• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
168
123
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Земена и поставена Daikin Sensira 4.2KW - FTXF42C/RXF42C
Прв месец ќе е греење со клима. Не ја гасиме преку ден ја местиме на ауто фан 23-24ц, вечер на 20ц. Првични впечатоци се ок, многу е тивка нема никакви вибрации и не се слуша да работи.
Да препорачате од тие уредите што се за мерење потрошувачка?
Знам ги има во логинг или да порачам од нет?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Земена и поставена Daikin Sensira 4.2KW - FTXF42C/RXF42C
Прв месец ќе е греење со клима. Не ја гасиме преку ден ја местиме на ауто фан 23-24ц, вечер на 20ц. Првични впечатоци се ок, многу е тивка нема никакви вибрации и не се слуша да работи.
Да препорачате од тие уредите што се за мерење потрошувачка?
Знам ги има во логинг или да порачам од нет?
Ќе се јават и постручноте ама мислам ги правиш следните кажани грешки:
1. Фен не на Ауто, на претпоследна брзина. Треба да се движи воссухот, а не да стои од време ма време околу климата. Исто на Ауто непотребно го гушиш компресорот, т.е. не му даваш правата снага да си ја покаже.
2. Зашто навечер на евтина струја намалуваш? Нека фуче навечер нека акумулира просторот. Освен ОК ако не се спие во истата просторија па смета. Ама со таа снага клима мислам дека не ти е во спална.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.467
1.614
Даикин апликацијата ти покажува колку ти троши климата, секако треба да имаш или докупиш WiFi модул ¬60 евра
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
168
123
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Се спие во собата затоа намалуваме тепмература.
Незнаев дека покажува апликацијата - не докупивме wifi бидејќи за тоа што ми требаше, да можам да си напраам профил на греење во одредени делови на денот да сетирам температура не било возможно а за да ја палам само преку телефон не ми требаше.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
не докупивме wifi бидејќи за тоа што ми требаше, да можам да си напраам профил на греење во одредени делови на денот да сетирам температура не било возможно
Daikin немаат опција за вакви подесувања?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.911
Незнаев дека покажува апликацијата - не докупивме wifi бидејќи за тоа што ми требаше, да можам да си напраам профил на греење во одредени делови на денот да сетирам температура не било возможно а за да ја палам само преку телефон не ми требаше
Тоа можеш да го постигнеш со некое од далечинските на Broadlink за 10-15€.
Ќе подесиш команди за температура, мод, брзина, положба на перки итн. и после тоа тајмер која кога да се изврши.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.467
1.614
Се спие во собата затоа намалуваме тепмература.
Незнаев дека покажува апликацијата - не докупивме wifi бидејќи за тоа што ми требаше, да можам да си напраам профил на греење во одредени делови на денот да сетирам температура не било возможно а за да ја палам само преку телефон не ми требаше.

Мислам дека се грешка. Апликацијата се вика Daikin Controller и освен што можеш да вклучиш и исклучиш клима од дома или надвор, можеш и да видиш колку потрошиле, а исто има и опција schedule каде за деновите во неделата, час по час можеш да испрограмираш кога да се вклучи, на кој мод и температура....
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
@Necromancer
И мене ми пристигна апдејт на firmware ама не го инсталирам дури не испитам што чепкале.

FH50VE2

[edit]

My Mitsubishi Electric MSZ-EF air-to-air heat pump units recently received a firmware update for their MAC-567IF WiFi interfaces. Although this finally seems to allow the units to receive commands in real time (rather than polling MELCloud every minute), it also seems to result in the reported cumulative energy consumption dropping to zero for a few minutes, and then returning to the normal value. As Home Assistant uses pmelcloud for its MELCloud integration, this drop to zero wildly skew's Home Assistant's Energy statistics for individual devices, as every drop to zero and subsequent return to normal results in that much energy being considered as consumed. For example, so far today this means Home Assistant thinks the unit has consumed 5,803.6kWh of energy whereas in reality total consumption today has increased from 965.4kWh to 967.7kWh (i.e. an increase of 2.3kWh).

Unfortunately I cannot find any references to the firmware version that is now on the MAC-567IF WiFi interfaces - I was offered it as an update a few days ago and accepted it. It is the first update firmware update I have had for these units since installing them last year.

Значи, проблемиве се однесуваат на Home Assistant, не и на самиот Melcloud

Де види во апликацијата дали има dropout во читањата за потрошувачка?

 
Последна промена:

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.620
4.512
Скопје
Јас само на МелКлауд гледам, немам HA. Засега не приметувам разлика, освен што моментално ми се изгуби временската прогноза. А можеби треба да одам да ги прештекам да се рестартираат.

Интерфејсот на АР-то е MAC-57IF-2Е, а на LN-то MAC-567IFB-Е. Ќе побарам дали има нешто различно помеѓу нив.
Значи, проблемиве се однесуваат на Home Assistant, не и на самиот Melcloud
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Засега не приметувам разлика, освен што моментално ми се изгуби временската прогноза.
Разликата е во тоа што сега MELCloud реагира инстантно на командите наместо да чекаш по 1 минута и има додатно дугме Refresh за да „повлечеш“ податоци во живо од на пример температура и сл.

Не гледам измени во табиетот на работа на климава а можно е да имаат чепкано и тука затоа што гледам дека дефростиве се растегнаа на подолги периоди ама можно е да има пораснато надворешната температура, не знам.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
Јас самошто го апдејтнав фирмверот....
Следам потрошна и дефрости на HA па ќе видиме дал ќе се забележи нешто и таму.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Добро, дали јас сум единствен незадоволен корисник на Toshiba клими :)

Сезонава ја поминавме со Toshiba SUPER DAISEIKAI 9 RAS-16PKVPG-Е, и буквално измрзнавме во салон од 35м2 кога беше температурата -5/-10. Просторот нема некоја изолација освен нови прозорци, но сепак не ми е јасно како може на 1м од климата да не чуствуваш топлина. Ги викнав сервисерите пред некој ден и рекоа дека се сомневаат на прегорени диоди во надворешната едининца, најдобро би било да извршат некакво мерење ??? кога ке биде климата уклучена во грејна сезона.

Знам дека нешто не е во ред со климата (како да нема сила), од Скопје дистрибутреот остава на локалниве монтажери да го решат проблемот.


Инаку моите земаа Gree Amber Nordic и додека ние мрзневме горе, они си беа комотни :) Нивниот простор е малку помал од нашиот, и имаат тервол ставено на таван (претоставувам дека терволот прави голема разлика)

другар го реши проблемот?
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
86
17
Koga klimata raboti normalno 25stepeni fan auto klimata 1 vo denot pravi defrost no sega dva dena primetiv deka koga na 25 stepeni i fan3 klimata posle 30min pravi defrost i posle 1 saat ili saat in30minuti povtorno df normalno e ovaa za vivax aeri ili ne?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Koga klimata raboti normalno 25stepeni fan auto klimata 1 vo denot pravi defrost no sega dva dena primetiv deka koga na 25 stepeni i fan3 klimata posle 30min pravi defrost i posle 1 saat ili saat in30minuti povtorno df normalno e ovaa za vivax aeri ili ne?
Дали за виваксот е нормално немам искуство, ама рачунај различен ден различна температура, ветер и влажност. Сето тоа многу влијае. Исто така на ауто мод, најголемиот дел од климите ме работат на фул снага, т.е. го ограничуваат и компресорот. На 3ка што би се рекло му викаш сега ќе ти ја вадам маста, и он вика важи ама ќе правам и почесто дефрости за да бидам спремен за вадење на маста.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
86
17
Дали за виваксот е нормално немам искуство, ама рачунај различен ден различна температура, ветер и влажност. Сето тоа многу влијае. Исто така на ауто мод, најголемиот дел од климите ме работат на фул снага, т.е. го ограничуваат и компресорот. На 3ка што би се рекло му викаш сега ќе ти ја вадам маста, и он вика важи ама ќе правам и почесто дефрости за да бидам спремен за вадење на маста.

Sent from Телефон using Tapatalk
Koga e na auto dali 1 u denot ke napravi defrost sega koga e vlazno 2 pati preku sila.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
И кај мене се дешаваше истото на Митсу. Иначе малце лошо искуство( ако може да се каже така).
Бев надвор од државава 4 дена и климите беа изгасени. Кога се вратив температурата во станот беше 12 степени. Со пуштање на климите во дневата( митсу парапетни) на фан 3 на зададена температура од 25 степени, правеше често дефрости при надворешна температура околу 0.( 50 квадрати). Тек наредниот дек кога станав за на работа температурата во станот беше 22 степени.
Во спалната имам Мидеа( сеуште), за разлика од митсуто влезе само еднаш во дефрост и побрзо ја загреа собата и ходникот(околу 20 квадрати).
 

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
73
57
Имам јас и другар вивакс 5,5 kw. Грееме ист простор , некаде 42-3 квадрата, кај мене пред некој ден додека вееше снег направи еден дефрост, кај него на секој саат. Единствена разлика е во тоа што мојата е поставена на "бришан простор" , a неговата е во заветрина каде (според мене) влажниот воздух се задржува.
Исто минатата зима на околу -7 надворешна темп не правеше дефрост се додека беше ведро небото, штом се малку качи влажноста на воздухот дефростите зачестуваа. Сето ова е без промена на температура на климата или фан.
Се има случено некогаш да пуштам турбо (додека претходно била поставена на одредена температура подолго време), и за помалку од 10 мин влегува во дефрост, најверојатно да се подготви за поголемата снага што треба да ја испорача.
 

Skarab

Intern
19 август 2017
6
1
Сакам да прашам што би препорачале. Во прашање е греење на детска соба 18 квадрати со ПВЦ прозор со дупла изолација моментално без надворешна фасада на собата. Собата се наоѓа на северо исток и нема директно изложување на сонце, така да би ми требала најмногу за загревање на собата.

Сакам да земам клима која би била квалитетна но исто време да не троши затоа што имаме големи сметки за струја. Цела недела читам постови во форумов и веќе не знам што да земам.

Ми препорачаа 3.5 кw е сега гледам многу се задоволни од vivax ACP-12CH35AERI R32 но гледам дека ACP-12CH35AEVIS R32 GRAY MIRROR има подобри перформанси. Исто гледав дека Вивакс се уствари Мидеа клими ребрендирани па и Мидеа би зел во предвид пример оваа.
Панасоник гледав ама нема никаде на залиха. Грее гледав дека сепак не ги препорачуваат многу дека се само исфурани. За добра јапонска треба многу кеш.
Би потрошил повеќе иницијално (до 40к)) за да се земе добра клима со добри перформанси.

Што би препорачале во овој ранк?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Немој да ставаш нешто претерано зошто набрзо (нормално) ќе ставиш фасада и изолација на фасадата - па ќе ти биде пресилна климата. Инаку без изолација нема логика да се грее зошто ѕидовите ќе се сепак ладни и непријатни заради нивната голема термална сороводливост. Приоритетот постави го на што поскоро завршување на изолацијата, и на избирање на клима соодвента за изолирана просторија.
 

Skarab

Intern
19 август 2017
6
1
Немој да ставаш нешто претерано зошто набрзо (нормално) ќе ставиш фасада и изолација на фасадата - па ќе ти биде пресилна климата. Инаку без изолација нема логика да се грее зошто ѕидовите ќе се сепак ладни и непријатни заради нивната голема термална сороводливост. Приоритетот постави го на што поскоро завршување на изолацијата, и на избирање на клима соодвента за изолирана просторија.
Проблемот е што изолација ќе може да биде дури на пролет или лето следнава година а периодов ми треба за да се префрлат децата во таа соба. Спрема вас 3.5kw e многу јака за таа квадратура?
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Сакам да прашам што би препорачале. Во прашање е греење на детска соба 18 квадрати со ПВЦ прозор со дупла изолација моментално без надворешна фасада на собата. Собата се наоѓа на северо исток и нема директно изложување на сонце, така да би ми требала најмногу за загревање на собата.

Сакам да земам клима која би била квалитетна но исто време да не троши затоа што имаме големи сметки за струја. Цела недела читам постови во форумов и веќе не знам што да земам.

Ми препорачаа 3.5 кw е сега гледам многу се задоволни од vivax ACP-12CH35AERI R32 но гледам дека ACP-12CH35AEVIS R32 GRAY MIRROR има подобри перформанси. Исто гледав дека Вивакс се уствари Мидеа клими ребрендирани па и Мидеа би зел во предвид пример оваа.
Панасоник гледав ама нема никаде на залиха. Грее гледав дека сепак не ги препорачуваат многу дека се само исфурани. За добра јапонска треба многу кеш.
Би потрошил повеќе иницијално (до 40к)) за да се земе добра клима со добри перформанси.

Што би препорачале во овој ранк?
Ќе си земеш јапонска 9ка. Thank me later.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Сакам да прашам што би препорачале. Во прашање е греење на детска соба 18 квадрати со ПВЦ прозор со дупла изолација моментално без надворешна фасада на собата. Собата се наоѓа на северо исток и нема директно изложување на сонце, така да би ми требала најмногу за загревање на собата.

Сакам да земам клима која би била квалитетна но исто време да не троши затоа што имаме големи сметки за струја. Цела недела читам постови во форумов и веќе не знам што да земам.

Ми препорачаа 3.5 кw е сега гледам многу се задоволни од vivax ACP-12CH35AERI R32 но гледам дека ACP-12CH35AEVIS R32 GRAY MIRROR има подобри перформанси. Исто гледав дека Вивакс се уствари Мидеа клими ребрендирани па и Мидеа би зел во предвид пример оваа.
Панасоник гледав ама нема никаде на залиха. Грее гледав дека сепак не ги препорачуваат многу дека се само исфурани. За добра јапонска треба многу кеш.
Би потрошил повеќе иницијално (до 40к)) за да се земе добра клима со добри перформанси.

Што би препорачале во овој ранк?
Daikin FTXF20C/RXF20C
39070,00 денари
Под услов да си ставиш изолација

 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Проблемот е што изолација ќе може да биде дури на пролет или лето следнава година а периодов ми треба за да се префрлат децата во таа соба. Спрема вас 3.5kw e многу јака за таа квадратура?
Ако имаш изолација 3,5-ка, ако немаш ни 5,5-ка нема да заврши работа

Ако навистина планираш да ставаш фасада а веќе имаш PVC тогаш земи 3,5-ка па некако истерајте ја зимата оваа година.
За која мислам дека нема да биде јака ама не се знае што ќе се случи од 1-ви до кај 20-ти
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
774
491
Дечки ако може совет се мислам помеѓу овие 4 клими за дневна соба 27-28м2 изолирана за стан се работи?
1639646092278.png
1639646143304.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно