• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

nikuchun

Intern
23 јули 2019
11
9
Овие се 60мм * 40мм (М12) со цена 350ден, други нема во Шурбе.
@mdeni цело време препорачуваш М8, ќе имам ли проблем со таа димензија на 18-ка?
Kako nema eve gi od kaj Surbe se i se so M8
Мислењето е автоматски споено:

Kako nema eve gi od kaj Surbe se i se so M8
 

Атачменти

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,790
2,692
imaat 300den set so pogolema dimenzija i 280den set so pomala dimenzija
Ти ова го напиша вчера.

Kako nema eve gi od kaj Surbe se i se so M8
Шурбе ми пиша сношти, кажа дека има само еден вид бафери, само оваа димензија 60*40мм. 350 ден.

Ќе ги порачам утре, му реков да измери прво колку мм е дебела гумата, колку ќе ја подигне климата. Под стреа е единицата и немам многу место за играње горе-доле, затоа. Ако е до 2.5-3цм дебелината мислам дека ќе биде ОК.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
59
25
Се изменија плановите за избор на клима, сакав за 32 квадрата да земам 3.5кв клима, ама сепак решив да земам појака бидејќи може понекогаш да се догрева и уште една просторија од 16 кв. Па изборот оди на 5.5 кв клима и направив избор од неколку модели, па доколку има некој искуство со следниве или може да понуди подобра варијанта

Haier TUNDRA GREEN 38 490

VIVAX ACP-18CH50AERI R32 39 990 ден

Hisense TQ50BA0EG 44 990 ден

Gree FAIRY LCLH GWH18ACD-K6DNA1D 49 990 ден

Haier FLEXIS AS50S2SF1FA/1U50S2SJFA 51 990 ден

Toshiba SHORAI EDGE RAS-B16J2KVSG-E 59 990 ден

и можеби

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG-E 62 990 ден

Сите исто ми изгледаат по перформанси, а има разлика во цена :)
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
205
172
Се изменија плановите за избор на клима, сакав за 32 квадрата да земам 3.5кв клима, ама сепак решив да земам појака бидејќи може понекогаш да се догрева и уште една просторија од 16 кв. Па изборот оди на 5.5 кв клима и направив избор од неколку модели, па доколку има некој искуство со следниве или може да понуди подобра варијанта

Haier TUNDRA GREEN 38 490

VIVAX ACP-18CH50AERI R32 39 990 ден

Hisense TQ50BA0EG 44 990 ден

Gree FAIRY LCLH GWH18ACD-K6DNA1D 49 990 ден

Haier FLEXIS AS50S2SF1FA/1U50S2SJFA 51 990 ден

Toshiba SHORAI EDGE RAS-B16J2KVSG-E 59 990 ден

и можеби

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG-E 62 990 ден

Сите исто ми изгледаат по перформанси, а има разлика во цена :)
Ако немаш проблем со буџет јапанац само !!!

Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,399
1,375
Drachevo
Под листата имаш навигација со 4 страници....
На првата страна се Амбер, па Фери, после Бора и на крај на 4та страна Ломо
Мислењето е автоматски споено:

Се немав вака загледано за резултативе на Еуровентот за Грее....
Од ова што гледам, сите до една што ги има на Еуровент им се со TOL -10.
09-ките и 12-ките им се од 2 до 3kw при TOL -10
18-ките се уствари 3.5kw при TOL -10
24-ките се 5.5kw при TOL -10
Сакаш да кажеш кинезот лаже? Нема шанси o_O
 

topic

Intern
29 ноември 2018
39
44
Се изменија плановите за избор на клима, сакав за 32 квадрата да земам 3.5кв клима, ама сепак решив да земам појака бидејќи може понекогаш да се догрева и уште една просторија од 16 кв. Па изборот оди на 5.5 кв клима и направив избор од неколку модели, па доколку има некој искуство со следниве или може да понуди подобра варијанта

Haier TUNDRA GREEN 38 490

VIVAX ACP-18CH50AERI R32 39 990 ден

Hisense TQ50BA0EG 44 990 ден

Gree FAIRY LCLH GWH18ACD-K6DNA1D 49 990 ден

Haier FLEXIS AS50S2SF1FA/1U50S2SJFA 51 990 ден

Toshiba SHORAI EDGE RAS-B16J2KVSG-E 59 990 ден

и можеби

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG-E 62 990 ден

Сите исто ми изгледаат по перформанси, а има разлика во цена :)
Види вака јас користам Vivax и загревам соба од околу 30m2 и сум презадоолен, и јас иницијало земав појака за да догревам и друг дел од станот но како што и мислев а и така излезе - не ми успеа. Распоредот на станот и местоположбата на климата не дозволуваат струењето на топлиот воздух да стигне до другите соби, па користам друг елемент за догревање. Инаку финансиите ако си добар земај Toshiba, Daikin, Panasonic тоа е мојот предлог.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,169
13,811
Сите исто ми изгледаат по перформанси, а има разлика во цена
Те гледам спремен си да дадеш 62.000 за клима.
Ако е така тогаш телефонот в раце и ѕвони кај Чапкун Прилеп да ти набави Mitsubishi SF50.
Или барај Daikin FTXF50A

Резултатите од Еуровент за кинеските клими се поразителни на - 7. На - 10 се катастрофа.
Нормално, има модели на Haier кои отстапуваат од ова но не можам да се сетам на моделите.
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
195
613
Шурбе ми пиша сношти
Тебе ти пиша, јас го видов пред пола саат :)
Значи, ситуацијата од терен кај Шурбе е следна:

1. Сет M8 - 40х30mm со 25mm дебелина = 280 денари;
2. Сет M8 - 40х30mm со 30mm дебелина = 350 денари.

IMG_20201019_143440~3.jpg IMG_20201019_143714~2.jpg IMG_20201019_143918~2.jpg

Зедов од пониските, гумата изгледа доста тврда. Останува да ги монтирам и да ја скротам Тундрата.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,790
2,692
@nikuchun ме услужи со истиот сет (25мм), ги земал истите од Шурбе. Ќе ги сменам утре, денес ја вклучив за првпат на греење, да осетам разлика со и без буфери.

Пред месец дена сменив цела стара дрвена столарија со ПВЦ и од надвор му лепнав 5цм стиропор на полна тула, и еве веќе месец дена немам чепнато клима.
Последните две вечери во Струмица беа 8-10 степени а дома си седи 20-22 степени стабилно навечер (преку ден е 22+) без никакво греење, и тоа со отворени врати луфтиранција преку ден додека е сонце. Најдобрата инвестиција која сум ја направил досега, многу сум изненаден. Лани на ваква температура без изолација и ПВЦ знаеше да падне под 20..

Исто друг детаљ приметив, користиме протечен бојлер во купатило. Обично овој период лани морав да префрлам од кец на двојка топла вода, сега со изолацијата кецот си држи уште топла вода пријатна за туширање, фантастично!

Конечно стигна денес и BroadLink SP3S, резултати наскоро.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,706
4,532
У строК центар!
Здраво дечки, ми треба совет за клими. Подоле го атачирав распоредот на станот, инаку се работи за нова градба со 10цм стиропор и ПВЦ прозори. Климата мора да биде од Gree или Tadiran, ќе се користи за греење. Буџетот е некаде околу 1200е +/- 15% без монтажа.
 

Атачменти

stormce

Intern
8 февруари 2018
59
25
Те гледам спремен си да дадеш 62.000 за клима.
Ако е така тогаш телефонот в раце и ѕвони кај Чапкун Прилеп да ти набави Mitsubishi SF50.
Или барај Daikin FTXF50A

Резултатите од Еуровент за кинеските клими се поразителни на - 7. На - 10 се катастрофа.
Нормално, има модели на Haier кои отстапуваат од ова но не можам да се сетам на моделите.
Оваа Daikin FTXF50A сега има понов модел изгледа FTXC50B (SENSIRA – New). Дали FTXC50B би бил подобар избор или FTXF50A како докажан модел. Сепак интересно е што поновиот модел е и поефтин.

DAIKIN SENSIRA FTXF50A
DAIKIN SENSIRA – New FTXC50B
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Би бил благодарен на информација, коментар и слично :)

Скоро сум решен да одам со SF50 Mitsubishi, бидејќи сум презадоволен од LN35, но би слушнал и други мислења. Генерално јапонска клима, не ми се зема Гри, Вивакс и слично. Дали Даикин некој FTXF25 ако има таков модел, Toshiba некоја или нешто ако знаете да има на акција. Wi-Fi би било пожелно да има, но не е пресудно.

Распоредот е како на сликата, прозорците се кон северо-исток (малку повеќе кон исток :)). Горниот ѕид е лепенка, станува збор за барака, реновирана со 10cm стиропор и нова фасада, нова PVC дограма саламандер ако не се лажам и ако значи нешто.

Dimenzii.jpg
Во горната соба која е као дневна, климата мора да е таму монтирана, под неа е гарнитурата.
Во долната соба моментално имам една фонко клима монтирана паралелно на прозорот, како што е прикажано, се мислам дали и новата вака да биде поставена со тоа што би дувала малку и кон вратата за кон ходникот, или исто така нормално на прозорот.


@FLEGMA ти имаше земено дополнително MelCloud на SF клима? Не ги даваше сите параметри ако добро се сеќавам како кај мене на LN? Како и да е, ми треба за следење и вклучување само, и евентуално подесување на тајмери.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,169
13,811
@FLEGMA ти имаше земено дополнително MelCloud на SF клима? Не ги даваше сите параметри ако добро се сеќавам како кај мене на LN? Како и да е, ми треба за следење и вклучување само, и евентуално подесување на тајмери.
Јас зедов за FH50. Истиот модул е како кај тебе си иститњ функции минус мерење на потрошувачка затоа што FH50 не подржува мерење на потрошувачка (ниту подолните модели)
Останатото е исто.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Јас зедов за FH50. Истиот модул е како кај тебе си иститњ функции минус мерење на потрошувачка затоа што FH50 не подржува мерење на потрошувачка (ниту подолните модели)
Останатото е исто.
Фала на инфо. Стори абер на постот погоре ако имаш некоја свежа информација :D .
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,017
712
Се изменија плановите за избор на клима, сакав за 32 квадрата да земам 3.5кв клима, ама сепак решив да земам појака бидејќи може понекогаш да се догрева и уште една просторија од 16 кв. Па изборот оди на 5.5 кв клима и направив избор од неколку модели, па доколку има некој искуство со следниве или може да понуди подобра варијанта

Haier TUNDRA GREEN 38 490

VIVAX ACP-18CH50AERI R32 39 990 ден

Hisense TQ50BA0EG 44 990 ден

Gree FAIRY LCLH GWH18ACD-K6DNA1D 49 990 ден

Haier FLEXIS AS50S2SF1FA/1U50S2SJFA 51 990 ден

Toshiba SHORAI EDGE RAS-B16J2KVSG-E 59 990 ден

и можеби

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG-E 62 990 ден

Сите исто ми изгледаат по перформанси, а има разлика во цена :)
топ цена за таа машина со твин ротари
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG-E 62 990 ден
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,399
1,375
Drachevo
Gree+ app na playstore, има опција да го апдејтира firmware-от на климите со кои е поврзан.
Дали некој го пробал овај експеримент?
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
59
25
Sensira New FTXC50b се послаби на греење, јас би одел на FTXF50a
топ цена за таа машина со твин ротари
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG-E 62 990 ден
Излезе дека Toshiba SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG највероватно нема да можат да ја донесат, барем не по таа цена ама ми ја нудат послабиот модел Toshiba SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E 59 990 ден

Конкретно изборот се сведе на три модела и од тие би одбрал еден.
Која од одвие две би била подобар избор

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E 59 900 ден
Toshiba SHORAI EDGE RAS-B16J2KVSG-E / RAS-16J2AVSG-E 59 990 ден

и дали вреди да се доплати за
DAIKIN SENSIRA FTXF50A

или би било во ред и со тошиба моделот да одам. Благодарам на сите што помогнавте до сега. Сега би направил конечен избор од овие. Поздрав
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
668
526
Gree+ app na playstore, има опција да го апдејтира firmware-от на климите со кои е поврзан.
Дали некој го пробал овај експеримент?
Излегува дека верзијата на мојот уред е понова од онаа на сервер?!


Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Tonko

Intern
6 април 2020
5
6
Излезе дека Toshiba SUZUMI PLUS RAS-18PKVSG највероватно нема да можат да ја донесат, барем не по таа цена ама ми ја нудат послабиот модел Toshiba SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E 59 990 ден

Конкретно изборот се сведе на три модела и од тие би одбрал еден.
Која од одвие две би била подобар избор

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E 59 900 ден
Toshiba SHORAI EDGE RAS-B16J2KVSG-E / RAS-16J2AVSG-E 59 990 ден

и дали вреди да се доплати за
DAIKIN SENSIRA FTXF50A

или би било во ред и со тошиба моделот да одам. Благодарам на сите што помогнавте до сега. Сега би направил конечен избор од овие. Поздрав
daikinot дава 4.2kw на -15
shorai edge дава 3.1kw на -15
suzumi plus дава 2.93kw na -15

Која и да ја земеш нема да згрешиш само со daikinot имаш поголема резерва и според мене си вреди доплатата, ако викаш дека ќе отвараш врата према друга просторија.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,399
1,375
Drachevo
Излегува дека верзијата на мојот уред е понова од онаа на сервер?!


Sent from my MI 4W using Tapatalk
Fake global chinese version haha. Може некој ги разбира работиве, ќе ни објасни.
Исто така во тајмерите од Gree+ нема никакви опции за температура и вентилатор и моде, дали на некој начин може тоа да се подеси?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,723
Мислења
831,333
Членови
28,718
Најнов член
K-909
На врв Дно