1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,630
  3,645
  12 Јануари 2016
  Машко
  @Aleksandar10 ова не ми личи на обично непостигнување/немање капацитет. Ова е или дефект, или монтажерот и сервисерот се глупи и не ти го извадиле пластичкиот одвод од надворешната единица. Ај провери доли под надворешната единица дали има едно како цевче/цревче со окулу 1см дијаметар. Фотографирај и покажи ни овде. Ако го има такво цевче сигурно е замрзнато и затнато, повикајте го пак сервисерот да ја одмрзне надорешната единица и да го извадете цевчето да може да истекува водата без опстрикции, пошто на ладно време тоа цевче многу лесно замрзнува. Мене ми се деси првата зима да замрзне, но само долниот дел под изменувачот, не целата клима вака.

  Не дека не можеш и сам да ја одмрзнеш климата, ама ако се деси некој проблем сервисерот нека си одговара. Климата обавезно да биде исклучена од струја/штекер.

  Побарај и целосно менување на цевките, никако не си требало да им дозволиш заварување заради нивна грешка. Многу нечесно од монтажерите. Добиваат доволни должини котури бакарни цевки, ама гледаат да заштедат и си продаваат/користат вишоците. Генерално цевките не смеат да бидат пократки од 3м, дури и ако нема потреба за повеќе од 1м... Кажи кој сервис ти ја монтираше климата?

  Тоа со ледот во внатрешна единица летно време, веројатно е затнат одвод за кондензат.


  Инаку ако испадне дека не ти ја признаваат рекламацијата веднаш да ги пријавиш во ДПИ. Објасни и дека се работи за примарно средство на греење, и дека во сред грејна сезона си останат без греење. Јави се прво во Енергија директно, дај им шанса да средат веднаш и итно. Но ако не ти пратат денес сервис објасни им дека пријавуваш во ДПИ.  едит: @stavrov69 еве ти погоре како изгледа замрзната надворешна единица, замрзната до нефункционирање.
   
  Последна промена: 4 Декември 2019
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,191
  24 Септември 2012
  Не е до цревцето. Горе е замрзнувањето на изменувачот. Клима уредот нема соодветно количество на фреон. Надворешната се корне од работа и замрзнува дури, но нема кој да ја пренесе генерираната топлина кон внатрешната единица и да влезе во собата.

  Клима уредот во моментов ти е дефектен. Дали од него самиот или од лоша монтажа, неможеме да знаеме.
   
  На turbiny и Lokvan им се допаѓа ова.
 3. Aleksandar10

  Aleksandar10
  Intern

  9
  0
  3 Декември 2019
  Машко
  @Lokvan можи неубо имав напишано, сликите се од ланска година пред да се напрај нова монтажа, лулето беше извано како и двете гумици кои се наоѓаат долу, мрзнењето се имаше повторено неколку пати, и стално постапката беше иста, идеше монтер ја одмрзнуваше со топла вода, сега сеуште нема пројавено таков проблем, не е температурата под 0, или и да падни под 0 не се задржува подолг период. @mdeni кога му велев и на овие Битола и во Енергија Скопје дека фали фреон во климата тие упорно ми тврдеа дека ако фали фреон немало ич да работи климата. Мене сега во мисла ми е пречесто одење во дефрост и температура на издув сега шо имам измерено максимална е 49 степени (знам дека таа варира од колкава е темп во просторијата и на колку е подесена климата, затоа климата ја имав подесено од 24 на 28 степени и после тоа мерев темп на издув), за споредба на Mitsubishi-то имам измерено максимална од 60 степени при исти услови
   
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,630
  3,645
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ако не е затната долу тогаш дефинивно ми изгледа дека е во право Дени, личи на недостаток од фреон, посебно кога ќе се додадат проблемите во лето. Колку се долги цевките? Имаат додадавно фреон ако цевките се подолги од 4-5 метри? Дали дојдоа да ти мерат фреон со вага, после сите овие поплаки?
   
