1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  Фала на сите за одговорите! :)

  Варијантите што ги разгледував се Ryzen 5 3600 и Ryzen 7 3700X.
  3700X не само што е поскап, туку бара и двојно поскапа MoBo во споредба со 3600. Така што цел PC би коштал најмалку 250 евра плус. Важно ми е да брка работа повеќе години :)

  Дилемата со 6-јадрените ми е дали тие би застареле побрзо, и дали како поевтина варијанта 8-јадрениот Ryzen 7 2700 би бил подобар отколку Ryzen 5 3600 ?

  Освен за сурфање би се користел и за Adobe. Дали тоа значи дека ми треба повеќејадрен?


  п.с. Гледам зошто е Avid нервозен. Купил Ryzen 5 2600X и сега му е криво зошто не ја почекал 3-тата генерација. ;)
   
  Последна промена: 15 oктомври 2019
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,190
  6,243
  21 Јануари 2009
  Ме читаш ко буквар.
  Не вреди трета генерација кога имаш 2600 без x за 8к денари.
  Ајјј и иксот го поевтиниле доста, 9к е. Тек сега дефинитивно не вредат 5 илјадарки плус.
  Само внимавај, може се обидувам да те зезнам и тебе да земеш ко мојов и да ти кочи после 2 години... мене мислам уште само една година ќе ми тера пошо 1 година веќе го користам.
   
  Викса, steelseries и на farkizz им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ова е апсолутно не точно. На било која медиокритетна матична плоча ќе тераат и двата без проблем.

  да
  не
   
  На PandaBomber и da900 им се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,085
  1,087
  2 Март 2011
  Машко
  3600 + 16GB + 1TB SSD ќе тера без проблем 8 години.
   
  На da900 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  223
  481
  24 Април 2007
  Женско
  @Fatal1ty_ задремал нешто... или ја оштри мачетата...
   
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  343
  457
  3 Јануари 2019
  Машко
  И тоа зависи од што планираш да користиш од пакетот на Адобе... Прочитај на PugetSystems имаш тестови.
   
  На RoninMK и da900 им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,281
  8,693
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Земи си Ryzen 5 3400 ќе ти биде повеќе од доволен за тебе и твоите потреби во наредните 10 години, гарантирам.
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Јас не се согласувам со ова и не би го советувал да купи таков процесор со помалку јадра од стара и осетно поспора архитектура на јадрата.
   
  На da900 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,281
  8,693
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Судејќи по муабетот мислам дека и Core 2 Duo ќе му биде сосем доволен.
  Ѕвончето ѕвони и ми личи на just another ентузијаст што си бара оправдување за да плукне многу пари на процесор, само затоа што се дига сега хајп не знам колку биле добри АМД. И сега од другава страна има луѓе што му предлагаат sex, drugs & Rock'n'roll процесори, чунки на Адобе тоа му требало, чунки не знам колку софтверот во просек би се зголемил за неколку пати во потреба од процесирачка моќ во наредниве 5 години па процесорот немало повеќе да му врши работа. А фактот дека еден куп професионалци од различни области си таботат сосем океј на Дуал кор Скајлејк и грижата им е насочена во квалитетот на завршената работа и професионалноста наместо во бројот на јадра на процесорот и IPC-то тоа никој ниту го гледа, ниту го коментира.

  И така, ќе се изначитаме све и свашта и после се прашуваме зошто немало датум.
   
  На dLt-Ed, RoninMK, kamenko и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  ^Е ова.

  Да го купам пошто некогаш ќе се најде. *скрола ФБ и Јутуб
  Остај една плочка рам, ќе ставам уште една понатака. *после никад не става рам
  i7 процесор нека има, ќе сменам графичка за 2-3 години. *да можел процесорот да издржи
  Слабо е i3 за работа, сум имал, знам. *кога ќе ти каже знам...а уствари врска нема

  ЕДИТ: Поновите се...нешто со i7ца ми треба за кодирање :oh::oh::oh:
   
  На boro1, RoninMK, Avid и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,449
  3,165
  24 Септември 2012
  Реално?
  Отвориш тука: CPU UserBenchmarks - 1184 Processors Compared
  Сортирај по 1core pts и ќе ти извади кои се најбрзи јадра. И скролај надоле додека да сигнеш до цена што ти се свиѓа. The end.

  Најефтин е: Intel Core i3-9350KF $175 ама нема графичка.
  Најефтин со графичка: AMD Ryzen 5 3600X $234

  И решен проблем. Ќе се добие најбрзо возможно сингл кор јадро што ќе прави неоптимизирани глупости да се брзи. А секако ти остануваат од страна јадрата за оптимизирани работи (кои стравотно ретко ќе се користат, ама ете стојат во резерва)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,085
  1,087
  2 Март 2011
  Машко
  Нема графичка 3600x
   
  На da900 и gOJDO им се допаѓа ова.
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,449
  3,165
  24 Септември 2012
  Туууу... Скролај надоле тогаш.
   
  На Astro и SiPy` им се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Userbenchmark вели дека 9350к е подобар него 9980, така што муабетот за userbenchmark е мерило за употребливост е сосема лошо размислување.
  Passmark е боље.
  PassMark Software - CPU Benchmark Charts
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Ја ке ти кажам , земаш по парче од двата процесора и едно 30тина најмалку целерони и еден ддр небитно
  кој, правиш ринг со сата кабел. Рамот ти е судија целероните публика и ги пушташ да се тепаат интелот и амд то. Или земај кој било од поскапите и свиркај си.
   
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас имам 2700х и си свиркам. Сега спремам 2600х конфигурација со исти перфоманси како мојот
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,449
  3,165
  24 Септември 2012
  Сигурен си? Многу сомнителни сингл кор перформансиве на АМД? Велиш дека до толку се побрзи од Интел по јадро?

  Дека рајзен 3600Х по јадро е побрз од 9900K/9900K/9700K ?
  А во мултикор 3600Х се јаде со 9900KF/9900K и се видно побрзи од 9700K?

  Зошто не земеме 3600Х сите? Не се зезам. Најозбилен сум, немам искуство со процесорот, ама ако е така тогаш е потресително добар процесорот.
   
  На Mao му/ѝ се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Другар не знам во која ера живееш.
  Рајзен 3 имаат слични перфоманси во сингл и во мулти ги јадат за доручек.
  Побарај видеа од независни рецензенти Hardware unbox, гејминг се побавни али не секој купува 2080ти за да осети 5% повеќе.

  View: https://youtu.be/7AbNeht4tAE
  GPU scaling

  View: https://youtu.be/pZGlhGjFUFM
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,281
  8,693
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се гледа немаш искуство со процесорот, пошто стварно е потресително добар.
   
  На mdeni и toshex им се допаѓа ова.
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,449
  3,165
  24 Септември 2012
  Дали сеуште треба да се пази на рамот и слично или ќе си е вака брз како што велите ј со нормални рамови?

  А ти имаш искуство Астро? Од кај на кого да верува веќе човек. И пак ќе речам 3600х да е пофакингбрз од 9900К? Озбилни сте? Зошто Гојдо нема 3600х за да сурфа на интернет тогаш?
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Да треба да се пази но sweet spot е 3200 CL 14-16
   
  На mdeni и borcep им се допаѓа ова.
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,449
  3,165
  24 Септември 2012
  Само што ги погледнав клиповиве. И не се потврдува дека 3600х е подобар или ист со 9900к, во скоро се интелот е побрз.
  Слични резултати со цпубенчмарк, а не со пасмарк.


  Значи? Ти што велиш? Побрз е од 9900к?
   
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Колку е подобар?
  9900к 500€
  3600х 250€
  Дали за тие пари добиваш дупло побрзи перфоманси или 10-15?
   
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,449
  3,165
  24 Септември 2012
  Значи побрз е 10-15% 9900к од 3600х.

  А пасмарк вика дека се исти, и дури е побрз 3600х. Тука ми беше нејасното. Зошто би гледал пасмарк кој еве ти велиш дека дава добри резултати, а потоа велиш дека не е точен?

  Ова ми нема логика, вика исти се:
  [​IMG][​IMG]
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ме прозва некој?
  20191016_201754.jpg
  3600x е за нубови.
  За сурфање преферирам клокнат 3900X, за порничи глеање најмалку 3700X.
   
  На Викса, Трајче Дрварчето, Ace Lud и уште 9 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...