• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти- општа дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    421

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Дечки што да правам со праткава вака е од 25 септември да удирам рефунд или?
Јас некои од овие по 4 месеци ги чекам да стигнат. Твојава и брзо се движи. Како ќе удираш рефунд кога имаш 90 дена заштита, по кој основ ќе го бараш?
 

Nadja

Intern
6 ноември 2012
46
7
Се плаќаат ли царински давачки во пошта(Железничка) или мора во банка?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,059
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Zdravo sakam da prasam konecno se smeni statusot na pratkata dali toa znaci deka ke platam carina i dali ke ja podignam od mojot grad stip
На царина е, чекај уште малку да видиш што ќе кажат. Ако пишува „nedostasuva faktura“ праќај одма документи да не чекаш писмо. Можеби ќе помине и без царина (иако ретко се случува).
 

mikii

Intern
27 септември 2010
11
0
На царина е, чекај уште малку да видиш што ќе кажат. Ако пишува „nedostasuva faktura“ праќај одма документи да не чекаш писмо. Можеби ќе помине и без царина (иако ретко се случува).
не сум имал искуство со царина досега кој документи и како на кој начин треба да се пратат ако има потреба 80.19 долари е вкупно пратката
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,059
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Најверојатно е од онлајн продавница, во листата на нарачки ќе има фактура за даунлодирање (на пример во ПДФ формат), или ќе направиш скриншот од самата нарачка во browser-от. Најважно е (Царина најмногу верува) на извод од банка (при плаќање со картичка). Од Тутунска може да се симне извод за поединечно плаќање во ПДФ, сигурно може и од другите. Може и од Пејпал, на пример, но повеќе веруваат на банка.

Се праќаат по e-mail на [email protected]!customs.gov.mk (без извичниците).

Но почекај, може да помине без плаќање или Царина да одреди вредност според фактурата ставена во/залепена на пакетот (најчесто ја има), особено ако не е од Кина.
 

DarkDeFnx

Gaining Experience
20 јули 2016
81
121
DarkDeFnx's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Quad Q8200 @ 2.33GHz 4MB L2 64-bit LGA775
Motherboard
Micro Star International MSI MS-7353 X48C Platinum
Storage
SYS: Saumsung HD753LJ ATA 750GB | DATA: Samsung D3 Station 2TB
RAM
Single Channel DDR3-1333 SDRAM 2 x 2GB 9-9-9-24
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250 GDDR3 SDRAM 1 GB
Mouse
GEMBIRD MUSOPTI6 5V 200mA DC
Keyboard
Chicony KB-3923 5V 200mA DC
Audio
Realtek High Definition Audio 6.0.1.6662
Monitor
Philips 220E1SB/00 22'' 1920x1080 50/60Hz 100-240V 1.5A
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 14393.447 (RS1)
Денеска стигнаа две порачки наеднаш, едната порачана од почетокот на мај, а втората од почетокот на август. Се надевам ова значи нормализација на состојбата и со Македонска пошта и со меѓународниот транспорт.
 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
120
88
Само што Латвиа (Cainiao) е најчесто безплатно а Сингапурска е со платно. Поточно со 3-4 платна а може и повеќе.
Во право си,ама моето платно беше 0.16 американски долари,ако е толку,па и неколку по толку,подобро е отколку овие апстракции од Латвија,летонија и остала боранија..зборов мие,ако преку СИнгапур доаѓа толку брзо,што е проблемот,со Латвијците,ако до кај нив од КИна стигнува за 7 денови,зарем до кај нас треба три месеци?
 

mikii

Intern
27 септември 2010
11
0
Здраво сега ми пишува недостасува фактура може љи да пратам скриншот од мобилен од ебанкинг апп од извод
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,343
Здраво сега ми пишува недостасува фактура може љи да пратам скриншот од мобилен од ебанкинг апп од извод
Well yes, but actually no. Што и да праќаш, даљи скриншот или испечатено па скениран извод, не им е битно ама МОРА, повторувам, МОРА да биде во ПДФ.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Well yes, but actually no. Што и да праќаш, даљи скриншот или испечатено па скениран извод, не им е битно ама МОРА, повторувам, МОРА да биде во ПДФ.
И JPG еднаш помина. Docx неможе пошто не им се инсталира офис.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Дали некој знае како е ситуацијата со Bpost? Колку што гледам Yanwen го пренасочиле преку Bpost наместо преку Малезија.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,591
1,179
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Само што го испратив поштарот, ми донесе пратка од 6ти март.
Има надеж :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,706
Мислења
830,898
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно