• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,850
3,551
Некој да сподели искуство со GREE LOMO LCLH 18 колку вади потрошња на ова време? Кај мене не спушта под 1000W, за разлика од HAIER Tundra PLUS SMART исто 18 која работи на 600W.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Во сличен простор се овие две?
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,850
3,551
Чудна разлика. Фх кај мене е околу 440W утринава. Како и да е тоа што гледаш е можеби некој шпиц.

Важно е колку е потрошувачката на дневно ниво. Ако можеш тоа да споредиш би било поефикасно. Тие 1000w може да биле моментални или додека кревала некој степен.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
420
205
Чудна разлика. Фх кај мене е околу 440W утринава. Како и да е тоа што гледаш е можеби некој шпиц.

Важно е колку е потрошувачката на дневно ниво. Ако можеш тоа да споредиш би било поефикасно. Тие 1000w може да биле моментални или додека кревала некој степен.
Не е моментално, ваква е цела табела. Тешко симиња под 1000W

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,850
3,551
Еве сега гледам 390w е падната. Дај од подолг период да видиме. 1000w на + надвор значи дека испорачува (или би требало) над 4kw топлина.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,787
Не е моментално, ваква е цела табела. Тешко симиња под 1000W
На колку силен вентилатор е пуштена? Ај пробај да го засилиш за еден степен и јави разлика.

btw
Која апликација е ова? Ова е SP3S?
На Андроид е ова?
Кај мене не е ваков графиконот.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
420
205
На колку силен вентилатор е пуштена? Ај пробај да го засилиш за еден степен и јави разлика.

btw
Која апликација е ова? Ова е SP3S?
На Андроид е ова?
Кај мене не е ваков графиконот.
На ауто е ставена на 24 степени. Ова е SP3s на андроид BroadLink апликација.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,789
2,692
Дај некакво инфо, линк до Play Store или како точно се вика да ја најдеме.
Ако е E-Control и кај мене не е ваков графикот, користам и јас SP3S.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,787
На ауто е ставена на 24 степени. Ова е SP3s на андроид BroadLink апликација.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Апликацијата се вика Broadlink, и се користи преку sp3s. Веќе одговориле.
Ќе бидете ли добри да направите скриншот од иконата на апликацијата затоа што Google Play ми ги нуди само e-Control и ihc.
Споменатите нудат ретардиран графикон кој мери на пола саат и ништо повеќе.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
420
205
Ќе бидете ли добри да направите скриншот од иконата на апликацијата затоа што Google Play ми ги нуди само e-Control и ihc.
Споменатите нудат ретардиран графикон кој мери на пола саат и ништо повеќе.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,787
@stavrov69
Да си жив и здрав.
Никогаш немаше да укапирам. Во името и скриншотите стои дека е за даљински за телевизор.
Кинеска работа!
Мислењето е автоматски споено:

Кај мене утрово. Сега веќе има сонце па постигнува и гасни.

Screenshot_20201024-122437.png
 
Последна промена:

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
420
205
@stavrov69
Да си жив и здрав.
Никогаш немаше да укапирам. Во името и скриншотите стои дека е за даљински за телевизор.
Кинеска работа!
Мислењето е автоматски споено:

Кај мене утрово. Сега веќе има сонце па постигнува и гасни.

Погледнете го атачментот 92643
И кај мене е исто само што модулира на 1000W, за разлика од HAIER от што го имам работи на 500-600W.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

bakigvg

Intern
28 јуни 2016
101
43
Screenshot_2020-10-24-12-46-46-731_cn.com.broadlink.econtrol.international.jpg Кај мене почна со 500в, спушти до кај 380. Даикин ФТФХ50А. Најниско на овие високи температури спушта до 320в, после тоа исклучува.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,787
И кај мене е исто само што модулира на 1000W, за разлика од HAIER от што го имам работи на 500-600W.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ти велам, колку за експеримент, зголеми фан и види како ќе се одвива потрошувачката.

На колку е наместена? Дали дупката е закрпена добро?

Следно што треба да направиш е да измериш усис и издува да ја видиме разликата. Батали модулација засега.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
420
205
Ти велам, колку за експеримент, зголеми фан и види како ќе се одвива потрошувачката.

На колку е наместена? Дали дупката е закрпена добро?

Следно што треба да направиш е да измериш усис и издува да ја видиме разликата. Батали модулација засега.
Сега веќе е топло и сама се гаси, инаку наместена е на 24 степени на ауто фан. Кажи ми кај тебе истата клима има толкава потрошувачка? Читав на српски форуми дека најниско до 900W одела па сакав да прашам тука некој искуство за истата клима.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,787
Сега веќе е топло и сама се гаси, инаку наместена е на 24 степени на ауто фан. Кажи ми кај тебе истата клима има толкава потрошувачка? Читав на српски форуми дека најниско до 900W одела па сакав да прашам тука некој искуство за истата клима.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Не, јас имам Mitsubishi FH50
 

nikuchun

Intern
23 јули 2019
11
9
@zlatko_ti412
Ти препорачувам да не го користиш јонизаторот толку често односно постојано затоа што не е здраво.

Вирусите, бактериите и сите нано честици, заради слободниот јон, се потешки и паѓаат на тлото па согласно на ова потребно е почесто чистење на подот.
Од друга страна како нус производ се создава и озон кој исто така, во поголеми количини, не е добар.

Гледам дека просторијата ти е мала па затоа ти го кажувам ова. Јас го пуштам(ав) зимоска кога бев подолго отсутен и кога ќе се вратев чувствував суптилен мирис како после дожд (озон) и како просторијата да била добро излуфтирана (минус ладното, се разбира)

И би те замолил ако си во можност да извршиш мерење со исклучен 3D iSee сензор затоа што мери температура и преку него (ова всушност е обскурна FLIR камера)

Кај мене со уклучен и исклучен 3D iSee климата има потполно различен табиет. Како во регулација и потрошувачка така и во модулација. И тоа само уклучен без оние фори за насочување или одбегнување од луѓе.

И контра на убедувањата од неписмената екипа од кајгана, со уклучен auto fan и сензор овој си работи најнормално без снажни и чујни промени во звукот (како кај грото кинески клими)
Пошто тие тврдат (без да имаат) дека аутофанот се "заглавува" во втора брзина.

И како еден вид куриозитет би ти предложил да ја испробаш функцијата Abscence detectionAko ti pomaga se raboti za ln 50 denovite kade e nad 1kw e so uklucen isee senzor cisto samo toj bez tie dopolnitelnite za nasocuvanje i izbegnuvanje luge, a drugite denovi e so isklucen isee senzor, se gleda razlika vo potrosuvackata
 

Атачменти

Quasimodo

Intern
2 септември 2016
59
22
Нешто немие верно она со Fairy 18 ... денес времето беше прилично над 10c ... 1000w да трга, ами што ќе правиш на минис 10 ? 3000w
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
420
205
Нешто немие верно она со Fairy 18 ... денес времето беше прилично над 10c ... 1000w да трга, ами што ќе правиш на минис 10 ? 3000w
Нема ниска модулација тоа е проблемот, се понаша како он оф клима. Работи со 1000W и достигнува температура и се гаси.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,850
3,551
Нема ниска модулација тоа е проблемот, се понаша како он оф клима. Работи со 1000W и достигнува температура и се гаси.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Велиш 1000-1800w и е модулацијата? За разлика од правилно што треба да е околу 350-1800w?
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
420
205
Велиш 1000-1800w и е модулацијата? За разлика од правилно што треба да е околу 350-1800w?
На таа ватажа работи, битребало да симнува пониско но најниско е 1000W. Како да и фали таа најниска брзина на компресорот.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

nikuchun

Intern
23 јули 2019
11
9
Што е поентава што во последно време скоро сите ги монтираат со надворешни штекери?
Само поради внатрешна естетитка или има уште некоја причина?
Nema pricina, moze da nemaat vnatre kade da ja uklucat ili nesakaat da mu visat kabli eve i jas kabelot si go postaviv vo grklan do utikacite sto se dolu pod klimata i ako ima potreba za isklucuvanje od osiguracot vo tablata.
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
831,108
Членови
28,704
Најнов член
stojanovvlado
На врв Дно