• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,854
3,556
Цените за јапонските се тука некаде. Барај си Haier или Vivax или Gree ако сакаш нешто побуџет варијанта. Се разбира нема да биде ни слично со Јапонските, ама е и поефтино.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
180
113
Некој да има информација SF5VE кај може да се најди? Ја нема во клими и климатизација. Има некој Тимкомпјутери чекам одговор од кај нив. Има BT замена за која не сум заинтересиран.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,174
13,825
Некој да има информација SF5VE кај може да се најди? Ја нема во клими и климатизација. Има некој Тимкомпјутери чекам одговор од кај нив. Има BT замена за која не сум заинтересиран.
Праша во Енергосистеми?
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,854
3,556
Не ама некако многу пари им требаат по се изгледа (75000). Имам веќе една од klimi 67000 ја зедов
Побарај попуст зошто ја има на друго место поефтино, ама ти сакаш од кај нив. Ништо не кошта да се праша.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
103
133
Ај да споделам и ниска модулација на греење кај Мицу LN35
Идеални услови за вака ниска модулација - преку ден, нешто после пладне кога и просторијата директно ја грее сонце.
Најниско што ја имам забележано да модулира без да исклучи е со потрошна од околу 90-100w.
Така тераше некој саатипол, јас успеав да снимам 40сетина минути.

Снимката е од вчера од 13 до 14ч
Надворешна температура 18С - според Ekodata Live - Прилеп
Надворешна температура според мојот сензор 32C директно на сонце
Внатрешна температура 22-23С во дневна и салон, а во останатите соби 19-21С пошто сеуште сум со сите врати разотворени и некаде повеќе некаде помалку се греат сите 65м2

Поставена на 22С на греење и Auto FAN мод.
Разликата во темепратурата на воздухот при усус и издув е минимални 5-6С

View: https://www.youtube.com/watch?v=pgzERfQZw2w


Еве и 24часовен график од потрошната измерена на Broadlink SP3S мерачот.
Денес го извадов ова па потрошувачката за периодот од видеото со ниска модулација погоре е при крајот затоа што видеото е од вчера.

Од стримот може да се види дека навечер кога температурите веќе паѓаат до кај 2-3С, потрошната крева и накај 250-300w меѓутоа сепак поголемиот дел од времето се задржува околу 180w

Еве го и само тој дел, саатипол некаде тераше со толку ниска модулација.
C42267-EB-7998-4-C93-BA5-D-BEDD7-FD582-DC.png

Во овој период работи 24/7 и троши ~4kw дневно а вкупно за месец Октомври еве до денес 30ти - 86kw
Screen Shot 2020-10-30 at 18.18.12.png
 

DarkDeFnx

Gaining Experience
20 јули 2016
81
121
DarkDeFnx's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Quad Q8200 @ 2.33GHz 4MB L2 64-bit LGA775
Motherboard
Micro Star International MSI MS-7353 X48C Platinum
Storage
SYS: Saumsung HD753LJ ATA 750GB | DATA: Samsung D3 Station 2TB
RAM
Single Channel DDR3-1333 SDRAM 2 x 2GB 9-9-9-24
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250 GDDR3 SDRAM 1 GB
Mouse
GEMBIRD MUSOPTI6 5V 200mA DC
Keyboard
Chicony KB-3923 5V 200mA DC
Audio
Realtek High Definition Audio 6.0.1.6662
Monitor
Philips 220E1SB/00 22'' 1920x1080 50/60Hz 100-240V 1.5A
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 14393.447 (RS1)
Внатрешна температура 22-23С во дневна и салон, а во останатите соби 19-21С пошто сеуште сум со сите врати разотворени и некаде повеќе некаде помалку се греат сите 65м2
Веројатно имаш пишано претходно, ама пуста старост мора да праша.
Со каква дограма и изолација на ѕидови е просторот?
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
103
133
Веројатно имаш пишано претходно, ама пуста старост мора да праша.
Со каква дограма и изолација на ѕидови е просторот?
Изолација = никаква, ѕид од полна тула и обична малтерија внатре и надвор. Дограма стара двокрилна само се потрудив да ставам гумирани лепенки на надворешните крила за барем добро да дихтува.
Ама во овие периоди кога мерам ниска модулација изолацијата не е толку пресудна, околностите се толку погодени и уредот едноставно слегува на минимум.

За брзо зимово ќе се јави потребата од изолација, па ќе видиме како ќе се понаша.... здрави живи дотогаш :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,174
13,825
Еве и 24часовен график од потрошната измерена на Broadlink SP3S мерачот.
Не е да ти кршам филм или да не ти верувам во врска со потрошувачката но овој графикон од апликацијата на Broadlink е се само не меродавен за приказ на модулација.
Самиот граф односно апликацијата зема примероци (sampling) на секои 10 минути. Тоа измеѓу е апроксимација за да нема нагли скокови и падови.

Затоа и се бафтам со Home Assistant за да фатам точна модулација од примероци од максимум 1 минута по измерен примерок.

Она што е (релативна) утеха во врска со графиконот е што оваа апликација Broadlink - Universal TV Remote (која го има најретардираното име на цел Гугл Плеј) прикажува примероци на секои десет минути, има угоден за око графикон и дефинитивно е подобра од IHC и e-Control кои мерат на секои 30 минути (не зборувам за моменталната потрошувачка)

Што се однесува до тоталната потрошувачка односно точноста можам да потврдам дека Broadlink е на исто ниво Sonoff POW R2 со отстапувања, на дневно ниво, од +- 200 до 500W кај едниот или другиот мерач. Субјективно мислам дека сепак Sonoff POW R2 е по-прецизен затоа што мери и Ампери. За да бидам објективен ми треба уште и Ампер клешта која би логирала ....што по-малку е будалeсто :)

Моментално Broadlinkot е уштекан во Sonoff па така ги споредувам.


Додека јас или било кој не успее да го стави во функција графиконот во Home Assistant ни останува, за жал, да си пресметуваме просек ....old school.
Мислењето е автоматски споено:

Изолација = никаква, ѕид од полна тула и обична малтерија внатре и надвор
Ова е идеална изолација според мене. Полна цигла која има густина и не се лади толку лесно.
Сега да градам куќа би градел со полна цигла. Нит стиропдур нит бутур..

Остатокот од парите дефинитивно ќе оди во PVC со три стакла. Ова се моите два ценити. Но да не затеруваме off topic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Boko

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
103
133
@FLEGMA
Сум забележал и јас дека некои кратки пикови знае да не ги фати и да исцрта апроксимација, на пример некни имав мајстори ми менуваа жици на струен приклучок од бандера до куќа и климата беше исклучена некои 2ч и кога ја стартував на обичниот WattMeter забележав крена до кај 600w првите 2-3 минути..... а тоа не е логирано на Broadlink-от.

Затоа и кога ќе споделувам вака видевца, ги правам подолги и да се гледа цело време екранот од обичниот WattMeter, па ако некој не верува да може да си го изгледа цело видевце до секунда xD
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,854
3,556
Не е да ти кршам филм или да не ти верувам во врска со потрошувачката но овој графикон од апликацијата на Broadlink е се само не меродавен за приказ на модулација.
Самиот граф односно апликацијата зема примероци (sampling) на секои 10 минути. Тоа измеѓу е апроксимација за да нема нагли скокови и падови.

Затоа и се бафтам со Home Assistant за да фатам точна модулација од примероци од максимум 1 минута по измерен примерок.

Она што е (релативна) утеха во врска со графиконот е што оваа апликација Broadlink - Universal TV Remote (која го има најретардираното име на цел Гугл Плеј) прикажува примероци на секои десет минути, има угоден за око графикон и дефинитивно е подобра од IHC и e-Control кои мерат на секои 30 минути (не зборувам за моменталната потрошувачка)

Што се однесува до тоталната потрошувачка односно точноста можам да потврдам дека Broadlink е на исто ниво Sonoff POW R2 со отстапувања, на дневно ниво, од +- 200 до 500W кај едниот или другиот мерач. Субјективно мислам дека сепак Sonoff POW R2 е по-прецизен затоа што мери и Ампери. За да бидам објективен ми треба уште и Ампер клешта која би логирала ....што по-малку е будалeсто :)

Моментално Broadlinkot е уштекан во Sonoff па така ги споредувам.


Додека јас или било кој не успее да го стави во функција графиконот во Home Assistant ни останува, за жал, да си пресметуваме просек ....old school.
Мислењето е автоматски споено:


Ова е идеална изолација според мене. Полна цигла која има густина и не се лади толку лесно.
Сега да градам куќа би градел со полна цигла. Нит стиропдур нит бутур..

Остатокот од парите дефинитивно ќе оди во PVC со три стакла. Ова се моите два ценити. Но да не затеруваме off topic
Полна цигла нема врска со изолација. Ќе имаш огромни загуби ако е полна цигла а од надвор нема соодветна изолација. Не ми е поентата да дебатирам туку само да посочам дека има коефициенти на топлинска спроводливост на сите материјали и може да се види тоа што те интересира. Кога зборуваме вака сепак да има врска со реалноста. Можеби е твоја преференца, но математика и физика велат дека празна цигла, стиропор, волна, изолациона цигла и слично се многу подобар избор од полна цигла.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,174
13,825
Затоа и кога ќе споделувам вака видевца, ги правам подолги и да се гледа цело време екранот од обичниот WattMeter, па ако некој не верува да може да си го изгледа цело видевце до секунда xD
Океј сето тоа. Табиетот на FH35 е познат а оваа е уште подобра од неа.
Се гледаме на -5 :D

Мислам дека и во најкатастрофален случај таа клима нема да замине 1000~1200W на -10/-15
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
509
391
Битола
Океј сето тоа. Табиетот на FH35 е познат а оваа е уште подобра од неа.
Се гледаме на -5 :D

Мислам дека и во најкатастрофален случај таа клима нема да замине 1000~1200W на -10/-15
Грешка си. Подобра од FH серијата не е.
FH ѓи користеше истите компресори и во нордик и во стандардната до -15степени серијата.( кај LN и LN нордик различни се)
Е сега на хартија LN 35 i FH35 изгледаат исто ама комптесорот кај FH e многу помалку оптеретен за да го постигне истиот резултат.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,174
13,825
Грешка си. Подобра од FH серијата не е.
FH ѓи користеше истите компресори и во нордик и во стандардната до -15степени серијата.( кај LN и LN нордик различни се)
Е сега на хартија LN 35 i FH35 изгледаат исто ама комптесорот кај FH e многу помалку оптеретен за да го постигне истиот резултат.
Затоа сакам да го проработам графиконот во Home Assistant и да направиме debunk на теориите за ниска модулација затоа што HA е списобен да прави pool на сензорот на секоја секунда и тоа да го запише во дата база и да исцрта графикон.

Broadlink SP3S прикажува потрошувачка во реално време но графот го исцртува на секои 10 минути. Помеѓу тие две точки од 10 минути графиконот е рамна линија и претставува average.
Или пластично да објаснам. Ако измерил 600W во 19:10 потоа и да има вршни вредности од 800W кои траат по 2-3 минути нема да ги исцрта. Ќе чека измерена вредност во 19:20 и се помеѓу ќе биде просек.
Од друга страна целодневна потрошувачка си ја прикажува точно.

Иначе LN35 користи R32 па тука се компензира.
Тие како и секоја корпорација сакаат профит па трите модели FH ги развлекоа на 4 модели LN + фенси дизајн + вграден модул за WiFi + 4 нордик модели од секој модел (Zubadan)
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
509
391
Битола
Затоа сакам да го проработам графиконот во Home Assistant и да направиме debunk на теориите за ниска модулација затоа што HA е списобен да прави pool на сензорот на секоја секунда и тоа да го запише во дата база и да исцрта графикон.

Broadlink SP3S прикажува потрошувачка во реално време но графот го исцртува на секои 10 минути. Помеѓу тие две точки од 10 минути графиконот е рамна линија и претставува average.
Или пластично да објаснам. Ако измерил 600W во 19:10 потоа и да има вршни вредности од 800W кои траат по 2-3 минути нема да ги исцрта. Ќе чека измерена вредност во 19:20 и се помеѓу ќе биде просек.
Од друга страна целодневна потрошувачка си ја прикажува точно.

Иначе LN35 користи R32 па тука се компензира.
Тие како и секоја корпорација сакаат профит па трите модели FH ги развлекоа на 4 модели LN + фенси дизајн + вграден модул за WiFi + 4 нордик модели од секој модел (Zubadan)
На fh 35 e 14cm3 a na Ln не е ни 10см3 комресорот многу е разлика
Посебно тоа се гледа кај лн 25 со 7.4см3 и fh 25 со 14cm3
Znaci kaj LN kaj modelot do -15 mitsu ima stedeno za razlika od toshiba daisikai9
Kaj Toshiba daisikai 9 vo odnos na kompresorite ne e stedeno.
 