 5. Aleksandar10

  Aleksandar10
  Intern

  9
  0
  3 Декември 2019
  Машко
  Ко се вршеше нова монтажа, беше дојден друг монтер, и тој спомна дека цевките морало да бидат најмалку долги 3м оти не ја признавале гаранцијата, првите беа 2.4м, а вчера баш налетав на еден документ во кој пиши дека минимална должина треба да е 2м. Моментално поставените цевки се 4м долги оти со 3м не ќе можел убо да го изведи приклучокот, ќе имало нагло свиткување на цевките. Иначе мерење на фреон праеше со дигитална вага, е сега дали е земено во предвид то шо цевките се подолги од 3м не знам. Знам летото ко беа дојдени ко вршеа мерење на висок-низок притисок измереното беше помало за 0,1bar од минималното пропишано.
   
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,630
  3,645
  12 Јануари 2016
  Машко
  За 4 метри цевки не треба дополнување фреон, доволна е дифолт количината што иде со надворешната единица. Е сега како ги продолжувале цевките, колку квалитетно се заварени, тоа кој да знае.

  Туку како ја „возиш“ климата?
  Колку задаваш температура и дали следиш со мерач на колку вати обично работи? Дали загрева убаво (кога не е смрзната)?

  Преоптоварена клима (преслаба за просторот) по правило би требало често да прави долги дефрости и да не постигнува зададена температура. Не да замрзнува. Можеби некој сезонор во надворешната единица не чини... Ги викаш повеќе пати за замрзната надворешна единица, за клима чија јачина тие ти ја препорачала како доволна за просторот... и тие од продавницата те прават луд?
  Ако одговорот е да - ДПИ, и ич да не му се мислиш.
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Подобро да ги оставел на 2.4 отколку да правел циркус. Лоша монтажа/ сервисер.
  Тенденција на повеќето сервисери сега е да ставаат 1.5-2 метри цевки, затоа што крадат на бакар.
  Дури и Грее во својата гаранција за 2019 пишал дека треба 2.5 метри наместо 3.
   
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,630
  3,645
  12 Јануари 2016
  Машко
  Скап е бакарот.
  Јас би инсистирал на 3 метри минимум должина, зборено е зошто, би ги доплатил и тие пола метар ако треба - ако сакаат да се циганчат да ми наплатат половина од 6 евра.
   
 9. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  10-15 евра од метар мислам е цената
   
  Последна промена: 4 Декември 2019
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,630
  3,645
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не сум во тек значи, скокнале цените за повеќе од дупло.
   
 11. Aleksandar10

  Aleksandar10
  Intern

  9
  0
  3 Декември 2019
  Машко
  Многу работи имав пишано во првиот пост, не сум убо разбран
  - првата монтажа беше со 2.4м цевки кои беа заварувани оти покуси ги имаше сечено талентот :)
  - втората монтажа е со 4м цевки кои не се заварувани, оти според него најмалку требало 3м да бидат, но заради неможност на приклучок одлучивме да се 4м
  - на некој начин ДА, пробва да ме напрај луд, толку беше дрзок шо ми кажа дека не сум смеел да му се мешам јас во струката и да му кажвам дека фали фреон или дека не чини климата и ми кажа да сум се жалел кај шо сакам.

  Климата сега е наместена на 24-25 зависи како осеќам ладно-топло оти сум со мало 4 месечно бебе, ја чував на ауто, но последно ја наместив на брзина 4 од можни 5, потрошувачката варира меѓу 900-1300W, а темп дома на 5м од климата е 20 степени. Чекам да паднат повеќе температурите надвор, ако се повтори ланска година од 12 степени дома, без размислување одам во ДПИ.
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,191
  24 Септември 2012
  Оди сега. 900-1300W е горна граница за таа клима, таа веќе се измачува многу а не постигнува 20Ц. Нема потреба од чекање. Едноставно нема да работи, не е комплицирано да се сфати.

  Мене ми е само дека е сосем возможно климата своето да си го има дадено, ако работела со дискутабилни околности. Убаво би било да се извади и да си ја земат, бидејќи од прв ден не работи како што треба. Тоа и да се стави нова СООДВЕТНО МОНТИРАНА. Ама тоа е утопија.

  Сега најважно е да се измери количеството на фреон, и да се види дали е соодветно. Сигурно не е. И да е, којзнае колку е контаминирано сето тоа внатре. Да се извади треба фреонот, и да се стави нов неисконтаминиран со уљиња и заварувани тракаташки. И ако не е оштетен компресорот може да функционира добро.

  Најважно е прочитај го постов од почеток.
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Може нормално да работи сега, ама топлинските загуби веројатно се преголеми за таа клима.
  Ако дава ЦОП од минимум 3 на 0 степени тогаш е ок.
   
 14. Aleksandar10

  Aleksandar10
  Intern

  9
  0
  3 Декември 2019
  Машко
  Уште една информација, ваше мислење, дали оваа клима е толку несоодветна и толку не задоволува за тој простор или едноставно е то шо мислам, фабричка маана или зафркнато при монтажа, уште еднаш ќе спомнам, дневна просторија од 40-45м2, висина на таван 2.5м, собата е завртена на јужна страна, изолација на таван, ѕидови неизолирани, ПВЦ дограма, климата е со моќост од 4.5kW
   
 15. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Дефинитивно преслаба за неизолирана куќа, простор 40м2. Ти требаат минимум 2 клими.
   
 16. Aleksandar10

  Aleksandar10
  Intern

  9
  0
  3 Декември 2019
  Машко
  Ценам мислење, ама споредбено, Mitsubishi 3.5kW се користи за греење на две соби со вкупна површина од 40м2, 2 недели во зима само работи оти живеат во странство, загрева од 0, температура во просторија достигнува и до 25 на екстремно ниски надворешни температури и до -20, собите се завртени на север, сонце зимно време скоро и да не ги фаќа, тавани високи 2.6
   
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,191
  24 Септември 2012
  Лесно се проверува ако имаш калорифер од 2 или 2.5KW.

  1. Сега стави ја климата на 29Ц и на претпоседен фен за дување, едно пред најсилниот. Остави ја 4-5 часа. Измери колкава е температурата во собата.

  2. Друг ден исклучи ја климата (во недела на ефтина струја на пример, ама може било кога). Вклучи го калориферот во истиот простор. Термостатот на најсилно. Остави го 4-5 часа.

  Резултат 1. Ако температурата во случај 1 е повисока од случај 2 = тогаш климата дава повеќе топлина од греалката. Во овој случај работи климата, но веќе треба да се провери просторот.
  Резултат 2. Ако температурата во случај 2 е повисока од случај 1 = тогаш климата дава помалку топлина од греалката и со сигурност знаеме дека е дефектна.

  Јас мислам дека ќе се случи случај 2. Калориферот ќе згрее повеќе. Со тоа ќе увидиме дека климата не постигнува ни 2-2.5KW топлина, што значи дека е дефектна. На температури над 0 степени таа треба без проблем да испорача видно повеќе топлина од калорифер со 2 или 2.5KW топлина, и температурата да е повисока после 4-5 часа работа.
   
  На angelkoski и Lokvan им се допаѓа ова.
 18. Aleksandar10

  Aleksandar10
  Intern

  9
  0
  3 Декември 2019
  Машко
  Немам калорифер, ама нешто слично веќе пробав лани, вклучував и греалка мала со два грејачи, и веќе по еден сат работа темп креваше за 1-2 степени
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,630
  3,645
  12 Јануари 2016
  Машко
  Прво 40-45м2 неизолирана куќа, во Битола, климата е слаба за просторот.
  Но тоа е само еден аспект, климата не смее да замрзнува ни зиме(надворешната) не па летно време (во внатрешната единица). Нешто не ќе да е во ред со таа клима, ете имаш добар совет како со обична греалка да провериш како стојат работите. Само пази во тие два дена кога ќе тестираш надворешните температури да се слични.

  Инаку освен во специфични ситуации, грешка е на сервисер/мајстор да му кажуваш твоја „дијагноза“. Кажи му го проблемот, и остави го да го реши. Во случајов не ти е решен проблемот, нека го решат а можат да го нарекуваат како сакаат.
   
  mdeni, angelkoski и на Royston им се допаѓа ова.
 20. The_Stranger

  The_Stranger
  Intern

  2
  0
  29 Јуни 2012
  Машко
  Здраво,

  Би сакал да побарам совет за клима за две простории поврзани со голема (трокрилна врата) која што планирам да ја чувам отворена, па воздухот ќе може да циркулира низ двете простории. Вкупната квадратура е 43м2. Живеам во Тетово (за некој степен е поладно од Скопје) и станот е на приземје од куќа без изолација, но има добри ПВЦ прозори. Под него има подрум. Во потесен избор ми се Vivax aeri (5.5kW), Daikin Sensira (5kW), како и Gree Fairy (5.5kW) и Toshiba Mirai Ras (5.2kW), додека од Енергија ми ја препорачаа CARRIER Ventus Supreme (5.5). Во однос на досега собраните информации и достапниот буџет најблиску сум да се одлучам за Gree-то иако сум свесен дека со плаќањето на гаранција од 800 ден. годишно цената и е иста како Sensira-та.

  Фала :)
   
 21. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  356
  179
  11 Јануари 2010
  Климата е дефектна, и фали нешто, а и онака просторот нема да го загрее.
  Подобро ќе ти било две клими од по 500 евра да ставиш.

  Едни комшии ставија 5.5 на 32м2 не и грее и тоа Аери, а не ме послушаа да си сменат прозори и да си стават изолација барем на тие две соби. Ене ги сега пак се вратија на дрва.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,191
  24 Септември 2012
  Daikin FTXF50 се разбира од понуденото. Воопшто не ги ни гледај другите.
   
 23. aronmacedon

  aronmacedon
  Intern

  6
  4
  19 Февруари 2019
  Машко
  Нема да навлегувам во тоа дали ти е доволна климата за тој простот, но ќе ти пренесам мое првично искуство со оглед дека имаме скоро идентични услови во поглед на димензии на простор и изолација а можеби условите се и полоши кај мене со оглед дека надворешните ѕидови се гола цигла а од внатре обично малтарење. Нов корисник сум на клима, моделот е Haier Tundra green (AS50TDBHRA/1U50JEFFRA) 5.5, климата ја користам веќе 2 недели сетирана на прва брзина и зададени 23 степени и засега е и повеќе од компетентна за греење на просторот. Со оглед дека немам мерачи ниту за температура ниту за потрошувачка моето задоволство е базирано строго на мојот личен комфор. Во очекување сум на првата сметка за струја па таа ќе ми биде некој индикатор за потрошувачката :)
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Aleksandar10

  Aleksandar10
  Intern

  9
  0
  3 Декември 2019
  Машко
  То дека нема изолација на ѕидовите стој и можи да се смета како недостаток, ама не е толку сериозно, ѕидано е со легнат блок, дебелина на ѕид 33см, надвор малтарено и грубо и фино, внатре грубо малтарено, лепак за мрежа и абрип. Вчера цел ден ја чував на 25 4та брзина, мерачот под 1100W не падна во ниеден момент.
  Пробав со обична греалка (2 грејачи од по 750W) инаку, исклучена клима, температурата беше за 1-2 степени пониска отколку со клима.
   
 25. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  619
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  Абрип од внатрешна страна на ѕидот????

  Уф, уф, колку кондензација ќе ти се собира на тој ѕид...
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...