• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    429

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,957
1,873
Скопје
Друштво ми стигнаа две пратки ама не ми стигнаа т.е. не на мој поштенски број треба да се на 1060-Ѓорче Петров а тие стигнаа едната на 1066-Сарај а другата 7500-Прилеп испорачани. Се јавив у пошта ме маткаат да проверме ама сигурно не се твои прашај си го продавачот и слично, му пишав на продвачот ми вика тој е тракинг бројот твојата пратка е. И сега што понатака поима немам. Кажете некое чаре што да праам имал некој вакво искуство.
Се иск*рназија и кинезиве, еден ист тракинг број го праќаат на повеќе, имав иста ситуација, испорачана, ама не кај мене, во пошта по тракинг најдоа други податоци за испорака, кинезот видел повеќе нарачки за иста земја, и само една нарачка пратил, а на сите им пратил еден ист тракинг број...
 

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
275
289
Се иск*рназија и кинезиве, еден ист тракинг број го праќаат на повеќе, имав иста ситуација, испорачана, ама не кај мене, во пошта по тракинг најдоа други податоци за испорака, кинезот видел повеќе нарачки за иста земја, и само една нарачка пратил, а на сите им пратил еден ист тракинг број...
И тоа бива, и мене ми кажаа така од пошта.

Sent from my A7 using Tapatalk
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
И тоа бива, и мене ми кажаа така од пошта.

Sent from my A7 using Tapatalk
Не дека и порано не беа искурназени ама немаше толку нарачки од МК. Сега ако начекаат повеќе нарачки, салата прават.
Само продавници со добар рејтинг и подалеку ако има повеќе ревјуа од кај нас.
Ако е точно ова, најди твој стар тракинг, направи компарација на двата тракинга, маркирај на сликите дека е испорачана пратката на друга адреса и отварај диспјут.
 
Последна промена:

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
^ Мене секојдневно ми ги фрлаат каде ќе им текне..
UQ196327631SG ја пратија Велес, па ја вратија од велес назад и ја препратија кон мене.
RB024909952SG - друго сценарио, Улица Ѓорче петров бр.8 напишано на пратката ја праќаат кон општина ѓорче во скопје, ова не е прв пат, оваа дури и заглави сега ја пратиле пак во 1000 пошта, незнам како да интервенирам.
 

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
275
289
^ Мене секојдневно ми ги фрлаат каде ќе им текне..
UQ196327631SG ја пратија Велес, па ја вратија од велес назад и ја препратија кон мене.
RB024909952SG - друго сценарио, Улица Ѓорче петров бр.8 напишано на пратката ја праќаат кон општина ѓорче во скопје, ова не е прв пат, оваа дури и заглави сега ја пратиле пак во 1000 пошта, незнам како да интервенирам.
Луда работа мене првпат ми се случува ова, едната пратка дури стои дека е испорачана на адреса а дугата е сеуште во пошта, ама не во таа што треба

Sent from my A7 using Tapatalk
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
155
105
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Се иск*рназија и кинезиве, еден ист тракинг број го праќаат на повеќе, имав иста ситуација, испорачана, ама не кај мене, во пошта по тракинг најдоа други податоци за испорака, кинезот видел повеќе нарачки за иста земја, и само една нарачка пратил, а на сите им пратил еден ист тракинг број...
И кај мене исто, пред неколку месеци, мислам дека и во друг град беше. Бев во пошта да проверам, друго име и адреса имаа за тој тракинг број. Ми прати кинезот пак, само се изначекав. Ама ајде ситно нешто беше и не ми беше толку (б)итно...
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,171
1,127
Скопје
Дали некој имал искуство со ваква порака на тракинг?
Што е LV350, LV1000?
поштенски кодови се тие на адреса, ЛВ ти е исо код за државата во овој случај Латвија, нашите кодови се други нека не те буни што е локализирана пораката на македонски
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
^ Мене секојдневно ми ги фрлаат каде ќе им текне..
UQ196327631SG ја пратија Велес, па ја вратија од велес назад и ја препратија кон мене.
RB024909952SG - друго сценарио, Улица Ѓорче петров бр.8 напишано на пратката ја праќаат кон општина ѓорче во скопје, ова не е прв пат, оваа дури и заглави сега ја пратиле пак во 1000 пошта, незнам како да интервенирам.
RB024909952SG

Денеска ИСПОРАЧАНА, WHAT DA HELL?

А можно е и продавачот да ме вози, оти добив многу фејк бројчиња (некој пратки одеа во Холандија, некој во Франција и тн.) од него а последно време имав многу порачки во истата продавница. Но чудно е оти баш во ѓорче ја пратиле пак ја вратиле назад и после ја праќаат 1000 пошта, како и дае ќе оставам 1 фидбек за овој продавач и на нарачките каде се е океј, ќе види тој убо.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
RB024909952SG

Денеска ИСПОРАЧАНА, WHAT DA HELL?

А можно е и продавачот да ме вози, оти добив многу фејк бројчиња (некој пратки одеа во Холандија, некој во Франција и тн.) од него а последно време имав многу порачки во истата продавница. Но чудно е оти баш во ѓорче ја пратиле пак ја вратиле назад и после ја праќаат 1000 пошта, како и дае ќе оставам 1 фидбек за овој продавач и на нарачките каде се е океј, ќе види тој убо.
Ова е малку чудно, премногу случајности има. Да пишеш еден мејл до пошта со податоците, можда ќе ти одговорат.
Која продавница е ова?
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
Која продавница е ова?

И тоа спаѓа во "TOP BRAND" , да не ти се верува.
Последна нарачка која примив беше пратка во која требаше да има 4 ствари вкупно а имаше само 1на нарачка, поточно 4 различни нарачки порачани едно по друго, оставил еден такинг број на сите 4 нарачки, кога ја добив пратката, добив само 1 производ.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Бегај од овие 94-95%. Под 98% не ни помислувам да нарачам, освен ако не е некоја ситница.
Ама ова твоево со поклопување на адресата што си ја напишал, па испратено баш во Ѓорче, па не била за таму и ја вратиле во центар, па испорачана.
Многу совпаѓања, би било чудно да е до продавачот. Јас мислам да си провериш.
 

Fiatov

Intern
18 септември 2020
19
2
Последната нарачка наместо со алиекспрес стандард шипинг селерот ми ја испратил со cainiao super economy global,тракинг бројот почнува со LP00...
Сега ке може ли да се прати на тракерот на posta.com.mk кога ке стигне кај нас или не ги регистрираат кај нас овие пратки што почнуваат со LP00...?
Пред година дена имав проблем со пратка со ваков тракинг број не можеа да ја најдат пратката во пошта.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Последната нарачка наместо со алиекспрес стандард шипинг селерот ми ја испратил со cainiao super economy global,тракинг бројот почнува со LP00...
Сега ке може ли да се прати на тракерот на posta.com.mk кога ке стигне кај нас или не ги регистрираат кај нас овие пратки што почнуваат со LP00...?
Пред година дена имав проблем со пратка со ваков тракинг број не можеа да ја најдат пратката во пошта.
Ќе добиеш нов тракинг број за извесно време. Можеш да го видиш со Track24 или:


Ако има голема разлика во цената, отвори му диспјут кога ќе ја добиеш и барај си ја разликата од цената која си ја платил за шипинг.
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
683
472
Како оди моментално со нарачкиве од Али? Која пошта е побрза? За колку време отприлика стигнува? Не сум порачал 6 месеци па да прашам.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
942
591
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Како оди моментално со нарачкиве од Али? Која пошта е побрза? За колку време отприлика стигнува? Не сум порачал 6 месеци па да прашам.
Регистрирана пратка, месец.
Обичните, месец два.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,091
11,471
youtu.be
@Deksa
Мачка у вреќа, како ќе ти се поклопат коцките така ќе стигне. Практикувај регистрирана и нема да имаш никаков проблем.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,745
3,115
Стигна пратка нарачана на 31-ви март. 134 дена вкупно.
1606488941425.png
1606488976307.png


Ај тоа, туку со неа ми стигна една пратка што ниту сум ја нарачал, ниту ја очекував. И тоа препорачана. Утнале нешто кинезите и сега некој некаде ќе ја чека праткава.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Како оди моментално со нарачкиве од Али? Која пошта е побрза? За колку време отприлика стигнува? Не сум порачал 6 месеци па да прашам.
До скоро Yanwen одеше преку Малезиска пошта и стигнуваа скоро за исто време како Али стандард. Од скоро Yanwen го рутираа преку Bpost така да не знам дали ќе доаѓаат со иста брзина. Инаку топ беа.
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
^ Мене една досега ми стигна од YanWen преку bPost, прилично брзо 25 дена, исто како Малезија што беше нема баш никаква разлика во брзината.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,333
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно