е закон стварчица), пребарување фајлови и слично.
И на крај, ја сум бивш Vimџија - за мене стрелките се HJKL, без modifiers.

Сеа иам мапирано CAPS WASD стрелки, и Q Home E End, R PageUp, F PgDn
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,165
1,452
Скопје
Се мислев долго време за 60% Ducky One 2 Mini од Нексио, ама некако не можам да се навикнам на отсуство на Arrow Keys (знам дека ги има 'скриени') и на крај ги прашав и се согласија да ми увезат Ducky One 2 SF (65%), една од ретките тастатури што ја нудат со MX Black, што ми се убедливо омилени свичови. Now we wait

keycap-8.jpg
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
642
708
orgrimar
гејмери ако еднаш пробале гатерон оптички ред а посебно жолти никогаш нема да користат друга тастатура. на 2 тастатури ставивме жолти на ск61 и 66 а на другата ск66 црвени, лубнати со променети стабилизатори и кејкапс, предобри .
 

Arcannia

Gaining Experience
13 март 2015
70
82
Скопје
Arcannia's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 - 4000M @ 2.4GHz
Storage
120GB SanDisk SSD + 500GB HDD
RAM
4GB DDR3
Video card
AMD Radeon HD 8600/8700M
OS
Windows 10 Pro
Поздрав dudes and dudettes,

си ја барам првата механичка тастатура, па ми требаат вашите предлози.
Од тоа што успеав да го истражам и видам за моите потреби, моментално сум фиксиран на 65%ка, бидејќи ми требаат стрелките за navigating често и ќе ме нервираат modifiers и use curve-от помеѓу дома и канцеларија.

Е сега, од сите budget-friendly опции што успеав јас да ги најдам и ги носат кај нас, Keychron K6 (алуминиум, RGB, HS верзија) ми делува како најдобра опција за околу $100тина со солиден build quality и плус тоа што е HS ми дава можност да испробувам други switches понатака (воедно, и можноста да ме внесе во овој rabbit hole од хоби xd).
Поефтина варијанта на ова е RK68 at $60тина , со тоа што не е HS во споредба со K6ката. Го гледав и GK68xs DIY китот, ама сосе сите додатоци испаѓа надвор од буџетот.

Дали има некоја друга 65% во овој низок budget range што ќе ја препорачате?

Ви благодарам однапред.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
939
365
delicon.mk
Поздрав dudes and dudettes,

си ја барам првата механичка тастатура, па ми требаат вашите предлози.
Од тоа што успеав да го истражам и видам за моите потреби, моментално сум фиксиран на 65%ка, бидејќи ми требаат стрелките за navigating често и ќе ме нервираат modifiers и use curve-от помеѓу дома и канцеларија.

Е сега, од сите budget-friendly опции што успеав јас да ги најдам и ги носат кај нас, Keychron K6 (алуминиум, RGB, HS верзија) ми делува како најдобра опција за околу $100тина со солиден build quality и плус тоа што е HS ми дава можност да испробувам други switches понатака (воедно, и можноста да ме внесе во овој rabbit hole од хоби xd).
Поефтина варијанта на ова е RK68 at $60тина , со тоа што не е HS во споредба со K6ката. Го гледав и GK68xs DIY китот, ама сосе сите додатоци испаѓа надвор од буџетот.

Дали има некоја друга 65% во овој низок budget range што ќе ја препорачате?

Ви благодарам однапред.
Кој носи Keychron во МК и која цена се?
Јас се мислам помеѓу K2 и K6. Само шо на K2 HS малку и се грди капачињата, бело со црно, па ќе треба да се заменат.
А K6 нема Delete и End.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
915
1,964
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Кој носи Keychron во МК и која цена се?
Јас се мислам помеѓу K2 и K6. Само шо на K2 HS малку и се грди капачињата, бело со црно, па ќе треба да се заменат.
А K6 нема Delete и End.
Македонски пошти :)
Тука има само овие големите брендови и Ducky во Neksio. Ducky One 2 SF би ти била таман ко K6
Мислењето е автоматски споено:

Поздрав dudes and dudettes,

си ја барам првата механичка тастатура, па ми требаат вашите предлози.
Од тоа што успеав да го истражам и видам за моите потреби, моментално сум фиксиран на 65%ка, бидејќи ми требаат стрелките за navigating често и ќе ме нервираат modifiers и use curve-от помеѓу дома и канцеларија.

Е сега, од сите budget-friendly опции што успеав јас да ги најдам и ги носат кај нас, Keychron K6 (алуминиум, RGB, HS верзија) ми делува како најдобра опција за околу $100тина со солиден build quality и плус тоа што е HS ми дава можност да испробувам други switches понатака (воедно, и можноста да ме внесе во овој rabbit hole од хоби xd).
Поефтина варијанта на ова е RK68 at $60тина , со тоа што не е HS во споредба со K6ката. Го гледав и GK68xs DIY китот, ама сосе сите додатоци испаѓа надвор од буџетот.

Дали има некоја друга 65% во овој низок budget range што ќе ја препорачате?

Ви благодарам однапред.
Keychron се добри, ама не се програмабилни воопшто. Тој лејаут што го гледаш е и тоа е тоа. Од друга страна, SK, GK и сличните се програмабилни ама софтверот им е... лош.
Локално ги имаш Ducky One 2 SF, цената им е околу 8000 денари мислам, таман форм фактор, супер билд и се тоа.
Се друго е custom нажалост.

Јас имам една 65% што и се мислам да ја продадам, ама сакам прво да најдам некоја со HH лејаут да купам :)
 
Последна промена:

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
939
365
delicon.mk
Македонски пошти :)
Тука има само овие големите брендови и Ducky во Neksio. Ducky One 2 SF би ти била таман ко K6
МП знам дека носат, мислев некој друг да не ги носи/донесе. :)
Ducky не е wireless. Битно ми е за на Вин, Мак и iPad.
 

Arcannia

Gaining Experience
13 март 2015
70
82
Скопје
Arcannia's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 - 4000M @ 2.4GHz
Storage
120GB SanDisk SSD + 500GB HDD
RAM
4GB DDR3
Video card
AMD Radeon HD 8600/8700M
OS
Windows 10 Pro
Кој носи Keychron во МК и која цена се?
Јас се мислам помеѓу K2 и K6. Само шо на K2 HS малку и се грди капачињата, бело со црно, па ќе треба да се заменат.
А K6 нема Delete и End.
Ги гледав на Али, баш сега имаше некои 15% попуст, сосе шипинг околу 110 долари доаѓа. На истата мисла сум и јас, ама пак некако form-factorot на К6кава повеќе ме влече.


Keychron се добри, ама не се програмабилни воопшто. Тој лејаут што го гледаш е и тоа е тоа. Од друга страна, SK, GK и сличните се програмабилни ама софтверот им е... лош.
Локално ги имаш Ducky One 2 SF, цената им е околу 8000 денари мислам, таман форм фактор, супер билд и се тоа.
Се друго е custom нажалост.

Јас имам една 65% што и се мислам да ја продадам, ама сакам прво да најдам некоја со HH лејаут да купам :)
Ги гледав и Ducky-to во нексио - супер се, ама малце ми се над буџет. Плус, мислам дека тие беа 60% ако не се лажам (освен ако не ги има и на друго место освен нексио)?

За програмибилноста да, видов, ама не би ми било тоа проблем. Повеќе ме завлече дека е HS и ќе можам да испробувам нови switches понатака. Ама и другите како RK68 се топ според доста reviews што ги видов, особено за некој нов во ова како мене. Најголемата двоумица ми е помеѓу нив две, односно пробувам да си justify-нам ~$40+ помеѓу неа и К6ката.


Thx за одговорите!
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,524
915
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ги гледав и Ducky-to во нексио - супер се, ама малце ми се над буџет. Плус, мислам дека тие беа 60% ако не се лажам (освен ако не ги има и на друго место освен нексио)?
види 3 поста погоре од твојот, 65%-тка
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно