1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. talee

talee
    Intern

20
    12
    23 Јули 2019
    Машко
    прочитав дискутиравте за должина на инсталација на климите... да ја раскажам мојата сага со монтеров... ми дојде првин на монтажа со стари и оксидирани бакарни цевки... ме убедуваше дека се ок и се одкажа од убедувањето кога му реков дека ако нешто и се случи на климата на клоци ке го мавам до местото од кај што ја купив... потоа дојде со котор нов неотпакуван и запна да монтира само 2.5м инсталација и пак ме убедуваше дека тоа било правило... сега за моја срека или несреќа со климата има installation manual која што предходно ја прочитав и во неа убаво си пишува:minimum allowable pipe legngth 3m distance... му реков или монтирај 3 метра или пак монтирај 2.5 метра али ако пак и се случи нешто на климава знаеш на клоци... и сега кој е постручен монтеров јас или тој што ја напишал книгава "installation manual"?зошто не си ја завршуваат монтерите работата како што треба?мене секако ме следуваше монтажа до 5 метра... требаше да му барам монтажа до 5 метра или?

Tomica Jovevski, doktore и на DelphiUser им се допаѓа ова.
  2. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,535
    12,784
    2 Август 2012
    Машко
    Затоа што добрите мајстори одамна си заминаа во Германија или Америка а овдека се останати полу писмени накај неписмени шалабајзери кои мислат дека можат да уштедат на пола метар цевка, со ставање на 3x1,5 mm2 кабел, со невакумирање пошто штедат додатни 30 минути до час итн.

Ако е ова вистина што си му рекол тогаш ти изјавувам почит. Иначе, не. Нема потреба од 5 метри ако се доволни 3.

Дали ти вршеше вакумирање? Ако не тогаш знаеш. Kлоците :)

turbiny, MacRazor и на DelphiUser им се допаѓа ова.
  3. talee

talee
    Intern

20
    12
    23 Јули 2019
    Машко
    изврши вакумирање"ако може да се каже така" со мотор од фрижидер :(

4. talee

talee
    Intern

20
    12
    23 Јули 2019
    Машко
    платена клима 1000 евра и сака да ми монтира стари оксидирани цевки? што монтер може да очекува? да молчам?3 месеци истражував за клими што како работат, марки на клими, искуства... изборот не е лесен кога немаш пари за фрлање,истражување за монтажа изгубив 2 недели, исто така барав искустваза монтажа, и кувуваш клима доаѓа монтерот и си работи по негово.нему му е битно што појке пари да му останат у негов џеб му е гајле дали утре ќе ти цркне климата.потоа народот ке се враќа на дрва.епа ќе се враќа

На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
    Требало да му го удриш ќотекот, ако си по мавањето, оти на следниот муштерија ќе му го направи истото. Ретко кој знае за должина на цевки, оддалеченост од зид и таван, вакумирање, монтерите тоа го злоупотребуваат.

На Lokvan и mdeni им се допаѓа ова.
  6. antikmkd

antikmkd
    Intern

16
    0
    3 Јули 2016
    Машко
    Дечки, Ве молам за совет или помош. Се работи за Вивакс АЕМИ 5.5ка, дефрост прави на 30-40мин, дали може да биде од поставеноста на надворешната едниница, односно пред неа на 1.8м има друга куќа скоро лепенка, дали тоа нешто смета во циркулацијата на воздухот за нон стоп дефрост да прави. Овој модел мислам дека нема греачи на кондензатор и компресор.

7. maci

maci
    On your way to fame

2,885
    648
    2 Април 2008
    да споделам индиректни искуства со клима Електра,(мотор Мидеа) 2,5кв,р32...минимална потрошувачка или на одржавање е 280-290 вати што позитивно ме изненади....
    ме интересира дали грее еко,вивакс,тесла... или ТЦТ или друга клима во ефтиниот ранг дали ќе модулира со оваа ватажа.ако имате инфо споделете.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. aronmacedon

aronmacedon
    Intern

6
    4
    19 Февруари 2019
    Машко
    Дефинитивно во подобра ситуација си од мене а сепак не загреан. Со оглед дека имаш мало бебе ми се чини дека не треба да губиш време чекајќи, рекламација до монтер/сервисер со рок или веднаш ДПИ.

9. Aleksandar10

Aleksandar10
    Intern

9
    0
    3 Декември 2019
    Машко
    Пред 2 дена пуштив маил на официјалната страна од Тошиба, кои се задолжени за регионот од југоисточна Европа, мислам дека страната беше австриска, со делумно објаснување за проблемот, после еден ден, вчера добив одговор директно од Енергија (мислам дека е директор личноста од која го добив одговорот) дека го добиле маилот, знаеле за кој случај се работи и почна да ми објаснува како на нивни трошок била изведена премонтажата. Па на тоа му објаснив целосно проблемот, од почеток до па сѐ до денес, и го прашав дали тој можи да ми гарантира за исправноста на климата после работа под тие услови, дека од заварувањето на цевките, од појавата на гареж нема дојдено до некое оштетување на компресорот итн. Чекам повратен маил, ако не како шо му кажав и него, истиот тој маил го препуштам повторно на официјалната страна и одам во ДПИ.
    Еве линк до видео кое го имав снимано лани

View: https://www.youtube.com/watch?v=jUrhsmmGzoo

10. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,535
    12,784
    2 Август 2012
    Машко
    Можеби смета поставеноста но во обзир треба да земеш неколку работи :
    На колку степени е поставена
    Килку дилго време работи
    Дали ја гасниш во текот на денот
    Дали често ја мениваш температурата?