nikuchun

Intern
23 јули 2019
11
9
На fh 35 e 14cm3 a na Ln не е ни 10см3 комресорот многу е разлика
Посебно тоа се гледа кај лн 25 со 7.4см3 и fh 25 со 14cm3
Znaci kaj LN kaj modelot do -15 mitsu ima stedeno za razlika od toshiba daisikai9
Kaj Toshiba daisikai 9 vo odnos na kompresorite ne e stedeno.
Greska si, ne e do stedenjeto, tuku ln imale najnapredni kompresori so koi postignuvale najdobri rezultati, podobri i od daisekaito na toshiba, i se poekonomicni.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
509
391
Битола
Greska si, ne e do stedenjeto, tuku ln imale najnapredni kompresori so koi postignuvale najdobri rezultati, podobri i od daisekaito na toshiba, i se poekonomicni.
Во рекламниот флаер најверојатано стои така кај сите фирми.:)
На кратко работата е колку е оптоварен компресорот.
Во овај бизнис Даикин е институција ама неговите јаки модели се многу скапи.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,174
13,825
На fh 35 e 14cm3 a na Ln не е ни 10см3 комресорот многу е разлика
Посебно тоа се гледа кај лн 25 со 7.4см3 и fh 25 со 14cm3
Znaci kaj LN kaj modelot do -15 mitsu ima stedeno za razlika od toshiba daisikai9
Kaj Toshiba daisikai 9 vo odnos na kompresorite ne e stedeno.
И покрај се, LN има идентични перформанси со FH35. Исти киловати на бивалентна температура, исти на TOL.
Подолу се обичните (не Зубадан модели)
LNFH.jpg

Интересна е причава кај LN50 vs FH50 vs LN60
FH50LN50.jpg
LN50 е за цел киловат послаба на -15. До и на -10 идентични перформанси.

Меѓутоа LN60 кога се споредува со FH50 гледаме „вртење кругови“ околу FH50. Па така FH50 има 4,5kW на Tbiv од -10 и a LN60 има 6kW.
FH50 на -15 има 5,2kW а LN60 има 6 kW.

Би рекол и двете дека се перфектни клими за загревање на поголема просторија со голема кубатура на воздух. На пример долги соби од 35+ квадрати со плафони од 2,8~3 метри. И двете имаат прилично голем „домет“ со перфектна температурна карактеристика.
Ги има овие графикони во сервисните.
 

nikuchun

Intern
23 јули 2019
11
9
Во рекламниот флаер најверојатано стои така кај сите фирми.:)
На кратко работата е колку е оптоварен компресорот.
Во овај бизнис Даикин е институција ама неговите јаки модели се многу скапи.
Jas pred da zemam 3 meseci se konsultirav so najrazlicni luge, monteri i serviseri niz balkanot i nekoi prijateli nasi so rabotaat klimatizacija vo Amirika, za do -15 skoro site mi rekoja mitsu e #1a posebno serijata ln se so najnapredna tehnologija i nikogas da nemas problem i posledno pred da zemam i Grcija toa mi go potvrdija, posle niv bile toshiba i daikinot
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
509
391
Битола
@FLEGMA
Исти не се кај fh25 и ln 25 разликата е очигледна.
Кај 35 и 50
На -10 степени види колку има поголем cop fh во однос на ЛН.
Колку поголем компресор во зафатнина со помало оптоварување дава поголем cop.
.
 

nikuchun

Intern
23 јули 2019
11
9
@FLEGMA
Исти не се кај fh25 и ln 25 разликата е очигледна.
Кај 35 и 50
На -10 степени види колку има поголем cop fh во однос на ЛН.
Колку поголем компресор во зафатнина со помало оптоварување дава поголем cop.
.

Abe edno e sigurno, pisi so pisi na livceto, karakteristiki, specifikacii, koj e za zemanje koja i da ja zemi od ovie klimi nema da zgresi, ke bidi prezadovolen i nema da ima nikakov problem, jas zasega sum prezadovolen so ln 50 ke vidime koga ke zaladi poveke kako ke bidi
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
509
391
Битола
Jas pred da zemam 3 meseci se konsultirav so najrazlicni luge, monteri i serviseri niz balkanot i nekoi prijateli nasi so rabotaat klimatizacija vo Amirika, za do -15 skoro site mi rekoja mitsu e #1a posebno serijata ln se so najnapredna tehnologija i nikogas da nemas problem i posledno pred da zemam i Grcija toa mi go potvrdija, posle niv bile toshiba i daikinot
Да не барам оваа клима на даикин е 5-6 год стар модел на р32 и е оргинал јапонски производ максимум на греење 9кw( компресор од 18ка)
Колку год даикин е пред митсу во технологија?
20201031_193031.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,497
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно