1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
 3. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,529
  25 Март 2013
  Машко
  Интересно ќе биде да се возобнови анкетата од темава. Може и сега (по една година од претходната) или пак за некој месец со RyZen 3000
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  Анкетава е глупа генерално! Ќе има смисла само ако се однесува на конкретни продукти.
   
 5. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,529
  25 Март 2013
  Машко
  "Од кој бренд ќе биде вашиот следен процесор?" за мене е сосема легитимно прашање, без обврска притоа да се навлегува во детали
   
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  255W! и не е обичен процесор туку оверклокуван работностанички/серверски процесор. Може има повисок TDP рејтинг, ама не верувам да троши и грее нешто повеќе од Pentium 4 ЕЕ и FX-9xxx.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Последно шо гледав 180W е тредрипер 2950X, и останати епик и серверски процесори. Ова е само оверволтнато и оверклокнато до јаја без обѕир на потрошувачка и цена - јасно ко шо ти кажа, ако сакаш максимум перформанси ова е тоа - но по цена да не може да се најде кулер за него, и кој знае колку пари и огромна потрошувачка.

  Но сепак мене ми изглеа као очаен обид за цедење уште сок од прецеден лимон. Ко шо 9900К беше 95W дел, ама на сите тестови креваше до 105+ вати и беше многу помоќен од АМД процесорите ради тоа. Ограничен на 95W ко шо му пишува на кутијата, и 9900К не е толку спешл...

  Интел финтиве и потезиве ми се крш.
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  @toshex
  Знаеш дека TDP не означува потрошувачка и дека е параметар „изваден од ракав“ така што TDP од различни типови процесори не се директно споредливи. На пример TDP на Thread Ripper 2950X е 180W, а тој процесор под товар троши помалку од Core i9 9980XE кој има TDP од 165W:
  The Intel Core i9-9980XE CPU Review: Refresh Until it Hertz
   
  esquimaux, PC_GAMER и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,834
  5,013
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ги гледав вчера понудите на нови плочи во сетек, чисто онака да sирнам што избор на матични плочи имаат. Какви ги направиле новиве плочи у пм, како моден креатор да ги дизајнирал :)
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,163
  8,401
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа е ситница другарче, затоа е веќе кич.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,834
  5,013
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Има некој шо заслужуваат почит, пред да се накитат со RGB мемории и кулери
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,843
  3,923
  5 Јули 2013
  Intel Procs Again hit By Massive Vulnerability (called Spoiler)

  "The vulnerability, it appears, cannot be easily fixed or mitigated without significant redesign work at the silicon level."

  "Arm and AMD processors are not vulnerable to this attack."

  Ова ме потсеќа на дизелгејт и VW. Со тоа што таму можеше софтверски да се санира проблемот. Но и таму и тука додека конкуренцијата правела производ со сите нишани, овие краделе буквално. Сега треба една казна дебела да им се удри. Никој не може да потврди дека не знаеле за пропустов, ниту дека бенефитот пред конкуренцијата во поглед на перформанси делумно не се должи на пропусти како овој.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  952
  1,486
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  се омрсивф :)
   

  Прикачени датотеки:

  На Speedster, borcep, JasSum и уште 8 други им се допаѓа ова.
 15. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,061
  1,331
  17 Јуни 2009
  Машко
  9900K e oва? Ако е, сподели импресии како си задоволен од процесорчево :)
   
  На Arkturus и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  @gamer-eddie Создравје да се мастиш!
  Ќе му треба некое време за да ти сподели импресии. Во принцип ако не го користи за професионална работа е исти qr-ац како и 9700K односно 8700K односно 9600K односно 8600K, а може и подоле ко 7700K, т.е. 6700K...
   
  На gamer-eddie и gremlin им се допаѓа ова.
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  почнаа и Интел со интересни пакувања ... тредриперот пример би го купил само за да го распакувам :D.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  952
  1,486
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Не е мој, на клиент е. Да беше мој ке се соберевме фаци од форум и ке го матретиравме :)
   
 19. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  952
  1,486
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Не е мој, ја од форумов ке си го купам за 3 години :)
  Искрено кој не би бил задоволен , само ценичката ..
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  952
  1,486
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Изгледа како кристална tech лопта :)
  Само што штета треснат беше и од едната страна има пукнатина (се гледа на сликата). Затоа го зема по поевтина цена и башка ми дојде отворен
  Иначе тоа написот што му е core i9... тоа е све магнетизирано. Баш е кул
  Се надевам дека сите производители за своите премиум делови ке продолжат со вакви убави пакувања
  Само добро би било и кулери да доаѓаат со процесориве како што имаше на времето со AMD FX 9590
  Ke видам дали типацов (не е од мк) ке ми дозволи да си поиграме со конфигурацијата и ако можам ке го фотнам
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  232
  133
  17 Јануари 2013
  Машко
  Дали актуелниве плочи за интел 8 и 9 генерација ќе подржуваат cannon lake или за него ќе има нови плочи и чипсети?

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 22. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,020
  2 Јануари 2012
  Машко
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Ај погоди хахаха

  Гарант нови плочи и нов сокет.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  Нови плочи и стар сокет... :D
   
  Rukfash, stevo15 и на toshex им се допаѓа ова.
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Стар сокет, друг број пинови :D
   

Сподели

Вчитување...