1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.2%
 3. Не сум задоволен/а

  20.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.5%
 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  929
  628
  11 ноември 2015
  Машко
  Точно дека го покачиле од 50евра на 100евра лимитот за порачки од интернет?
   
 2. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  17
  8
  9 Јануари 2019
  Од 45 на 90 го покачија ама од 22 до 90 евра плаќаш 18% ДДВ
   
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,376
  19 Јули 2013
  Порано најмногу една недела, но сега може да трае и повеќе од еден месец.
  Не. Само е зголемен износот до кој пратките се ослободени од царина, од 45 на 90 евра. Лимитот за порачки остана неограничен :)
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 4. The-Witch-King

  The-Witch-King
  Intern

  3
  1
  31 Март 2019
  Машко
  Дали некој имал вакво искуство? Пратката стои на царина веќе 8 дена. Бев во пакетско на шалтерот од царина и вработениот провери и ми вика пратката е спремна за процесирање ама оди малку споро со новиот систем (за каков нов систем станува збор немам поим). Се мислам да не им е „забаталена“ негде на царина па да си чекам до којзнае кога, зошто 8 дена е многу. Претходни пратки што сум ги нарачувал поминувале на царина за еден ден. Чекал некој царинење на пратка олку долго време?

  Screenshot_6.png
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Веројатно е ова.
   
 6. The-Witch-King

  The-Witch-King
  Intern

  3
  1
  31 Март 2019
  Машко
  Ама како шо гледам работата не е убрзана туку оди поспоро дури од претходно. Сакам да знам ако има некој што му царинеле пратка периодов со тој новиот скенер дали чекал олку време или само мојава е заглавена повеќе од една недела. :(
   
 7. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Ајде излегоа во системов, уште 1 месец да почекаме не е страшно. И така 3 месеци чекав.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 8. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  759
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Не знам што се случува, се' е блокирано. Јас еве до денес 30 дена откако е пратена со Сингапурска пошта праткава, којзнае од кога е стигната и дреме во вреќа на аеродром. Има ли некаква опција да се убрза процесот, многу заглавија. Порано праткиве со Сингапурска пошта се појавуваа тука за 14 дена, сега дупло пошто нашиве ептен заглавија.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  17
  8
  9 Јануари 2019
  И јас исто чекам пратки и од ebay и од aliexpress и од drop.com во Македонија и Србија ништо не стигнува уште од декември.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Има доктори на царина, ги тестираат на Корона вирус.
   
 11. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  99
  63
  1 Март 2013
  Машко
  Мене оваа ми помина брзо, пред 1 месец, не знам дали бил тогаш во употреба скенерот...
  Annotation 2020-01-21 183657.png
   
 12. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  135
  23 Февруари 2017
  Машко
  off-topic ama drop.com pocnaja i vo mk ili?
   
 13. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  17
  8
  9 Јануари 2019
  Во Србија тоа чекам.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
 14. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Две пратки ми се во 1002 пошта, пред 4 дена стигнаа, немам добиено картонче. Pregradok 1002 posta dostava/isporaka пишува на двете.

  Џабе ќе е да идам да си ги барам нема да ми ги дадат, решение?
   
 15. The-Witch-King

  The-Witch-King
  Intern

  3
  1
  31 Март 2019
  Машко
  Ако е стигната пратката во локалната пошта можеш да ја земеш со лична карта и tracking number
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 16. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Средено е, поштарот ме исконтактира.
   
 17. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  328
  169
  28 Јуни 2013
  Врв е поштаров...едно писмо (од октомври) ми стигна, ама го пикнал во соседното сандаче. Картончето на истото носење во друго сандаче.
   
 18. Slupcane

  Slupcane
  Intern

  9
  4
  10 Јуни 2017
  Машко
  После колку време отприлика пуштаат пратка од кога ќе им пуштиш фактура на [email protected]?
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,132
  9,740
  24 Јуни 2009
  Машко
  2-3 дена.
   
  На Slupcane му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  545
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Дечки , кој Документи за царина на 1006 статус да ги пратам на email ?
  1. Screen од ордер - (Вака ли како што постирав на сликата ? )
  2. ?? Друго ?
  1.png
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,132
  9,740
  24 Јуни 2009
  Машко
  1. Тоа
  2. од банка
   
  На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
 22. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  135
  23 Февруари 2017
  Машко
  imalo gospod Screenshot_2020-01-23-21-30-03-043_yqtrack.app.jpeg

  Испратено преку фиксен
   
 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Што оставаш видливо од изводот од банка? Се комплет или покриваш број на трансакциска и сл?
  И дали инсистираат на извод од трансакциска?
   
  Последна промена: 24 Јануари 2020
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,356
  7,335
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не покриваш ништо, царина е државна институција.

  Ако имаш онлајн банкарство би требало трансакцијата (виртуелна уплатница) да ја имаш за симнување како пдф.

  Они не ти инсистираат ништо, ти можеш да покриеш се ако сакаш или дури и да не пуштиш ништо ама така ќе ти опнат 15% царина + 18% ДДВ + царинска проверка. Сакам да кажам од око ќе ти ја царинат пратката. Ако му се видело на цариникот дека вреди 500 евра (а уствари е 20) ќе рачунаат проценти од 500 евра. Затоа што кинези и многу други лажат за вредноста на пратката.
   
 25. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Прашувам за сметка на која нема електронско банкарство.

  Тоа што се работи за државна институција нема апсолутно никаква врска со твојата приватност, ниту со правото да го знаат бројот на твојата трансакциска сметка. А уште помалку да праќаш број на трансакциска сметка по имејл.
   

Сподели

Вчитување...