1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Ко што се лакомат за профит нема ништо да изменат за да заштедат на калапи и останато, освен потребата за нова матична.
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,399
  13,467
  23 Јануари 2008
  Манга
  Цк...ист број пинови, LGA1151 со вградена софтверска некомпатибилност за 6, 7, 8 и 9 генерација на Core процесори.
   
  На toshex и RagingDemon им се допаѓа ова.
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,304
  4,521
  18 Септември 2013
  Машко
  Истово ќе го кажев, ќе има видео на линус како го користат на стара плоча :D
   
  На gocetan и itstheigyg им се допаѓа ова.
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Имаше и неколку руски видеа како користат пентијуми и i3ка од 8ма генерација на h110 матична.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 6. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Note: Integrated Graphics might not work! Non ASRock boards might have trouble using the first PCI slot for graphics card.

  Ова не е компитабилност. Пред да правите детски муабети треба со сигурност да гарантирате дека сите процесори (вклучувајки ги и К моделите со можност за оверклок) ќе работат без никаков проблем на сите матични со h1xx/b1xx/z1xx чипсет (излезени пред и после 9xxx серија). Оваа погоре не работи PCI-E слот/IGPU. Со други плочи имаше проблем со 6 јадрени К процесори ради поголема потрошувачка на струја. Неможе на една да работи на друга да не работи и да викате дека се компитабилни.
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,206
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На ова гледам како РОС повеќе него вистински дил. Повдќе како отворање очи како интел лажи дека се некомпатиблини. И не, не се детски муабети. Погледни на кое скалило се вестите пред да расудуваш. Си работел некогаш r&d? Изгледа не. Затоа вака крстковидно и кхм кхм интел пропаганда верувач за да ова го превртиш како детски муабети. Shame on you :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 8. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Компитабилни се ама не работи пци-е слотот на половина плочи. ок

  Ете бидејќи си ти по р&д стави неколку low end плочи што работат со 6/8 јадрени цпу (по можност од различни производители) да не е за џабе мубетов. И под работат подразбирам без никакви проблеми. (проблеми сo IGPU/VRM/PCIE се сериозни проблеми за да ги наречиш компитабилни)
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,245
  8,646
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Абе види, декс Интел лажеа - лажеа навистина. Дека плочите работат - работат на вистина. Може има некој глич како што спомнуваш ама Интел ако сакаа ќе ги решеа. Меѓутиѓ они свесно лажеа, а овие ситници им дојдоа добродојдени за да го правиме ние муабетов сега, а они да си го подзакријат газот, пошто спиред досегашните докази, они стварно испаднаа педери. И не само они туку и производителите на плочи.

  Тоа е нефер понашање.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
  На Rukfash, toshex, Arkturus и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  Не го изгледав видеото, но водејќи се од темите на win-raid форумите, intel 100 серија чипсети со одредени модификации на BIOS како и покривање на одредени pin-ови од процесорите (зависно од модел/ревизија) функционираат со наредните генерации на интел процесори, секако зависно од напонската секција на плочата напоредно може да подржуваат процесори со 4 или повеќе јадра т.е. од I3-8100 (4/4) се до 9900К. Истото важи и за Intel 200 серија чипсети компатибилност со intel 9-та генерација на процесори, со одредени лимитации кај плочи од Gigabyte и MSI. Секако ова е за ентузијасти и бара надоградба на firmware на одредени компоненти интегрирани на матичната и не секоја модификација е 100% успешна за да работаат сите компоненти на матичната, иако има успешни проекти со 100% функционалност на елементите на матичната како и 5+ GHz OC.

  Секако ова е за ентузијасти, и нема никаква гаранција дека ќе бидат 100% компатибилни.
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,304
  4,521
  18 Септември 2013
  Машко
  Поентата е дека ИНТЕЛ ако сакале можеле да остават компатибилност (100% зависно од ВРМ секцијата на матична и нели ко АМД шо прави ако има нови технологии ексклузивни се на новите плочи).

  Поентата е дека ИНТЕЛ неќеле за да вадат пари од матични, т.е. од чипсетите за тие матични или уатевер.

  Поентата е дека ако си купил плоча од 300 евра со одлична ВРМ секција, ќе си можел да ја користиш и за следната генерација најдобри и најекстремни процесори со сите џиџи-миџи освен можда нов стандард на УСБ ако има или нешто такво (без кое шо можеш да преживееш ако тоа значи дека нема да мора да купуваш цела нова плоча).

  Поентата е дека АМД high-end плоча моментално купена ќе поддржава нови 7нм процесори и скоро ништо битно нема да губиш у споредба со новите плочи кои ќе излагаат.

  Е сеа тоа шо интел неќе ова да го прави е рамномерно со тоа шо интел неќеа да извадат повеќе од 4 јадра, и повеќе од 10% појаки процесори у генерација цели 10 години - пошо им се може(ше).