Во меѓувреме направи вака:
    Забележи го точно време кога влегла во дефрост и потоа измери го времето потребно за дефрост.
    Кога ќе заврши дефростот повторно забележи го времето и чекај 30 до 40 минути да видиш дали ќе има на точно тој интервал.

И да ти кажит Флегма нешто. Подобро е да ти прави дефрост отколу да те малтретира со млак воздух со саати.

На Royston му/ѝ се допаѓа ова.
  11. doktore

doktore
    Intern

32
    5
    18 Септември 2019
    Машко
    Која е поврзаноста на тоа колку долго работи климата и дали се гаси вечер со дефростите ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

12. moongose

moongose
    Unstoppable

2,113
    2,371
    19 Јули 2013
    Поврзано е, ако не работи нема ни дефрости да прави :)
    Дефростите најмногу зависат од надворешните климатски услови. При голема влага и ниски температури се нафаќа мраз на изменувачот, а со дефростите истиот се топи.

На GGTT1 и doktore им се допаѓа ова.
  13. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

403
    311
    1 Февруари 2017
    Машко
    Noviot model 16ka suzumi na r32 e poslab od stariot na r410.
    R32 34kg nadvoresna 10.8 single kompresor
    R410 .39kg . 13 ka twin kompresor

14. alexandar11

alexandar11
    Gaining Experience

355
    177
    11 Јануари 2010
    Можно е. Јас имам Аеми ама 3.5 и не прави дефрости на овие температури.

15. BorceB

BorceB
    Intern

1
    0
    17 Јуни 2019
    Машко
    Zdravo, ve molam iskusta za toshiba seiya, jas ja imam i ne sum bas zadovolen, fala pozz.

16. Bravo

Bravo
    Gaining Experience

208
    317
    12 Декември 2015
    Машко
    Gree бот
    Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  17. The_Stranger

The_Stranger
    Intern

2
    0
    29 Јуни 2012
    Машко
    Почнувајќи од декември повеќе нема 10% попуст на Daikin и со тоа FTXF50 веќе е надвор од буџетот. Која од другите би ми ја препорачале?

18. KiLian

KiLian
    Intern

18
    5
    9 ноември 2008
    Forumdzii sto mislite za montazava na vnatrrsnata edinica? Za estetika vaka beshe naj dobro ama dali e dovolno prostor pomegu klimata i plafonot? [​IMG][​IMG]

Sent from my motorola one using Tapatalk

19. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,535
    12,784
    2 Август 2012
    Машко
    Со оглед на околностите монтажата е супер. Идеално би било да е уште едно 5 см подолу ама вака барем има простор десно и горе десно.

На mdeni и KiLian им се допаѓа ова.
  20. KiLian

KiLian
    Intern

18
    5
    9 ноември 2008
    Nekako mi oslabe so duvanje, utre ke cistam filtri da vidam kako ke bidi, inaku do sega pozadovolen sum od taa vo 48m2 sto mi duva otkolku od ovaa vo 35m2. Ne znam mozebi oti vo pomalava otvoram vrati za da se dogreva uste eden hodnik i spalna pa mi gubi toplina pa treba vreme da se nadoknadi izgubenoto.
    Klimite se odlicni potrosuvackata e neverojatna i me bendisuva toa sto nikogash ne isklucuva tuku namaluva so kolicinata na izduv avtomatski.
    Ne znam kolku se gleda na slikata ama na 1 stepen nadvor potrosuvacka 288w na 25. [​IMG]

Sent from my motorola one using Tapatalk

Последна промена: 9 Декември 2019
  21. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
    Добро е монтирана. Тоа што троши 288W во еден момент не значи асполутно ништо. KО да си ја пуштил туражата на колата и ти покажува 0.5 потрошувачка.

На mdeni и KiLian им се допаѓа ова.
  22. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

517
    222
    14 Април 2012
    Машко
    Совет за 50м2 поткровје таванот има стаклена волна ставено горе и има каратаван (не се разбирам што е каратаван :D ) солидни прозори само внатрешна изолација има моментално во план е термо фасада 5 cm.
    Буџет 70.000 без монтажа.
    Фала однапред.

78759233_453643052226838_7696502766465712128_n.jpg

23. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,468
    3,187
    24 Септември 2012
    Даикинот побарај го ФТХФ50, ако одиш со една клима. Не се мисли.

А ако е за две просторот ќе треба помали веројатно 35ка со 25ка.

24. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,627
    3,643
    12 Јануари 2016
    Машко
    Мислиш дека две 3.5ки толку ќе сатурираат 50м2 поткровје?
    Плус моментално без изолација. Плус ако некогаш се отвораат врати кон друг додатен простор...

Во цените нема многу разлика од 2.5 до 3.5 кв.

25. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

517
    222
    14 Април 2012
    Машко
    Гледам пишува до 60м2 дека е даикинот тоа ми беше прв избор и мене нема сигурно да се отвараат врати

Сподели

Вчитување...