1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  524
  424
  23 Мај 2009
  Имам еден скоро ист пример како твојов, простор ~50 m2, форма иста како на сликата (во "ге"), клима поставена исто како на сликата, ама главен проблем е што кога ќе фатат минуси, околу климата е супер, а на спротивната страна од просторот разликата во температура е осетлива. Без разлика колку моќна клима ќе ставиш, теоретски е невозможно да одржуваш рамномерна температура во радиус од 10 метри.

  Моја препорака е две 3.5ки на спротивни страни од собата. Ќе добиеш:
  • рамномерна топлина низ цел простор
  • поголема максимална моќ за црни дани (2х3.5 > 5)
  • поголема енергетска ефикасност поради помало оптеретување
  • потивки внатрешни и надворешни единици
  • кога едната прави defrost, другата грее
  • ако се појави дефект, пак ти останува една клима во функција
   
  Gumirano, Aowek и на doktore им се допаѓа ова.
 2. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  556
  268
  14 Април 2012
  Машко
  Кои две 3,5ки ги препорачуваш?
   
 3. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  524
  424
  23 Мај 2009
  Gree U-Crown за 40к мислам дека е најдобра опција во моментов. Hansol исто е океј клима, 37к. Испод тоа јас не би идел. Добри јапанци за тие цени колку што знам нема.
   
  На Aowek и GGTT1 им се допаѓа ова.
 4. MacRazor

  MacRazor
  Gaining Experience

  107
  50
  15 ноември 2017
  Машко
  Подобро две 3,5 него 3,5 со 2,5. Даикин верзијата B разликата е 20 евра помеѓу 2,5 и 3,5! Гледај ти монтери шо ке најдеш, да не плачеш после. Моја препорака Милмарк, газдата Зоки легенда, мајсторите со него уште поголеми легенди. Една клима 2,5/3 часа местат, по YU стандарди. Така да коа ќе ви каже некоја будала дека мести по 4-5 клими зиме а 7-8 у лете, терај го у пм...
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  556
  268
  14 Април 2012
  Машко
  2х40 плус монтажа ми е далеку на 70к + монтажа
  Гледам на кајгана во темата флегма имаше постирано некое видео од Србија дечко грее 45м2 со мхз35 митсу а чудно ми е што не може со еден даикин од 5кв 50м2 да се греат инаку ќе ме послушам секако 2 ќе земам.
   
 6. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  524
  424
  23 Мај 2009
  Ваљда мислиш MSZ FH35. Ако да, тоа е истата клима што се користи во просторот кај мене. Само како што реков, не е до моќта на климата. Во мојот случај е едвај 50% оптеретена на -10 степени и е супер топло во радиус од 5 метри, али како се оддалечуваш, веќе не е.

  Иначе Hansol сум ја гледал во зима за 33-34к, така да, можеш да пробаш да им спуштиш.
   
  На Aowek и mdeni им се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Може да грее БЕЗ ПРОБЛЕМ, само дека е Г собата со некоја преграда/шанк тој дел ќе е послабо загреан. Со било која клима или грејно тело.

  Иначе даикинот е идеално решение.
   
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  Зависи од топлотни загуби, тоа е различно кај различни домови. 50 квадрати не се исти (за греење) во два различни куќи.

  Идејата со две клими е дека се добива 7кв наместо 5.5кв. Добиваш подеднакво покривање на топлината (уште повеќе важно во Г тип на соба). Добиваш порастеретени клими кои ќе имаат подолг животен век.

  Цената е поголема отколку една 5.5кв клима ама не за многу. За Хансол зборам, Даикин секако е подобра клима - но прашање е дали е доволно силна за тој простор. Кога ќе биде изолирана куќата можеби ќе биде доволно силен, ама ќе работи на граница и со поголема оптеретеност...
   
  На pinky му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  556
  268
  14 Април 2012
  Машко
  Значи и по малку струја би трошел со 2 клими ?
   
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не, од аспект на потрошувачка исто или нешто помалку во однос на климата со подобар СОР (Даикин ако гледаме меѓу Гри и Даикин).
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  556
  268
  14 Април 2012
  Машко
  Препорака за добар термометар од каде да земам?
   
 12. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  417
  335
  1 Февруари 2017
  Машко
  Hansol nema poveke
   
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Веднаш да те разочарам дека со обичен термопан нема да имаш топлење со клима. Можат овдека да те советуваат да наредиш и 5 клими но фактите се тие.
  Јеловица дограма, која претпоставувам е стара над 20 години, има (моментално) лош термопан кој едвај има 18 степени од внатрешна страна.

  Мој најпријателски совет е тие пари да ги инвестираш во внатрешна изолација или во, уште попаметно, PVC дограма и тоа задолжително со 3 стакла. Ако не ставаш со 3 стакла слободно задржи ја словенската. Исто ти се фаќа.

  Стави две клими, или стави клима во неизолиран простор па за кратко време ќе се фатиш како правиш математика дека двете клими (или една јака, сеедно) ти трошат колку кубик дрва месечно.
  А кубик дрва (сув, добро исцепен) ослободува енергија за која било кој инвертер може да сонува.

  За твојот простор зборувам. Ако ставиш добра изолација тогаш ќе завршиш работа со било која инвертер клима во ценовен ранг од 500-600 евра.
   
 14. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  556
  268
  14 Април 2012
  Машко
  Внатрешна изолација има моментално а на пролет ќе се става однадвор, беа мајстори ни предложија да не менуваме прозори на овој спрат дека биле добри.
  Треба да се вложат солидни пари од старт да се згрееш со инвертер
  5 илјади евра фасада 3/4 илјади прозори и врати.
  Фала на советот.
   
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Прозорите се добри, нема дискусија тука. И јас имам Јеловица но термопаните не чинат. Тука се губи страшно многу топлина
  Од друга страна да се наместат три стакла на таа дограма е невозможно заради тежината.

  Вчера гледав видео на Youtube каде ликот стави термометар пред обичен термопан (PVC) на сонце и истото го повтори на PVC со 3 стакла. Разликата беше 50 vs 37 степени.
  Пробај ова да го замислиш со минус температури и ќе ти стане јасно каде бега топлината.


  Вака имаш загуби. Ај да не претерувам со 100W но секако имаш 70. 50 квадрати пута 70W имаш загуби помеѓу 3,5 и 5kW
  И сега за да задоволиш ќе ти требаат две клими. А две клими, како што кажав трошат 2 кубици дрва (во пари)
   
 16. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  524
  424
  23 Мај 2009
  Еве една компарација со вистински случај, без претпоставки.

  Кај мене, како што реков генерално слично, ама и бетер од тоа кај @Aowek. Се работи за куќа без изолација, освен некоја стаклена волна на таванот. Прозори од 60тите, дрвени, дупли, али солидни. FH35 сама го загрева целиот простор до мали минуси со максимално оптеретување до 50%. На поголеми минуси по потреба се пушта втора on/off клима за да се добие порамномерна температура во тие ~50m2. Mitsubishi-то и на -20 не било оптеретено повеќе од 1.3kW (60%?). Максимум му е 2+kW. Температурата внатре е ~23 степени во работно време, некој степен помалку надвор од работно време.

  Во врска со математиката, сега со клими се греат вкупно ~70m2 во куќата, 24/7, 6-7 месеци, се плаќа индустриска струја (цена х2 од резиденцијална) и вкупниот трошок за цела зима е околу 20к. За споредба, предтходно се користеше печка на дрва за греење ~50m2 и подгревање ~20м2, околу 10 саати дневно, 5-6 дена во неделата, и кошташе околу 25к.
   
  Tomica Jovevski, mdeni, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  556
  268
  14 Април 2012
  Машко
  Зошто е невозможно да се стават со 3 стакла тоа не сфатив ако веќе менуваме се?
  Зар сите што се греат со инвертери имаат по 3 стакла прозори и што сум бил кај луѓе ретко кој имал со 3 стакла не негирам дека си во право, познанициве сите потврдија дека помалку трошеле од дрва и нема замарање пали чисти и слично обично пвц и 5цм стиропор.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,244
  2,474
  19 Јули 2013
  Кај прозорците најважен е коефициентот на топлинска спроводливост на стаклото. За жал кај нас продавачите најмногу обрнуваат внимание на профилите, големина, комори не знам што. А најголемата површина е покриена со стакло и за тоа ништо не спомнуваат. Разликата во температурата од внатрешната страна на прозорецот помеѓу профилот и стаклото може да е и цели 10 степени па и повеќе во случај на солиден профил и обично стакло.
   
  На Aowek и FLEGMA им се допаѓа ова.
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Затоа што оковот нема да издржи толкава тежина. Пробај извади балконска врата од Јеловица и веднаш ќе ти стане јасно што зборувам.
  Во минативе 5-6 дена со еден другар имавме псевдо научно истражување по роднини и пријатели. Меревме температура со ласерски термометар и унимер со темп. сонда.
  Резултатите поразителни (и очекувани од моја страна)
  Кај малтарена куќа со добра дрвена дограма (термопан) која е греена на клима резултатите отприлика беа вакви:
  При - 1/0 степени клима наместена на 24 степени: Температура на воздух, мерена со домашен мерач, 24. Температура на ѕидови 22, агли горе/долу од 25 до 18, подот ретко над 19, ѕидови околу прозор 19, стакла на неисправни термопани 12, кај исправни 16~18, во соби каде тешко допира топлина (Г-соби, прегради, шанкови) температура на ѕидови 15~18.

  Во куќа со PVC со три стакла, обична малтерија: Температура на ѕид околу прозор 19~20, внатрешно стакло 19, под 19, агли 18~19..
  Закључокот се наметнува сам.

  Реториката "палам панел по потреба", "палам ќумбе по потреба" е издржана за пред гранапче.

  Греење на стан е друга тема. Неспоредлива со куќа.
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  @Aowek сaмо подното греење ги нема набројаните маани. Секогаш ќе има пар степени разлика на подот, и во оддалечените агли/места. Физика. Клима уредите се и подобри за ова, пошто активно го мешаат воздухот, другите видови греење имаат само пасивно мешање на воздухот (термодинамика).

  Земи го за пример греењето со дрва. Потполно истите работи важат за температурни разлики на различни висини (плафон/под). Разликата е што луѓето имаат субјективно мислење за ќумбињата/печките, пошто кога ќе наложат печкиве греат со максимална моќност која е многу посилна и од најсилните (за по дома) клими од 7кв, а обично користиме 3.5 и 5.5кв. Погледај во спецификациите ќумбињата/печките што вообичаено се користат ретко се под 10-12 киловати, често идат до 18-24кв. Епа трипати повеќе се три пати повеќе, киловати топлина.

  Муабетот е што со се дешава со таа топлина ако не ложиш дрва 24/7.
  Луѓето обично ложат неколку пати дневно. Неколку часови после гаснењето на огнот температурите во просторијата паѓаат драстично. Наеднаш греењето со клими и ~25-24с на еден метар висина, и ~22-21с на под и не изгледаат така лошо, нели? Посебно пошто се работи за константни температури кои 24/7 се истите, и посебно пошто плаќаш помалку за струја отколку за дрва (со сегашните цени на дрвата), а не мораш да се замараш со цепење/редење/носење/ложење дрва, не се замараш со фрлање пепели и чистење оџаци, немаш чадови и пепел по дома, и не мораш да кречиш ѕидови секоја втора година. И не мора да се плашиш дека некад ќе се деси некој бед, со постојаната опасност од пожар (посебно ако не се чистат убаво оџаците барем еднаш во сезона).

  Не држи вода ни муабетот дека клими се само за по станови и дека куќи со големи топлотни загуби не може да се греат со клима уреди. Можат, само треба посилни клими. Истите топлотни загуби се и со ќумбе да се затоплуваат тие куќи. Разликата е што кога ќе се изгаси оганот таквите куќи експресно бргу се ладат и внатре станува неподносливо ладно (како што добро знаат тие што се греат со ќумбиња во слабо изолирани куќи).


  Греењето со клима уред има добри и лоши страни, има и маани. Секое греење има маани. Но нема поекономично греење достапно за сите, а кое истовремено освен економично е и удобно и едноставно за користење. На есен ќе ги пуштиш климите, на пролет ќе ги исклучиш, и тоа е тоа.
   
  pinky, Gumirano и на Aowek им се допаѓа ова.
 21. dejanm

  dejanm
  Intern

  88
  28
  15 Јануари 2014
  Машко
  Јас прво ќе се извинам што сум тотално Noob на темава, но ми треба совет за инвертер со буџет до 50к денари. Ќе се загрева дневна од стан со 30тина квадрати, со можност да се отвара друга врата од соседна соба за да оди дел од топлината и таму.
  Ги гледав овие
  GREE AMBER -30GWH12YD-S6DBA2A
  GREE VIOLA GWH18RC-K3DNA3G

  VIVAX ACP-12CH35AEYI R32
  VIVAX ACP-18CH50AERI R32

  Секој совет и за некои подобри од овие е добредојден
   
 22. jasminajac

  jasminajac
  Intern

  23
  1
  21 Февруари 2019
  Женско
  Нормално ли е,климата наместена на 22 на ауто фан во собата термометарот покаѓува скоро 25,а климата си дува постојано тооол воздух на најмала брзина дали со ова си одржува тт со тоа што не исклучува бидејки кога надвор беше потопло и и аше сонце знаеше да исклучи извесно време потоа пак да почне да дува.
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  556
  268
  14 Април 2012
  Машко
  Истиот случај го имам и јас, ми рекоа или има спора сонда климата внатре па и треба време додека ја прочита промената на температурата бидејќи се внатре во климата или воопшто не работи сондата за темп.
   
  На jasminajac му/ѝ се допаѓа ова.
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  VIVAX AERI
   
  На mdeni и dejanm им се допаѓа ова.
 25. jasminajac

  jasminajac
  Intern

  23
  1
  21 Февруари 2019
  Женско
  хаха само што пишав она исклучила ке да не е точен термометарот.т
   

Сподели

Вчитување...