1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008

  На кратко бенефит кај G2200, од брз рам ќе има и самиот процесор, како и самото iGPU, далеку поголеми него кај новите поскапи Ryzen чипови од висока класа затоа што они и со осакатен рам се многу брзи, додека кај 2200 секој процент е битен, тоа ми беше муабетот....значи како low енд машина G2200 со побрз рам ќе има поголем бенефит него оние 3-5% кај побрзиве кои секако се монструми.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,980
  12,316
  23 Јануари 2008
  Манга
  Kaj 2200G ќе има бенефит од побрз рам само затоа што:
  1) го дели рамот помеѓу јадрата и интегрираната графика
  2) има мал L3 кеш

  Тоа не значи ќе има бенефит од побрз рам затоа што е спор процесор. 2400G е побрз од 2200G и има поголем бенефит од побрз рам одошто 2200G.

  Повеќе јадра значи повеќе пристапи до меморија, повисока фрекфенција значи почесто пристапи до меморија. Помоќните процесори имаат поголем бенефит од побрз рам отколку помалку моќните.

  Ако сакаш да споредуваш, споредба се прави само на иста архитектура на процесори исто кеш на пакет јадра (2/3/4 во еден CCX).
   
  На dLt-Ed и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,300
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  When ccx + igpu (navi) on one package?
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  937
  1,475
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Последна промена: 18 oктомври 2019
  На da900 и farkizz им се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,300
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  da900, gamer-eddie и на toshex им се допаѓа ова.
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  937
  1,475
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Изменето од модератор: 1 ноември 2019
 7. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,300
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  Zen 2 лаптопи овие се ок али пак се инфериорни
  Но пак направија добар чекор сега ако сакам да се греам ќе земам 9900к на 5гхз, амд за исти перфоманси половина потрошувачка помалце
   
 8. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  73
  109
  30 Август 2018
  Машко
  AMD confirms that Zen 5 is already in development

  Позз до @gOJDO што рече пред некој ден дека интел ќе имале нова архитектура, а АМД ќе останеле без ништо и толку ќе им била славата.
   
  На StefAngel и Rukfash им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,980
  12,316
  23 Јануари 2008
  Манга
  Те молам цитирај го делот каде сум рекол "АМД ќе останат без ништо"
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,300
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  Гојдо е скриен акционер во амд, остај ти што збори. Само амд билдови постира.
  Намерно така прави за да нема амд процесори на пазарот (sarcasm) :)

  Прв ќе го земе ќе видиш. Има тој транспорт и врски
  AMD Ryzen 9 3950X & Intel Core i9-10980XE CPU Benchmarks Leak
   
  Изменето од модератор: 1 ноември 2019
  freeman, gOJDO, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,980
  12,316
  23 Јануари 2008
  Манга
  Информацииве ти се од извори блиски на Вруток.

  Јас ги мразам процесорите на АMD, ги купувам само за да не ги користат луѓето.
   
  На dejan_str, Pane-G, StefAngel и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,300
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  Еве всичко е амд.
  Затоа нема 3900 никаде :)
  Го чекаме новиот билд на Гојдо, всичко чрвено.
   

  Прикачени датотеки:

  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,980
  12,316
  23 Јануари 2008
  Манга
  Њама нужда за чакање, обаче 3900x за мен њама гољамо значение.
  Аз нов билд ште објава дури когато ште излегне r9 3950x. Днаната платка е порчана, единственија mATX модел с X570 чипсет, докато памет на 3600mhz честота е стандардна в системата ми. Хубаво ште бде да идват и покачествени модели на графически карти като rx5800/rx5900 па сичките да можеме да махнеме болуците 1080ti.
   
  Последна промена: 20 oктомври 2019
  На DarthJe5us, Ace Lud, dejan_str и уште 16 други им се допаѓа ова.
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  843
  900
  2 Март 2011
  Машко
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,980
  12,316
  23 Јануари 2008
  Манга
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  843
  900
  2 Март 2011
  Машко
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,980
  12,316
  23 Јануари 2008
  Манга
  Пепел...

  Учителе, „средношколецот“ купи тоа што го посоветувавме. :D
  IMG-1a1f47c62e1533994be7bb8a8c272900-V.jpg
   
  Изменето од модератор: 1 ноември 2019
  На DarthJe5us, DelphiUser, Rukfash и уште 5 други им се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,778
  5,533
  21 Јануари 2009
  Добро е што испадна дека не го трошел залудно времето на членовите и те има тебе да го пофалиш. Скромен он.
  Во иднина пренеси му да ги образложува убаво барањата а не „ќе застари ли процесоров, вреди ли да се умарам да го купам“ итн.
  И супер што е сликано се освен процесорот кој беше всушност единственото прашање.
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,980
  12,316
  23 Јануари 2008
  Манга
  А зошто мислиш дека трошел залудно нечие време? Форумов нели спаѓа во категорија забава и секој одлучува на кои постови ќе одговори, а кои ќе ги игнорира?? или тебе ти е во категорија живот, па гледаш рационално да го трошиш времето во животот?

  Ти си задолжен за поставување правила и санкции, ете наложи им на администрација да воведат такво правило, а потоа кој нема да го почитува нареди им да биде санкциониран.

  Тотално небитно е каков е процесорот! Нели ништо нема да купува туку само поставува „глупи“ прашања и си прави филмови?
   
  DarthJe5us, freeman, Rukfash и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,108
  4,174
  18 Септември 2013
  Машко
 21. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,778
  5,533
  21 Јануари 2009
  Презабавно е на форумов. Отвораш и оп гледаш 80% од постовите се: продавам, бамп, нагоре.
  Не сум и затоа сме дојдени до ова дереџе.
  Во случајов мојата претпоставка беше погрешна. За разлика од други јас тоа знам да го признаам.
   
  На CBB_6 и moongose им се допаѓа ова.
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,980
  12,316
  23 Јануари 2008
  Манга
  Арно те имаме да мрчиш за се и сешто инаку ќе поцркавме од монотонија.

  Ако веќе мора да бираш, подобро избери да те турат претседател на Америка, да ја „потсредиш“ планетава.

  Шо е битно дали била погрешна, битно лајна да се јадат! Здрави се и полни се со витамини!
   
  На DarthJe5us, Vlad944, freeman и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,108
  4,174
  18 Септември 2013
  Машко
  На Serko и gOJDO им се допаѓа ова.
 24. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  73
  109
  30 Август 2018
  Машко
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,108
  4,174
  18 Септември 2013
  Машко
  Се смееше Bitwit Kyle дека неговиот 9900К е подобар бин од овој :D

  У основа кажуваат сите дека нема ни некој посебен бининг процес туку дека се истите чипови само со малку поголем буст out of the box.

  Придобивките у перформанси се неколку проценти, и дека стварно онака мех работа е процесоров како засебен производ и дека само за маркетинг и за покревање фама малце е работата.

  "If it's really a pissing contest AMD's winning"
  - Greg

  View: https://www.youtube.com/watch?v=lnHUnUARMv4
   
  Изменето од модератор: 31 oктомври 2019

Сподели

Вчитување...