1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,156
  4,307
  18 Септември 2013
  Машко
  Јако ова! Користат бенчмарк шо намерно ги осакатува резултатите коа тестира АМД процесори, судска наредба имаат да тоа го објавуваат и го објавуваат закопано низ пет клика и 5 страници скролање.

  И како да навивам за интел? Подла гз компанија се ама се надевам место ПР ќе извадат компетитивни производи у скоро време пошо само така ќе паѓаат цените за нас крајните корисници.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 8 ноември 2019
  На Dave1, Sharlovski, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,156
  4,307
  18 Септември 2013
  Машко
  Подло!

  Извинете за дабл пост ама не можев да едитирам и аплоадирам скрин од параграфов во претходниот пост. Паѓа на 100% processing и вика upload failed valid forum id required. или така нешо. Screenshot_20191108-124414_Chrome.jpeg

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  freeman, Dave1 и на farkizz им се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  Нах интел се најдобри 9100ф е најдобар буџет процесор. Амд лансираше атхлон за 50$ сигурно дава исти перфоманси.
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,156
  4,307
  18 Септември 2013
  Машко
  Далеку ќе е Атлонот. 4 јадра има 9100 а 2 јадра со 4 нитки Атлонот, физичко јадро е подобро да се има од нитка.

  Но како и да е за цената звучи фантастично. Споредливо со i3 од првите генерации сигурно. И секако подобро од интел пентиумите шо коштаат 75 долари.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,390
  25,825
  4 Септември 2008
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,992
  4,696
  8 Април 2011
  Машко
  Незнам зошто амд го валкаат името атлон кое беше синоним за звер процесор и кој за тродупло поевтина цена ги напрај партали интел пентиум 4 екстрим едишан процесорите.Треваа да го зачуваа тоа име за камбек процесориве како рајзен. Сентиментално сум врзан за Атлон, една од моите први конфигурации беше Amd athlon 64 3000 plus 939 soket na n force 4 чипсет. Работеше на 1.8гхз а го газеше на интел п4 на 3.8 гхз во скоро све живо а кошташе околу 200 еври.
   
  На zipi123, icemaher, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,065
  12,616
  23 Јануари 2008
  Манга
  Немој така! AMD е тоа! Мора да е најбољи!
   
  toplel, toshex и на dejan_str им се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,992
  4,696
  8 Април 2011
  Машко
  Хехе што толку си против амд, или се зезаш :) .Искрено добро е да има конкуренција јака за да се намалат цените. Гледам на нет тестови на i5 3600x и во некој игри го јадат i5 9600k што ме изненади но за гејминг сепак мислам i5 9600k e сепак подобар избор но си дишат и врат. Што мајнка кај амд пошто некако се запалив за 12 јадрениот 3900x.
   
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  301
  251
  21 Мај 2017
  Машко
  Јас имав 3000 x2 64, денес на истата плоча имам фемом 945 и ја користам како втора конфигурација, матичната 2006та мислам дека е произведена и уште има живот во 2019
   
  freeman, PC_GAMER и на dejan_str им се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  За 10% е подобар 4.3 гхз спрема 5гхз
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,992
  4,696
  8 Април 2011
  Машко
  Не те разбирам
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
 13. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,919
  5,824
  21 Јануари 2009
  Не е против АМД. Против сите верници на АМД е кои неуморно во секој втор па и прв пост спамаат за тоа колку е АМД боље.
  Откако го снема @FreakyDroid дискусијата се сведе на постирање видеа со бенчмарци кои наводно докажуваат нешто и постирање на one line-ери како овој на @StefAngel
  Домашна задача за веб мајнинг, некој да провери колку проценти од постовите на Стеф се one liners. Типувам на 65%.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  Го чекаме следниот истражувачки папир
  Стеф Ангел и Амд љубовна фарса или платена реклама.
  Пиши кога ќе си готов, може и вештачка интелигенција да направиш да ми ги анализира сите постови на амд
   
  На freeman и Avid им се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,992
  4,696
  8 Април 2011
  Машко
  На ова видео се оспорува твојот коментар дека i5 9600k грее ко печка на 5гхз. Колку што гледам на видеото amd на 4.3гхз грее повеке во игри или некое шкарт ладење ставиле намерно.А за перформанси има игри каде амд е побрз но да ги собереш сите резултати интелот на 5гхз е едно 10% побрз во горенаведените игри.Гледав доста видеа и секаде во глобала i 9600k води.
   
  На Tenny и gOJDO им се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,167
  8,497
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  3600 „грее“ повеќе не заради чкарт ладење туку бидејќи е 7нм процес наспроти 14нм кај интел. Транзисторите се на половина помалку, односно има дупло повеќе транзистори на иста површина кај АМД, затоа така. У пракса грее многу помалку.
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,065
  12,616
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ryzen 5 3600 грее помалку од i5 9600K, но развива повисоки температури.
   
  dejan_str, Pane-G и на Avid им се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  Мислам тоа што го пишаа и плус 3600 е најлошиот силикон.
  3800х може да се оверклокне на 1.3 4.4 гхз без проблем, 3600 е најлошиот силикон од амд.
  Убаво има објаснето во видеото.

  View: https://youtu.be/ZQMIwG9rkvU
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,065
  12,616
  23 Јануари 2008
  Манга
  Сериозно? Ова од гледање видеа на јутјуб го научи или ти се сони на сони плеј стејшн?
   
  На Pane-G, stefan166, ТАТА_МАТА и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  174
  169
  8 Март 2010
  Незнам зошто интелов е дупло оптеретен?

  upload_2019-11-8_22-23-43.png
   
  Последна промена: 8 ноември 2019
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,390
  25,825
  4 Септември 2008
  1. Може да е фејк видео

  2. Има помалце јадра, и за да се надокнади се користи повеќе, прилично захтевна сцена
   
  dejan_str, PC_GAMER и на freeman им се допаѓа ова.
 22. GoDLiK3

  GoDLiK3
  Intern

  6
  7
  11 oктомври 2014
  PC_GAMER, Astro и на freeman им се допаѓа ова.
 23. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  Не е битно од кој медиум е информацијата. Мислам дека беше на tomshardware or anandtech.
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,065
  12,616
  23 Јануари 2008
  Манга
  Нешто медиумски си дезинформиран. 4.4GHz e научна фантастика за Ryzen 3000. Ретко кој може на 4.3GHz да е стабилен.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 25. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...