1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.2%
 3. Не сум задоволен/а

  20.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.5%
 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,372
  7,355
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Едитирав погоре. Можеш да зацрниш што сакаш ама кога држава ти бара фактура, не е паметно да ја рчкаш, не дај боже шминкаш.

  Ако посумњаат на нешто имаат полно право да ти ја царинат од око, а и да не се во право нема да можеш да излезеш на крај.

  Каква приватност во увоз другар?
   
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Очигледно не се разбираме. Не станува збор за никакво едитирање туку за заштита на лични податоци. Испраќање на истите, меѓу кои и број на трансакциска по и-мејл не се препорачува. Дури и банката декларира дека никогаш нема да ти побара број на трансакциска по мејл. Тебе ти треба фактура со која ќе докажеш колку чини производот (за што служи нарачката со податоците од страницата) а не податоци за уплата директно од трансакциска сметка.
  Сигурен си дека мејлот ти е безбеден? SmartSelect_20200124-111145_Drive.jpeg
   
 3. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најдобро појди лично и на рака предади им ги документите што ти ги барат од царина, од тоа посигурно нема.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Surreal

  Surreal
  Intern

  56
  22
  30 Септември 2014
  Машко
  Здраво,

  Можеби ова што ќе го прашам е одговорено, но search-от не ми дава никакви резултати. Имам 2 пратки што почнуваат со LP, на пример оваа LP00157737321754. Двете што се од Кина, преку China Post, што почнуваат со UB и завршуваат на CN се дојдени во Македонија, но за оваа не можам да видам никакви информации на следењето на пратки од пошта.мк. Освен 17track, ништо друго не ми дава информација за овие 2 пакети, дали имал некој вакво слично искуство и дали воопшто пристигнувале овие пакети?
   
 5. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пристигнуват таквите пакети но тие броеви не ги детектира нашиот тракинг систем.
   
 6. Surreal

  Surreal
  Intern

  56
  22
  30 Септември 2014
  Машко
  Јасно, фала ти!
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Знаат понекогаш нашиве овде да стават македонско тракинг бројче, но во последно време тоа е ретко.
   
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  675
  629
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  значи си пише на али .. ќе идеш ваму да провериш тракинг {{shareTitle}} .. тоа е линкано кај нив у деталите .. тука кога ќе помине одреден период, ќе ти даде нормално бројче пример (LP00161327964250 (UA325265761TO)) .. тоа второто кога ќе стигне во македонија ќе ти даде детали како и со стандардните.
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Нема среќа, ова LP00157737321754 му е 9062107148506, нема да го есапи наша пошта.
   
  На Surreal и VerGer им се допаѓа ова.
 10. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  675
  629
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ahh не ми се паднало вакво одамна, да ова нема да го фати
   
 11. Surreal

  Surreal
  Intern

  56
  22
  30 Септември 2014
  Машко
  Јасно ми е за тоа, 5 пратки се тотал, од кои 3 од Кинеска пошта се дојдени овде според пошта.мк, а за другиве не ми дава информација, а се порачани во исто време. Можеби како што кажа Metuzalem останува да ја чекам само пратката на врата или картонче.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најмалку кога се надеваш ќе дојде, инаку придржувај кон правилата на али и се ќе биде во ред. :)

  едит:
  5 Пратки, 5 различни поштенски услуги, сите користат различни методи за шипинг.
   
 13. Surreal

  Surreal
  Intern

  56
  22
  30 Септември 2014
  Машко
  Овие со LP што почнуваат се Yanwen. Ако добро памтам, на 17track немав опција до пред некое време за селектирање на Yanwen па не ми ги ни детектираше. Другиве 3 се обични China Post
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Побарај во срч барот на 17трак, го има Yanwen.
   
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Што е многу чудно, обична пратка пристигнаа со China Post за помалку од месец и половина. Препорачана после 2.5 месеци дури пред извесно време ја пратија од Прага. И двете се мали пратки, занемарлива тежина. Како овие од 11.11 да ги баталите за на крај...
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
 17. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  545
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Изгледа нашата пошта не ги искористи празниците во Кина за да ги расчисти пристигнатите пратки . Имаме пратки што стојат по неколку дена во пошта , во царина . Пратки што се пратени со singapore post што стигаа за 10-14 дена сега ги нема по еден месец , а сигурно се пристигнати и стојат во некоја вреќа . Тешко нас , но во иднина ќе имаме големи проблеми со нашата чудесна пошта :(:mad:
   
  На StOrMK и bicikle им се допаѓа ова.
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Наводно ќе ги проверувале пратките од корона вирус... па сега колку е точно не знњм, ама на глобљлно виво има панјка со вирусов.
   
 19. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  759
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Има ли некаков начин да се притиснат за да ја дадат пратката? Јас телефонот што го порачав ќе го чекам до крајов на месецов, после ќе одам да се расправам пошто не планирам да ми истече периодот за рефунд заради нивни глупости.
   
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  нема, малку луѓе се. Не се криви тие, ситематизацијата им е лоша. Сум бил сведок како предпоставените ги притискаат, нема потреба од дополнителен притисок.
   
  На moongose и Necromancer им се допаѓа ова.
 21. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Пратката од 22 јануари ми ја јавува дека е во пошта, бев до кај нив, вика тука е ама премногу вреќи се стигнати и не можеме да постигнеме да распределиме. Ми предложи да почекам до кај среда/четврток за картонче, а ако не дојде, да дојдам пак кај нив со тракинг бројчето за да ми ја побараат.

  Тоа е, и они си имаат проблем како што кажа над мене @bicikle. Не соодветна организација и систематизација, модернизација и кадар доведува до доцнење и нервози кај сите страни.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ја јавува дека е стигната на страницата на пошта или имаш статус "arrived in destination country"?
  Инаку што се однесува до Сингапур, јас чекам една од 16.12. испратена преку 4PX.
   
 23. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  upload_2020-1-27_9-55-34.png
  Ова достава се појавило денес, вчера вечер го немаше. Сработеле нешто сабајлечки.
   
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Значи тргнало, и јас чекам една да биде префрлена од Центар во Карпош...
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,119
  2,379
  19 Јули 2013
  Порано имаше жалби поштарите не ги носеле пратките до дома, само картончиња оставале. Демек за таа плата и тој третман доволни е и тоа што го прават. Па коментарите беа, ако не им чини нека си одат, не мора тоа да работат ако им е мала платата, нека си бараат поплатена работа.

  Епа послушаа луѓето, си заминаа. Кој во пензија, кој во странство, по некој и на друга работа. Не само пошторазнесувачи, многу и од поштарите од логистика. Сега фали персонал и тие што се останати не постигнуваат да завршат навреме. А додека се примат нови и се обучат, треба време. Во меѓувреме обемот на пристигнати пратки само расте, а тие не носат никаков приход.
   

Сподели

Вчитување...