  Се дури продаваат ќе стрижат.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,399
  13,467
  23 Јануари 2008
  Манга
  @Astro животот не е фер...
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,245
  8,646
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  Точно не е фер. Ама не значи и дека треба да остане нефер ;)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,399
  13,467
  23 Јануари 2008
  Манга
  Значи, незначи, не е фер, нема правда.
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,245
  8,646
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да се собереме како форум и да им испратиме допис на Интел да не бидат педери? Со потписи со све, печат ако треба да стаиме. Шо знаеш, може ќе не послушаат :blush:
   
  На Rukfash и JasSum им се допаѓа ова.
 16. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Ова ми беше поентата на муабетот. Не зборував за одлуките на компанијата него стриктно дали се компитабилни 8/9 серија цпуа со 1xx матични или се намерно заклучени софтверски. И не само дали е чипсетот компитабилен него и самиот дизајн на плочата. Не е битно дали работи одредена плоча или не, битно е да работат сите плочи без никакви проблеми. (земајки го фактот дека 9900к троши скоро дупло повеќе од 6600к/7700к не ми се верува дека плоча од 2-3к ќе работи без проблеми).

  Е сега дали можеле или неможеле тоа тие си знаат. Како што напиша да не беше амд и ден денес можеби ќе фураа 4 јадрени цпуа. Прашање е дали кога ги правеле 1xx плочите имале воопшто намера да извадат +2/4 јадрени процесори или не (што мене не ми се верува). И за разлика од амд не беше никаде кажано дека 1xx матични ќе подржуваат 6/8 јадрени процесори. Затоа незнам зошто некој би очекувал или уште полошо би фрлал пари за плоча со надеж да е користи во иднина посебно со компанија како интел. Крај краева која е поенатава со 300еур плоча ??? (од аспект на преформанси - не ме интересира дали некој нема што да им прави на парите).

  А за ова дека не сакале да извадат 10 години посаглам процесори еве и амд скоро 10 години графичка немаат истаено саглам па никому ништо ( 200еур ја земав 280 пред 4 години и ден денес после 4 години за 200еур само 1050ти можеш да купиш благодарение на амд - за нови муабетов).
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,304
  4,521
  18 Септември 2013
  Машко
  АМД сиротите дека не можат уште да ги стигнат NVIDIA :(

  Сеа со нова архитектура и со 7нм процес можда ќе успеат. У историјата (гледај адордтв за ова) АМД имала на неколку наврати подобар производ од НВИДИА ама ете исто ко со интел као шо беа назад сеуште се со нвидиа. Можда ќе извадат нешто добро ќе видиме.

  Битно не се лоши ни со графичките ама немаат titan-killer графичка (нешто шо е неприкословено со најдобри перформанси).

  Глеј на крај на денот ние ќариме од тоа да има конкуренција и затоа ги сакам АМД пошо не се откажаа и ги ишамараа малце интел па овие почнаа да вадат подобри производи (за тие шо си купуваат интел) а и нудат алтернатива за тие шо сакаат добра платформа со многу јадра и опција за надоградба.

  Се надевам и со графички ќе биде така пошо не ми се дава 1500 евра за РТХ 2080ти
   
  goce03, EnableSTAT97 и на Rukfash им се допаѓа ова.
 18. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Не само графички него и со процесориве се надевам дека ќе се доближат до интел (single core) па да се земи еден 3600x. Ама некако не сум оптимист (посебно од кога и одложиа нави). Ама да видиме да не зборуваме пред време.
   
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,304
  4,521
  18 Септември 2013
  Машко
  Ја се надевам дека со 3700x и остали 3900 ако има ќе бидат рамо до рамо ако не и некој процент подобри од интел во сингл кор. Али ко шо кажа ќе видиме, едвај чекам компјутекс хаха.

  Патем коа сме кај процесори и матични, да се пофалам и тука дека ја замрзнав матичната синоќа хахаха. Уште сум возбуден од тоа искуство XD
   
 20. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  273
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
 21. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  56
  55
  19 Јануари 2015
  Машко
  Фурам на AMD и сум доста задоволен.
  Intel удира у плафон со цените во однос на AMD
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,594
  1,815
  25 Март 2013
  Машко
  Интел е во голема неволја. Излезе доверлив документ и според него до 2022 планирале да тераат на 14nm за десктоп компјутери. Си мислеа во државно работат кај нас.
  Затоа ги фати паника и почнаа да регрутираат инжинери од АМД.
  Сега постои опасност АМД да почне да ги дига цените и да ја преземе нивната улога.
   
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,399
  13,467
  23 Јануари 2008
  Манга
  @TATA_MATA Од 01.04 ли е документот?
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,193
  7,107
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Линк до документот?

  Има roadmap колку што знам, ама тоа се менува лесно.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 25. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,594
  1,815
  25 Март 2013
  Машко
  @gOJDO @ARMac

  Intel.jpg

  Извор - овде

  Едит- планирале во 2021-2 да излезат со 7нм, но претходно ќе има и 10нм, а не како што пишав погоре
   
  Последна промена: 26 Април 2019
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...