• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,706
4,532
У строК центар!
Здраво дечки, ми треба совет за клими. Подоле го атачирав распоредот на станот, инаку се работи за нова градба со 10цм стиропор и ПВЦ прозори. Климата мора да биде од Gree или Tadiran, ќе се користи за греење. Буџетот е некаде околу 1200е +/- 15% без монтажа.
Некој?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,173
13,824
Би бил благодарен на информација, коментар и слично :)

Скоро сум решен да одам со SF50 Mitsubishi, бидејќи сум презадоволен од LN35, но би слушнал и други мислења. Генерално јапонска клима, не ми се зема Гри, Вивакс и слично. Дали Даикин некој FTXF25 ако има таков модел, Toshiba некоја или нешто ако знаете да има на акција. Wi-Fi би било пожелно да има, но не е пресудно.

Распоредот е како на сликата, прозорците се кон северо-исток (малку повеќе кон исток :)). Горниот ѕид е лепенка, станува збор за барака, реновирана со 10cm стиропор и нова фасада, нова PVC дограма саламандер ако не се лажам и ако значи нешто.
Ping @Necromancer

Добро си решен. Ако си рпезадоволен од LN ќе бидеш и од SF50! Подолу ставив мерења од Еуровент во споредба со твојата LN35/FH35/FH50 и SF50.
Закључоците се наметнуваат сами по себе. Ќе имаш еден киловат повеќе на -10 за разлика од LN35 и исти перформанси на -15. Зо зголемена потрошувачка (небитно зголемена, во цела сезона едно 1000-1500 денари. Не е вредно за спомен)

Ова за да избегнеш LN50 кој има сулудо голема цена (насекаде, не само кај нас) а веќе LN60 е недопирлив во поглед на цена.

Но, како и да е. Имаш Salamander, имаш стиродур. Добар си.

btw
SF50 има огромна надворешна единица и по димензии и по тежина (55 kg)


Eurovent.jpg
 

nikuchun

Intern
23 јули 2019
11
9
Ова за да избегнеш LN50 кој има сулудо голема цена (насекаде, не само кај нас) а веќе LN60 е недопирлив во поглед на цена.

Za ova ne si bas vo pravo, naprotiv namaleni se kaj komsiite na 1500e za ln50 i od evropska unia mozis da si vratis ddv 20-25% i ti se isplaka mnogu poveke otkolku da zemis kinezarija hansol ili amber a ln60 okolu 1800e
Мислењето е автоматски споено:

 

krcko

Intern
12 февруари 2020
16
2
Годинава, прв пат ке се греам на клима. Ме интересира дали е подобро да работи цело време него да ја исклучуваш (помала потрошувачка). Зимово, и со коронава добар дел од времето ке го минувам дома, така да се мислам дали само на спиење да ја исклучувам.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Гледам ми пишуваш за SF50 и се чудам, ама после видов дека јас така сум пишал. Моја грешка, се извинувам.

Сакам да одам со две клими, просториите се 16 и 18 квадрати, па на мислење сум дека две SF25ки ќе ми завршат работа. Две 50ки се overkill, а една нема да постигне цел простор да го покрие.

Утре ќе видам дали има лагер од SF25, ако не ќе барам нешто друго Даикин, Тошиба, Фуџицу и сл.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,790
2,693
На кутијата и на него пишува SP3, а во апликацијата го извади SP3S.. замалце диспјут ќе им отворев. :)
Рано е уште за бројки и пресметки, рекордингот е од денес од 15ч., климата е ставена на 25 степени. На старт повлекува 1500 Вати, ајдл е на 30-ина Вати, а полни повремено по 1100-1200 Вати.

Климата зима струја од надворешната единица и е уштекана надвор, ќе имам ли проблем со Броадлинкот надвор на температури под нулата? Пишува на книшката: Indoor use only.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Годинава, прв пат ке се греам на клима. Ме интересира дали е подобро да работи цело време него да ја исклучуваш (помала потрошувачка). Зимово, и со коронава добар дел од времето ке го минувам дома, така да се мислам дали само на спиење да ја исклучувам.
Не ја исклучувај воопшто, играј си со тајмерот и температурите.
Ако ти е топло дома, на полноќ на пример или во 23:00 нека оди на 18/19/20 степени со низок вентилатор. Ако спадне под таа температура таа ќе вклучи и ќе достигне пак. За да фатиш евтина, намести тајмер на пример во 5 нека загрее за кога ќе станете. Па некоја 24 температура, и од 14-16:00 пак на евтина на посилно за да загрее за враќање од работа.
Тоа е во принцип циклусот.
Мислењето е автоматски споено:

Климата зима струја од надворешната единица и е уштекана надвор, ќе имам ли проблем со Броадлинкот надвор на температури под нулата? Пишува на книшката: Indoor use only.
1603233362957.png
Ако паднат минуси можно е да не работи согласно производителот.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,173
13,824
Сакам да одам со две клими, просториите се 16 и 18 квадрати, па на мислење сум дека две SF25ки ќе ми завршат работа.
Ок тогаш. Мислам дека SF25 ќе ти биде слаба. Ги немам следено моделите под FH или LN не заради препич туку заради тоа што одев на врв клима па некако се фокусирав на овие погорните модели.
Како што гледам со перформанси SF и WN (и слична класа) не се разликуваат многу во перформанси. Најверојатно се работи за додатна опрема па обрати внимание на тоа (на пример дали имаат можност за Wi-Fi)

Од друга страна многу модели од Mitsubishi имаат можност да се поврзат на централизиран контролер кој ќе ги контролира на начин сличен како кај мулти сплит. Ова оди со жица до двете клими. Треба да ги прашаш овие од Енергосистем.
Убавото цо централизиран контролер е што може да се поврзе екстерен термометар (сонда) па овие да се „понашаат“ спрема него.
Јас сакав да земам ѕиден контролер (даљинско) од ebay но ми се слизна за безвеза време. Можев да го земам за 40-ина фунти (иначе кошта преку 150 евра) Но, небитно за муабетов.

12.jpg
 

krcko

Intern
12 февруари 2020
16
2
Не ја исклучувај воопшто, играј си со тајмерот и температурите.
Ако ти е топло дома, на полноќ на пример или во 23:00 нека оди на 18/19/20 степени со низок вентилатор. Ако спадне под таа температура таа ќе вклучи и ќе достигне пак. За да фатиш евтина, намести тајмер на пример во 5 нека загрее за кога ќе станете. Па некоја 24 температура, и од 14-16:00 пак на евтина на посилно за да загрее за враќање од работа.
Тоа е во принцип циклусот.
Мислењето е автоматски споено:


Погледнете го атачментот 92492
Ако паднат минуси можно е да не работи согласно производителот.
Фала за одговорот. Значи, исклучување освен кога температурата е под пропишаната за работа.
 
Последна промена:

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
195
613
Засукав ракави и ги исфрлив старите фабрички гумени одбојници од надворешната единица на климата, за една година се сплескаа и искинаа

Gumici.jpg

и ги заменив со 25 милиметарски гумени бафери амортизери, ѓоа наменети за ваква работа и за смирување на вибрации на компресори:

Bafer_2.jpg

Се надевам ќе се изгубат вибрациите кои ги имав при одредени фрекфенции на компресорот.

Bafer_1.jpg
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,237
1,022
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Дечки, ми треба совет околу клима, имам некоја забелешка и не ми е јасно кое што значи. Лани купив клима Haier, и на фактурата што ја добив стои "Клима Хаиер АС12ТА2ХРА/1У12БЕ8ЕРА (латинично AS12TA2HRA / 1U12BE8ERA). После година и пет месеци, приметувам разлика дека на мојата клима пишува Model:AS12TA2HRA-TF и воопшто не изгледа исто како AS12TA2HRA која ја изгуглав.

Ова го приметив откако воочив дека климата не лади/грее ко што треба да работи еден инвертер, оваа некако многу е слаба, па помисумњав да не станува збор за обичен сплит систем. Надворешниот унит / компресор соодвествува со моделот од фактурата ама внатрешниот унит НЕ.

Ме интрересира кои ми се опциите сега? Климата е купена лани во Јуни, дали после година и5 месеци има шанси ако реагирам да ја заменат или нешто, прашувам од аспект на закон за заштита на потрошувачи, ако се разбира некој пошто гледам доста дискусии има околу тоа на форумот.

Слика од климата што ја имам сега:
1603295711629.png
Слика од моделот на фактура што треба да го имам:
1603295659232.png
 

Tonko

Intern
6 април 2020
6
6
Дечки, ми треба совет околу клима, имам некоја забелешка и не ми е јасно кое што значи. Лани купив клима Haier, и на фактурата што ја добив стои "Клима Хаиер АС12ТА2ХРА/1У12БЕ8ЕРА (латинично AS12TA2HRA / 1U12BE8ERA). После година и пет месеци, приметувам разлика дека на мојата клима пишува Model:AS12TA2HRA-TF и воопшто не изгледа исто како AS12TA2HRA која ја изгуглав.

Ова го приметив откако воочив дека климата не лади/грее ко што треба да работи еден инвертер, оваа некако многу е слаба, па помисумњав да не станува збор за обичен сплит систем. Надворешниот унит / компресор соодвествува со моделот од фактурата ама внатрешниот унит НЕ.

Ме интрересира кои ми се опциите сега? Климата е купена лани во Јуни, дали после година и5 месеци има шанси ако реагирам да ја заменат или нешто, прашувам од аспект на закон за заштита на потрошувачи, ако се разбира некој пошто гледам доста дискусии има околу тоа на форумот.

Слика од климата што ја имам сега:
Погледнете го атачментот 92531
Слика од моделот на фактура што треба да го имам:
Погледнете го атачментот 92530
Нема разлика во перформанси меѓу тие два модела 3.6kw на ладење и 3.7kw на греење. Кога велиш слаба е климата или не работи како што треба, нема доволно фреон, не е вакумирана итн, или просторијата има големи губитоци па не го дава очекуваното. Колку е голема просторијата каде што е поставена?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,173
13,824
На кутијата и на него пишува SP3, а во апликацијата го извади SP3S.. замалце диспјут ќе им отворев. :)
И јас бев на чекор до тоа. Го изгњавив кутри кинез, паметот му се зеде. :)
Климата зима струја од надворешната единица и е уштекана надвор, ќе имам ли проблем со Броадлинкот надвор на температури под нулата? Пишува на книшката: Indoor use only.
Заштити го со кутија. Импровизирај нешто со стиропор. Битно вода да не го фаќа. Направи и отвори за вентилација задолжително. Е сега како ќе се понаша со влагата и студот не би можел да ти кажам.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,790
2,693
Заштити го со кутија. Импровизирај нешто со стиропор. Битно вода да не го фаќа. Направи и отвори за вентилација задолжително. Е сега како ќе се понаша со влагата и студот не би можел да ти кажам.
Вода секако нема да го фаќа, на тераса се со климата под долга тенда. Единствено ме загрижува студот.. ако случајно престане да работи се надевам нема да ѝ направи нешто на климата.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,173
13,824
Вода секако нема да го фаќа, на тераса се со климата под долга тенда. Единствено ме загрижува студот.. ако случајно престане да работи се надевам нема да ѝ направи нешто на климата.
Затоа ти велам да го ставиш во кутија затоа што и самиот се загрева. Идеално би било да го ставиш во кутија стиродур од 2цм или во пластична кутија од нешто (на пример чепкалки за уши). Направи отвори за вентилација задолжително. Во метална не затоа што е фарадеев кафез па ќе му го убиеш вифито.

Според она што сум го видел кај Sonoff кога мерев обична он-офф клима, при 10-ина 12 ампери почнува да се загрева. Не алармантно но осетно. При други тестирања (со монофазна термо печка) на 14 ампери (3 kW) се загрева и уредот и кабелот и штекерот.
Затоа (со исклучена струја нормално!) прегледај го штекерот, контактите и стегни ги жиците добро)
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
103
131
Што е поентава што во последно време скоро сите ги монтираат со надворешни штекери?
Само поради внатрешна естетитка или има уште некоја причина?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,173
13,824
Што е поентава што во последно време скоро сите ги монтираат со надворешни штекери?
Само поради внатрешна естетитка или има уште некоја причина?
Нема рационално објаснување. Освен тоа што можеби кај внатрешната нема штекер во близина па да не виси жица.

Јас имам гледано кај што земаат директно од дозна. Go figure
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
103
131
Јас имам гледано кај што земаат директно од дозна. Go figure
Мхм и јас на видеа од монтажи по странство.... што и не изгледа лошо за естетика во собата.
Исклучување од табла од осигурач директно :)

Таман едно вакво на тој осигурувач за да имаш статистика на потрошувачката и во собата нема ништо да се гледа
View: https://youtu.be/0s6w_Q-EPds?t=227
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
148
107
Мхм и јас на видеа од монтажи по странство.... што и не изгледа лошо за естетика во собата.
Исклучување од табла од осигурач директно :)

Таман едно вакво на тој осигурувач за да имаш статистика на потрошувачката и во собата нема ништо да се гледа
View: https://youtu.be/0s6w_Q-EPds?t=227
И кај мене во дневната е поврзана дирек во дозна (па исклучување само од осугурач).
Не побарав јас, така си ја наместија.
Не се сеќавам кој клима сервис беше, ама некои со Енергија што соработуваат (од таму ми е тошибата).
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
421
206
Некој да сподели искуство со GREE LOMO LCLH 18 колку вади потрошња на ова време? Кај мене не спушта под 1000W, за разлика од HAIER Tundra PLUS SMART исто 18 која работи на 600W.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,489
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно