1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. Sylvester

Sylvester
    Intern

428
    37
    24 Март 2009
    Машко
    Студент
    Кои се најбитните работи при избор на солиден клима уред???
    Дали може да ми преорачате некои солидни клима уреди кои се на нашево тржиште, а и да не се премногу скапи?

Ви благодарам!:)

едитирано од модератор.

Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)

Изменето од модератор: 4 Февруари 2018
  2. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,409
    3,245
    11 Декември 2008
    Машко
    Битно е надворешната единица, т.е. компресорот, гледам доста ги фалат Toshiba компресорите (барем неколку мајстори ми го имаат кажано тоа), а онака сите се горе-долу исти. Поефтини се Neo, Vivax, па Samsung, Panasonic итн.
    Зависи и дали сакаш да е инвертер систем, т.е. да може да се грееш зимоска на -15 надвор да може да стартува компресорот и да грее солидно, значи со надворешен грејач на компресорот, ама тие се и едно дупло поскапи.

Јас за у дуќан зимсока земав Neo 3.5kw за 12.000 денари плус 3.000 монтажа, зимоска толку неможеше да згрее пошто и не е инвертер ама пошто мало е дуќанчето пак вршеше работа, а сега супер работи, за 5 мин внатре е кочан ладно.

3. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,791
    4,971
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Panasonic пред 3 години ме служи супер ,ова лето за првпат ја чистев,капеше вода од напред ,сега е топ. Инаку секоја прилика ја користам да ја исклучам ,а и да ја уклучам...шо знам во однос на тоа дали треба постојано да работи или не треба за мене е мит. Имам слушнато за климите во кола дека фино е нон стоп и зимо и лето да ти работи... :)

4. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    159
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    zavisi od tvoite potrebi ,sega moze da se najdat mnogu klimi na pazarot ,kako sto kaza olikomerc ako ti treba inverter taa e mn poskapa ,a ako ne ti e potrebno treba da znaes deka na temperaturi pod 5C retko koja klima moze da gree zimno vreme ,taka da zemi gi vo predvid okolnostite i izdvoj pogolem budzet za klima so inverter kako Fonko ili nekoja Samsung itn ,a ako ne ti e toa potrebno baraj nesto sto ke ti bide dovolno za tvojata prostorija ,klima od 12-14000 vrsi rabota do 30m2 za ladenje a za greenje ke mora da baras nesto pospecificno ,potocno pojako i poskapo

5. Sylvester

Sylvester
    Intern

428
    37
    24 Март 2009
    Машко
    Студент
    За греење не ми треба до толку, но би сакал и да има таква опција. Има ли некој добар сајт со сегашни цени на понуда на клима уреди?

Какво ви е мислењето за марката VIVAX во поглед на клима уреди?

Кој Samsung клима уред би дошол во предвид до кај 15,000ден ???

6. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,586
    5,086
    20 Април 2007
    Машко
    Јас кога станува збор за цена квалитет би одел на LG клима уред. Како поефтина варијанта може да дојде било којка друга. Користам Filia и Samsung и сум сега задоволен, со тоа што филијата ја купив пред 5 години и ми се расипа годинава, а самсунгот е пред 7 и си работи без никаков проблем.
    Но од она што го имам слушано од мајстори за клими, во моментот како што кажав сплит ситемот на ЛГ е одличен и е најдобар со цена квалитет. Панасоникот се исто така добри, но се многу скапи.
    Виваксот ги фалат и викаат дека имаат панасоник компресори, а тоа би значело дека и тие не се лоши, + имаат и 2 години гаранција.

1 person likes this.
  7. psyside

psyside
    Rising Star

24,309
    24,145
    4 Септември 2008
    What this guy said :bravo:

8. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,463
    2,419
    14 Мај 2008
    Машко
    LG/Samsung ако гледаш однос цена/квалитет. Ако не ти е битна цената - Toshiba, коштаат рака и нога, ама немаат смрт.

9. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Pred eden mesec zemav Quadro, ne e nekoja marka no zasega vrsi dobra rabota.
    13000 so vklucena montaza. 3.5w, 40m2 Vrsi rabota i vo zima do -5-10 stepeni.

10. Sylvester

Sylvester
    Intern

428
    37
    24 Март 2009
    Машко
    Студент
    Ок, фала ви на сите ! Ќе ѕирнам да видам што има на пазаров од LG !:)

11. goce ilievi

goce ilievi
    Intern

633
    43
    2 Март 2010
    Внимавај,имам пријател кој работи во Нептун и вели дека во последно време повеќето производи на ЛГ биле склопувани во Турска.Инаку треба и јас да земам деновиве за во викендичката и гледав.И јас барав до 15.000 денари.Најверојатно ќе го земам самсунгот.Некако најубав дизајн ми има и пријателчево ми го препорача тој клима уред.Поздрав

12. Sylvester

Sylvester
    Intern

428
    37
    24 Март 2009
    Машко
    Студент
    Ај кажи ми го моделот и каде го има?

13. goce ilievi

goce ilievi
    Intern

633
    43
    2 Март 2010
    Во нептун 3.5 киловати.Појди ќе видиш,а и верувам дека и во другиве продавници ја има.

14. Sylvester

Sylvester
    Intern

428
    37
    24 Март 2009
    Машко
    Студент
    А моделот ??? За да ѕирнам пред да идам да видам за што станува збор :D

15. goce ilievi

goce ilievi
    Intern

633
    43
    2 Март 2010
    Оди и прашај,каква е таа клима самсунг за 15000 денари и ќе ти ја покажат:D

16. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,409
    3,245
    11 Декември 2008
    Машко
  17. gOJDO

gOJDO
    Guru

7,649
    9,457
    23 Јануари 2008
    Манга
    Земи си BEKO. Тоа е 2 години стар модел од LG, 100% идентични до штрафче. Единствено штампата на логото се разликува. Поевтин е 10~15% од LG-то.

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  18. maci

maci
    On your way to fame

2,905
    633
    2 Април 2008
    ако сакаш да поминеш поефтино земи си vivax,или било која незвучна марка.
    во една претходна фирма имаше една клима стара незнам колку години ....некој кинески шит,немаше име....ама работеше без проблем.така да било што да земеш ќе ти врши работа.битно е монтажерот да ја монтира добро,и ако имаш среќа компресорот да тера долго :)
    јас имам две клими фаворит,сега за сега се ок.ги користам 3-4 години.

19. StenmarC

StenmarC
    Intern

716
    12
    16 Април 2007
    Некој да препорача 18ка клима уред (5,5 kW) ?

20. Sylvester

Sylvester
    Intern

428
    37
    24 Март 2009
    Машко
    Студент
  21. Sylvester

Sylvester
    Intern

428
    37
    24 Март 2009
    Машко
    Студент
    Де бе никој нема никакво искуство или сознаније во врска со квалитетот на мобилните клима уреди? И дали се исплатливи за во спални соби ?

22. Esoterical

Esoterical
    Intern

4
    0
    22 Јуни 2012
    Машко
    Design & Web Sales
    Климите се супер и ладат, но ограничени се некои работи што ја прават самата клима немобилна :) При мотажа обавезно е бушење во ѕид или прозор за да искочи цревото кое максималната должина треба да е 1,5м за да ја постигне потребната температура. Сепак би ти препорачал нормална клима:

http://advancemedia.com.mk/shopping/klima-ured-vivax-cool-acp-09ch25znb/p/8696

1KW potrosuvacka/3,5KW kapacitet na ladenje greenje
    Зимно време макс до -10 степени али солидно греење со 1KW потрошувачка...

23. Igor Aircon

Igor Aircon
    Intern

21
    1
    10 Јули 2012
    Машко
    Masinski inziner

Ako ti e potrebna mobilna klima mozes da pobaras na tel.3090500 , 3.5 kw so dalecinsko. , btw Aircon e kompanija koja nudi sve vo pogled na ladenje , greenje i ventilacija.

www.aircon.com.mk

24. Igor Aircon

Igor Aircon
    Intern

21
    1
    10 Јули 2012
    Машко
    Masinski inziner
    А во принцип не те разбирам , што мислиш на исплатлива ???
    поздрав.

25. Sylvester

Sylvester
    Intern

428
    37
    24 Март 2009
    Машко
    Студент
    Во смисол дали може таков уред да ја разлади спалната соба, со оглед на тоа што е помала во однос на стандардните клима уреди. Башка по квалитет какви се? Се расипуваат имаат некоја мана бидејќи како што знам тоа е нов тип, до сеа немало така се во едно (внатрешна + надворешна единица).
    Друго дали е навистина мобилна, или како што тука некој спомна дека некаква цевка требало да се пушти што ти ја знам .... ?!

Сподели

Вчитување...