• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти- општа дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    421

mikii

Intern
27 септември 2010
11
0
Мене при крај на август, ми стигна во Македонија 11 дена после тој статусот дека е ставена во вреќа во Германија.

Со тоа што беше поголем пакет, па отиде на царина и чекав уште 2 недели додека искочи од таму :).

Јас би побарал да продолжат рок, кај и да е ќе стигне најверојатно. Ако не го направиш ова или ако не видат на време и сл., пак не мораш да отвориш dispute веднаш пред да истече времето. Како што ти пишува таму, имаш време уште 15 дена по истекот на рокот. Така што можеш да почекаш уште некој ден, само води сметка кога истекуваат тие 15 дена, нема да ти стигне нотификација за тоа.

Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
Ќе почекам уште 15 дена па се надевам ќе пристигне фала ви за информациите
Мислењето е автоматски споено:

Ќе почекам уште 15 дена па се надевам ќе пристигне фала ви за информациите
Заботавив да прашам како да го продолжам рокот продавачот не ми одговара па не знам како
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Логирај се од PC, во order details каде што ти го одбројува времето имаш да го продолжиш времето на заштитата за 15 дена. Инаку спијат сега затоа не ти одговара.
И очекувај дека можеби ќе ти го зголеми и повеќе од тоа што ќе го побараш, да не се изненадиш.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
404
1,016
Дечки, уплатнициве што ги даваат од пакетско, валидно е ако си ја платиш онлајн или по банки мора да се влечеш?
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
404
1,016
Подобро сега да се влечеш отколку после. Плати ја во банка.
Попатно пројдов од Унибанка, немаше гужва, ама не завршив работа бидејќи не работеле со готовина, уплати примале само преку трансакциска?! Одамна не сум влегла во банка, ова новина е некоја која важи за сите банки или политика стриктно на Унибанка?
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
952
1,480
Скопје
Нешто слично, требаше да платам на сметка во комерцијална, па ме бараше низ системот и ме најде дека сум имал трансакциска сметка кај нив инаку не ми дозволуваше да уплатам во готово. Неактивна сметка 12години, се зачудив и сам.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
404
1,016
Нешто слично, требаше да платам на сметка во комерцијална, па ме бараше низ системот и ме најде дека сум имал трансакциска сметка кај нив инаку не ми дозволуваше да уплатам во готово. Неактивна сметка 12години, се зачудив и сам.
Фала ти. Да знам да не си губам време по други (најблиски) банки.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Фала ти. Да знам да не си губам време по други (најблиски) банки.
Колку што ми е мене познато Комерцијална Банка прима готовина за плаќање на сметки за струја, вода. Освен ако ова го водат како некој специјален случај на плаќање.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,215
Ethermine
www.facebook.com
Колку што ми е мене познато Комерцијална Банка прима готовина за плаќање на сметки за струја, вода. Освен ако ова го водат како некој специјален случај на плаќање.
Секогаш плаќам во комерцијална со готовина сметки за струја и вода. Чудно е тоа погоре што му рекле за трансакциона сметка.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Би требало да е исто, тоа е чудно. И кога плаќаш комуналии исто така уплаќаш на туѓа сметка. Ти пополнуваат уплатница.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
404
1,016
Колку што ми е мене познато Комерцијална Банка прима готовина за плаќање на сметки за струја, вода. Освен ако ова го водат како некој специјален случај на плаќање.
Апдејт: И НЛБ примаат. Изгледа овие од Унибанка се нешто уфилмани ;)
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
144
96
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech G302 Daedalus Prime
Keyboard
Cooler Master MasterKeys Pro M (MX Brown)
Audio
Sennheiser HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Нарачано 3ти месец, 4ти дошло во мк и од тогаш ни трага ни глас :(
Погледнете го атачментот 92508
Ова често не е точно, излегува на Aliexpress штом стигне негде во Европа.

Ама да, секако е многу време пројдено од тогаш. Мене до сега рекорд ми е пратка од крај на јануари, ми стигна во септември, така што има некои мали шанси, I guess :D

Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Ова често не е точно, излегува на Aliexpress штом стигне негде во Европа.

Ама да, секако е многу време пројдено од тогаш. Мене до сега рекорд ми е пратка од крај на јануари, ми стигна во септември, така што има некои мали шанси, I guess :D

Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
Имаш ли нешто скоро стигнато од Литванија LT (не Латвија LV). И за колку ти стигна?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,596
28,407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Прашање

Пратка видлива 3 недели, нагло дава ерор

Дали на некој му се случило, кога се ре-појавила, и дали е воопшто можно?
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
700
709
Нарачано 3ти месец, 4ти дошло во мк и од тогаш ни трага ни глас :(
Погледнете го атачментот 92508
Сосема нормална порака.
Нарачката ти е испратена со пошта од некоја земја (Холандска, Турска, Белгиска, Литванска...) и оваа порака ти кажува дека пратката стигнала до таа земја. Тие пошти често закупуваат карго авиони за транспорт на пратки од Кина до нивната земја.
По оваа порака треба да чекаш да ја препратат од таа земја до овде... Ако патничките авиони (кои ги транспортираат пратките до нас) не летаат, треба да поштата од таа земја организира камионски транспорт или да ја препрати пратката до некоја соседна земја која има камионски транспорт до нас. Ако соседната земја нема камионски транспорт до нас, ќе ка шета пратката до друга соседна земја итн... Утешителна околност е дека барем нарачката видела свет, ако ти не си го видел...
При целава гимнастика е многу важно ликот кој ја препраќа поштата по камион, да знае каде е Македонија. Литванија има директни летови до Истанбул, па од таму не би требало да е проблем да долета.... ако лета железната птица.
Од сите соседи, мислам дека само со Србија имаме камионски (или железнички) дотур на пошта. Ова се однесува за Македонска Пошта.
 
Последна промена:

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
144
96
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech G302 Daedalus Prime
Keyboard
Cooler Master MasterKeys Pro M (MX Brown)
Audio
Sennheiser HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Имаш ли нешто скоро стигнато од Литванија LT (не Латвија LV). И за колку ти стигна?
Имав една со SunYou, со онакво бројче LP1234..., каде што после ми се појави број што завршува на LT. Ми стигна на почеток на месецов, за месец и пол од нарачката. Инаку она Arrive at destination country ми искочи за 10тина дена, месец пред да дојде. Исто и во септември ми стигна нешто, за слично време.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Имав една со SunYou, со онакво бројче LP1234..., каде што после ми се појави број што завршува на LT. Ми стигна на почеток на месецов, за месец и пол од нарачката. Инаку она Arrive at destination country ми искочи за 10тина дена, месец пред да дојде. Исто и во септември ми стигна нешто, за слично време.
Добро е, барем не се влечат по 4 месеци како оние преку Латвија.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Со Aliexpress стандард шипинг скоро сФе си стига на време. Ако нешто ви треба итно, не ни размислувајте за другите опции, but anyways.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,922
941
Ја не знаа што е толку тешко на картончено да напишит плус 3 букви да биде целосно презимето за да го турит кај мене в сандаче, да не го бара по комшииве. Санки свемирски брод ќе лнсираме. Земи го картончето, напиши име презиме остај го в сандаче, едноставно е.
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
Добро е, барем не се влечат по 4 месеци како оние преку Латвија.
4 МЕСЕЦИ?!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,705
Мислења
830,884
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно