1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,475
  5,049
  21 Јануари 2009
  The resulting supercomputer should offer peak performance of 6.4 petaflops
  Добро е, само 30-ина пати помалку од моментално најбрзиот суперкомпјутер.
   
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
  Но #10 има само 17PFlops што е 'само' 3 пати побрзо.
   
  На gamer-eddie и Avid им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не е се во петабајтите, т.е. повеќе петабајти не значи и побрзо завршена работа. Многу битно е со колкав бендвит и латенција комуницираат јадрата меѓу себе. Од таа преспектива мислам дека овој сервер ќе биде unmatched до сега.
   
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
  fali 9700k za da se razjasnat rabotite
   
  На t0d0r0vsky и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 10. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Тестот е смешен и невалиден. За да биде валиден треба и мониторот да прикажува 1.000 FPS. Џабе камера што смина на тој ФПС ако мониторот не може да го прикаже тоа. Секое негово мерење има грешка која паѓа некаде од 0 до 7ms ако тестот го врши на 144Hz монитор, односно 0-16ms ако е на 60Hz. Шансата да при секое негово мерење пукот/истрелот се поклопува точно во тој момент кога мониторот го вади фрејмот е прилично мала.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
  pametno
   
  На mdeni и t0d0r0vsky им се допаѓа ова.
 15. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
  На t0d0r0vsky му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Шпанско село е тоа за мене, ништо не разбирам. Го пратив линкот да видам дали некој од вас што повеќе разбира може да каже нешто што ќе го разберам. Штом викаш глупости, ваљда глупости е :D
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  162
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  Да кажеш на дете за AMD ќе каже
  каков AMD незнам каков е?!
  но да кажеш само intel i7 или intel i9
  ќе знае,иако AMD е поевтино од intel.
  Интел чипови имаат тенденција да бидат подобри за игри денес, но тоа не значи дека треба да сметате AMD не се добри.
  Во однос на директна моќ, тешко е да се победат Intel процесорите.
  Бидејќи да земете стара генерација од intel процесорите ќе видите дека се побрзи од AMD.
  Времето ќе ги смени,новите генерации ќе
  бидат најдобри и помоќни со јадра.
  Еве intel i3 7100 беше со 2 јадра,а сега??
  излезе и intel i3 8100 со 4 јадра и intel
  i3 8400 со 6 јадра. :-0
   
  Последна промена: 19 Јануари 2019
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,475
  5,049
  21 Јануари 2009
  Директна моќ е новиот назив за single thread performance.
   
  На Astro, Necromancer, Garfield' и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  high fps gaming = Intel
  smart buy = AMD
   
  На Astro и RoninMK им се допаѓа ова.
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,687
  3,015
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Стара генерација, на која мислиш? И колку шо знам i3 8400 не постои.
   
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,475
  5,049
  21 Јануари 2009
  петката му се видела тројка
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,572
  11,347
  23 Јануари 2008
  Манга
  high-end performance = intel
  not at any price point
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,687
  3,015
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Без навреда, ама тоа not at any price point е потценувачко, нереално, арогантно. Знам дека ги сакаш интел шо твојата љубов спрема нив се граничи со фенбоизам, ама новиве генерации амд процесори не се ѓубре и безвредни. Со изјавиве шириш само дезинформации.
   
  На Tomislav96, Скоти, Astro и уште 6 други им се допаѓа ова.
 25. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  872
  2,209
  12 oктомври 2014
  Машко
  Не е лошо да се отвори анкетава за да можеме да си ги смениме гласовите.
  Ја имам гласано тогаш дека би земал Интел само поради гејминг.Тогаш уште беа 4ри јадрени и7ците и и5ките и ги мелеа Амд само во гејминг,во продуктивност амд доминираше.
  Од тогаш уште 2 генерации цпу излегоа и без сомнеж сеа би гласал за Интел генерално.6те јадра на Интел>6те јадра на АМД
  Jaс тоа го разбрав како не во секоја категорија,а не во никоја :)
   
  На Nightingale и Garfield' им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...