• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти- општа дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    421

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
4 МЕСЕЦИ?!
Изгледа има врска кој ќе ја превземе. Во твојот случај е Yanwen во мојот 4PX. Барем такви информации ми дава на Postal Ninja.

Shipment type:Cainiao Super Economy ( 4PX Express → North Macedonia Post )To address:Macedonia, the former Yugoslav Republic ofIn transit:106 daysDeadline:not set

Jun 30, 2020 23:49

Aliexpress-Cainiao

Order information received by carrier

Jul 1, 2020 18:12

Aliexpress-Cainiao

Accepted by carrier

Show intermediate events (18)

Sep 11, 2020 15:10

Aliexpress-Cainiao

Arrive at transit country or district

Sep 11, 2020 15:10

Aliexpress-Cainiao

Depart from transit country or district

Sep 11, 2020 15:18

North Macedonia Post

Pratkata se prima od Ispra} a ~
LV350

Sep 11, 2020 15:18

North Macedonia Post

Pristignata vo Naizmeni! Na po {ta (Izlez)
LV350

Oct 13, 2020 11:26

North Macedonia Post

In the Post Office
Skopje IO 1003

Oct 15, 2020 12:10

North Macedonia Post

Ispora ~ ana
Skopje -20 1020
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,059
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Турбо. (Иако е нарачана на 25 септември)
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
246
82
Имате искуство последниов месец сингапурска пошта како стига од чајна?
За точно еден месец ми стигна
Мислењето е автоматски споено:

Нешто слично, требаше да платам на сметка во комерцијална, па ме бараше низ системот и ме најде дека сум имал трансакциска сметка кај нив инаку не ми дозволуваше да уплатам во готово. Неактивна сметка 12години, се зачудив и сам.
Ако не е активна и е со баланс 0 две години се бриши од систем.
Како мислиш те најде и преку таа тс уплати?
Мислењето е автоматски споено:

Нарачано 3ти месец, 4ти дошло во мк и од тогаш ни трага ни глас :(
Погледнете го атачментот 92508
Со трекинг?
Мислењето е автоматски споено:

Ја не знаа што е толку тешко на картончено да напишит плус 3 букви да биде целосно презимето за да го турит кај мене в сандаче, да не го бара по комшииве. Санки свемирски брод ќе лнсираме. Земи го картончето, напиши име презиме остај го в сандаче, едноставно е.
Не си само ти. За таа бедна плата тој/таа денес треба да испише 100тина такви.
 
Последна промена:

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
45
35
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
Имам пратка од Русија и веќе повеќе од еден месец на тракинг стои како последно скенирано "Пратката оди во царина (излез)" ама немам никаква информација од пошта. Се јавив и ми рекоа дека воопшто не им е стигната таа пратка кај нив а очигледно веќе ја скенирале. Дали некој имал слично искуство или знае каде да се обратам?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,106
1,009
Скопје
Имам пратка од Русија и веќе повеќе од еден месец на тракинг стои како последно скенирано "Пратката оди во царина (излез)" ама немам никаква информација од пошта. Се јавив и ми рекоа дека воопшто не им е стигната таа пратка кај нив а очигледно веќе ја скенирале. Дали некој имал слично искуство или знае каде да се обратам?
каде то го дава статусот види и кој поптенски број е .. тоа ќе ти каже која држава е ..ова попто викаш излез најбверојатмно ти искочила од еусија, а не дека ти стигнала тука .
 

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
45
35
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
Погледнете го атачментот 92679Ова ми го дава на 17 Track
Мислењето е автоматски споено:

каде то го дава статусот види и кој поптенски број е .. тоа ќе ти каже која држава е ..ова попто викаш излез најбверојатмно ти искочила од еусија, а не дека ти стигнала тука .
1603627243328.png Ова ми го дава на 17 Track
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,343
Погледнете го атачментот 92679Ова ми го дава на 17 Track
Мислењето е автоматски споено:


Погледнете го атачментот 92680Ова ми го дава на 17 Track
Како може нашата пошта да ја скенира, ако пратката е на излезна царина во Русија? Не читате претходни постови во темава?
 

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
45
35
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
Како може нашата пошта да ја скенира, ако пратката е на излезна царина во Русија? Не читате претходни постови во темава?
Тоа и прашувам затоа што не ми е јасно каде е пратката и каде да се обратам

Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,106
1,009
Скопје

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,677
3,046
Тоа и прашувам затоа што не ми е јасно каде е пратката и каде да се обратам
Пратката излегла од руската царина и чека превоз за навака. Може да е уште во Русија, може да е во некоја попатна станица по трасата, може и да е стигната кај нас, но сѐ уште да не е процесирана. Не треба никаде да се обраќаш, само ќе чекаш да се појави нов статус дека е влезена во нашата пошта.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
894
313
delicon.mk
3 различни пратки нарачани на 5.10 со сингапурска пошта, денес се во пошта за достава. За 20 дена почнаа да стигат, супер.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
45
35
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,059
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Пратката патува* накај ЕМС (1008), утре би требало да ти се јават по телефон (ако си оставил точен број при регистрација во онлајн продавницата и ако продавачот го пишал, најчесто го пишуваат и служи токму за вакви работи). Во последно време пратките (поголеми) ги префрлаат во ЕМС или во Пакетско и по телефон ми се јавуваат каде да ги земам. Веројатно штедат на картончиња или на поштари, за што мене ми е сеедно. И онака за подигање на овие поголеми пратки секогаш одам до таму, па не ми прави разлика дали е на шалтер или од другата страна.

Ќе видиш и утре дали ќе се смени статусот.

* не е патување, неколку чекори се
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
115
56
Пратката патува* накај ЕМС (1008), утре би требало да ти се јават по телефон (ако си оставил точен број при регистрација во онлајн продавницата и ако продавачот го пишал, најчесто го пишуваат и служи токму за вакви работи). Во последно време пратките (поголеми) ги префрлаат во ЕМС или во Пакетско и по телефон ми се јавуваат каде да ги земам. Веројатно штедат на картончиња или на поштари, за што мене ми е сеедно. И онака за подигање на овие поголеми пратки секогаш одам до таму, па не ми прави разлика дали е на шалтер или од другата страна.

Ќе видиш и утре дали ќе се смени статусот.

* не е патување, неколку чекори се
Важи, фала многу! Не знаев што е тоа 1008-цата, ама уште подобро ако биде со ЕМС
 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
120
88
Најново позитивно искуство,пратката порачана на 06 Октомври 2020(од Алиекспрес),а денес доставена до дома,ама си оди преку Сингапур..е сега на кому му текна да праќаат преку латвиа..се зааглавува таму!?
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
668
371
Најново позитивно искуство,пратката порачана на 06 Октомври 2020(од Алиекспрес),а денес доставена до дома,ама си оди преку Сингапур..е сега на кому му текна да праќаат преку латвиа..се зааглавува таму!?
Само што Латвиа (Cainiao) е најчесто безплатно а Сингапурска е со платно. Поточно со 3-4 платна а може и повеќе.
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241

11 дена од денот на нарачка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,706
Мислења
830,893
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно