• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
Ako ti pomaga se raboti za ln 50 denovite kade e nad 1kw e so uklucen isee senzor cisto samo toj bez tie dopolnitelnite za nasocuvanje i izbegnuvanje luge, a drugite denovi e so isklucen isee senzor, se gleda razlika vo potrosuvackata
Точно е ова. 3D-iSee сензорот прави да троши повеќе едно 100-ина вати (барем кај мене е така)
И јас го користам без оние фори за одбегнување и Absence detection (отсуство на луѓе)

Од друга страна со сензорот далеку подобро и попаметно ја регулира температурата затоа што тоа во суштина е FLIR камера (додуша примитивна) па при греење ја мери температурата на подот и ниските предмети а при ладење ѕидовите и стаклата.

Без него температурата се регулира со внатрешниот термистор. Со него, како што кажав, плус термисторот.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
97
128
Можам да се согласам, макар да ја покористив само кратко без 3D-iSee сензорот (изминативе 2-3 денови кога и беше потопло надвор).
Забележав дека издувот и потрошувачката и беа повеќе константни (си држеше потрошна испод 110w и издув од некои 32-35С), додека пак со вклучен 3D-iSee сензор знае навечер почесто да појача и да забрза фан (потрошна 170w и издув накај 40C), и тоа повеќе ми одговара пошто сепак моментално греам цел спрат 65м2 со разотворени врати па така добивам порамномерна топлина и во другите соби.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
885
804

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ова значи дека SP3S има и IR сензор или само апликацијата ја користи од друг инфраред уред?

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
97
128
Ова значи дека SP3S има и IR сензор или само апликацијата ја користи од друг инфраред уред?

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Ја користи истата апликација со Broadlink RM Pro уред кој може да го замени било кое IR даљинско и да се контролира преку апликација од мобилен телефон или со говорни команди преку Smart assistant како Siri, Alexa или Google Home, а воедно може да се контролираат и сите smart switch-ови и други уреди од Broadlink кои што се на wifi


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,669
3,037
Ова значи дека SP3S има и IR сензор или само апликацијата ја користи од друг инфраред уред?

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Не. Оваа релативно понова апликација ги обединува функционалностите на двете постари апликации на Broadlink кои веќе нема да се развиваат. Едната беше за контрола на смарт уредите меѓу кои и штекерот, другата за контрола на уредите што ги заменуваат далечинските.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
Ова значи дека SP3S има и IR сензор или само апликацијата ја користи од друг инфраред уред?

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Не. SP3S е како што знаеме паметен прекинувач со вграден watt meter а името на програмата води кон погрешен заклучок дека е наменета за даљински.


Кога сме веќе тука. Broadlink SP3S не е баш најсјаен. Оној фенси континуиран граф всушност се мерни точки на секои 10 минути (кај e-Control исцртува на секои 30 минути а тој пак води до закључок дека климата често работи како on-off)

Затоа мој совет е претерано да не се базирате на графот кога се работи за модулација.

Позитивно е тоа што почнува да мери (и мери) инстантно веднаш после вклучувањето на програмата што не е случај кај Sonoff Pow R2.

Sonoff Pow R2, кога го зедов пред 2 години, работеше сјајно за потоа кинезите да го запустат со глупи фирмвери и ретардирани апдејти на програмата па така сега после вклучување често е зафлавен на последното отчитување и потребни се неколку "убивања" за работата конечно да тргне.
Сумирањето на дневната потрошѕвачка е спори и потребни се неколку часа од новиот ден за да се појави претходниот.

Пизитивни работи кај Sonoff се тоа што прикажува ампери и можат да се подесат заштити да исклучува над одреден напон и струја.

Затоа сум на чекор и едното и другото да ги интегрирам во Home Assistant при што Broadlink не бара флешување а Sonoff сепак бара Tasmota. Вака дефинитивно може да се прави pool на секоја секунда и да се добие прецизен графикон.

Пошто Home Assistant се инсталира на Raspberry, кој btw е поврзан на домашната мрежи било преку LAN или Wi-Fi, цела статистика се снима на картица плус може да се додаде термометар па да се "испофаќа" цела корелација потрошувачка <>внатрешна/надворешна температура.

Иначе уред со оние способности кошта околу 300$.
 

Micho

Intern
10 декември 2016
19
25
Дајте мислење поискусните членови за климава
Hisense TQ35XEOEG.
Hisense клима уреди - Gorenje
www.gorenje.com.mk www.gorenje.com.mk
Сега ја гледам како опција и вака на хартија изгледа добро со 37кг. надворешна,7 брзини издув на внатрешна/460-620 проток, R32 фреон 1000грама по цена од 33к со вклучена монтажа?
До сега фаворитот ми беше Gree Fairy/Tosot Muse 3.5 LCLH со расположив буџет од околу 500€. Може и ваш предлог на клима во тој ценовен ранг.
Инаку се работи за загревање на дневен простор од 30 кв стан на приземје кај постари лица,делумно со пуна цигла дел новоградба блок мачканица со ПВЦ.
 
10 јули 2020
41
29
Дајте мислење поискусните членови за климава
Hisense TQ35XEOEG.
Hisense клима уреди - Gorenje
www.gorenje.com.mk www.gorenje.com.mk
Сега ја гледам како опција и вака на хартија изгледа добро со 37кг. надворешна,7 брзини издув на внатрешна/460-620 проток, R32 фреон 1000грама по цена од 33к со вклучена монтажа?
До сега фаворитот ми беше Gree Fairy/Tosot Muse 3.5 LCLH со расположив буџет од околу 500€. Може и ваш предлог на клима во тој ценовен ранг.
Инаку се работи за загревање на дневен простор од 30 кв стан на приземје кај постари лица,делумно со пуна цигла дел новоградба блок мачканица со ПВЦ.

Интересна за разгледување, ама нова е, нема искуства никој. Брендот е познат во светски рамки.

 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
885
804
Не. SP3S е како што знаеме паметен прекинувач со вграден watt meter а името на програмата води кон погрешен заклучок дека е наменета за даљински.


Кога сме веќе тука. Broadlink SP3S не е баш најсјаен. Оној фенси континуиран граф всушност се мерни точки на секои 10 минути (кај e-Control исцртува на секои 30 минути а тој пак води до закључок дека климата често работи како on-off)

Затоа мој совет е претерано да не се базирате на графот кога се работи за модулација.

Позитивно е тоа што почнува да мери (и мери) инстантно веднаш после вклучувањето на програмата што не е случај кај Sonoff Pow R2.

Sonoff Pow R2, кога го зедов пред 2 години, работеше сјајно за потоа кинезите да го запустат со глупи фирмвери и ретардирани апдејти на програмата па така сега после вклучување често е зафлавен на последното отчитување и потребни се неколку "убивања" за работата конечно да тргне.
Сумирањето на дневната потрошѕвачка е спори и потребни се неколку часа од новиот ден за да се појави претходниот.

Пизитивни работи кај Sonoff се тоа што прикажува ампери и можат да се подесат заштити да исклучува над одреден напон и струја.

Затоа сум на чекор и едното и другото да ги интегрирам во Home Assistant при што Broadlink не бара флешување а Sonoff сепак бара Tasmota. Вака дефинитивно може да се прави pool на секоја секунда и да се добие прецизен графикон.

Пошто Home Assistant се инсталира на Raspberry, кој btw е поврзан на домашната мрежи било преку LAN или Wi-Fi, цела статистика се снима на картица плус може да се додаде термометар па да се "испофаќа" цела корелација потрошувачка <>внатрешна/надворешна температура.

Иначе уред со оние способности кошта околу 300$.
Значи не сум се заебал, порачав уште два 16 А Xiaomi companion без гејтвеј само со инфраред (веќе се во пошта) 18$ комад. Апликацијата дава преглед малтене секоја секунда колку троши , а и другата on off клима ќе си ја направам безжична.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,390
1,368
Drachevo
Toshiba Suzumi + 22 ка
чисто како инфо со мерења на внатрешна надворешна температура и потрошувачка. Ставен на Ауто 23 степени 45 квадрати отворен простор
Погледнете го атачментот 92541
Погледнете го атачментот 92542
Погледнете го атачментот 92543
Сакаш да кажеш дека имаш ДелтаТ од 28 при само 200W? Моја грешка, второто било влажност...


Што е поентава што во последно време скоро сите ги монтираат со надворешни штекери?
Само поради внатрешна естетитка или има уште некоја причина?
Монтерите викаат дека кабелот за струја идел од надворешната единица во новите модели. Незнам дали лажат.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
Монтерите викаат дека кабелот за струја идел од надворешната единица во новите модели. Незнам дали лажат.
Не лажат. Во 90% случаи внатрешната зема односно треба да зема од надворешната единица. Тоа јасно се гледа од бројот на терминали на надворешната.

Ако човек добро се загледа, надворешните терминали се многу поробусно изработени заради оваа причина или, преведено, заради ударните струи при вклучување.

Тоа е едно. Друго е, зависи од изведбата, често има наместено релеј на надворешната (два релеи) кои врз себе го земаат шокот од вклучувањето. Прво се вклучува внатрешната па потоа надворешната.

Друг показател дека треба така е бројот на отвори на заштитниот капак од терминалите на надворешната.

Во упатствата е јасно назначено како треба. Штедење на 5-6 метри кабел е многу глупа одлука (пошто кабелот треба да се врати до внатрешна)

Има модели на клими кои повлекуваат 16А при вклучување или континуирано (Gree Amber на пример. Најпрекрасната клима на светот. Се додека не искочи Eurovent...)

Во добар случај ќе ги стопи терминалите на внатрешната а во лош ќе предизвика пожар.

Затоа како fail safe и idiot proof секогаш советувам 3x2,5 односно 5x2,5 за поврзување без разлика на снагата.
 

CobeT

Intern
16 октомври 2017
17
10
Благодарам оваа го знам, тоа е за послабиот модел (GWH12YC-K6DNA1/GWH12YC-K6DNA2) до -15 јас ја имам таа до -30 (GWH12YD-S6DBA2A), сакав да видам колку се разликуват перфромансите за оваа клима во однос на нивната документација.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,225
1,297
Молам за препорака за греење до клими во стан одговара со околу 50 квадрати, со изолација и ПВЦ, кој го има следниот распоред

20 м2 дневна и ходник
20 м2 спална
7 м2 мала спална

Се мислам помеѓу 2 и 3 клими

Може добар кински или јапонески бренд да не е прескап, пример до кај околу 40000 денари. Пожелно нешто со ниска модулација и мала потрошувачка.

Благодарам
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
@zlatko_ti412 @Astraion и останати

После подолги обиди успеав да кренам виртуелна машина со Home Assistant и да го интегрирам Broadlink SP3S да покажува потрошувачка во реално време.

Минативе денови ми успеваше но отчитувањето се вршеше на секои 30 секунди.

Сека најдов, како тие што го нарекуваат, Integration односно addon што исправно работи.

Ова, за тие што не знаат, значи пристап до мерачот преку web interface.

Сега уште останува да го проработам графот на потрошувачка.

Ова иницијално е замислено да се инсталира на Raspberry Pi поврзан на локална мрежа со пристап преку web конзола или преку Android апликација или, како во мојот случај, на always on машина (на виртуелка) што и не е баш практично.

Кога ќе го досредам ќе напишам упатство.

Има интеграции и за еден куп други уреди. И за Sonoff има ако е флешнат со Tasmota.

Mitsubishi и Daikin исто така можат да се интегрираат (нивните апликации)
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
97
128
@zlatko_ti412 @Astraion и останати

После подолги обиди успеав да кренам виртуелна машина со Home Assistant и да го интегрирам Broadlink SP3S да покажува потрошувачка во реално време.

Минативе денови ми успеваше но отчитувањето се вршеше на секои 30 секунди.

Сека најдов, како тие што го нарекуваат, Integration односно addon што исправно работи.

Ова, за тие што не знаат, значи пристап до мерачот преку web interface.

Сега уште останува да го проработам графот на потрошувачка.

Ова иницијално е замислено да се инсталира на Raspberry Pi поврзан на локална мрежа со пристап преку web конзола или преку Android апликација или, како во мојот случај, на always on машина (на виртуелка) што и не е баш практично.

Кога ќе го досредам ќе напишам упатство.

Има интеграции и за еден куп други уреди. И за Sonoff има ако е флешнат со Tasmota.

Mitsubishi и Daikin исто така можат да се интегрираат (нивните апликации)
Одлично, сигурно доста се имаш намачено :)
Јас ги имам сите предиспозиции, само ми фали време и желба, до сега не сум го разгледувал детално Home Assistant ама ако го споделиш трудот би му се пробал.
Макар да на Raspberry-то веќе имам некои работи што ги користам, па ќе треба да видам дали ќе можам да ги ставам да работат во исто време со Home Assistant OS.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
Одлично, сигурно доста се имаш намачено :)
Јас ги имам сите предиспозиции, само ми фали време и желба, до сега не сум го разгледувал детално Home Assistant ама ако го споделиш трудот би му се пробал.
Макар да на Raspberry-то веќе имам некои работи што ги користам, па ќе треба да видам дали ќе можам да ги ставам да работат во исто време со Home Assistant OS.
Моментално барам начин да проработи графиконот но на мнение сум дека проблемот е во тоа што Home Assistant е на виртуелка а податоците ги запишува во DB па така ги чита.

Ги запишува на SD карта но пошто се најдува во виртуелна машина.. нели?

Ова е само мое нубско размислување. Можеби треба уште нешто да се среди, со команда или скрипта. Не знам.

Покомплицирано е од што мислев.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
Се успеав да проработам ама графот за потрошувачка никако да се активира. (Го имам во Андроид апликацијата но сакам овдека. Ако треба да се биде хакер има да се биде до крај :D)


Скриншот со тестни картици (badges)

За тие што не се информирани. Ова е виртуелна машина која врти Home Assistant на кој може да му се пристапи преку вашиот browser.


30-10-2020 Overview - Home Assistant.png
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
307
351
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
После долго размислување и мое враќање дома дојде време да се мисли и на греење/ладење па размислував за мулти сплит систем со една 1единица и 3 внатрешни (2 клими од по 1,5 kw , 1 парапетна единица исто од 1,5kw)
Надворешна единица 4.0 / 4.6 kw или 5.2/6.8kw
Соба 1 10m2 - клима 1,5 kw
Соба 2 10m2 - клима 1,5 kw
Соба 3 20m2 - 1,5 kw парапетна единица

Чекам понуда за даикин, mitsubushi се прескапи...
Некој да каже збор два за мулти сплит да понуди некое оптимално решение и цени ако знаете од прилика слободно да дискутираме.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,225
1,297
Со цената на мултисплит, а може и поевтино ќе купиш единечни клими, бидејќи и јас барам во моментот Мицубиши слабо стојат со лагер во моментот, Даикин имаат промоција на одредени модели. Колку што успеав да видам на форумот нема многу пишано за Корејските клими, ЛГ, Самсунг и слично. Ако има некој искуство со овие, добредојдено е.
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
307
351
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Како и што мислев дека иста цена ќе ми дадат како и во Mitsubishi,

1 х надворешна единица 3MXM52N
2 х високоѕидни клими Sensira 2kw
1 x парапетна единица 2.5kw
-------------------------------------------------------------
за само 197,055 ден.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,381
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно